Editörler : Cüneyt Barışoglu
08 Eylül 2017 11:37   

Panik atak belirtileri 1

ÇARPINTI, KALBİN KÜT KÜT ATMASI YA DA KALP HIZININ ARTMASI.

Her şeyden önce ilk bilmen gereken şey şudur:

Panik atağını kontrol edebilirsin, sadece nasıl yapılacağını öğrenmen ve planlı alıştırmalar ile bunu içselleştirmen gerekmektedir.

Unutma, panik atak belirtileri tehlikeli değildir ve kitabımda sana önerdiğim kendi kendine tedavi proğramı ile bu problem ile başa çıkabilir veya yüksek düzeyde iyileşme oranlarına ulaşabilirsin.

Panik atak belirtileri 13 adettir. DSM 5 tanımlamasına göre ilk belirti (panik atak esnasında ilk hissedilen değil) kalp çarpıntısıdır. Yoğun yaşanır. Diğer bazı belirtiler ile birlikte yaşanıldığında sıklıkla, kalp krizine yorumlanır.

Sebebi büyük oranda, kalbin kan dolaşımını hızlandırmak ve kandaki oksijen oranını arttırmak için daha hızlı atmasıdır.

Kitapta ayrıntılı olarak anlatılan kaç veya saldır mekanizması bazı organların daha fazla kana ihtiyaç duyması ile kan dolaşımının artması ve beynin kanı bazı organlardan alıp o anda hayati öneme sahip organlara yönlendirmesi ile olur. Üşüme ürperme hissetmeler, ateş basması, terleme karın ağrıları ve kalp çarpıntıları kaç veya saldır prensibinin biyolojik kökenleri ile kolaylıkla açıklanır.

Elbette bu durumu gece atakları esnası veya öncesinde yaşamak hissedilen korkuyu ve kaygıyı kat be kat arttırır.

Ne yapmalı?

Panik atağın ne olduğunu nasıl işlediğini öğren

Seni kandıran, oyalayan, esir eden düşüncelerin ne olduğunu öğren

Nefes alıp vermeyi öğren

Doğru alıştırmaları yazıldığı sıra ile yap

Yüzleştirme tekniğini öğren

Stres ile baş etmeyi öğren

Kalp çarpıntısından kaynaklanan korku ile baş etmeyi öğren

Çevrende gördüğün her iki veya üç kişiden biri hayatında en az bir defa panik atak yaşadığı için kendini soyutlamana, ötekileştirmene ve utanmana gerek yok.

Panik atak anında (hiç başka bir şey yapamıyorsan) yere oturup (eger uygun ise) gözlerini kapayarak dogru nefes alıp vermeye çalış

Bunları yaptığın zaman kalp çarpıntılarının hemen hemen yok olacağını söyleyebilirim.

Daha ayrıntılı bilgiyi kitabımdan

----

Editör; reklam yapmayınız!

Saygılarımla...

Hasan Durna

13 Eylül 2017 12:26

fobia1
Aday Memur

ARKADAŞ SANA BİR ŞEY SÖYLEYECEĞİM 3 AY GİBİ KISA BİR SÜREDE SENİN DE BU HASTALIĞA YENECEĞİNE İNANIYORUM.SADECE TEKNİKLERİ SABIRLA UYGULAMA BURDA YAZAMIYORUM ÇÜNKÜ YASAK.BURDAN ÖĞREN AL UYGULA KARAR SENİN AMA PİŞMAN OLMAYACAĞINA EMİNİM.http://www.xticaret.com/xticaret/?2372_91585 .HAP KULLANMANI TAFSİYE ETMEM. BİR DE HACAMAT YAPTIRMANI TAVSİYE EDİYORUM.ÇOK İYİ GELİYOR.BEN YAPTIRDIM İNANILMAZ FAYDASINI GÖRDÜM.

14 Eylül 2017 00:07

Uzman psikotrapist
Aday Memur

İlginçi cidden çok ilginç. Bilimsel yazılar yerine Fobia1 istiyorsunuz. Öyle olsun. Allahısmarladık

14 Eylül 2017 12:51

fobia1
Aday Memur

kimse burda doktor değil.ben bu hastalığı yıllarca çektimuzman psikotrapist s

02 Ekim 2017 20:37

Mariano
Aday Memur

Anksiyete bozuklugu ile ilgilide paylasımda bulunabilir misiniz

15 Ekim 2017 14:37

hayat59
Aday Memur

Sosyal fobi müzmin bir hastalıktır.Hemen herkes de mevcut diyebiliriz.Çocukluk dönemlerde pek farkına varamadığımız bu hastalık ileri ki yaşlar da kendini göstermektedir.Siz siz olun kendinizi bu hastalığa esir etmeyin.Biz bu hastalığı ancak ruhumuz da,bedenimiz de zuhur ettiği zaman tedavi yollarını arıyoruz.Bu hastalık aslın da bir virüs gibi yavaş yavaş bilinç altımıza yerleşiyor.Sonra yavaş yavaş beynimize, duygularımıza hakim olmaya başlıyor.Bu hastalıkla baş etmesek ileri ki dönemlerde kendine esir eder ve hayatımızı kontrol edemeyiz.Yani düşüncelerimiz zayıflar ne yaptığımız bilemeyiz.Sosyal fobinin kesinlikle tedavisi vardır.Tabi ki ilk başlarda doktora başvurmalıyız.Ama bu hastalık deprasan ilaçlarla geçmesi pek mümkün değil.Bunu ben yaşayarak kanıtlamış bir kardeşiniz olarak diyorum .Yıllarca çok ilaç kullandım ama içim de ki sıkıntılar yok edemedim.SOSYAL FOBİ aslında bir korku türüdür.Kişinin yaşadığı evrelerde sosyalleşememesinden kaynaklanıyor olmasıdır.Bu da insanı gittikçe mutsuz hale getirir ve yalnızlaştırır.Şimdi gelelim bu sinsi hastalıktan nasıl kurtulabiliriz.En basit ne yapıyoruz hemen doktora gidiyoruz.Ama sonuçta doktorun vereceği ilaç tedavisini altı ay gibi zorunluluk var.Yukarıda yazdım ya ben onbeş yıl kullandım bir fayda vermedi üstüne bir de param ve zaman kaybım oldu.Hiç ilaç kullanmadan sadece üç ay gibi bir kısa bir zaman diliminde kurtulmak mümkün sadece sen ve sahip olduğun beynin, uygulamaları sabırla uygula hayatına en kısa sürede sen de farkedeceksin. burdan ayrıntılı bilgileri öğren .İnadına hayatında yanlış yap,kendini hep haklı gör,pozitif düşün,negatif düşünceye yer yok,yanlış yapmaktan korkma,başkaları seni nasıl görürse görsün kendinle hep gurur duy.Kendine kıymet ver.Şöyle telkinler de bulun.Ben asla kendimi üzmeyeceğim.Kendimle gurur duyuyorum,Kimseyle kendimi kıyaslamam vs.Sosyal fobini belki ilk günde yenebilirsin bundan emin olabilirsin.Yeter ki inan.Ben bu hastalığı yenecem de.

16 Ekim 2017 19:22

hayat59
Aday Memur

İnsan hep mutlu olmak istiyor.Toplum için de kendini iyi şekil de tanıtmak ve yaşamak istiyor.İnsan oğlu var olduğu süre için de hep mutluluğun sırlarını ve şifresini arıyor ve aramaya devam ediyor.Oysa ALLAH ne diyor kalpleriniz ancak ALLAH ı zikrederek mutmain olur.Evet sosyal fobi hem ruhsal hem de bizi bedensel olarak bizi etkiliyor.Bu hastalık kanser den daha etkilidir.Çünkü insanı yaşamı boyunca hep mutsuz ediyor.

Sosyal fobide duyulduğu sırada en sık gözlenen somatik semptomlar şunlardır: Çarpıntı (%79), titreme (%75), kaslarda gerginlik (%64), midede burulma duygusu (%63), ağızda kuruma (%61), ateş basması ya da üşüme (%57) ve kafada basınç duygusu ya da baş ağrısı.

Sosyal fobide birçok tedavi yöntemleri mevcuttur.Ama ben bu hastalığı senelerce yaşamış biri olarak size en etkili yöntemleri söylemek istiyorum.Üç ay gibi kısa bir zaman da bu hastalıktan kesinlikle kurtulmuş olacaksınız.Siz siz olun önereceğim yöntem ve metotları uygulayın.Bur da yazamayacağım. Burdan detaylı bilgileri alın sonra hayatınıza uygulayın.Sakın almamazlık yapmayın.Başka metotları uyguladım ben daha doğrusu yıllarca ilaç kullandım.Ama hepsi boşunaymış.Bilinç altına yerleşmiş bu hastalığı hayatınızdan çıkarın.Sonrasın ne olacak biliyor musunuz? Kendiniz hamam dan çıkmış gibi rahat hissedeceksiniz.Ruhunuz ve bedeniniz arınmış olacak.Kendinizi bir kuş misali havalarda uçacakmış gibi hissedeceksiniz.

23 Ekim 2017 14:17

hayat59
Aday Memur

Bak ey biçareli sosyal fobili!Telaş etme çünkü senin hatırına gelen bilinç altına yerleşen sadece hayal ürünüdür.Bilakis sen doğuştan bugüne yaşadığın evrelerde sen tek başına bu hastalığa kavuşmadın.Ailenle ve çevrenle bu hastalığa bu kavuştun.Şimdi ki aklınla şuurunla bu musibeti engelleyebilirdin değil mi?Kendini hiçbir zaman suçlama.

Senin başın böyle çağrışım fikirlere açık ise telaş etme.İntiba geldiği zaman dön önem verme.Aman ne kusur ettim deyip tetkiklerde meşgul olup durma;ta o zayıf münasebet fobin senin dikkatine payda etmesin.Zira teessür gösterdikçe,ehemmiyet verdikçe seni o zayıf hatırın melekeye döner.Hastalığa döner.Eğer bu sosyal fobin tekrar ede ede bilinç altına yerleşirse ilerde bedenen ve ruhen kilitlenme noktasına gelebilirsin.Sonuç olarak her şey senin elinde.Başarılı olamıyorsan sana yardım etmek istiyorum.Onun gel birlikte çözelim.

Toplam 7 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?