Editörler :
05 Eylül 2017 09:56   


Deterjanların insan sağlığına verdiği zararlar

Deterjan içerisinde bulunan yüzey-aktif madde dışında önemli oranda ( %70-90 ) bulunan temizleyici, beyazlatıcı, yumuşatıcı, köpürtücü, parlaklık verici ya da antiseptik özellik veren katkı maddelerin çoğu da yüzey-aktif madde gibi insan organizmasına gıdalardan, solumun yollarından, deri teması ve diğer yollardan girdiklerinde dokularda olumsuz etkilere neden olmaktadırlar. Birçok kanser türünün ise deterjanın olumsuz etkilerinden dolayı oluştuğu bildirilmektedir. Ayrıca akciğer tahribatı, akciğer iltihabı, alerjik reaksiyonlar, endokrin ve bağışıklık sistemi, kalp, böbrek ve kan damarı rahatsızlıkları, endokrin ve bağışıklık sistemi bozuklukları gibi önemli rahatsızlıkların kaynağı üretimde kullanılan katkı maddeleri ve dolayısıyla da deterjanlar olmaktadır.

Deterjanın Kullanım Yerleri ile temas sonucu vücudumuza giren miktarı, yapacağı zarar yönünde bir hayli önemlidir. A.B.D'de bir günde insan vücuduna giren deterjan yüzey - aktif maddesinin en .ok 0,3-3mg arasında olduğu belirtilmesine karşın ülkemizde bazı bölgelerde yapılan çalışmalar içme sularına dahi çok yüksek miktarlarda deterjan bulunduğu ortaya koymuştur.

Her ne kadar vücudumuza giren günlük deterjan miktarı bilinmesine de, bunun çok yüksek düzeyde olması yüksek ihtimaldir.

Sonuç olarak medeniyet gereği olan temizlik işlerimizde kullandığımız deterjanların vazgeç,lmez yararlarının yanında çevre kirlenmesi ve özellikle sağlığıız açısından zararlarından korunabilmek için üretimlerinin kontrol altınd tutulması mecburidir. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlığa ve çevre kirlenmesine en az zararlı bileşimlerin saptanop bu standardın dışında deterjan üretimine izin verilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, üretici firmaların deterjan kullanımını özendirmek için giriştikleri reklam kampanyalarının da abartılı ve gerçeği yansıtmaması da tüketicinin kafasında "madem süper temizliyor o zaman neden her ay reklam yeni birşeyler gösterilmeye çalışmaktadır" sorusunu sormaktadır.

KAYNAK SİTESİ

https://www.kimyaborsasi.com.tr/module/stblog/248_deterjanlarin-insan-sagligina-verdigi-zararlar-nelerdir.html

05 Eylül 2017 11:11

HakaN-88
Şef

Yani valla bazen naapcağını şaşırıyor insan zararlı olmayan bişey kalmadı ya heralde her şeyin bi zararı var artık o yüzden çok titiz olmayı tercih etmiyorum böyle konularda zira bunun bi sınırı yok çünkü...

11 Eylül 2017 12:01

"Dört_Köşe_Memur"
Daire Başkanı

eti matik tavsiye ederim. biz yıllardır kullanıyoruz.

12 Eylül 2017 23:03

berfinmeb
Kapalı

Kimyasal deterjana veda edeli çok oldu..

Toplam 3 mesaj
 
ANKET
Çiftlik Bank olayında sadece vatandaş mı suçludur?