Editörler : "eskiyara"Pangaea
20 Kasım 2017 13:45

Ders saati süresini tartışalım...

Bir ders saati 40 dakika ama bu süre öğretmen ve öğrenciyi yoruyor. 35 dakika olması tartışılmalı.

dembaba24
Memur
20 Kasım 2017 22:35

Tartışılacak çok bir şey yok aslında...olması gereken 30 dk ders, 15 dk teneffüs ve ortaokul için 5 ders, lise için 6 ders günde... Yapılır mı cevap belli...

dengem
Müsteşar Yardımcısı
20 Kasım 2017 22:44

Şartlar eskisi gibi değil. Dünya değişti.. Hiçbir şey eskisi gibi değil ve bilgiye artık çok kolay ulaşılabiliyor.. Eskiden kütüphaneler vardı, cilt cilt ansiklopediler vardı.. Ya şimdi? Tabletten, bilgisayardan hatta cep telefonlarından istenilen bilgiye ulaşılıyor..

Bana kalsa ve yazdıklarımı Bakanlıktan ilgili kişiler de okuyorsa (keşke) sabah 8 öğle 12 arası teorik eğitim verir öğleden sonra da öğrencileri ilgi alanlarına göre spora, sanata, bilimsel çalışmaya, hobilerine yönlendirirdim. Okuyun bunu ve lütfen uygulayın.. Pratiğe önem vermeliyiz yani uygulamalı eğitime.. Artık bir sınıfta 40 dk. öğrencileri tutmak zor oluyor.. Yıkalım duvarları sahaya inelim :) Üretelim kendi uçağımızı, toumuzu, tüfeğimizi ve bir türlü yapamadığımız arabamızı :)

Meb-gov-tr
Şef
21 Kasım 2017 00:04

Bence ilkin yapılması gereken, şu kendi aramızdaki bölünmüşlüğe son vererek 3 senedir varolan hali hazırdaki konuya yazışma denemek olmalı..

http://forum.memurlar.net/konu/2113598/

ashil13
Genel Müdür
21 Kasım 2017 19:25

Herşey bitti sıra ders süresine mi geldi çokluüye?

blueglue
Şef
21 Kasım 2017 19:40

Bundan bir kaç sene önce İTÜ rektörü akademik yıl açılışında kendi hocalarına blok ders yapmayın diye konuşma yapmıştı.Karşınızda eskisi gibi uzun süre ders dinleyecek bir kitle yok demişti.Üniversite öğrencisi öyle ise ilk orta öğrenimdekiler ne yapsın?

armagedon1
Şef
21 Kasım 2017 20:31

esas çoklu, senin bu kez sıyırdığın tescilli bence de ...

ashil13, 6 yıl önce

Ladyela
Aday Memur
21 Kasım 2017 20:37

Artık günümüzde bilgiye erişim ve teknolojik imkanlar çok daha öndedir. 40 dk özellikle ilkokulrda öğrencilere eziyetten başka bir amaç taşıyamaz boyuta gelmiştir. Oldukça faydalı olur açıkçası.

30 Dk en idealidir.

21 Kasım 2017 22:49

10 Dk. kısaltılması icap eder. Hem böylelikle teneffüslerin yeterli hale gelmesi de sağlanmış olur.

orman05
Şef
23 Kasım 2017 10:37

yok 10 dk ders 35 dk tenefüüs öğrenci için 15 dk ekstra öğretmene cay molası olsun. zaten cok calısıyolar bence en ıyısı bu

Meb-gov-tr
Şef
23 Kasım 2017 16:17

Geç Bile Kalındı. Bknz lütfen senelerdir dile getirmekteyiz: https://forum.memurlar.net/konu/2113598/1.sayfa 30 Dk.dan fazlası ilkokul için zulümdür. Yazık günah çünkü çocuklar yarım saatten sonrasında lavaboya koşuyorlar ve de resmen 10 dk yı orada geçiriyorlar. Liseler de kısalmalıdır. Çünkü günümüzde teknolojik gelişimle birlikte, bilgiye erişim tek-düz olmaktan kurtulmuştur. Öyle anlaşılıyor ki zaman içinde eleştirilerden bunalan ve çöken eğitim sistemi, biraz olsun kan tazeleyecek anlaşılan.

orman05, 6 yıl önce

yok 10 dk ders 35 dk tenefüüs öğrenci için 15 dk ekstra öğretmene cay molası olsun. zaten cok calısıyolar bence en ıyısı bu

Taintedlove
Genel Müdür
23 Kasım 2017 22:18

Ben lisedeyim 2+2+2+2=8 ders var 2 ser blok topl 10×3 tenefüs var.ne ogrenciler ne biz yemek yiyemiyoruz 10 dk da.30 dk ders 15 dk tenefus ü destekliyorum.

alicenerede
Aday Memur
24 Kasım 2017 12:40

Hatay yazan var mı ilk 30?

alicenerede
Aday Memur
24 Kasım 2017 12:41

Pardon arkadaşlar telefon kafayı yedi yanlış yere yorum yapmış bulundum :(

TME3
Şef
24 Kasım 2017 17:19

Ders süresi değil ders saati esas sorun. Günlük 7 ve 8 ders çok fazla, eski sisteme döndük madem bunda da dönmek gerekir. Günlük 6 saat ve ikili eğitim. Seçmeli dersler kaldırılmalıdır, ama olmayacağına göre günlük zaman çizelgesini düzeltmenin tek yolu ders sürelerini kısaltmak olacak.

birKEDİgördümSANKİ
Müsteşar Yardımcısı
24 Kasım 2017 23:19

Bence ders saati süresi iyi de, ders sayısı çok. hem ortaokul hem lisede. lisede 8 saat ders

anlamsız. ortaokulda 7 saat çok

armagedon1
Şef
25 Kasım 2017 13:53

Hocam 30 dk olması gerekendir. Ne öğretmenler gardiyandır, ne de öğrenciler tutsak sn hocam.

birKEDİgördümSANKİ, 6 yıl önce

Bence ders saati süresi iyi de, ders sayısı çok. hem ortaokul hem lisede. lisede 8 saat ders

anlamsız. ortaokulda 7 saat çok

birKEDİgördümSANKİ
Müsteşar Yardımcısı
25 Kasım 2017 17:21

öğretim için 30 dk. yeterli tabi de defter imzalama, öğrenciyi derse hazır hale getirme vs. de

olduğu için 40 dk makul dedim.

ders başladığında defterini-kitabını sırasına koymuş olan, gürültü yapmayı veya sohbet etmeyi

kesen öğrenci sayısı azaldı malum.

armagedon1, 6 yıl önce

Hocam 30 dk olması gerekendir. Ne öğretmenler gardiyandır, ne de öğrenciler tutsak sn hocam.

blueglue
Şef
25 Kasım 2017 22:01

Hocam bu bunak ihtiyarın 1000 tane kullanıcı adı olmuştur şimdiye kadar.Adamın yazdığı dilden anlaşılıyor zaten kimliği.Ama forum adminlerinin işine geliyor galiba.Tek başına yedi düvele cevap yetiştirip tıklanma sayısını arttırıyor.Bu adama bipolar desek tam olarak yaptığı işi tanımlamaz, en iyisi multi polar diyelim.Eceli gelip de ölmezse işimiz zor.

ashil13, 6 yıl önce

armagedon1
Şef
25 Kasım 2017 22:31

Hocam aslında güzel temas etmişsiniz fakat işte bu belirttiklerinizin nedenidir sürenin uzun olması. Hem ayrıca bir başka çok önemli neden daha var: "Ders süresinin öğretim süresini aşması demek, öğretmen merkezli bir pozisyona itilmesi anlamına geliyor." Çünkü sözünü ettiğiniz hazırlık aşaması, sınıf yönetimi ve disiplini bu yüzden öne çıkmış oluyor. Öğrenci bilse ki, algı kapasitesinin 20 dk ile sınırlı olduğunu tüm bu zorluklar da kendiliğinden aşılmış olacak.

birKEDİgördümSANKİ, 6 yıl önce

öğretim için 30 dk. yeterli tabi de defter imzalama, öğrenciyi derse hazır hale getirme vs. de

olduğu için 40 dk makul dedim.

ders başladığında defterini-kitabını sırasına koymuş olan, gürültü yapmayı veya sohbet etmeyi

kesen öğrenci sayısı azaldı malum.

Toplam 78 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi