Editörler : hopaliSafak Vaktii
07 Mart 2017 20:15   

Zorunlu hizmetle ilgili bir soru

Zorunlu hizmeti 5 yıl olan bir okulda 3 yıl 9 ay görev yaptıktan

sonra zorunlu hizmeti 3 yıl olan bir okula tayin oldum. Burada 6 ay

çalıştıkdan sonra bu yeni okulumunda hizmet süresi 5 yıl oldu.

Yönetmeliğe göre zorunlu çalışma süresi yeni atandığım okula göre olması

gerekir. daha önce 3 yıl 9 ay görev yaptığımdan ve bu süre zaten 3

yılı aşmış olduğundan bu okula geliş tarihimden itibaren zorunlu

hizmetimin kaldırılması gerekir. Ancak il milli eğitim zorunlu hizmetimi

kaldırmıyor. gerekçe olarak bir yıllık süreyi öne sürmektedirler. bu

süre içersinde( tayin olduktan 6 ay sonra) okulun zorunlu hizmet yılı 5

yıla çıktığından benimde beş yıl yapmam gerektiğini söylediler. ikbs de

zorunlu hizmetim bitmemiş olarak gözüküyormuş.

Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 43.maddesinin 9 bendinde şöyle denmektedir " Bu madde kapsamında görev yeri değiştirilen öğretmenler, atandıkları yer için öngörülen zorunlu çalışma süresine tabi tutulur.

Ancak, zorunlu çalışma süresi yönünden daha önce görev yaptıkları

hizmet alanından daha az çalışma süresi öngörülen hizmet alanlarına

atananlar, atandıkları tarihten itibaren en az bir yıl geçmeden ve

zorunlu hizmet yükümlülüğünü tamamlamadan mazeret durumu hariç herhangi

bir nedenle yer değiştirme isteğinde bulunamaz."

Dikkat

edilirse yönetmelikde 1 yıl zorunlu hizmeti kaldırılmaz demiyor, tayin

isteyemez diyor. diğer tarafdan geçen sene bu okula tayin istemeden il

milli eğitime sordum bu okula gelirseniz 1 ay sonra kldırırız

demişlerdi. zaten yönetmelik de çok net bir şekilde yeni okula tabi

olur diye anlaşılıyor. bu düşünce de haklımıyım? sizin düşünceniz nedir?

Böyle bir durumda olan var mı?

07 Mart 2017 21:15

Şeyda2
Aday Memur

karısıkmıs

14 Mart 2017 10:40

yörükh
Aday Memur

Selamlar. Ayni durum benim de basimda. Ben zorunlu hizmeti 4sene olan bir okulda 3 sene calistiktan sonra atandigim okulda zorunlu hizmeti 4sene olan bir okuldu. Ben gorevlendirme ile zorunlu hizmeti 3sene olan bir okulda gorev yapiyorum sene basindan beri. Suan 3 sene 5 ay oldu. Ve yonetmelikte 46.madde 2. Bendine gore 90 gunu asan gorevlendirmelerde gorev yapilan okulun hizmet alanina gore islem yapilir diyir. Tabi bunu meme soyledigim de bana da 1 yıllık sure dolmasi lazim dediler ve gösterdikleri madde sizikiyle aynisi. Orada yazilan 1 sene dolmadan yer degistiremezdir benim derdim zorunlu hizmetimin kalkmasi! Benim soyle de bi durum var atandigim okul da 4 seneden 3e düştü. Ancak mem 1sene diyor. 147 yi aradim bana hak verdiler. Mem'e tekrar basvurun dediler.

14 Mart 2017 14:55

yörükh
Aday Memur

İl milli egitimi aradim acikladim ama onlara göre bu atandigi yerde 1 yillik gorev yapmadan yerdegistirememe durumu zorunlu hizmetin kalkmasini da kapsiyor, ve 1sene doldurmadan zorunlu hizmeti kaldirmiyolar.

Buna ek olarak hocam biz senin zorunlu hizmet durumuna sistemden baktigimizda atandigi yerde 1 seneyi tamamlamamis olarak uyari veriyor biz kaldiramiyoruz diyor. Ben de artık bosverdim.

Yönetmelik eksik bu durumda ya da sisteme yanlis aktarilmis. Sistem de izin vermiyor. Yapacak bişey yok. Neyazik kii..

19 Mart 2017 18:23

Bekir k
Aday Memur

yönetmelikde eksik yok ki hocam her şey çok açık. sadece kafalarına göre yapıyorlar o kadar. Bu hafta yeniden dilekçe gönderdim bir üst makama bildirimesi için. yani bakanlığa gitmesi için. Onların cevabını bekliyorum

07 Haziran 2017 15:01

Bekir k
Aday Memur

Açtığım davada yürütmeyi durdurma cıktı. Yani mahkeme zorunlu hizmetin kaldırılması için bir yıl beklemeyi haksız buldu

07 Haziran 2017 18:50

DisCo
Şube Müdürü

Bu konu ve bu konuya benzer durumlar yüzünden binlerce öğretmen mağdur durumdadır. 43/9 maddenin altına sığınarak ve sisteme ilahi bir anlam yükleyerek durumdan sıyrılıyorlar. Ben kendi adıma durumu yargıya taşıyarak çözeceğim ancak mağdur olan 10-15 öğretmen Bakanlığa gitsek durum yine çözülecektir.

İkbs üzerinde 2 yıldır çalışıyorlar. Hatta şuan bile her gün yeni bir özelliği ekliyorlar. İlerideki hedef Mebbis ile birebir örtüşen bir sistem yapmaktır. Yani Mebbis'te görev sürem şu şekilde ama İkbs'de farklı diyemeyeceğiz ya da Mebbis'te ertelendi görünüyor ama İkbs'de yükümlü görünüyorum diyemeyeceğiz. İkisi uyumlu hale getirilecektir. Bu manada düzenleme yaparken programlamayı bu şekilde yaptıkları için bir sürü öğretmen mağdur durumda.

Bana sistem böyle yapıyor dediler ama öyle bir sistem öyle yapıyor deyişleri var ki asla asla sisteme dokunulamaz, dokunulması teklif edilemez havasındalardı. Sistem haşa Allah'ın yaptığı bir şey de dokunulmaz mı dedim. Girip yapacaksın düzelteceksin dedim ki bu konuda istedikleri düzenlemeyi yapabiliyorlar. Ben o sorumluluğu almam üstten birinin bana yap demesi lazım dedi. Bende girer düzeltirim dedi. Üstten dediği de ya atama şube müdürü ya da atama daire başkanı gibi birisi.

Bu işin düzelmesi için gidip konuşmak, baskı yapmak lazım. Herkes internet ortamında işin düzelmesini bekliyor.

03 Temmuz 2017 12:40

benaliyucel
Aday Memur

Bu konu ve bu konuya benzer durumlar yüzünden binlerce öğretmen mağdur durumdadır. 43/9 maddenin altına sığınarak ve sisteme ilahi bir anlam yükleyerek durumdan sıyrılıyorlar. Ben kendi adıma durumu yargıya taşıyarak çözeceğim ancak mağdur olan 10-15 öğretmen Bakanlığa gitsek durum yine çözülecektir.

İkbs üzerinde 2 yıldır çalışıyorlar. Hatta şuan bile her gün yeni bir özelliği ekliyorlar. İlerideki hedef Mebbis ile birebir örtüşen bir sistem yapmaktır. Yani Mebbis'te görev sürem şu şekilde ama İkbs'de farklı diyemeyeceğiz ya da Mebbis'te ertelendi görünüyor ama İkbs'de yükümlü görünüyorum diyemeyeceğiz. İkisi uyumlu hale getirilecektir. Bu manada düzenleme yaparken programlamayı bu şekilde yaptıkları için bir sürü öğretmen mağdur durumda.

Bana sistem böyle yapıyor dediler ama öyle bir sistem öyle yapıyor deyişleri var ki asla asla sisteme dokunulamaz, dokunulması teklif edilemez havasındalardı. Sistem haşa Allah'ın yaptığı bir şey de dokunulmaz mı dedim. Girip yapacaksın düzelteceksin dedim ki bu konuda istedikleri düzenlemeyi yapabiliyorlar. Ben o sorumluluğu almam üstten birinin bana yap demesi lazım dedi. Bende girer düzeltirim dedi. Üstten dediği de ya atama şube müdürü ya da atama daire başkanı gibi birisi.

Bu işin düzelmesi için gidip konuşmak, baskı yapmak lazım. Herkes internet ortamında işin düzelmesini bekliyor.

DisCo, 2 yıl önce - Alıntıya git

Konuyla ilgili yazıyı şimdi gördüm ben de aynı durumdan muzdaribim yapılacak bir şey varsa ben de elimden geleni yaparım.

04 Temmuz 2017 00:11

Birisi0133
Aday Memur

Arkadaşlar bende de benzer bir sıkıntı var.2010 haziranda 3/6. bölgeye kadrolu atandım.3 yıllık görev sürem askerliktendolayı 6 ay eksik kaldı.3. Yılın sonunda özür gurubu ataması ile (zorunlu hizmetimin bitmediğini düşünerek kendi tercihim ile) 7 yıllık bir okula atandım.Merkezde bir okula da atanabiliyordum.7 yıllık okula atanınca ilk çalıştığım ilçe MEM "hocam senin zorunlu hizmetin bitti" diyerek bu durumu mebbise işledi.Bende bu durum üzerine 6 ay sonra yine özür gurubu ile merkeze atandım.Aradan 3 yıl geçtikten sonra çalıştığım okul müdürlüğü ikbs sisteminde zorunlu hizmet yükümlüsü olarak göründüğümü söyledi.Bana mealen "hocam sen zorunlu hizmetten zorunlu hizmet bölgesine geldiğin için zorunlu hizmet süren 7 yıla çıkmış.Ama merkezde bir okula gelseymişsin zorunlu hizmetin bitiyormuş" dendi.Atama yer değiştirme yönetmeliği 44/2 de zorunlu hizmeti 6 Aydan az kalanlar 1-2-3. alana atanırsa zorunlu hizmeti tamamlandı sayılır yazıyor.Burada tamamen öğretmen aleyhinde bir durum söz konusu.Benimle aynı süreyi çalışan ve merkeze atanan arkadaşların zorunlu hizmeti bitiyormuş ama ben devletimi düşünüp zorunlu hizmetten zorunlu hizmet bölgesine gittiğim için benim zorunlu hizmetim 7 yılaçıkmış.Bu durum ile ilgili açılmış bir dava bilen veya yorumu/bilgisi olan arkadaşlar var mı?

04 Temmuz 2017 00:43

DisCo
Şube Müdürü

Öncelikle keşke bu mağduriyeti yaşamasaydınız ama maalesef olmuş.

44/2 Zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacaklar

(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarında görevli iken çeşitli nedenlerle 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarına atananlardan zorunlu çalışma yükümlülükleri altı aydan daha az kalanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış sayılır. Altı aylık sürenin belirlenmesinde en son görev yapılan zorunlu hizmet alanı dikkate alınır.

Siz zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanında görev yaparken çeşitli nedenlerle (ez mazereti) 1, 2 ya da 3. hizmet alanına gitmemişsiniz. Gitmeme nedeniniz de sanırım yönetmelik konusunda ya biraz bilgi eksikliği olması ya da çevrenizden yanlış yönlendirilmiş olmanızdan kaynaklanıyor. Hani merkezde vardı demişsiniz. Bu maddeye tam hakim olsaydınız direk merkezi yazarak durumu çözebilirdiniz.

43/9 Zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler

(9) Bu madde kapsamında görev yeri değiştirilen öğretmenler, atandıkları yer için öngörülen zorunlu çalışma süresine tabi tutulur. Ancak, zorunlu çalışma süresi yönünden daha önce görev yaptıkları hizmet alanından daha az çalışma süresi öngörülen hizmet alanlarına atananlar, atandıkları tarihten itibaren en az bir yıl geçmeden ve zorunlu hizmet yükümlülüğünü tamamlamadan mazeret durumu hariç herhangi bir nedenle yer değiştirme isteğinde bulunamaz.

Bu madde nedeniyle de sizi 7 yıllık olan okula tabi tutuyorlar.

Emsal bir dava var mı bilmiyorum ve varsa işiniz kolaylaşır ancak siz bir dava açabilirsiniz. Tabi iyi bir hukukçu ile durumu görüşmeniz faydalı olacaktır.

Çıkış noktanız ise şurası olmalıdır. 43/9 fıkrasında bu madde kapsamında yer değiştirenler diyor. Bu madde dediği nedir? Zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirenler. Yani siz zorunlu hizmet yükümlülüğüne bağlı yer değiştirseydiniz bu madde ile değerlendirilirdiniz. Siz eş mazereti ile yer değiştirdiniz. Bilgileriniz de de 7 yıllık okulun karşısında aile birliği mazereti yazar. Aile birliği mazereti ile yer değiştiren de gittiği yere tabi olur diye bir madde yönetmelikte yoktur. 7 yıllık yerdeki memurda zorunlu hizmetiniz bitti diyerek sizi tekrar tayine yönlendirmiştir. 7 yıla tabi iseniz bile elinizde memur hatası ile doğan bir mağduriyet vardır. Bunları avukata anlatarak davanın seyri ile ilgili tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Davayı kaybetme durumunda ödeyeceğiniz avukat masraflarını dert etmiyorsanız direk dava da açabilirsiniz. Karar sizindir. İyice araştırın.

