Editörler : supporters.

09 Haziran 2017 01:06

Memur olmaya engel durumlar hk

Merhabalar,

Öncelikle doğru yere mi konu açıyorum bilmiyorum,affınıza sığınıyorum forumda yeniyim.Benim sorum sgk 29 çıkış kodunun( 25/2 iyi niyeti kötüye kullanmak) memur olmaya bir engel durumu var mı? 2016 haziran ayında mühendislik fakültesinden mezun oldum.Hemen ardından askerlik hizmetimi yapmaya karar verdim ve Kasım 2016 da askere gittim. Askere giderken çalıştığım yerle tazminat konusunda çeşitli anlaşmazlıklar çıktı ve beni kusurlu gösterip işten çıkarttılar istifa etmek üzereyken(askere gitmeme 3 hafta kala).Açıkcası o zaman çokta önemsemedim part time bir giyim mağazasında çalıştığım için alacağım pek bir tazminatta yoktu.Davalık olmadık.Çünkü avukatla görüştüğümde durumu anlattığımda 2yıl bile sürebileceğini söyledi.

Merak ettiğim konu bu şekilde işten çıkartılmak memur olmaya engel midir?Araştırdığım kadarı ile 25/2 deki maddelerle ilgili hüküm yemediğimiz sürece bir engel gözükmüyor,fakat yine sizin değerli görüşlerinize ihtiyacım var saygıdeğer abilerim.

Yorumlarınız için teşekkür ederim şimdiden.

Hayırlı forumlar herkese...

voloreas
Şube Müdürü
09 Haziran 2017 09:07

29 kodundan çıkış verilmiş olması hiç birşey ifade etmez. Memurluk için engel herhangi bir durum yok. Sadece başka bi özel sektörde firmaya girerseniz işvereninizde bi şüphe oluşur acaba ne yaptı diye. Ama devlet açısından özel sektörde verilen kararın hiçbir etkisi olmaz merak etmeyin.

gaz maskesi
Aday Memur
09 Haziran 2017 11:13

Bi şey olmaz. Siciline bakarlar. 1 yıl ve üzeri ceza almamış olucan. Bir de affa uğrasa dahi zimmete para geçirme, devlet sırlarına ifşa, nitelikli dolandırıcılık gibi adi suçlardan hüküm giymemek şart. Özelde işten ayrılma nedeni devletin önemsediği bi durum değil

uozturk1803
Kapalı
09 Haziran 2017 17:39

Teşekkür ederim yorumunuz için,tabi birde özel sektör boyutu var işin.Birde polis ya da subay alımlarında bu şekilde işten çıkarılmamış olmak gerekiyormuş onu öğrendim.Gerçi ikisi içinde niyetim olmadı hiçbir zaman.Sadece memur olmaya engel bir durum olmasında gerisi çok önemli değil.

voloreas, 7 yıl önce

29 kodundan çıkış verilmiş olması hiç birşey ifade etmez. Memurluk için engel herhangi bir durum yok. Sadece başka bi özel sektörde firmaya girerseniz işvereninizde bi şüphe oluşur acaba ne yaptı diye. Ama devlet açısından özel sektörde verilen kararın hiçbir etkisi olmaz merak etmeyin.

Toplam 3 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi