Editörler : Mehmet Balci
20 Ağustos 2017 19:52   

Mühendislik bitiren teknikerler

Merhabalar, Teknik bir kamu kurumuna Lİse mezunu olarak atanıp daha sonra 2 yıllık Enerji Üretim İletim programından mezun olup UDS ile tekniker olup bu unvanda çalışmaktayım. Bundan sonra 4 yıllık İktisat bitirdim. Şimdide DGS ile 4 yıllık Mühendislik bitirdim. İntibakımın yapılması için dilekçe ile kurumuma başvurdum ancak 657 sayılı Kanunun 36/d maddesini göstererek Mühendislik fakültesinin iktisatın üst öğrenimi olmadığını söyleyerek talebim reddedildi.

Oysa Tekniker unvanında çalıştığımdan bu unvanın üst öğrenimi Mühendislik olup ,Kurumda benimle aynı unvanda çalışan 4 yıllık teknik okul mezunu arkadaşımla aramda yaklaşık olarak 400 TL bir fark var. Ancak dediğim gibi kurum iktisat fakültesini araya koyup işlem yapmamakta, bilgisi olan ve yol gösterecek olan arkadaşların yardımcı olmasını istiyorum.Herkese hayırlı akşamlar diliyorum.

21 Ağustos 2017 11:43

07kaya
Aday Memur

Kurumunuza, maliye bakanlığı ve devlet personel başkanlığına kurumumuz tarafından konunun değerlendirilmesini hakkında görüş? sunmaları için dilekçe yazın. Eger siz teknik hizmetler kadrosunda çalışıyorsanız mutlaka mühendislik zam ve tazminatlarindan faydalanmaniz gerek.

22 Ağustos 2017 17:22

KİM.-İŞL.
Aday Memur

Arkadaşım bumko nun görüşü var. orada yanılmıyorsam intibak işleminin yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın ibaresi var. normalde hiç sıkıntı olmadan işlem yapmaları gerekiyor. Ama en iyisi kurumun görüş alsın. senin durumunda ilgili yazı yazsin.

25 Ağustos 2017 10:22

arslanix
Aday Memur

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Saygılar herkese

05 Eylül 2017 12:07

MUSTAFA BİNİCİ
Aday Memur

slm. ben sağlık baknalığında çalışmaktayım. elektrik teknikeri kadrosunda olup endüstri mühendisliği mezunuyum. 1 yıldır intibakım yapıldı. ve 600 tl gibi bir maas artışım oldu. suan 4200 tl gibi bir maas almaktayım. kadro derecem 3-2 dir.

1-senin mutemet zorluk çıkarmasın.

2-dilekçeni ver (bitirdiğim okul ile ilgili olarak maas ve özlük haklarımın verilmesini istiyorum de.) bu dilekçe çok önemli, verdiğin tarihi baz alacaklar yani şimdi vermemek için inad etsede sonra vereceğinde bu ilk dilekçeni dikkate alacak. cünkü kanun böyle diyor.

3- birde senin kaçtane fakulte bitireceğin seni ilgilendirir maas mutemetini değil. bunu sebep göstermesi mümkün değil sedece yokuş için bunu yapıyor. kanunda acık acık belirtiyor mecbur vereceeeeeeeeek.

4- bumko yazısı linki (http://www.memurlar.net/haber/477441/mesleki-ust-ogrenimden-ne-anlasilmalidir.html)

5- takılırsan bana dön.

06 Ekim 2017 15:17

arslanix
Aday Memur

slm. ben sağlık baknalığında çalışmaktayım. elektrik teknikeri kadrosunda olup endüstri mühendisliği mezunuyum. 1 yıldır intibakım yapıldı. ve 600 tl gibi bir maas artışım oldu. suan 4200 tl gibi bir maas almaktayım. kadro derecem 3-2 dir.

2-dilekçeni ver (bitirdiğim okul ile ilgili olarak maas ve özlük haklarımın verilmesini istiyorum de.) bu dilekçe çok önemli, verdiğin tarihi baz alacaklar yani şimdi vermemek için inad etsede sonra vereceğinde bu ilk dilekçeni dikkate alacak. cünkü kanun böyle diyor.

