Editörler : E.Kayı Han
10 Nisan 2017 12:21

657 4/b Personelinin mağduriyeti

Saygıdeğer Kamu çalışanı arkadaşlar;

675 4/Bli personelin başına gelen olayları sıralayacağım şuan sizlere;

Öncelikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Taşra teşkilatında çalışmaktayım.

İdari amirlerimiz; bizim sözleşmeli personel olduğumuzdan dolayı istedikleri gibi kullanmaktadırlar.

Zira 4/B sözleşmeli personelin ardı ardına alacakları 4 uyarı cezasının korkusundan dolayı amirlerin verecekleri kanun ve yönetmeliğe aykırı her emiri yerine getirmek zorunda kalmaktadırlar. Çünkü 4/B disiplin cezalarını incelediğiniz vakit; göreceksiniz ki idari amirinizin doğrudan soruşturma açabildiğini ve uyarı cezasına kanaat getirip siz mağdur edebilme yetkisine sahip oldugunu göreceksiniz. Yani kanuna uymayan emiri yapmamakta direnebilirsiniz hatta yazılı emir isteyebilirsiniz fakat yine amirinize bağlısınız. Bu olay sonrası amiriniz size herhangi bir baska sebepten 657 sayılı kanunun 124. maddesinin barındırdıgı pek cok seyi, mesela işe 5 dakika geç kalma mesela saha personelisinizdir takım elbise giymemenizi vs sebep gösterebilip, uyarı cezası almanıza neden olabilecektir.

Ayrıca tayin işine gelelim. Kuzenimiz olan 657 sayılı kadro personel aynı görevleri yapmamıza rağmen,eşi özel sektörde calısıyorsa tayinini eşinin yanına gerçekleştirebilirken. Bizlerin öyle bir hakkı yok. Eğer eşiniz kamu görevlisiyse, çalıştıgı kurum tayin imkanı yoksa ya da anası babası hasta degilse o sizin yanınıza geliyor. Bu adalet midir?

İş yerinde sizi fikirleriniz yoktur, dogruya dogru demenize izin vermezler. Herkes göreve cıkar görev parası alır. Siz sözleşmelisinizdir. Bu sebeple para alamazsınız. Hak adalet nerededir?

Lütfen ne gerekiyorsa yapalım ve haklarımızı alalım.

medico61
Aday Memur
10 Nisan 2017 13:41

bende GTBH da sözleşmeli çalışıyorum,

-Harcırah alıyoruz ancak arazi parası alamıyoruz

-Evet amirler direkt soruşturma açabiliyor

-İşyerinde fikirleriniz yoktur kısmına katılmıyorum.Sözleşmelide olsan devletin memurusun.kendi kendini yeriyorsun bence.Çok alttan alma.Sen sadece amirine hesap verirsin diğer kişiler sana karışamaz ve karışmaya haklarıda yoktur dostum.

-Eş durumuna gelince, sözleşmeli personeldede eşin özel sektörde çalıştığında tayin isteme hakkın var.1 yılı doldurduğun zaman eşini gerekçe göstererek tayin isteyebiliyorsun.Ancak GTBH ta genel olarak tayin ler zor oluyor.Önemli olan Ankaradan işi ayarlayabilmek ne yazıkki. Amca dayı gerekiyor açık söylemek gerekirse.

-EVET kadro gelmeli yinede.Temel olarak aynı işi yapıyoruz,hatta yer yer daha fazla çalışıyoruz.Haklarımızda eşit olmalı.Ancak hükümet referandumdan sonra 657 Kanununda köklü değişikliklere gidecek zaten.Sözleşmeli-normal ayırımı kalmayacak aldığım duyumlara göre.Tek tip memurluk olacak.Puanlama sistemi gelecek memurluğa.Hizmette aldığın puanlara göre tayin hakkı,lojman hakkı vb haklar verilecek artık.Hakkımızda hayırlısı...

Cenom
Aday Memur
10 Nisan 2017 14:39

Es durumu nu bida aciklayabilirmisiniz ben de. Saglik bakanliginda sozlesmeliyim atanali 20 ay oldu esim ozel sektorde dilekce verdik ret geldi yardimci olabilirmisiniz bilgilendirme konusunda

medico61, 7 yıl önce

bende GTBH da sözleşmeli çalışıyorum,

-Harcırah alıyoruz ancak arazi parası alamıyoruz

-Evet amirler direkt soruşturma açabiliyor

-İşyerinde fikirleriniz yoktur kısmına katılmıyorum.Sözleşmelide olsan devletin memurusun.kendi kendini yeriyorsun bence.Çok alttan alma.Sen sadece amirine hesap verirsin diğer kişiler sana karışamaz ve karışmaya haklarıda yoktur dostum.

-Eş durumuna gelince, sözleşmeli personeldede eşin özel sektörde çalıştığında tayin isteme hakkın var.1 yılı doldurduğun zaman eşini gerekçe göstererek tayin isteyebiliyorsun.Ancak GTBH ta genel olarak tayin ler zor oluyor.Önemli olan Ankaradan işi ayarlayabilmek ne yazıkki. Amca dayı gerekiyor açık söylemek gerekirse.

-EVET kadro gelmeli yinede.Temel olarak aynı işi yapıyoruz,hatta yer yer daha fazla çalışıyoruz.Haklarımızda eşit olmalı.Ancak hükümet referandumdan sonra 657 Kanununda köklü değişikliklere gidecek zaten.Sözleşmeli-normal ayırımı kalmayacak aldığım duyumlara göre.Tek tip memurluk olacak.Puanlama sistemi gelecek memurluğa.Hizmette aldığın puanlara göre tayin hakkı,lojman hakkı vb haklar verilecek artık.Hakkımızda hayırlısı...

medico61
Aday Memur
11 Nisan 2017 08:32

Dostum sağlık bakanlığında nasıl oluyor bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla bizim bakanlıkta 4B li olarak 1 yıl çalıştıktan sonra eşinde en az 2 yıl özelde çalışmışsa tayin isteyebiliyorsun.Ama 4b li tayini zaten başlı başına zor bir olay.Normalde hakkın var ama yaptırmayabiliyorlar.Merkezden ayarlaman lazım.

gıdacıcocugu
Aday Memur
11 Nisan 2017 09:58

Görmeyen gözlere duymayan kulaklara ne kadar haykırsak boş kul görmesin Allah görüyor .. Buna da şükür ..

11 Nisan 2017 10:36

sgk da sözleşmeli çalışanınız var mı arkadaşlar ? 4b şartları her kurumda aynı mı olur?

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi