Editörler : Cüneyt Barışoglu
11 Ağustos 2017 13:16   

Kapalı
Hukuk pdr ve psikoloji arasında hangisi daha avantajlı sizce nedenleriyle birlikte yazar mısınız?

Sizce hangisi is maaş statü ve iş olanakları bakımından daha iyi?

11 Ağustos 2017 17:57

Aim Memuru
Aday Memur

İlahiyat

11 Ağustos 2017 18:08

agrieco
Memur

elma mı yesem armut mu? şu bölüm karşılaştırmaları çok salakça.

11 Ağustos 2017 18:15

Kahvelikek
Kapalı

elma mı yesem armut mu? şu bölüm karşılaştırmaları çok salakça.

agrieco, 4 ay önce - Alıntıya git

Karşılaştırmadan nasıl en iyisi bulunacak? Hem Türkiye şartlarını da düşünmek gerekiyor. İstediğin bölüme git değil de hangi bölümde iş bulacaksın ona göre karar ver diyorlar

11 Ağustos 2017 18:34

Reyyaneliff
Şube Müdürü

Bence hukuk

11 Ağustos 2017 19:19

Kutlukk
Aday Memur

Hukuk fakültesi öğrenci olarak hukuku tavsiye ediyorum. Eger muhakeme yeteneğin,kavrayış becerin ve en onemlisi derslerden kalıncada kasma azmin varsa :) hiç düşünme hukuk oku derim. Hukuk okumayı gerçekten istemek gerek çünkü emek isteyen bir bölüm.

11 Ağustos 2017 20:45

Kahvelikek
Kapalı

Hukuk fakültesi öğrenci olarak hukuku tavsiye ediyorum. Eger muhakeme yeteneğin,kavrayış becerin ve en onemlisi derslerden kalıncada kasma azmin varsa :) hiç düşünme hukuk oku derim. Hukuk okumayı gerçekten istemek gerek çünkü emek isteyen bir bölüm.

Kutlukk, 4 ay önce - Alıntıya git

Peki hukukta devlette çalışma imkanı nasıl sizce? Noterlik hakimlik savcılık başka birkaç şey daha vardı sanırım ama bunlar için hep torpilden bahsediyorlar.

11 Ağustos 2017 21:03

Kutlukk
Aday Memur

Hukuktan mezun olduğunda 1 yillik stajdan sonra avukatsın ve avukatliktan hakimlige savciliga gecis sınavlarına basvurabilirsin ve puani cok yuksek değil.Staj yapmasan dahi mezun statusuyle hakimlik ve savcilik sinavlarina girebilirsin.Devlete avukat olarak atanabilirsin p3 sadece genel kultur ve genel yetenekten sorumlusun. Maasin iyi p3 ten 87 ustu al ki garanti ataman olsun. Noterlik hakkinda pek bilgim yok. Okurken hangi derse yetkin oldugunu gorup o alanda yuksek lisansta yapabilirsin. Maddi durumun iyiyse büro dahi açabilirsin. Anlayacağın secenek çok...

11 Ağustos 2017 22:42

Kahvelikek
Kapalı

Hukuktan mezun olduğunda 1 yillik stajdan sonra avukatsın ve avukatliktan hakimlige savciliga gecis sınavlarına basvurabilirsin ve puani cok yuksek değil.Staj yapmasan dahi mezun statusuyle hakimlik ve savcilik sinavlarina girebilirsin.Devlete avukat olarak atanabilirsin p3 sadece genel kultur ve genel yetenekten sorumlusun. Maasin iyi p3 ten 87 ustu al ki garanti ataman olsun. Noterlik hakkinda pek bilgim yok. Okurken hangi derse yetkin oldugunu gorup o alanda yuksek lisansta yapabilirsin. Maddi durumun iyiyse büro dahi açabilirsin. Anlayacağın secenek çok...

Peki özel olmazsa siz ne düşünüyorsunuz? Ya da genel olarak okulunu bitiren bir hukuk öğrencisi ne olmayı daha çok ister? Ben daha çok savcılık düşündüklerini tahmin ediyorum ama bu biraz daha zor. Serbest avukatlığı düşünen daha az sanırım. Yani ben birkaç kez googleden baktığında bu tarz yorumları daha çok gördüm

11 Ağustos 2017 22:44

KulhancıYamagi
Aday Memur

Hukuk tabiki. Bu soru şuna benzemiş: tıp mı, diyetisyenlik mi, veterinerlik mi =)

11 Ağustos 2017 23:24

Kutlukk
Aday Memur

Ben 2. Sinifa gectim yani daha yeniyim ve aldigim dersler medeni ve anayasa ama medeniyi cok sevdim. Düşünün ders çalisirken hukukun zevkli oldugunu gordüğüm icin ilk asamada serbest avukatlik düsunuyorum yaa benimde kaygilarim var yok kole gibi calistiyorlar az para veriyorlar diye. Bu olumsuzluklara ragmen ben avukatlik düşünüyorum çünkü yapabilecegime inaniyorum. Savcilik ve hakimligi isteyenler cok tabi ki adli idari hakimlik diye de ayrim var. Bence iyi bir universitede egitim almak da cok onemli tercihlerini ona gore yap.

11 Ağustos 2017 23:38

Kahvelikek
Kapalı

Hukuk tabiki. Bu soru şuna benzemiş: tıp mı, diyetisyenlik mi, veterinerlik mi =)

KulhancıYamagi, 4 ay önce - Alıntıya git

Bu kadar çok mu fark var ki:) Ben psikoloji ve hukuk arasında çokta bir fark olduğunu düşünmüyordum.

11 Ağustos 2017 23:45

Kahvelikek
Kapalı

Ben 2. Sinifa gectim yani daha yeniyim ve aldigim dersler medeni ve anayasa ama medeniyi cok sevdim. Düşünün ders çalisirken hukukun zevkli oldugunu gordüğüm icin ilk asamada serbest avukatlik düsunuyorum yaa benimde kaygilarim var yok kole gibi calistiyorlar az para veriyorlar diye. Bu olumsuzluklara ragmen ben avukatlik düşünüyorum çünkü yapabilecegime inaniyorum. Savcilik ve hakimligi isteyenler cok tabi ki adli idari hakimlik diye de ayrim var. Bence iyi bir universitede egitim almak da cok onemli tercihlerini ona gore yap.

Anladım bir de şu var ki ben hukuga başlasam dahi 23 yaşında falan olacağım, yaşım biraz daha büyük olacak, ondan sonra hukuk gibi zor bir bölümü kaldırabilir miyim diye düşünüyorum. Gerçi sınıfın ogrenci profili nasıl bilmiyorum ama üniversite için 23 yaş biraz büyük kalıyor mezun olana kadar 27 yaşında olacağım en az. Bu da biraz korkutucu, sanırım hukugun en iyi yanlarından biri de devam zorunluluğunun olmamasiymis

11 Ağustos 2017 23:49

KulhancıYamagi
Aday Memur

Bu kadar çok mu fark var ki:) Ben psikoloji ve hukuk arasında çokta bir fark olduğunu düşünmüyordum.

Kahvelikek, 4 ay önce - Alıntıya git

Hem ozelde hem devlette is imkani cok daha fazla degil mi? Neredeyse %100 garanti meslek degil mi?Yukselme imkani cok daha fazla degil mi? Cok daha fazla para kazanma firsati sunmuyor mu? Ayrica en basitinden hukuk daha havali degil mi?:) ben mi yanlis biliyorum.

11 Ağustos 2017 23:58

Kutlukk
Aday Memur

Yaa hukuk okumayi kafaya koymussaniz iyi kotu okulu bitirirsiniz. Kendinize cok guvenemiyorsaniz da sizi zorlayacak okullari secmezsiniz. Öğrenci sayisi o kadar fazla ki amfide bir gördüğünü belki bir iki ay sonra tekrar goruyorsun, yani yaş sorun degil.Her yastan ogrenci var diyebilirim amcalar bile :) en son sıkinti yapilacak şey

12 Ağustos 2017 00:38

mikado11
Memur

Anladım bir de şu var ki ben hukuga başlasam dahi 23 yaşında falan olacağım, yaşım biraz daha büyük olacak, ondan sonra hukuk gibi zor bir bölümü kaldırabilir miyim diye düşünüyorum. Gerçi sınıfın ogrenci profili nasıl bilmiyorum ama üniversite için 23 yaş biraz büyük kalıyor mezun olana kadar 27 yaşında olacağım en az. Bu da biraz korkutucu, sanırım hukugun en iyi yanlarından biri de devam zorunluluğunun olmamasiymis

Kahvelikek, 4 ay önce - Alıntıya git

genelde hukuk fakültelerinin yaş ortalaması yüksek oluyor. yaş problem olmaz. bir de hukuga değil hukuka diye diye yazılır.

12 Ağustos 2017 11:21

Sway Dark
Şef

Abartmayın. 3ü de birbirine yakın bölümler. 3ünde de iş sıkıntısı var. Tercih meselesi...

12 Ağustos 2017 16:27

Salsal1
Aday Memur

Tıpta iş sıkıntısı hiç duymadım ? :D belki fazladan bi yere daha klinik açamamışlardır da sıkıntıları odur....

13 Ağustos 2017 08:47

Kahvelikek
Kapalı

Hem ozelde hem devlette is imkani cok daha fazla degil mi? Neredeyse %100 garanti meslek degil mi?Yukselme imkani cok daha fazla degil mi? Cok daha fazla para kazanma firsati sunmuyor mu? Ayrica en basitinden hukuk daha havali degil mi?:) ben mi yanlis biliyorum.

Hukuk daha havalı ve toplum içinde daha önde daha iyi görülüyor ama psikolojide çok çok geride bir bölüm değil. Aslında bakıldığında iki bölümde de iyi paralar kazanmak için kendinize yatırım yapmak gerekiyor. Yani çok okumak sevmek gibi...

13 Ağustos 2017 08:48

Kahvelikek
Kapalı

Tıpta iş sıkıntısı hiç duymadım ? :D belki fazladan bi yere daha klinik açamamışlardır da sıkıntıları odur....

Salsal1, 4 ay önce - Alıntıya git

Herhalde tıp dışında iş sıkıntısının olmadığı hiçbir bölüm yok.

13 Ağustos 2017 08:51

Kahvelikek
Kapalı

Abartmayın. 3ü de birbirine yakın bölümler. 3ünde de iş sıkıntısı var. Tercih meselesi...

Sway Dark, 4 ay önce - Alıntıya git

Bu üç bölüm hakkında genelde çoğu kişinin düşüncesi değişiyor. Hukugu daha önde psikoloji ve PDR yi çok daha geride girenlerin sayısı daha fazladır

Toplam 61 mesaj

ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;