Editörler : **sude**
10 Mart 2017 21:40   

Mali müşavirlik / mali işler

Hepinize merhabalar

Konu yanlış yerde ise özür dilerim. Ben Anadolu Ticaret Meslek Lisesi son sınıf öğrencisiyim. Alanım bilgisayarlı muhasebe ve finansman. Son sınıf olduğum için iyi bir otelde muhasebe stajı yapmaktayım. Üniversitede Maliye bölümünü tercih etmek istiyorum Bu bölümle ilgili ;

- Mali Müşavir veya bir otelde veya şirketin Mali İşler Müdürü olabilir miyim

-Mali Müşavir olmak için iyi bir bölüm tercihi midir (Yani kısayoldan hiç başka şeylerle uğraşmadan)

- Hangi üniversiteye gitmeliyim ? (İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi düşünüyorum )

20 Mart 2017 14:37

**sude**
Editor

Maliye bölümünü seçebilirsiniz. Yalnız lisans bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor. Eskiden önlisans ve lise kabul ediliyordu ama artık lisans şartı aranıyor.

Şuanda liseden mezun olduğunuz zaman çalıştığınız yerde mali müşavir olarak göreve başlayamazsınız, sadece müdür olarak görev yapabilirsiniz. Yalnız çalıştığınız yerde muhasebe yetkilisi olduğunuza dair bir vekaletname alın. Okul bitttikten sonra smmm stajı sınavına girdikten sonra, o çalıştığınız dönem stajdan sayılacaktır. Bu sayede direk yeterlilik sınavlarına girersiniz.

07 Nisan 2017 14:09

ugurburak2
Memur

Mali müşavirlik ve mali işler için en ideal bölümdür maliye bölümü.. Maliye dersleri, iktisat dersleri, hukuk dersleri ve muhasebe dersleri. Hepsi en çeşitli, gerekli yerlerine kadar var. Üniversite olarak ekol olmuş yerler var, 9 eylül, sakarya, afyon, trabzon gibi üniversiteler vardır. Bana üniversiteden mezun olurken bana ''Maliyeden mezun olan aç kalmaz demişlerdi.'' Maliye bölümü birçok arkadaşım iyi yerlere geldi. Üniversitede hukuk bölümü okunamıyorsa okunabilecek en iyi bölüm, tavsiye ederim.

22 Nisan 2017 23:43

Sultan1992
Aday Memur

Mali müşavirlik ve mali işler için en ideal bölümdür maliye bölümü.. Maliye dersleri, iktisat dersleri, hukuk dersleri ve muhasebe dersleri. Hepsi en çeşitli, gerekli yerlerine kadar var. Üniversite olarak ekol olmuş yerler var, 9 eylül, sakarya, afyon, trabzon gibi üniversiteler vardır. Bana üniversiteden mezun olurken bana ''Maliyeden mezun olan aç kalmaz demişlerdi.'' Maliye bölümü birçok arkadaşım iyi yerlere geldi. Üniversitede hukuk bölümü okunamıyorsa okunabilecek en iyi bölüm, tavsiye ederim.

ugurburak2, 2 yıl önce - Alıntıya git

4 yıllık muhasebe ve finans yönetimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

23 Nisan 2017 14:12

ugurburak2
Memur

maliye ve iktisat derslerine bölümde çok az yer veriliyor. Daha çok özel sektör, bilhassa bankalar müşavirlik için dizayn edilmiş yapıda gözüküyor. Eğer aklınızda a grubu memur olma fikri varsa bu bölümden mezun olduktan sonra yogun bir çalışma temposu gerekir.

23 Nisan 2017 23:51

Sultan1992
Aday Memur

maliye ve iktisat derslerine bölümde çok az yer veriliyor. Daha çok özel sektör, bilhassa bankalar müşavirlik için dizayn edilmiş yapıda gözüküyor. Eğer aklınızda a grubu memur olma fikri varsa bu bölümden mezun olduktan sonra yogun bir çalışma temposu gerekir.

Dedikleriniz doğru ancak iktisat ve maliye derslerinide alıyoruz. A grubuda düşünüyorum B grubu kadrolarını daha çok. Yani 2018 kpss ye sadece genel kültür genel yetenek olarak çalışmak istiyorum.Sizce atanma şansım nedir ?

24 Nisan 2017 12:31

ugurburak2
Memur

genel kültür ve genel yetenek her şartta yüksek yapılması gereken bir alan zaten. Ben b grubundan atanmanın daha zor olduğu kanaatindeyim. a grubunda da çok mücadele eden kimseler olmuyor yada en iyi mücadele edenler oluyor. A grubu tavsiyem, hem ilerde verdiği iş memnuniyeti, maaş farkı ve imkanları a grubunu öne çıkarıyor. b grubundan atanmak için 100 üzeri net yapmak yetmez, full yapmak gerekir diyebilirm. çünkü açılan kadro sayısı 250- 500 arası oluyor. A grubunda alımlar daha yüksektir.

24 Nisan 2017 20:52

Sultan1992
Aday Memur

genel kültür ve genel yetenek her şartta yüksek yapılması gereken bir alan zaten. Ben b grubundan atanmanın daha zor olduğu kanaatindeyim. a grubunda da çok mücadele eden kimseler olmuyor yada en iyi mücadele edenler oluyor. A grubu tavsiyem, hem ilerde verdiği iş memnuniyeti, maaş farkı ve imkanları a grubunu öne çıkarıyor. b grubundan atanmak için 100 üzeri net yapmak yetmez, full yapmak gerekir diyebilirm. çünkü açılan kadro sayısı 250- 500 arası oluyor. A grubunda alımlar daha yüksektir.

en son 86 ile kapatmış 86 puan 90 nette 88 puan yapıyor?

26 Nisan 2017 00:33

ugurburak2
Memur

o net durumu yapılan sorular ve diğer faktörlere göre değişir, herkesin tercihi kendine..

Toplam 8 mesaj

ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?