3- birde senin kaçtane fakulte bitireceğin seni ilgilendirir maas mutemetini değil. bunu sebep göstermesi mümkün değil sedece yokuş için bunu yapıyor. kanunda acık acık belirtiyor mecbur vereceeeeeeeeek.

4- bumko yazısı linki (http://www.memurlar.net/haber/477441/mesleki-ust-ogrenimden-ne-anlasilmalidir.html)

5- takılırsan bana dön.

MUSTAFA BİNİCİ, 3 yıl önce - Alıntıya git

Evet maalesef zorluk çıkartıyorlar ben mezuniyet belgesini 30 haziran itibariyle içeriye dilekçe ile verdim bana 15 günlük ekim farkı tek verdiler.Şimdi bir dilekçe daha yazmam gerekecek.

06 Ekim 2017 15:18

arslanix
Aday Memur

bu arada bumko nun yazısına yada ek yapabileceğim yazıları bana gönderebilirmisiniz Saygılar herkese

06 Ekim 2017 17:01

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar

5- takılırsan bana dön.

MUSTAFA BİNİCİ, 3 yıl önce - Alıntıya git

160 seri nolu tebliğde der ki "diplomalarını kuruma ibraz eden tarihi takip eden ay başından itibaren üst öğrenim zam ve tazminatları ödenir".

Bu nedenle arkadaşın dilekçe tarihi değil kuruma diplomayı ne zaman teslim ettiği önemlidir. Ayrıca herhangi bir talepte bulunması da gerekmez. Çünkü tebliğde dilekçeden değil diploma tesliminden bahsetmektedir. Arkadaş da diplomayı haziran ayında teslim ettiğine göre kurum kendi üstüne düşeni yapmalı ve 15 temmuzdan itibaren üst öğrenim maaşını vermeliydi.

06 Ekim 2017 17:56

arslanix
Aday Memur

160 seri nolu tebliğde der ki "diplomalarını kuruma ibraz eden tarihi takip eden ay başından itibaren üst öğrenim zam ve tazminatları ödenir".

Bu nedenle arkadaşın dilekçe tarihi değil kuruma diplomayı ne zaman teslim ettiği önemlidir. Ayrıca herhangi bir talepte bulunması da gerekmez. Çünkü tebliğde dilekçeden değil diploma tesliminden bahsetmektedir. Arkadaş da diplomayı haziran ayında teslim ettiğine göre kurum kendi üstüne düşeni yapmalı ve 15 temmuzdan itibaren üst öğrenim maaşını vermeliydi.

YUSUF YILDIRIM, 3 yıl önce - Alıntıya git

Diploma yani geçici mezuniyet belgesini dilekçeyle birlikte 30 Haziran 2017 tarihinde verdim. Haliyle ibraz tarihi o gün olmuyor mu.? zaten bana verdikleri fark ücretide 15 günlük ve olur tarihi itibariyle ödenmesi deniliyor.

06 Ekim 2017 17:58

arslanix
Aday Memur

Bu arada Yusuf bey cevabınız için çok teşekkür ederim

11 Ekim 2017 09:28

mehçob
Daire Başkanı

Diploma yani geçici mezuniyet belgesini dilekçeyle birlikte 30 Haziran 2017 tarihinde verdim. Haliyle ibraz tarihi o gün olmuyor mu.? zaten bana verdikleri fark ücretide 15 günlük ve olur tarihi itibariyle ödenmesi deniliyor.

arslanix, 3 yıl önce - Alıntıya git

örnek: Elektronik teknikeri olarak çalışıyor olalım. End. Müh. Lisans prog. Mezuniyet tarihi 12 temmuz 2017 olsun. 17 Temmuz 2017 tarihinde Geçici mez. belg. ile intibak dilekçesini insan kaynaklarına vermiş olsun. Senaryo bu şekilde işlediğinde; Sayın Yusuf Yıldırım'ın ifade ettiği gibi kanun gereği 15 Ağustos 2017 itibariyle zam ve tazminatları almış olmanız gerekirdi.

11 Ekim 2017 22:27

Junqe
Aday Memur

arslanix bir sorum var sana, enerji teknikeri misin, elektrik teknikeri mi? çünkü elektrik enerjisi üretim iletim dağıtımı bölümü mezunları elektrik teknikeri olduklarını düşünüyolar. cevaplarsan sevinirim

13 Ekim 2017 11:03

Molla Gürhani
Aday Memur

Merhaba arkadaşlar,

Ben TEF mezunu bilgisayar sistemleri öğretmeniyim. Aynı zamanda bilgisayar mühendisliğini yeni bitirdim. Şu an da bir kamu kurumunda tekniker kadrosunda 5.derece 3.kademe de görev yapıyorum. Bahsettiğiniz gibi mezun belgesi ve Bumko görüşünü dilekçeme ek olarak kurumudaki personel dairesi başkanlığına yolladım. Bana dönüşleri kadroyu alamayacağım için sadece özel hizmet tazminatından yararlanabileceğimi ibraz ettiler. O da 300 TL civarı bir ücret oluyor. Kurumbaşbakanlığa bağlı bir üst kurul, ve görevde yükselme sınavı da açmıyorlar. Benim bu durumda bu üvana ve kadroya geçebilmem için nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz ?

Saygılar,

İyi günler dilerim.

13 Ekim 2017 12:18

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar

Merhaba arkadaşlar,

Ben TEF mezunu bilgisayar sistemleri öğretmeniyim. Aynı zamanda bilgisayar mühendisliğini yeni bitirdim. Şu an da bir kamu kurumunda tekniker kadrosunda 5.derece 3.kademe de görev yapıyorum. Bahsettiğiniz gibi mezun belgesi ve Bumko görüşünü dilekçeme ek olarak kurumudaki personel dairesi başkanlığına yolladım. Bana dönüşleri kadroyu alamayacağım için sadece özel hizmet tazminatından yararlanabileceğimi ibraz ettiler. O da 300 TL civarı bir ücret oluyor. Kurumbaşbakanlığa bağlı bir üst kurul, ve görevde yükselme sınavı da açmıyorlar. Benim bu durumda bu üvana ve kadroya geçebilmem için nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz ?

Saygılar,

İyi günler dilerim.

Molla Gürhani, 3 yıl önce - Alıntıya git

TEF mezunu olduğunuz için TEF mezunlarına verilen ek göstergeden de yararlanmalısınız. Ancak her halükarda tekniker kadrosundayken teknikerlerin ek ödemesini alırsınız. Sonuç olarak hak edişleriniz şu şekildedir:

Derece kademe = TEF/Mühendislik

Ek Gösterge = TEF

Özel Hizmet Tazminatı = Mühendislik

Yan Ödeme = Mühendislik

Ek Ödeme = Teknikerlik

13 Ekim 2017 14:15

Molla Gürhani
Aday Memur

TEF mezunu olduğunuz için TEF mezunlarına verilen ek göstergeden de yararlanmalısınız. Ancak her halükarda tekniker kadrosundayken teknikerlerin ek ödemesini alırsınız. Sonuç olarak hak edişleriniz şu şekildedir:

Derece kademe = TEF/Mühendislik

Ek Gösterge = TEF

Özel Hizmet Tazminatı = Mühendislik

Yan Ödeme = Mühendislik

Ek Ödeme = Teknikerlik

Cevabınız için teşekkür ederim hocam.

Yani bu kadroyu verirlerse ancak olacak tam tazminatlar, görevde yükselme sınavı da yok çünkü. İşimiz Allah'a artık inşallah. Ayrıca bir şey daha soracağım Hocam ben 2012 den önce göreve başladım. 2012 den sonra eşit işe eşit ücret yasası çıktı bilirsiniz. Maaş bordroma baktığımda ek ödeme ve yan ödeme kalemlerini boş göremiyorum. Bu sebepten olabilir mi ?

13 Ekim 2017 14:19

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar

Yan ödeme de ek ödeme de bildiğim kadarıyla her memura verilen ödemeler. Dolayısıyla siz de bunlardan yararlanıyorsunuz.

16 Ekim 2017 13:10

tyuop
Memur

Yusuf bey;bende tef ve mühendislik mezunu teknikerim ek göstergeyi 3000 üzerinden alıyorum. Temmuz 2017 de mühendislik diplomamı kurumuma verdim henüz özel hizmet tazminatımı alamadım bekliyorum.Acaba özel hizmet tazminatımı verince; yan ödememde artar mı yoksa mühendislik yan ödemesini almam için kanuni dayanağım nedir? özel hizmet tazminatı mıdır? bilgilendirirseniz sevinirim. Şu an 1/4'yüm yan ödemem 68,4 tl'dir

16 Ekim 2017 14:39

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar

Yusuf bey;bende tef ve mühendislik mezunu teknikerim ek göstergeyi 3000 üzerinden alıyorum. Temmuz 2017 de mühendislik diplomamı kurumuma verdim henüz özel hizmet tazminatımı alamadım bekliyorum.Acaba özel hizmet tazminatımı verince; yan ödememde artar mı yoksa mühendislik yan ödemesini almam için kanuni dayanağım nedir? özel hizmet tazminatı mıdır? bilgilendirirseniz sevinirim. Şu an 1/4'yüm yan ödemem 68,4 tl'dir

tyuop, 3 yıl önce - Alıntıya git

Öncelikle tebrik ederim.

Diplomanızı temmuz ayında verdiyseniz veriş tarihinize göre temmuz 15 ya da ağustos 15'te zaten mühendisin özel hizmet tazminatı ve yan ödemesini almalıydınız. Çünkü yukarda da belirtildiği gibi kurumunuz sizin diploma ibrazınızı takip eden ay başından itibaren üst öğrenim maaşını vermek ZORUNDADIR.

Dayanağa gelince özel hizmetle yan ödemenin dayanağı 2006/10344 sayılı kararname ve 160 seri nolu tebliğdir.

16 Ekim 2017 15:47

tyuop
Memur

Öncelikle tebrik ederim.

Diplomanızı temmuz ayında verdiyseniz veriş tarihinize göre temmuz 15 ya da ağustos 15'te zaten mühendisin özel hizmet tazminatı ve yan ödemesini almalıydınız. Çünkü yukarda da belirtildiği gibi kurumunuz sizin diploma ibrazınızı takip eden ay başından itibaren üst öğrenim maaşını vermek ZORUNDADIR.

Dayanağa gelince özel hizmetle yan ödemenin dayanağı 2006/10344 sayılı kararname ve 160 seri nolu tebliğdir.

Çok teşekkürler;17 temmuzda dilekçemi ve diplomamı verdim.Sağlık bakanlığın dayım, Zorluk çıkartmaya çalışıyorlar.Neymiş 2012 de lisans bitirdiğimden dolayı tekrar intibak yapamazlarmış.Bende şimdi Bümko'nun örnek kararını ekleyip tekrar dilekçe verdim.Kanuni hakkım olduğu için sonu mahkemeye giderse gitsin uğraşacağım.

16 Ekim 2017 16:08

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar

Sizin işleminiz intibak değildir. Zaten tef mezunuyla mühendislik mazunu intibak açısından aynıdır, intibak yapılabiliyor olsaydı bile aynı derece kademeye geleceğinizden bir fark olmazdı.

Size yapılacak işlem üst öğrenim zam ve tazminatlarının verilmesidir ve 160 seri nolu tebliğde de belirtildiği gibi "intibak işleminin yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın takip eden ay başında üst öğrenim maaşı verilmelidir".

17 Ekim 2017 15:29

tyuop
Memur

Sizin işleminiz intibak değildir. Zaten tef mezunuyla mühendislik mazunu intibak açısından aynıdır, intibak yapılabiliyor olsaydı bile aynı derece kademeye geleceğinizden bir fark olmazdı.

Size yapılacak işlem üst öğrenim zam ve tazminatlarının verilmesidir ve 160 seri nolu tebliğde de belirtildiği gibi "intibak işleminin yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın takip eden ay başında üst öğrenim maaşı verilmelidir".

Çok teşekkürler Yusuf bey dilekçeme olumlu yanıt gelmezse idari mahkemeye vereceğim sizce uygun olur mu? ne yapmalıyım? veya kaç gün içinde cevap verilmek zorunda acaba

Toplam 67 mesaj

ANKET
Müze kararının iptal edilmesini ve Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması kararını;