Editörler : LaNeT**sude**
11 Ocak 2019 21:33

Eki n
Şube Müdürü
Sarı saçlı çocuk, kayadan indi, lagüne doğru yöneldi. Okul üniformasının ceketini çıkarmıştı. Elinde tuttuğu ceketin ucu yerde sürünüyordu. Ter içindeydi, kurşuni gömleği gövdesine, saçları alnına yapışmıştı. Vahşi ormanda açılan uzun yaranın izi sıcakta buğulanıyordu sanki. Sürüngen bitkilerle kırılmış ağaç gövdeleri arasında ağır ağır tırmanırken, bir kuş -kırmızılı sarılı hayalimsi bir kuş- cadılar gibi çığlık atıp, gökyüzüne doğru ışıl ışıl süzüldü. Sineklerin Tanrısı, William Golding
15 Şubat 2019 15:45

Akbar2
Aday Memur

HATIRLIYOR... Bir akşamdı... Oda loş... Kafes delikleri mavi... Gündüzün son ışıklarıyla beraber, sanki,odadan eşya da çekiliyordu: Levhalar, duvarların kararan zeminine batıyorlar, minderler sönüyor, iskemleler dağılıyor, ve hepsi buğulanarak şekilsiz bir uçuşla kayboluyorlar. Minderin köşesinde oturan babası, bir öksürükten sonra ileri fırlayan başını hala doğrultamamış, iki büklüm, yüzü gittikçe kararıyor ve siyah ceketinin rengini alıyordu. Her şeyi koyu kurşun renkli bir buğu kaplamıştı. Akşam.

Bir Akşamdı-Peyami Safa

27 Nisan 2019 12:57

Akbar2
Aday Memur

"Sen bu kitabı ne zaman bitireceksin, orasını bilemem, ama ben onun yazılma öyküsünü çok daha önce bitireceğim", deyip de evlilik yaşamımızda ilk kez Selami'nin tepesini attırdığında,Müştak on dört , Müşerref on iki, ikizler dokuz yaşındaydı, yani bizimki topu topu sekiz yıldır çalışmaktaydı Serencam'ının üzerinde.

Sonuncu - Tahsin Yücel

27 Nisan 2019 13:00

Akbar2
Aday Memur

Babam bir katil olmasaydı ben doğmayacaktım...

Daha - Hakan Günday

27 Nisan 2019 13:03

Akbar2
Aday Memur

İstasyondan kalkıp vilayet merkezine giden kamyon, iki saat kadar sarstıktan sonra, beni gideceğim köye ayrılan yolun başında bıraktı. İki adım bile atacak halim yoktu. Çantamı yanıma koyarak, kenarlarından otlar fırlayan bir taşın üstüne oturdum. Kafamdaki uğultuyu dinlemeye başladım.

Yeni Dünya - Sabahattin Alı

08 Mayıs 2019 23:47

Akbar2
Aday Memur

Orta boylu, esmer ve ürkek bakışlı genç bir adam, üniversitenin büyük kapısı önünde durdu; ilkyazın sıcak günlerinden biriydi. Yakasını gevşeten bu kılıksız gencin, büyük kapının gerisindeki serinliğe sığınmak istediğini sezen ve çatık kaşlarıyla koyu renk elbisesinden görevli olduğu anlaşılan biri yolu kapadı..

-Nereye hemşerim?

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz ATAY

12 Mayıs 2019 23:31

Eki n
Şube Müdürü
Benim annem iki kere öldü. Onun hikayesinin unutulmasına asla izin vermeyeceğime dair kendi kendime yemin etmiştim ama bu konuda yazacak cesareti ya da şevki bir türlü bulamadım. Ta ki şimdiye kadar. Herhalde hiçbir zaman yazar olamayacağım, hani şöyle meşhur bir romancı. Ama bunu dert etmiyorum artık, gam değil. 'İnsan belli bir yaşa gelince kendi hudutları ve hatalarıyla barışmaya başlıyor.' İskender, Elif Şafak
13 Mayıs 2019 15:25

Akbar2
Aday Memur

Sürücüsüne göre balrengi olan Mercedes, sabırsız, nerdeyse son bir atılımla hızlandı. Bulgar çıkışını geride bırakıp girişe yaklaştı. Orada yavaşladı.

Adalet Ağaoğlu

Fikrimin İnce Gülü

09 Haziran 2019 19:22

Eki n
Şube Müdürü

Mae Mobley, 1960 yılının ağustos ayında bir pazar sabahının erken saatlerinde dünyaya geldi. Biz ona kilise bebeği demekten hoşlanırız. Benim görevim "beyaz" bebeklere bakmaktır, bir de yemek pişirmek ve temizlik yapmak. Hayatım boyunca on yedi çocuk yetiştirdim. Sabahları anneleri daha yataklarından kalkmadan bebekleri nasıl uyutacağımı, ağlamalarını nasıl durduracağımı ve nasıl klozete götüreceğimi bilirim.

Duyguların Rengi, Kathryn Stockett

11 Haziran 2019 09:44

Akbar2
Aday Memur

"Mrs. Dalloway çiçekleri kendi alacaktı."

Wirginia Woolf - Mrs. Dalloway

26 Haziran 2019 17:50

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

"Esasen dev bir yarayım ben...

Ana rahmine düştüğüm an duyumsadım acıyı. Kaburgalarımı saran sezgilerim gitmem gereken yeri tarif edip durdular yıllarca. Ruhumun ortasına çöken gitme arzusuna bir süre sonra mukavemet gösteremedim ve oraya gitme isteğiyle ayağa kalkmaya çalıştım, fakat ne zaman yürümeye yeltensem dönüp dolaşıp bu dev yarayı; kendimi, tavaf etmekten öteye geçemedim."

BUTİMAR Sessizliğin Kanatları , Kaan Murat YANIK

***

Melike'nin yorumu;

Neden insan kendini tavaf etmekten öteye geçemiyor biliyor musunuz? Çünkü; insanın başlangıç noktası da kendisi, bitiş noktası da kendisi.

Farklı bir kitaptı.

Butimar nedir merak edenlere; efsanevi bir kuş türü.

Hüzünlü bir de hikayesi var butimarın. Deniz suyu ile hayatta kalan bir kuştur. Denize aşık olur. Su içmez, su içerse denizin kuruyacağını düşünür. Fakat sonra kendisi ölür.

06 Ağustos 2019 21:36

Eki n
Şube Müdürü
"Lisbon'ların son kızının da intihar ettiği sabah - bu seferki Marry'yfi ve Therese gibi o da uyku ilacını tercih etmişti- eve, bıçak çekmecesinin, gaz ocağının, bodrumdaki ip bağlamaya uygun kirişin yerini ezbere bilen iki sağlık görevlisi geldi. " Bakir İntiharlar, Jeffey Eugenıdes
09 Ağustos 2019 11:29

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

Gazete binasının önüne geldiğimde vakit öğleyi bulmuştu. Sabahtan beri yağan yağmur dinmiş, cüretkar bir güneş, kül rengi bulutların arasından sıyrılıp tatlı tatlı gülümsemeye başlamıştı.

Kukla, Ahmet Ümit

09 Ağustos 2019 21:31

sasibakkal
Aday Memur

"Sosyal fobi tanımlamasının etimolojik kökeni, diğer birçok sağlık terimi gibi kadim Yunancaya ve Latinceye dayanır. İlk keli-me olan sosyal (toplumcul), latince socialis (toplum için yapılmış olan) kelimesine dayanmaktadır (socius = yoldaş, yandaş ve al{is}= ait olma anlamına gelen ek)."

Kim korkar sosyal fobiden. Hasan Durna

20 Ağustos 2019 21:41

Eki n
Şube Müdürü
"Beni alıp tekrar karnına soksan bile koruyamazsın artık anne!" Huzursuzluk, Zülfü Livaneli
28 Ağustos 2019 22:37

Akbar2
Aday Memur

Gazete binasının önüne geldiğimde vakit öğleyi bulmuştu. Sabahtan beri yağan yağmur dinmiş, cüretkar bir güneş, kül rengi bulutların arasından sıyrılıp tatlı tatlı gülümsemeye başlamıştı.

Kukla, Ahmet Ümit


sabah melikesi, 6 ay önce - Alıntıya git

Kitap ile ismi arasındaki uyum nasıldı sizce hocam?

........

12 Eylül 2019 15:19

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

1.The Man Who Sold The World

"Gelecek bazıları için, hakikaten de uzak bir hatıradan ibarettir. Böyleleri açısından varoluş, hayatın meşum bir noktasında, şimdiki zamandan ileriye doğru uzanan bir yol olmaktan çıkıp, onları geçmişle gelecek arasına sıkıştıran bir hapishaneye dönüştürmüştür. Bu trajik bir hal midir? Her halde öyledir. Fakat burada bize düşen, kimseyi yargılamak değil; bir köle ama muhakkak ki pek isyankar bir köle saymak gereken insanın hazin kaderine dair bir hikaye anlatmak. O yüzden , gelin , az önce sözünü ettiğim iflah olmaz türün bir mensubu sıfatıyla, size her şeyi ta en ortasından başlayarak anlatayım."

Kan ve Gül , Alper CANIGÜZ

***

Sıkı bir girişi olan kitaptı.

12 Eylül 2019 15:26

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

Kitap ile ismi arasındaki uyum nasıldı sizce hocam?

........


Akbar2, 5 ay önce - Alıntıya git

Yeni gördüm hocam kusura bakmayın. Kitap ile isim arasındaki uyum yerindeydi. İlk başta pek oturtamasam da zamanla sindirilen bir isim oldu.

Dönemin sağ sol kavgası sonucu oluşan durumlar, gladyo ve devlet içinde bölünmüş grupların kirli işlerini anlatan hoş bir Ümit kitabı.

12 Eylül 2019 15:28

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

Sanat tarihi profesörü Kamil Uzman, Santa Lucia İstasyonu'nda trenden indiğinde yorgun değildi. Daha doğrusu gövdesi alabildiğine dinçti, zihniyse bir hayli bulanık.

Resimli Dünya, Nedim Gürsel

12 Eylül 2019 16:53

Eki n
Şube Müdürü
"Babam bir katil olmasaydı, ben doğmayacaktım.. Sen doğmadan iki sene önce.. Bir tekne vardı, hiç unutmam, adı Swing Köpo.. Rahim diye bir itin teknesi.. Neyse, yükledik malı.. En az 40 kelle var. Biri de hasta. Nasıl öksürüyor, bir görsen! Bitmiş herif! Kim bilir kaç yaşında, belki yetmiş belki seksen.. Babam bir katil olmasaydı, ben de olmayacaktım.." Daha/ Hakan Günday
Toplam 48 mesaj
 
ANKET
CHP'li belediyelerin, Cemevlerine ibadethane statüsü veren uygulamalarını;