Editörler : crops35
23 Ağustos 2017 00:11

Tef mezunu ek özel hizmet tazminatı arazi tazminatı

arazi tazminatı ile alakalı ilgili madde

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2006/05/20060505-1.htm sayılı resmi gazetede yayınlanan 2006/10344 sayılı bakanlar kurulu kararının E Teknik Hizmetler Sayılı tablosunun 6. maddesi aynen aşağıdaki gibidir.

""""

6- Teknik Hizmetler Sınıfına ait kadrolarda bulunan personelden; büro, atölye, ısı santralı, laboratuar, tesis (sosyal tesisler dahil), işletme, fabrika ve hizmet binaları dışında olmak şartıyla arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışanlara (belirtilen mahallerde yapılan kontrollük hizmetleri dahil), çalışılan her gün için aşağıda gösterilen oranlarda ayrıca özel hizmet tazminatı ödenir. Faal durumdaki hizmet binalarının tadilat, bakım ve onarımı işleri açık çalışma mahalli kapsamında değerlendirilmez.

a) 1/a, b ve c sıralarında sayılanlara .............. : 3,0

b) 1/d sırası ile 2 nci sırada sayılanlara ..........: 2,0

c) 3 ve 4 üncü sıralarda sayılanlara ................: 1,2

Bu ek özel hizmet tazminatının ödenmesinde ilgililerin kadroları esas alınır. Tazminatın kimlere ödeneceği; iş programları ve çalışma mahallerinin özellikleri dikkate alınarak, üçer aylık dönemler itibarıyla ilgili birim amirlerince belirlenir. Ödemeler görevin filen yerine getirilmesinden sonra üçer aylık dönem sonlarında yapılır.

Ancak, bu şekilde ödenecek ek özel hizmet tazminat toplamı üçer aylık dönemler itibarıyla,

a) 1/a, b ve c sıralarında sayılanlara ............... : 60

b) 1/d sırası ile 2 nci sırada sayılanlara ...........: 40

c) 3 ve 4 üncü sıralarda sayılanlara .................: 24

oranlarını aşamaz.

""""

a maddesinde bahsi geçen cetvelde aynen aşağıdaki gibidir.

""""""

1- En az dört yıllık yükseköğrenim görenlerden;

a) Başmühendis, Başmimarlar .................................. : 168 5 15 17 19 23 28 35

b) Yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar,

mimar, bölge plancısı ve şehir plancılarından;

-1-4 derecelerden aylık alanlar ............................. : 160 5 15 17 19 23 28 35

-Diğer derecelerden aylık alanlar ......................... : 152 5 15 17 19 23 28 35

c) Jeolog, hidrolog, hidrojeolog, jeofizikçi, kimya-

ger, fizikçi, jeomorfolog, arkeolog, matema-

tikçi, istatistikçi, astronom, tütün eksperi

olanlarla, 29/4/1992 tarihli ve 3795 sayılı Kanuna

göre teknik öğretmen unvanı alanlardan;

-1-4 derecelerden aylık alanlar ............................. : 130 4 12 14 16 18 23 25

-Diğer derecelerden aylık alanlar ......................... : 122 4 12 14 16 18 23 25

"""""

her ne kadqar yukarıda kadroların esas alınması gerektiği yazmış olsada aynı zamanda illgili cetvelde " 29/4/1992 tarihli ve 3795 sayılı Kanuna göre teknik öğretmen unvanı alanlardan "şeklinde olduğundan ötürü tef mezunları için kadro şartı aranamayacağını düşünüyorum. bu nedenle tef mezunu olan teknisyenlerin ek özel hizmet tazminatının (arazi tazminatı) 3,0 puan olarak hesaplanmalıdır.

zaten teknik hizmetler sınıfında teknik öğretmen kadrosunun bulunmasıda mümkün bulunmamaktadır.

konuyla alakalı dpb veya bümko görüşü yada herhangi bir görüş yazısı olan varmı. ???

Saygılar

bazı kaynaklar:

http://www.yenisafak.com/yazarlar/ahmet_unlu/arazi-tazminati-nedir-kimlere-odenir-ve-tutari-nasil-hesapl-2022484

https://www.yyu.edu.tr/images/files/ARAZI_TAZMINATI_HESABI.pdf

bodemircan
Aday Memur
23 Ağustos 2017 10:30

Bende kamuda tekniker kadrosunda görev yapıyorum.Aynı zamanda teknik öğretmenim.Arazi tazminatı ile ilgili kuruma bir dilekçe sundum fakat kabul görmedi. Benimle aynı durumda olan İl özel idaresinde çalışan bazı arkadaşlarım bu tazminatı 3.0 üzerinden aldığını öğrendim. Fakat kendi kurumum vermedi. Şu zamanda dava da açmak istemedim.

genccan
Şef
23 Ağustos 2017 12:03

hocam bazı yerler veriyor bazıları vermiyor. kimi veren yerler ssonradan kesmiş falan .

tef mezununda kadro aramak mantıksız geliyor. çünkü teknik hizmetler sınıfında teknik öğretmen kadrosu zaten yok. olmayan kadroda bulunma zorunluluğu kafadan mantık dışı. madem kadro aranıyor o zaman cetvele neden teknik öğretmen

ünvanı alanlar yazılmış. madem verilmesi imkansız neden cetvelde adımız geçmiş. yada diğerleri için ünvanı bulunmak dememişte neden sadece teknik öğretmen için ünvandan bahsedilmiş.

bence verilmeli ama elimizde görüş olmalı yoksa büyük ihtimal vermezler.

genccan
Şef
26 Şubat 2019 18:47

ben dava açtım yerelde ve istinafta kazandım. sizde dava açın kazanın .

genccan
Şef
26 Şubat 2019 18:51

teknik hizmetler sınıfı içinde teknik öğretmen isimli kadro yoktur görüşü

http://666kb.com/i/e1logdt5b9sxnfar8.jpg

Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi