Editörler : Cüneyt Barışoglu
17 Kasım 2017 21:41   

Dışarıdan yrd.doç alımı hak.15.11.2017 genelge

Arkadaşlar mrb. YÖK ün 15.11.2017 tarihli genelgesinde yrd doç alımları ile detaylar belirlenmiştir, Benim öğrenmek istediğim kamu kurumunda çalışırken doktorasını bitirenlerin bu genelge ile yrd. Doç olmalarının önümü kapanıyor? Çünkü orada en az 1 yıl üniversitede çalışmalı gibi okudum.? Yanıtlarsanız çok memnun olurum.

17 Kasım 2017 22:04

kitty80
Aday Memur

Gncl

17 Kasım 2017 22:47

KadirKerem
Memur

Merhaba hocam,

Çıkan genelge 1.1.2018den itibaren araştırma görevlilerinin atanması ve onların yardımcı doçentliğe yükseltilmesini içeriyor. Araştırma görevlileri bu tarihten itibaren 50/dli oldukları için doktoraları bittiğinde kadroları düşüyor. Dolayısıyla yardımcı doçentliğe başvurmaları için 1 yıl tanınıyor. Eğer %20lik dilime girerşerse yardımcı doçent oluyorlar. Girmezlerse 1 yıl baka bir kurumda çalışmaları gerekiyor.

Benim genelgeden anladığım böyle hocam

18 Kasım 2017 00:20

kitty80
Aday Memur

Yani hocam, dışarıdan yardımcı doçent olmak isteyenleri kapsayan bir genelge değil.Öyle mi?

18 Kasım 2017 00:26

KadirKerem
Memur

Yani hocam, dışarıdan yardımcı doçent olmak isteyenleri kapsayan bir genelge değil.Öyle mi?

kitty80, 4 hafta önce - Alıntıya git

Evet hocam. Öyle gözüküyor. 50/d kadrosu sıkıntılı bir kadro olduğu için aslında bu kadroya sahip araştırma görevlilerinin kendi kurumlarında yardımcı doçentliğe nasıl atanabileceğini belirtiyor genelge. 1.1.2018den itibarende bütün araştırma görevlisi kadrolarının 50/d ilan edileceğini söylüyor.

Diğer durumlar içinde ayrı genelgeler çıkacaktır.

18 Kasım 2017 11:03

kitty80
Aday Memur

Arkadaşlar, konu hakkında bi düşünceniz yok mu?

18 Kasım 2017 12:23

Ertanbedir
Aday Memur

Dışarıdan yardoç alımıyla ilgili bir konudan bahsedilmiyor ki. Bu yönetmelik kendi üniversitesinde yardoçluğa yükselmek isteyen argörlerin kotasıyla ilgili. 1 yıl konusu ise bu kota dışında kalan argörlerin başka kurumda en az 1 yıl çalıştıktan sonra kendi kurumlarına dönme zorunluluğuyla ilgili. Bahsettiğiniz konuyla ilgili bir ifade göremedim bu genelgede.

18 Kasım 2017 12:37

akademisyen 64
Daire Başkanı

Genelgede yazmasa bile gerçek durum belli. Mevcut 50dlilerin bile % 20si için kadro açılacaksa dışarıdan doktora yapan birinin atanabileceğini zannediyor musunuz? Yeni açılanlarda belki. Ama yönergenin yazılış tarzına göre atanmayan % 80e başka üniversite dediklerine göre oralarda açılan yrd.doç. kadroları onlata gidecektir.

18 Kasım 2017 12:54

Ertanbedir
Aday Memur

Pratiği nasıl etkiler bilemem. Başlığı açan arkadaş bu yönetmeliğin hukuki etkisini sormuş ben de o doğrultuda cevap yazdım. Diğer yandan argörlerin kendi kurumunda yardoçluğa yükseltilmesine kota getirilmesi kadrosuz doktora yapan birinin durumunu olumlu olumsuz etkilemez diye düşünüyorum. Argörlerin en fazla yüzde 20si yardoç olabilir demiyor yönetmelik, kotanın dışında kalanlar kendi kurumlarında yardoç olamaz diyor. Dolayısıyla bir sirkulasyon olacaktır sadece.

18 Kasım 2017 13:50

kitty80
Aday Memur

Pratiği nasıl etkiler bilemem. Başlığı açan arkadaş bu yönetmeliğin hukuki etkisini sormuş ben de o doğrultuda cevap yazdım. Diğer yandan argörlerin kendi kurumunda yardoçluğa yükseltilmesine kota getirilmesi kadrosuz doktora yapan birinin durumunu olumlu olumsuz etkilemez diye düşünüyorum. Argörlerin en fazla yüzde 20si yardoç olabilir demiyor yönetmelik, kotanın dışında kalanlar kendi kurumlarında yardoç olamaz diyor. Dolayısıyla bir sirkulasyon olacaktır sadece.

Ertanbedir, 4 hafta önce - Alıntıya git

Evet hocam, ben sadece hukuki boyutu nedir onu merak etmiştim. Kısacası, dışarıdan doktora yapanların üniversitede yrd.doç. olabilmesinin önünü kapatan bi uygulama olup olmayacağı konusuydu kafama takılan. Hak verirsiniz her an herşey bi genelge ile değişebiliyor.

Toplam 9 mesaj

ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;