Editörler :
07 Eylül 2017 13:47   

Debi hesabı

Arkadaşlar Merhaba,

dağdan geçen bir su kanalından pvc borular ile 1500 mt mesafede -200 mt düşüsü bulunan bahçemize su taşımak istiyoruz. 50mm çaplı bir boru ile akan suyun debisi ne kadar olur ?

07 Eylül 2017 16:10

coolrapestt
Aday Memur

0,123m3/sn olur

07 Eylül 2017 16:22

accapar
Aday Memur

hocam cevabınız için teşekkür ederim. cazibeli cebri boru hesabı için serbest düşme formülü gerçekçi bir sonuç vermez diye düşünüyorum. belirttiğiniz sonuç sürtünmesiz ortam şartları için geçerli.

07 Eylül 2017 17:33

coolrapestt
Aday Memur

sürtünme kayıplarının olduğu borularda william-hazen formülünden yararlanarak pvc borusunun kayıpları ve dışardaki tablolardan J Katsayısını bulup hızı tekrar hesapladım. sonrasında debiye geçtim debi bu sefer 0.606m3/s çıktı ama hesaplar çok karışık olduğundan tam inceleyemedim genede emin olmak için başka birinden yardım almak lazım.

07 Eylül 2017 17:43

HasanAytaç
Aday Memur

Debi hesabi bu sekilde yapilmazki kaynaktan direk debi olceceksin gelendebi ve capa gore hiz hesaplanır debi olcmek icin kaynaga gideceksin debi fazla degilse 5 ltlik bidonu kac sanieyede doldurduguna bakacan ona gore lt/sn cinsinden bulursun

07 Eylül 2017 17:45

coolrapestt
Aday Memur

ayrıca boru güzergahı düz mü geliyor yoksa dirsek fazla var mı buda hızlı etkileyeceğinden debiyi etkileyecektir bence ama benim tahminim bahçe sulama için o mesafe fazla bile bahçenin boyutu çok büyük değilse(orman gibi) her türlü boru oraya o mesafeden yeter gibi düşündüm.

07 Eylül 2017 17:52

HasanAytaç
Aday Memur

Dagdan gelen su kanali demissin yeni farkettim o zaman hafif bir parca at kucuk bir su sisesi olabilir ortalama 5 6 saniye de kac metre gittigine bak o zaman suyun hizini m/sn cinsinden bulursun sonra da istedigin capa gore debi hesabı yaparsin yani debi sadece capla bulunan bir sey degil cap ve hiza bagli bunun icinde ya 1. Yontemle direk debi bulunur ama bunun icinde bidonun kaynaktan gelen tum suyu kapsamasi lazim ya da 2. Yontemle su hizi bulunarak capa gore debi bulunur wiliam hazen ile sadece yuk kaybi hesaplayabilirsin bunun icin de debi cap hiz ve borunun surtunme katsayisini bilmen gerek. senin capin kucuk yuk kaybi cok fazla olur ama yukseklik iyi ve mesafe kisa oldugu icin kurtarir

07 Eylül 2017 17:55

HasanAytaç
Aday Memur

Ama hizin 2.5 m/sn yi gecerse boruya da zarar verebilir dsi sartnamesinde bildigim hiz 2.5m/sn nin üzerinde olamaz ama tam hatirlamiyorum arastirsan iyi olur

08 Eylül 2017 13:42

accapar
Aday Memur

ayrıca boru güzergahı düz mü geliyor yoksa dirsek fazla var mı buda hızlı etkileyeceğinden debiyi etkileyecektir bence ama benim tahminim bahçe sulama için o mesafe fazla bile bahçenin boyutu çok büyük değilse(orman gibi) her türlü boru oraya o mesafeden yeter gibi düşündüm.

coolrapestt, 2 yıl önce - Alıntıya git

Borular Dağ yüzeyini takip edeceği için dalgalı bir şekilde aşagı inecek fakat dirsek kullanılacak bir yer yok.

08 Eylül 2017 13:47

accapar
Aday Memur

Dagdan gelen su kanali demissin yeni farkettim o zaman hafif bir parca at kucuk bir su sisesi olabilir ortalama 5 6 saniye de kac metre gittigine bak o zaman suyun hizini m/sn cinsinden bulursun sonra da istedigin capa gore debi hesabı yaparsin yani debi sadece capla bulunan bir sey degil cap ve hiza bagli bunun icinde ya 1. Yontemle direk debi bulunur ama bunun icinde bidonun kaynaktan gelen tum suyu kapsamasi lazim ya da 2. Yontemle su hizi bulunarak capa gore debi bulunur wiliam hazen ile sadece yuk kaybi hesaplayabilirsin bunun icin de debi cap hiz ve borunun surtunme katsayisini bilmen gerek. senin capin kucuk yuk kaybi cok fazla olur ama yukseklik iyi ve mesafe kisa oldugu icin kurtarir

HasanAytaç, 2 yıl önce - Alıntıya git

HasanAytaç cevabınız için teşekkürler. Dagdaki kanal ortalama3-4m3/sn debi ile akmakta. Kullanılacak kaynak suyu bir hesaplama yapmaksızın kullanacagımız boru capı ve yüksekligi için fazlaca yeterli. Mesele sadece kullanacagım bu materyaller ile ne kadar su tasıyabilirim ? Bernoulli denklemi ile ulaşmaya calıstım fakat kayıp hesabının nasıl yapıldıgını bilmedigim için dogru sonucu vermedi.

08 Eylül 2017 14:24

accapar
Aday Memur

Detaylı hesap yapabilecek makine mühendisi arkadaş var mı ?

Toplam 10 mesaj

ANKET
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu başarılı buluyor musunuz?