Merkeze gelseydim zorunlu bitiyordu ancak zorunluya gittim diye 7 yıla çıktı. Bu bana reva mı derseniz vicdanen haklısınız ama maalesef bu işler vicdanla yürümüyor.

06 Nisan 2018 20:29

Oguz-ÖZDEMİİR

Açtığım davada yürütmeyi durdurma cıktı. Yani mahkeme zorunlu hizmetin kaldırılması için bir yıl beklemeyi haksız buldu

Bekir k, 2 yıl önce - Alıntıya git

hocam bende de aynı durum var dava açacağım ancak davalı kısma kimi yazacağız direk meb mi yoksa ilçe memler felan mı

09 Ocak 2019 20:13

kaan.67
Aday Memur

Merhabalar arkadaşlar. Ben de aynı durumu yaşamaktayım. Zorunlu hizmet süresi 5 yıl olan bir okulda çalışırken, 4. yılımda mazaret atamasıyla zorunlu hizmet süresi 4 yıl olan bir okula tayinim çıktı. Zorunlu hizmetimde doğal olarak bitti diye sevinirken yönetmeliğin Madde 43-9 göre yeni atandığım okulda bir yıl geçmeden hem zorunlu hizmetim bitmiş sayılmayacak hem de mazaret ataması hariç herhangi bir nedenle yer değiştirme isteğinde bulunamayacakmışım. Haziranda il dışı istemeyi düşünüyordum. Aynı ilde 4,5 yılım bu yeni okulda 7 Eylülde bir yılım dolacak. Şimdi sorum şu, haziranda il dışı isteyebilirmiyim atamalarda 30 eylül baz alındığında. Ya da bu şubatta mazaret atamasıyla hizmet süresi 5 yıl olan bir okula tayinim çıksa yine 1 sene çalışma şartı olacak mı haziranda il dışına engel olur mu?

12 Ocak 2019 20:47

DisCo
Şube Müdürü

5 yıl olan bir okuldan 4 yıl olan bir okula geçtiyseniz 4 yıla tabi olursunuz. Zorunlu hizmet süreniz (görevlendirmeniz yoksa) 4. yıla ulaştıysa zorunlu hizmetiniz bitmiş olur. Madde 43-9'a göre tayin isteme şartı için bir yıllık çalışma süresi gerekmektedir. Yönetmelikte zorunlu hizmet süresi bir yıl uzar dememektedir. O yüzden maalesef Bakanlık bu konuda yanlış bir uygulama yapmaktadır. Zorunlu hizmetiniz biter ama bir yıl geçmeden mazeret tayini hariç tayin isteyemezsiniz.

İl dışı istemeniz için bir yılı doldurmuş olmanız gerekiyor. Bir yıllık sürede de kılavuz değil ilişik kestiğiniz tarihe bakacaksınız. Yani 30 Eylül'de 12 ay çalışmış görünürsünüz ama ilişiği temmuz'da keserseniz 2 ayınız eksik kalır. Buna dikkat etmeniz gerekir. Mazeret ataması ile zorunlu hizmet olan bir yere yani 5 yıl demişsiniz ama 7 yıllık olsa da fark etmez oraya gittiğinizde durum anlatığınız gibi ise zorunlu hizmetiniz zaten bitmiş durumdadır ve sizi etkilemez. Zorunlu hizmet olmayan yerlere de gidebilirsiniz. Bu nedenle il dışınızı etkilemez.

Siz yine de bağlı bulunduğunuz yere bir danışın ancak dediğim gibi 43-9 maddesini Bakanlık yanlış uyguluyor. Dava açan öğretmenin durumunu düzeltiyorlar diğerleri mağdur edilemeye devam ediyor.

13 Ocak 2019 09:25

Nurullah4335
Şube Müdürü
Aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum. 4,5 yık z.h yaptıktan sonra z.h 3 yıl olan bir okula geldim. Bana dedikleri 1 yıl dolması lazım. Araştırınca sistem kabul etmiyor gibi yorumlara rastladım. Yani ilçe ilin yapabileceği bir şey yok sanırım. Sistem meb den değişmeli. Katılıyorum yönetmelik açık değil. Ben zaten tayin istemeyecem ama ek puan gelsin bari puanımla atanırım bir yerlere.
Toplam 13 mesaj