Editörler :
14 Temmuz 2017 00:50   

Kapalı
Türkiye'de mühendislik mesleği çöküyormu ?

Türkiye'de mühendislik mesleği çöküyor mu? diye başlık attım yanlış mı oldu bilmiyorum ama benim gözlemim bu yönde . kime sorarsanız sorun kimse mühendislik okumayın okutturmayın diye uyarıda bulunuyor. Neden bu mühendislik mesleğine gereken değer verilmiyor bu konu acilen tartışılması gereken bir konu. tıp kadar okuması zor olan mühendislik dalları, hatta puanı tıbba tutup da mühendislik mesleğini tercih edenler neden bu perişan günleri yaşıyor. mühendis maaşlarından daha fazlasını alan okul bile okumamış insanlar var bu mudur yani bu mühendislik... iyi bir hayat için herkes tıpçı, eczacı diş hekimi, hemşiremi olmak zorunda acaba.

14 Temmuz 2017 04:10

Aga Muntazır
Yasaklı

Eeee, üniversite sınavlarında 240.000 nci olanlar mühendisliklere girebiliyorsa, ki; önceki yıllarda 260.000 nci olan dahi mühendisliklere girebiliyordu, sonuçta olacağı budur.:.

Matematik-Fen bilmeyenler mühendisliklere girebiliyorsa, Çukurova'nın yandığı gündür.

14 Temmuz 2017 05:19

Aga Muntazır
Yasaklı

Mühendislik okuyacaksanız, Ankara-İstanbul veya İzmir'deki okullarda okunsun!

14 Temmuz 2017 05:40

Akıl Başta
Yasaklı

TIP okumak için, üniversite sınavlarında ilk 15.000 içinde olmak gerekir. TIP okuyun demek kolay!

15 Temmuz 2017 07:45

Onay Binyaşa
Yasaklı

Matematik ve Fen bilmeyenler, Ankara veya İstanbul dışındaki üniversitelere girdiği sürece, çok ihtiyaç duyduğumuz mühendislik hep kan kaybedecektir.. Oralardan mezunlara, teknisyen gözüyle bile bakılmıyor ki? İşçi ve ustalara kadar bunu herkes biliyor.

15 Temmuz 2017 21:44

silverriver
Kapalı

Matematik ve Fen bilmeyenler, Ankara veya İstanbul dışındaki üniversitelere girdiği sürece, çok ihtiyaç duyduğumuz mühendislik hep kan kaybedecektir.. Oralardan mezunlara, teknisyen gözüyle bile bakılmıyor ki? İşçi ve ustalara kadar bunu herkes biliyor.

Onay Binyaşa, 2 yıl önce - Alıntıya git

Türkiye'nin Ankara ve İstanbul Dışında da güzel 3-5 üniversitesi var o kadar da değil.

15 Temmuz 2017 22:57

kjckjbrekfefkjerfber
Yasaklı

katü gıda demişim amk sdü katü nerden geldi lan aklıma

16 Temmuz 2017 08:47

Rami Destan
Yasaklı

Üniversite sınavında 240.000 nci olan dahi mühendisliklere girebiliyorsa, okullarda işe dönük eğitim verilmiyorsa kusur kimin?

22 Temmuz 2017 18:52

finalfights
Kapalı

çok olan şey değersizdir, ihtiyacı olunan şey değerlidir.

22 Temmuz 2017 21:58

muh18
Şef

mühendislik mesleği şu an zaten çökmüş durumda. İstanbul piyasasında belli başlı şirketlere kapağı atamazsan yandın. Kobi denilen kan emici şirketlerde 1800 TL teklif ediyorlar yeni mezuna. Bir çoğu cumartesi de çalıştırıyor. Kpss taban puanları da fezaya çıktı bile.

22 Ocak 2019 16:55

harkad44
Aday Memur

Mühendislik adına güzel bir blog. takip etmenizi öneririm https://ilerleyendunya.blogspot.com/

23 Ocak 2019 22:45

Babaistirahatte
Aday Memur
Mühendislik okuduğuma binpişmanım .. ülkenin bu haline görünce sağlığa gitseydim diyorum
23 Ocak 2019 22:46

EemYsn
Aday Memur

Çökeli çok oldu enkazdan çıkabilen yırtacak

24 Ocak 2019 00:55

A.C.D.C
Şube Müdürü

Yoo. Gayet iyiyiz. Daha geçen yıl sadece Hollanda bine yakın ve sadece ASML firması 200 mühendisimizi aldı bünyesine. :) Türk mühendisleri avrupa ortalamasının üzerinde.

Ha iç piyasaya gelirsek

Ne kadar sanayi o kadar mühendislik aga.

Ekonomiyi inşaata yaslarsan mühendis işsiz kalır tabii.

Her önüne geleni bölüme aldın. Bu güzel bir şey herkese şans verilsin tabii. Ama her önüne geleni mezun edersen o meslek ayağa düşer!

Sorsan 50 tane okul açıldı ama nitelikli mühendis yetiştiren tek bir okul daha çıkmadı aralarından. 20 sene önce de İTÜ,ODTÜ,YTÜ,Boğaziçi ve Bilkent'ti şimdi de öyle. Ne geldi yeni.

Yeni mezunun iş öğreneceği bir sanayi yok. Olan ksımda işçi hakkı yok. Kendi işini kuran girişimci mühendisin ticaretinde güvenebilecği bir hukuk sistemin yok.

Meslek çöker tabii.

24 Ocak 2019 10:26

Burak2019
Aday Memur

çevrenizde akraba eş dostun çocuğu falan varsa uyarın, mühendislik yazmasın. İlla yazıcam diyorsa da odtü itü Boğaziçi Bilkent harici yazmasın.

15 Eylül 2019 20:15

SercanSercan
Aday Memur

Merhabalar,

Ben Marmara Üniversitesi'nden 2015 yılında mezun oldum. Eğitimimin sırasında öğrenciler tarafından sevilen bir öğretim görevlisinin beyanını aynen naklediyorum: "Bir toplumda mühendisin maaşını, o toplumda mühendise olan ihtiyaç belirler yani piyasada aktif olarak rol alan mühendis sayısı/popülasyonu belirler". 2016 yılından bugüne kadar farklı lokasyonlarda (ODTÜ Teknokent, TÜBİTAK MARTEK vs.) 4 farklı işte çalıştım. Çalıştığım işlerin her birinde AR-GE Mühendisi pozisyonunda ürün geliştirme faaliyetlerinde bulundum. ODTÜ Teknokent dışında diğer teknokentlerde faaliyet yürüten şirketlerin siyasi referansları sayesinde günden güne büyüyen ranttan kendilerine hisse çıkartıklarına bizzat şahit oldum. Aynı zamanda da birçok TÜBİTAK TEYDEB projesinde rol aldım; pek çok proje toplantısında TÜBİTAK tarafından görevlendirilen hakemlerin ve şirket sorumlularının diyaloglarına şahit oldum. Efendim örnek vermem gerekirse bir TÜBİTAK TEYDEB proje toplantısında şirket sorumlusu tüm toplantı boyunca ilgili sektörde görev yapan ve devlet görevlisi olan şahısların (müdür gibi) isimlerini zikretti. TÜBİTAK tarafından görevlendirilen hakem ise bir tane bile proje ile ilgili soru sormadı. İşin daha trajikomik yanı ise şöyle gelişti: şirket sorumlusu hali hazırda devam eden bir AR-GE projesiyle alakalı bu işin daha gelişmiş bir versiyonuyla ilgili TÜBİTAK'a proje vereceğini geveledi. 1 ay sonra TÜBİTAK TEYDEB tarafından adamın ağzından çıkan proje detaylarıyla alakalı (%90 oranında teknik ve teknolojik açıdan uyuşma var) bir çalışmanın aralarında bulunduğu 1511 - Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı kapsamında çağrı yapıldı. Yapılan çağrıyı gördüğümde gözlerime inanamadım; çalıştığım şirketin müdürüne yapılan çağrıyla alakalı bana mail atmasını istedim. Dokümanı gördüğümde bu işte bir terslik olduğunu anladım. Bizim projeye başlama tarihimiz Ekim ayıydı. Diğer şirketin sorumlu müdürünün projeyi gevelediği tarih Kasım ayının başlarıydı. Aralık ayında TÜBİTAK ilgili projeyle alakalı çağrı duyurusunda bulundu. Benim çalıştığım şirketin geçmişinin temiz olduğuna inanıyorum ancak beraber iş geliştirdiğimiz şirket devletten onlarca hibe almış ama ortada hala bir ürünleri yok. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını bu şerefsizlere yedirenlere, yapılan işlere göz yummak için komisyon alanlara yazıklar olsun.

Velhasılıkelam iktidarda hangi parti olursa olsun ülkemizde ranttan beslenen şerefsizlerin önü kesilmediği müddetçe güzel ülkemde ne AR-GE yapılır ne de dünyayla yarışır ürün geliştirilir. Ben artık Türkiye'de mühendislik yapamayacağıma kanaat getirdim. Bu nedenle mesleğimi yurtdışında icra etmeyi düşünüyorum. Son 3 yılda çalıştığım süre boyunca çok fazla olağan dışı olayla karşılaştım. Ama size tek bir örnek vererek geçiştirdim. Gördüklerimi anlatmaya ve analiz etmeye kalksam bir kitap yazmam gerekir.

20 Eylül 2019 00:56

ilkayozcan
Aday Memur
makine elektrik endustri herkes ağlıyor hocam
20 Eylül 2019 20:56

Mak.Muh35
Şef

Mühendislik değil ekonomi çöktü.

21 Eylül 2019 01:38

Portofinom
Şef
Ekonomi iyi değil, eğitim iyi değil, her yerdeyiz. Bir şeyin arzı talepten fazla ise değersizleşir. Ülkemizin endüstrisi de mühendislik anlamında talebi ne yazık ki az.
Toplam 18 mesaj

ANKET
Üniversiteye girişte, bazı bölümler için 'başarı sırası' çıtası getirilmesini;