Editörler : crops35

Kapalı
22 Haziran 2017 18:16

Laborant ve veteriner sağlık teknikerleri platformu

ATAMA BEKLEYEN Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikerleri Platformu

Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü, T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı kamu hastaneleri ve özel hastanelerde çalıştırılmak üzere öğrencilerine eğitim veren, ayrıca evcil ve çiftlik hayvanlarının sağlıklarının korunması,beslenmeleri, yetiştirilmeleri ve ıslah edilmeleri çalışmalarında görev alacak teknik bilgi ve beceriye sahip kişileri yetiştirmek üzere kurulmuş bir bölümdür.

Bu bölüm mezunlarına 25.08.2011 tarihli 28036 sayılı Resmi Gazete? de yayınlanan laboratuvar yönetmeliği kapsamında çalışma izni verilmiştir. Bu kapsamda, bölüm mezunlarına, halk sağlığı laboratuvarlarında, devlet hastaneleri veya özel hastanelerde bir (1) yıl staj ya da çalışma zorunluluğu da getirilmiştir. Ancak 2012 yılında yapılan yönetmelik değişikliği sonucu bu bölüm mezunlarının ?teknikerlik? unvanları geri alınmış, atama oranları önemli oranda azaltılmış, neredeyse alandan atama yapılmaz bir noktaya gelinmiştir.

Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü mezunlarının sayısının yaklaşık 20.000 (yirmi bin) civarında olduğu belirtilmektedir.Mezun sayıları her yıl artmakla birlikte, hem özel sektörde hem de devlet kurumlarında çalışma imkânları ciddi oranda kısıtlı hale gelmiştir.

T.C. Sağlık Bakanlığı ile T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında mekik dokuyan ve alan tanımları iyice belirsiz hale gelen bölüm mezunu gençlerimiz büyük bir ümitsizlik içerisindeler. Bölüme girdiklerinde sahip oldukları hakların mezun oldukları süreçte ellerinden alınmasını esefle karşılamaktalar.

Özellikle 2012 yılında yapılan düzenlemelerle Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü mezunlarının devlet kurumlarında çalışmaları neredeyse imkânsız hale getirilmiş; buna rağmen devlet hastaneleri ve üniversiteler, farklı alanlardan laborant alımlarına devam etmişlerdir ve etmektedir..

Gençlerimiz diğer bölümlerde olduğu gibi yeterli oranda kadro talebinde bulunmaktalar. Ayrıca özel sektördeki çalışma engellerinin ortadan kaldırılması, unvanlarının tanımlanmasını talep etmektedirler.

smhkcgl
Kapalı
23 Haziran 2017 10:41

bölüm mezunlarının ataması hiç yapılmıyor nerdeyse. haber yapılmalı

labkim03
Aday Memur
06 Temmuz 2017 15:58

2012 yılında yasa çıkmasına rağmen 2013 yılında bu bölümden Kamu hastaneler birliğine atamaların olduğunu gözlemledim.Ben bunu bir türlü anlamıyorum bende zamanında bu bölümü okumuş biriyim bu haklar çocuk kandırır gibi hem verilip hem neden alınır.

smhkcgl
Kapalı
18 Ağustos 2017 11:42

2017/2 kasım merkezi yerleştirmede gthb Veteriner Sağlık Teknikerlerlere tüm atama sayısını tahsis etmeli. En az 100 kişilik alım yapılmalı. Yıllardır atama yapılmıyor.

smhkcgl
Kapalı
20 Ağustos 2017 19:48

Güncel

smhkcgl
Kapalı
15 Eylül 2017 23:56

Hala bekliyoruz

smhkcgl
Kapalı
16 Eylül 2017 08:59

++

smhkcgl
Kapalı
17 Eylül 2017 10:06

++

Samed6680
Aday Memur
17 Eylül 2017 15:49

Çabalama boşa . Burdan sesini duymazlar ...

smhkcgl, 7 yıl önce

++

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi