Editörler : "eskiyara"Pangaea
«28293031323334353637383940

Pembe Panjurlu Pdr
Aday Memur
12 Ekim 2017 20:09

Ver mehteri ver.

13 Ekim 2017 14:41

Bakanlığın gizli kripto ve vesayet odaklarına güç yetirilemedinden olcak ki, hâlâ dal kıpırdamaz...

Pembe Panjurlu Pdr
Aday Memur
13 Ekim 2017 15:42

Ver mehteri karıştırma fazla ötesini :)

geldgi gibi giderler, 7 yıl önce

Bakanlığın gizli kripto ve vesayet odaklarına güç yetirilemedinden olcak ki, hâlâ dal kıpırdamaz...

Pdr-SedaNur
Yasaklı
13 Ekim 2017 23:33

Doğru dersiniz hocam. Olası ki 1 saat rehberliğe katılmak çözümün diğer adı ise doğru olan. Ama yok 8/5 dayatması, yok nöbet filan hepsi sahneye denirse; direk Danıştay incelemesine takılır.

Yanılıyor muyum bilemem.

cardelence, 7 yıl önce

Aynen öyle hocam, en kötü karar kararsızlıktan iyidir diye boşuna dememişler. Bir süre sonra başka eve taşınacağım da şimdiki evimde bir türlü temizlik yapamama gibi bir şey bu, kapı kolu kırılır da değiştirmemek ya da üst katın klozeti akıtır da bir süre o pisliğe katlanmak gibi bir şey... bu kadar süründük yazıktır, ne gerek var motivasyon düşürmeye. Ne olacaksa olsun artik.

14 Ekim 2017 00:38

Mantıklı görüş, cidden tebrikler. Keşke bütün Pdr'ciler bu birkaç katılımcı gibi hareket edebilseler.

Pdr-SedaNur, 7 yıl önce

Doğru dersiniz hocam. Olası ki 1 saat rehberliğe katılmak çözümün diğer adı ise doğru olan. Ama yok 8/5 dayatması, yok nöbet filan hepsi sahneye denirse; direk Danıştay incelemesine takılır.

Yanılıyor muyum bilemem.

14 Ekim 2017 05:35

Doğrusunu der.

Katre-i- matem, 7 yıl önce

Mantıklı görüş, cidden tebrikler. Keşke bütün Pdr'ciler bu birkaç katılımcı gibi hareket edebilseler.

armagedon1
Şef
14 Ekim 2017 17:39

Bi'zahmet daha mı değişmesin..

canıtınHüsnü
Yasaklı
26 Ekim 2017 20:34

Ne oldu yönetmelik?

mazel
Şef
26 Ekim 2017 23:11

Ne oldu gerçekten anlamış değilim. Gerci sinav sistemleriyle ugrastillarindan dolayi sanirim gecikti. Bence cikmaz. Eskisi devam eder gider

canıtınHüsnü
Yasaklı
27 Ekim 2017 17:13

Pasif servise devam o vakit... Caylar kahveler...

27 Ekim 2017 17:52

Yorgun gözümün halkalarında

Güller gibi fecr oldu nümayan,

Güller gibi... sonsuz, iri güller

Güller ki kamıştan daha nalan;

Gün doğdu yazık arkalarında!

Altın kulelerden yine kuşlar

Tekrarını ömrün eder ilân.

Kuşlar mıdır onlar ki her akşam

Alemlerimizden sefer eyler?

Akşam, yine akşam, yine akşam

Bir sırma kemerdir suya baksam;

Üstümde sema kavs-i mutalsam!

Akşam, yine akşam, yine akşam

Göllerde bu dem bir kamış olsam!

https://youtu.be/DJXOEx98W6M

XL-Rainman
Memur
29 Ekim 2017 20:01

Şiir gibi demek istemiş anlaşılan o ki

kimene1
Yasaklı
02 Kasım 2017 21:29

Şunun şurasında döenm sonu da geliyor. bakalım vesayet ehli ..cü bürokratlarımız ne peşindeler..

aylinyns
Aday Memur
03 Kasım 2017 21:55

PDR yönetmeliği için soru önergesi verilmiş,

Rehber öğretmenlerin yönetmeliği hakkında soru önergesi verildi

Prenseshanım
Aday Memur
04 Kasım 2017 03:32

Kesinlikle bence de derse girmeliyiz hocam ben de ben psikolojik danışmanım diye okulda ortada gezen derse girmek istemeyen tipler yüzünden meslekten soğudum

fibermen, 7 yıl önce

pdr-ahmet87

" Ben yorumumu "rehberlik için bakanlığın düğmeye basması an meselesi" başlığına yazdım ancak daha fazla uzatmak istemedim. Çünkü meslektaşlarımdan tepki alıyorum. Neden derse girmeye bu kadar karşı olduklarını anlamıyorum. Sadece ben mi zorlanıyorum 5-10 dakikalık teneffüslerde danışma yapmaktan. Ayrıca bu süre yetmeyip öğrencinin " hocam bir şey olmaz 10 dakika geç girelim hocamız bir şey demez " demelerinden rahatsız oluyorum. Söyledikleri tek şey sen felsefe sosyoloji mezunusun. Ben oradaki hiçbir rehber öğretmeni seviyeli tartışma yapılabilecek düzeyde göremedim ve bu beni hayal kırıklığına uğrattı. Ben rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunuyum. Açıkçası yorumumda derse girmemiz gerektiğinden bahsettim ki öyle olmalı, ancak ben sadece derse girmekten yanayım. Kendimden örnek vermem gerekirse, üniversitede aldığımız eğitim %80 bireysel ve grup danışma oturumları ile ilgiliydi ancak bu oturumların en az 8 kez yapılması ve bir oturumun 40 dakika sürmesi gerekiyor. Ben 10 dakikalık teneffüste o kadar öğrencinin hangisiyle danışma yapayım. İnanın o 10 dakikanın yarısı sohbetle geçiyor diğer yarısında sadece öğrenci kendiyle ilgili bir şeyler anlatıyor. Çözüme ne kalıyor.. Hızlı hızlı bir iki öneri veriyorum. Ama benim görevim öneri öğüt vermek değil ki, o zaman bu işi her öğretmen yapar benim orada olmamın ne anlamı kalır. Diğer teneffüs gelse o öğrenci, kapıda bekleyen 10 öğrenci ile ne zaman görüşeceğim... Ayrıca örnek vereyim bir öğrencimin babası sarhoş geliyor annesini kardeşini evde kim varsa her akşam dövüyor, daha neler neler, araya polis girmiş yine çözülmemiş, kadın ev hanımı boşanamıyor gidecek yeri yok bu durumdaki çocukla 5 dakikalık teneffüslerle görüşerek bu durum çözülür mü? Görüşsem bile çözemem. Tek başıma üstesinden gelemiyorum. Bu ve daha nice böyle öğrenci geliyor ben hangisinin sorununu çözeyim. Bu matematik dersi gibi değil ki 2+3=5 tamam çözüldü diyeyim. Bana gelen işler böyle olunca ben de bir şey yapamayınca doğal olarak bu ne işe yarıyor gözüyle bakılıyorum. Gerçekten ben o kadar sıkıldım ki bu meslekten. Ayrıca bu mesleğin ıvır zıvır yanı öyle çok ki, derse girmiyoruz diye her boş işi bize veriliyor. Elinden bir şey gelemeyince hiçbir şey yapasın gelmiyor. Tükenmiş gibi hissediyorsun. Ben her ay seminer veriyorum. O zaman derse girip onlara bir şeyler anlattığımda çok mutlu oluyorum. Benim yakından tanıdığım bir kaç rehber öğretmen arkadaşım da benim gibi düşünüyor. Bu işe karşı çıkan rehber öğretmenler için kusura bakmasınlar ama çok gamsızlar gerçekten sadece odalarında oturuyorlar ki hiç dertleri yok diyorum.. Analizcidir tarafından yazılan çözüm önerisini güzel buldum, yürümeyen bir sisteme faydalı olunmaya çalışılmış. Ancak bu danışmanlık için yetersiz süre ve bir rehber öğretmene düşen öğrenci sayısının çokça olması iş zorlaştırabilir. Biz danışmanlık eğitimi aldığımızda bunun gönüllük esasıyla yapıldığını öğrendik. Örneğin dışarıdan bir psikolog veya psikiyatriye gittiğinizde o kişiyle ilk kez tanışıyorsunuz. O kişi sizi daha önce tanımamış veya gözlemlememiştir. Bu danışmaların yapılabilmesi için daha önceden gözlem yapılması gerekmiyor. Çünkü bu işin belli teknikleri var. Sohbet gibi değil uzun vadede yapılmalıdır. Bu gözlem işin rehberlik boyutunu ilgilendiriyor. Bence danışma merkezleri kurulsun okuldan bağımsız, oralarda psikolog, psikolojik danışmanlar çalışsın. Nasıl RAM a atanan rehberlik ve psikolojik danışmanlık mezunu bir kişi öğretmen değil de danışman unvanı ile çalışıyorsa, okula atanan da sadece öğretmen olsun. Okuldan sorunlu öğrenciler rehber öğretmenler vasıtasıyla oralara yönlendirilsin, tabi bu da zorla değil. Çünkü bunun dışında okulda rehber öğretmen de danışmanlık yapsa, anlattığım nedenlerden dolayı açıkçası çözüm yine olmuyor. Ben rehber öğretmenin okulda sadece ders vermesi gerektiğini, bu derslerin de iletişim, iletişimsizlik, kaygı, kendine güven, empati vb. daha pek çok benzeri konuları içermesi gerektiğine inanıyorum. Bu konuların ders olması anlatılması öğrencileri zaten bilinçlendirecek, farkındalık yaratacaktır.

Ladyela
Aday Memur
04 Kasım 2017 12:15

Hocam son derece haklısınız. Düşünceleriniz için sizi tebrik ederim. Yalnız bir teferruat var ki çıbanın başı dense yeridir... Şu Aydın Chp vekili hanımın vesayetine, birileri illaki Dur demelidir.

Prenseshanım, 6 yıl önce

Kesinlikle bence de derse girmeliyiz hocam ben de ben psikolojik danışmanım diye okulda ortada gezen derse girmek istemeyen tipler yüzünden meslekten soğudum

Ladyela
Aday Memur
04 Kasım 2017 12:17

Yalnız bir teferruat var ki çıbanın başı dense yeridir... Şu Aydın Chp vekili hanımın vesayetine, birileri illaki Dur demelidir. Bakanlık kaç defa düzenlemeye gitti, lakin ortalığı o ...namzet karıştırır...

Benim gördüğüm budur.

aylinyns, 6 yıl önce

PDR yönetmeliği için soru önergesi verilmiş,

Rehber öğretmenlerin yönetmeliği hakkında soru önergesi verildi

kimene1
Yasaklı
04 Kasım 2017 12:57

Düzeltiyorum o cümlemi: "..mümessil bir kısım bürükratlardan başka ne beklenebilir." dir.

Şimdi bir de bizi fetöcü ilan ediyorlar diye hukuken ellerini halim kılarak zapt-ı rapt fırsatı tanımanın bir alemi yok. Lakin tarihe kara bir leke olarak geçmiş, adeta beton çivisi ile de hafızalara kazınmıştır. MEB'in üst düzey ve yerleşkesi kmpile tasfiye edilmedikçe, değil devlet cenahı; bu ülkeye huzur haramdır onu bilir onu söylerim.

kimene1, 6 yıl önce

Şunun şurasında döenm sonu da geliyor. bakalım vesayet ehli ..cü bürokratlarımız ne peşindeler..

kimene1
Yasaklı
04 Kasım 2017 13:01

8/9 Zayıf demeksizin sınıf geçirmelere 10 yıllardır göz yumanların... öğrenci öğretmenine not versin ! diyen senaristlerin (bir kısım fetöcü bürokrat demiyorum ayıp olur..) rehberlik sistemine gereken yapısalcılığı sağlayacaklarına inanmak, bana şahsen gerçek üstücülük gibi görünüyor...

kimene1
Yasaklı
04 Kasım 2017 13:04

Bu iş ileride illaki düzelecek bahsi geçen nokta noktacı cemaat eli ve vesayetler kalkacak ancak

ÖĞRETMEN KÖKENLİ bir bakan ve müsteşar başa getirilirse, ancak o zaman diyeyim

Toplam 797 mesaj
«28293031323334353637383940

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi