Editörler :
14 Temmuz 2017 20:21   


Çağın hastalığı sosyal fobiden kurtul

ÇAĞIN HASTALIĞI SOSYAL FOBİDEN KURTUL

Sosyal fobilerinizden kurtulmak ister misiniz? O zaman bu haberde yer alan uzmanların görüşlerini mutlaka okuyun.

Sosyal fobik hayatında mutlaka rahatlama egzersizlerine yer vermeli. Bedenini tanımalı, bedeninin kendisine verdiği mesajları iyi algılamalı! Kişisel gelişim kitapları, bitkisel çaylar da rahatlamaya yardımcı olabilir.

Uzm. Psk. Yıldız Burkovik anlatıyor:

Heyecan genelde pek çok kişinin yaşadığı bir durumdur. Tezahürü herkeste farklı olur. Kimi kızarma şeklinde tepki verir; kimi ise terleme, titreme şeklinde bedensel tepkiler gösterir. Bu durumda bize gelen kişiler, düşüncelerini anlatamama durumundan bahsederler.

Bu kişiler söyleyeceklerini önceden aklından geçirip prova yapar. Bu da kaygıyı daha da çok arttırıyor olabilir. Bu kişiler hata yapacağına dair endişeli bir durum yaşıyor olabilirler. Endişe açığa çıkmadan önce insanın içinde huzursuz bir kıpırtının oluşmasına sebebiyet verir. Huzursuzluk, kelimelerle dışarı dökülmediğinde kişinin içine döner ve farkında olmadan daha büyük bir karmaşa içine sokar.

Bu yakınmayla gelenlere önce kişilik analizi, sonrasında psikoterapi süreci içinde bazı gevşeme ve rahatlama egzersizlerini öğretmelidir. Bu kişiye fayda sağlayacaktır. Eğer bu durum o kişinin hayat kalitesini bozuyorsa ve üstüne psikiyatrik rahatsızlıklar da eklenmişse psikiyatristten de yardım almalıdır. Bir psikolog hiçbir koşulda ilaç verme yetkisine sahip değildir, ancak bir psikiyatrist ilaç verebilir. Aslında bu tarz tedavilerde en ideal yöntem aynı zamanda hem psikiyatristten hem de psikologdan yardım almaktır.

SOSYAL FOBİ KİŞİYİ ENGELLER

Sosyal fobi hafif düzeyde yaşansa bile özellikle çok şey başarmak isteyen ve iş yaşamında gerçekten farklı şeyler yapmayı, daha yukarılara doğru çıkmayı isteyen kişileri büyük ölçüde ketleyebilir. Tek bir kişiyle iletişimi sürdürmek daha kolay iken kişiler fazlalaşınca kontrol yeteneği kaybolabilir. Hele kişi toplu mülakatlara girmek durumunda kalırsa orada birkaç kişi olduğundan endişesi artar. Kişi böyle durumlarda konuşmaktan çok düşünüp kendisini daha da fazla endişelendiriyor olabilir.

SOSYAL FOBİNİN ÜZERİNE GİTMELİDİR

Kişinin sosyal fobisi üzerine gitmeye çalışması son derece takdire değerdir. Etrafınızda bulunan pek çok kişi belki de sosyal fobik olduğu halde bunu kamufle etmeye çalışıyor olabilir. Sosyal fobiklere kendinizi gözlemlemekten çok insanları da gözlemlemeni öneririz. Sosyal fobikler daha çok durumlarını kamufle etmeye çalışırlar.

Her insanın eksik tarafları vardır, önemli olan bu eksik tarafların farkına varıp onları sistemli şekilde düzeltmeye çalışmaktır. Kişisel gelişim hakkında son derece güzel kitaplar var, uygun bir şekilde seçerek okunabilir.

Ayrıca yaşamı içinde sosyal fobik mutlaka rahatlama egzersizlerine yer vermeli... Bedenini tanımalı, bedeninin kendisine verdiği mesajları iyi algılamalı! Meditasyon egzersizleri fayda sağlayabilir. Bitkisel çaylar da (adaçayı vb.) rahatlamaya yardımcı olacaktır.

SOSYAL FOBİDEN İLAÇ KULLANMADAN YENMEK MÜMKÜN MÜ?

Evet sosyal fobiden ilaç kullanmadan da yenmek mümkün.Önemli olan seni rahatsız eden bilinç altına yerleşmiş olan olumsuz etkenleri keşfetmek.Şu anda seni rahatsız eden, korkutan ve mutsuz bir hayata saplanıp kalmana neden olan tek şey zihninde dolaşan negatif düşünceler. Onlar sürekli konuşur. Sürekli senin ne kadar değersiz biri olduğunu ya da ne kadar başarısız ve korkak biri olduğunu söyler.

Eğer zihninin içinden gelen, negatif düşünceler üreterek moralini bozan bu sese kulak verirsen içinde bulunan o özgüven kaynağını asla keşfedemezsin.

--2372_91585

06 Ağustos 2019 15:04

yıldızlar o ve ben

Sosyal fobi bazı insanlarda çocukluktan ileri geliyor. tedavisi çok zor ve onlarla yaşamak zulüm:(

10 Ağustos 2019 08:16

yıldızlar o ve ben

Kişisel gelişim kitapları kadar aptalca kitaplar yok.

10 Ağustos 2019 15:02

Terapist Dr. Who
kurtulmak istiyorum
13 Ağustos 2019 14:21

hector34
Şube Müdürü

iyi bir tearpist gerekiyor

14 Ağustos 2019 20:03

nco88

Spor yapmak ve arkadaşlarla birlikte vakit geçirmek iyi gelir.

Toplam 5 mesaj
 
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?