Editörler : supporters.

26 Eylül 2017 14:59

Yök, 10 üniversitemizi

YÖK' ün seçtiği ve Cumhurbaşkanlığınca ilan edilen 10 üniversitemiz şunlardır.

A.. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, ODTÜ (METU),

B.. Boğaziçi Üniversitesi,

C.. İstanbul Üniversitesi,

Ç.. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

D.. Ankara Üniversitesi,

E.. Hacettepe Üniversitesi,

F.. Gazi Üniversitesi,

G.. Gebze Teknik Üniversitesi,

Ğ.. İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi,

H.. Erciyes Üniversitesi...

Zeki Enbaşta
Yasaklı
26 Eylül 2017 15:01

Dikkat ederseniz, bunların içinde Yıldiz Teknik Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi yok!

Zeki Enbaşta
Yasaklı
26 Eylül 2017 15:24

Ankara' dan 4 büyük üniversite, İstanbul' dan 3 büyük üniversite ile İzmir, Gebze ve Kayseri' den birer üniversite seçilmiş oluyor.

Zeki Enbaşta
Yasaklı
26 Eylül 2017 17:59

Bu büyük ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ, bilim ve teknoloji konusunda lokomotif olacaklardır.

sixfeetunder
Şube Müdürü
26 Eylül 2017 19:05

Hayır, öyle lokomotif falan olmayacaklardır. Bilim ve teknolojide lokomotif olan ülkelerde önce adalet ve hakkaniyet hakim olmuştur. Ondan sonra da bilim ve teknolojide gelişmişlerdir.

Adaletsizlik ve hakkaniyetsizlik üniversitelerde birer düstur halini almışken kimse kendisini kandırmasın.

Zeki Enbaşta, 7 yıl önce

Bu büyük ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ, bilim ve teknoloji konusunda lokomotif olacaklardır.

DoganMeralı
Yasaklı
27 Eylül 2017 08:51

Bu Araştırma Üniversitelerinin görevleri AR-GE konusunda ve aşağıdaki ana dallarda çalışmalarla sürdürülecektir.

1. EĞİTİM alanında üniversitelere akademisyenler yetiştirmek,

2. TIP alanında AR-GE çalışmaları yapmak,

3. MÜHENDİSLİK alanlarında bilimsel çalışmalar yapmak şeklinde olacaktır.

akademix
Şube Müdürü
27 Eylül 2017 09:12

Bu üniversiteler lisans öğrencisi alacaklar mı? Sadece lisansüstü eğitim mi yapılacak?

DoganMeralı
Yasaklı
27 Eylül 2017 09:19

Elbette ki, lise mezunlarını alıp, eski işlevlerini sürdüreceklerdir.

Zaten ODTÜ, BOĞAZİÇİ, İTÜ, HACETTEPE, ANKARA ve İSTANBUL, GAZİ Üniversiteleri bu işlevlerini yapıyorlardı. Onlar için değişen bir şey yok!.. TEKNOKENTLERİ de var.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
27 Eylül 2017 10:20

Hayır lisas öğrenci sayıları azaltılacak lisansüstü ağırlıklı olacak

EserSoydaş
Yasaklı
27 Eylül 2017 20:51

Yurt dışında kabul görmüş, tanınmış, takdir uayndırmış okullarımızı sayacak olursak, 5 - 6 taneyi geçmez.

A. ODTÜ,

B. BOĞAZİÇİ,

C. İTÜ,

D. İst.Ü. CERRAHPAŞA TIP,

E. Ank. HACETTEPE TIP,

F. BİLKENT Ü.

EserSoydaş
Yasaklı
28 Eylül 2017 11:08

Yukarıda arzettiğim gibi, 5-6 üniversite dışındakilerde öğrenciler zayıf, öğretim kadroları zayıf ve ilgisiz olunca, ülke kalkınması da yavaş oluyor. Bütün kaynakları heba ediyoruz.

SOCAR CEO' su da yana yakıla bu sorunu yıllardır dile getiriyor.

KutupKuzey
Yasaklı
29 Eylül 2017 13:38

Belirlenen 10 üniversite dışındakiler, çok sıradan okullar mı oluyor?

rocker1978
Şube Müdürü
29 Eylül 2017 17:03

Diğer üniv.leri hadi anladım da, Yıldız Teknik, Marmara gibi üniv.lerin olmadığı yerde Erciyes ne alalaka arkadaş, bilimsellikten uzak seçim olmuş.

Pegasus011
Aday Memur
30 Eylül 2017 12:45

Üniversiteler artık 'Yükseklise' oldu. Gelen öğrenci de giden öğrenci de kalite açısından yeterli değil. Ayrıca ders yükü o kadar artıyor ki pek çok hoca sadece 'yazmış olmak için' bir şeyler yazıyor ve buna bilim deniyor. Bir senede adam bir kitap 4-5 makale çıkarıyor. Bütün bunları haftada 10-15 saat derse girerek yapıyor. Bir de üstüne sağa sola kpss kurslarına ders veriyor. Merak ediyor insan ister istemez, bu tempoda yapılan bu çalışmalar ne kadar 'bilimsel'...

Zor dostlar zor, gelişmek sancılı şey. Böyle olmaz.

Bleed
Kapalı
01 Ekim 2017 13:46

Bahsi geçen 10 değil 25 üniversitedir. Geri kalanları ilan edilmedi. Ancak Lisans seviyesinde öğrenci de yetiştirecekseler eğer, kimse Araştırma Geliştirme beklemesin. Bu ünvanları tabelada kalır. Sadece lisans üstü seviyede eğitim vermeliler ve Ar-Ge'ye odaklanmalılar. Ancak o zaman bir mesafe katedilebilir.

Zeki Enbaşta
Yasaklı
01 Ekim 2017 20:26

Listedeki 6-7 üniversite hariç diğerlerinin "yüksek meslek lisesi"nden farkı yok? Gidin özel sektörün duayen olmuş iş adamlarına, duayen olmuş şirketlerine, duayen olmuş üst yöneticilerine sorun? Böyle söylerler.. Onlara "yüksek meslek lisesi" diyorlar. Verdikleri eğitimi beğenmiyorlar.Ankara ve İstanbul' daki bu 5-6 üniversite dışında, Ankara-İstanbul' da vakıf üniversitesi olan 5-6 üniversite daha var.. Durum, ne yazık ki böyledir.

Zeki Enbaşta
Yasaklı
08 Ekim 2017 10:16

Eğitim-Öğretim dünyamızı; BİLİMSELLİK ve TEKNİK açılardan ve özel sektörün de ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde yeniden düzenlemeliyiz.

Zembil Dizdar
Yasaklı
28 Ekim 2017 06:51

Dileyelim de bu 10 üniversite AR-GE çalışmalarını layıkıyla yapsınlar. Bunlardan beklentiler çok!

ozanbeylim
Yasaklı
26 Kasım 2017 17:15

10 üniversitemizi de kutluyorum.

okurpaye06
Yasaklı
27 Kasım 2017 13:20

En kaliteli devlet okullarımız... İşte bunlar.

GökdagDeniz
Aday Memur
28 Kasım 2017 18:57

Evet.. Bu üniversitelerden mucitler ve kaşifler çıkması gerektiğine kalben inanıyoruz. İnşallah...

Toplam 47 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi