Editörler : supporters.
22 Kasım 2017 23:53

Hukuk mezunu diplomat olur mu ?

Arkadaşlar elbette sınav giriş koşullarında hukuk fakültesi de yer alıyor fakat genel olarak baktığımızda mülakatta sorulanlar ve yazılı sınavda yapılması istenenler de yabancı dil bilgisi haricinde genel olarak iibf mezunlarının fazlasıyla hakim olduğu konular. Örnek olabilecek bazı diplomatlarımıza baktığımda çogunlukla yurtdışında master yaptıklarını gördüm. Dışişleri meslek memurlugunu çok istiyorum önümde iki sene gibi bir süre var sizce hukuk fakültesi mezunu olup bu sınavlarda basarı göstermek ne kadar olası ? tanıdıklarınız var mı ? hazırlanıp hazırlanmama konusunda cok kararsızım çünkü okuduğum kadarıyla cok buyuk hayal kırıklıgına ugrayabilirim. Bu konudaki bilgi ve görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim

tuncer1606
Memur
22 Kasım 2017 23:55

yabancı dilin iyiyse olursun. daha önce olduğunu duymuştum.

Akın Terazi
Memur
23 Kasım 2017 20:20

En iyi diplomatların, HUKUK mezunlarından çıkacağını düşünüyorum. HUKUK dışında diplomasi mi olur? Çağdaş ve insancıl hukuk evrenseldir. Hümanizmdir. Realitedir.

Machiavel
Aday Memur
23 Kasım 2017 23:21

hukuk okuyorsunuz sanırım onun için böyle düşünmüşsünüz tek ders siyaset ve ui almadan nasıl EN İYİ olunabilir muamma.

Soruya cevap olarak bu kadar kararsız olman pekte idealist olmadığının göstergesi ayrıca olayın realitesi de var tabi seni anlayabiliyorum ama genel olarak idealist bir meslek kendini sırf oraya adamayanların kazanma oranı nedir bilemiyorum, iki sene kendinizi tamamıyla bu alana yöneltirseniz imkansız diye bir şey yok.

Akın Terazi, 6 yıl önce

En iyi diplomatların, HUKUK mezunlarından çıkacağını düşünüyorum. HUKUK dışında diplomasi mi olur? Çağdaş ve insancıl hukuk evrenseldir. Hümanizmdir. Realitedir.

dry.ygt
Aday Memur
23 Kasım 2017 23:25

sayın @Machiavel,

dry.ygt
Aday Memur
23 Kasım 2017 23:37

sayın @Machiavel bende belirttiğiniz sebepten bu soruyu sordum.

İdealist olma meselesine gelirsek ülkemizi bir bütün halinde degerlendirelim. Evet ben diplomasi alanında kariyer yapmayı çok istiyorum fakat aynı zamanda bir hukukçuyum. Yılda 30 kişinin alındığı bir şeye kendimi adamak demek(özellikle bu torpil vs. gibi çirkin ülkemiz gerçekleri açısından) çok büyük hayal kırıklığı yasatır. Bu soruyu da açıkçası biraz fazla mı hayalperestlik olur diye tecrübesi olanlar ile fikir alışverişi yapabilmek adına sordum. Çünkü benim tanıdığım yok.

Görüşünüz için teşekkür ederim.

Machiavel
Aday Memur
24 Kasım 2017 20:53

çok haklısın ama benim düşünce tarzımı yazarsam belki bir nebze fikirlerin değişebilir.Ben son sınıftayım olabildiğince mesleği araştırmaya çalıştım ve okul bittikten sonra hemen iş fikri günümüzde komik olan bir şey. okul bitince her türlü 1 sene kpss veyahut başka şeylerle uğraşmak gerekiyor ben bu süreci kpss değil de tamamen dışişleri ayırmaya karar verdim ki zaten bu sınavları ve mülakatı geçmek için yapılacak çalışma diğer meslekler içinde bir yetkinlik sağlayacaktır ondan sonra kazanamazsam kendime başka seçenekler ararım örneğin kpss a gibi ama bu süreçte de dışişlerinde kalan diğer 2 sınav hakkım için çalışmaya devam eder ve sınavlarına girerim. Bu süreci illa evde oturup 24 saat kitap okumak gibi görmeyin çoğu kişi bir işe girip yine sınav sürecine devam ediyorlar.

dry.ygt, 6 yıl önce

sayın @Machiavel bende belirttiğiniz sebepten bu soruyu sordum.

İdealist olma meselesine gelirsek ülkemizi bir bütün halinde degerlendirelim. Evet ben diplomasi alanında kariyer yapmayı çok istiyorum fakat aynı zamanda bir hukukçuyum. Yılda 30 kişinin alındığı bir şeye kendimi adamak demek(özellikle bu torpil vs. gibi çirkin ülkemiz gerçekleri açısından) çok büyük hayal kırıklığı yasatır. Bu soruyu da açıkçası biraz fazla mı hayalperestlik olur diye tecrübesi olanlar ile fikir alışverişi yapabilmek adına sordum. Çünkü benim tanıdığım yok.

Görüşünüz için teşekkür ederim.

Oguzlar06
Aday Memur
24 Kasım 2017 21:26

Hukuk ve Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunlarının diplomaside daha başarılı olacaklarına inanıyorum.

dry.ygt
Aday Memur
25 Kasım 2017 00:33

Size de bu yolda başarılar diliyorum. Tabi ki anlattığınız gibi ama hukuk açısından daha karmaşık oldugunu düşünüyorum. Uzmanlaşmak adına yüksek lisans, staj derken... Siz de sanırım siyasal ya da uluslararası ilişkiler okuyorsunuz umarım emeğinizin karşılığını alırsınız ve ülkemiz adına güzel şeyler olur.

Machiavel, 6 yıl önce

çok haklısın ama benim düşünce tarzımı yazarsam belki bir nebze fikirlerin değişebilir.Ben son sınıftayım olabildiğince mesleği araştırmaya çalıştım ve okul bittikten sonra hemen iş fikri günümüzde komik olan bir şey. okul bitince her türlü 1 sene kpss veyahut başka şeylerle uğraşmak gerekiyor ben bu süreci kpss değil de tamamen dışişleri ayırmaya karar verdim ki zaten bu sınavları ve mülakatı geçmek için yapılacak çalışma diğer meslekler içinde bir yetkinlik sağlayacaktır ondan sonra kazanamazsam kendime başka seçenekler ararım örneğin kpss a gibi ama bu süreçte de dışişlerinde kalan diğer 2 sınav hakkım için çalışmaya devam eder ve sınavlarına girerim. Bu süreci illa evde oturup 24 saat kitap okumak gibi görmeyin çoğu kişi bir işe girip yine sınav sürecine devam ediyorlar.

Kenneth walz
Aday Memur
26 Kasım 2017 09:36

bence çok zor kendi alanınızda ilerlesiniz daha iyi olur gibi geliyor çünkü sınavları geçebilmeniz için yoğun uluslararası ilişkiler bilgilerine sahip olmak gerekiyor ve en önemlisi bu bilgileri ingilizce yorum yapma yeteneğiyle, akademik bir dille kullanmanız gerekir kompozisyon yazım tekniğinizin iyi olması gerekir ingilizce ve türkçe yoğun bilgi birikiminizi akademik dille kompozisyon yazarken kullanmak gerekir daha çok sınavı geçebilmek kompozisyon yazma, çeviri yapma yeteneğiyle alakalı. mülakatlarda ise diğer adaylarla rekabet edebilmek için konuşma ingilizcenizin çok iyi olması ve en az bir ikinci dilde de yeterliliğe sahip olmak uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans yapmış olmak bence mülakatı geçmek için sahip olunması gereken diğer kriterlerdir not: ben hiç dışişlerinin açtığı sınava girmedim. geçmiş sınav sorularına bakarak söylediğim kendi düşüncelerimdir.

ErdemDoruk
Aday Memur
27 Kasım 2017 07:53

Diplomat olacak kişiler çok kaliteli, sağlam bir eğitimden geçmiş olmalıdır. Yabancı dilleri mükemmel tarzda olmalıdır.

Tokatboy4000b
Aday Memur
27 Kasım 2017 12:15

Heves kırma yada iğneleme olarak algılamazsan yazdığın çocukların eviclik oynarken ben şu olucam sen bakkal ol demesi gibi geldi.

Mülakatlara hukuk fak. mezunları alınıyor bildiğim kadarıyla, en son okuduğumda şartlarında bu vardı en azından. Diplomatlık bu işin sonudur ve atanan en elit kamu görevlisidir kanımca. Sınavına hazırlanır pekala geçebilirsin de. Ama iş kendi yazılı sözlü mülakatlarına gelince büyük ihtimalle elenirsin çünkü durum muhasebe bilmekten ötesi.

Ham bilginin yorumlanması bu mesleğin özüdür bu yorumun kazanılması da çok sağlam vede kendini adamış bir irade gerektirir. Bu mantaliteye sahip olman yada bir şekilde bunu zaman içinde edinmen gerekir. Diplomasi güncelini takip etmen ve olaylara bu açıdan bakabilecek, yorumlayacak görüşe sahip olmak gerekir. Formal bilim mantığıyla bakamazsın, bu yüzden bir kendini yetiştirme kısmı bilginin oturma süresini gerektirir.

Özet geçecek olursam, tıp okuyan biri müzisyen olabilir mi ? Pekala olur tabiki. Sen tıp okurken sesini eğitiyor, sürekli üretiyor ve kafanda yeni komposizyonlar deniyorsan ve sazına hakimsen senin sadece mesleğin doktorluktur. Sen müzisyensidir. Diplomasi de böyle bişey. Sen bu dalla halihazırda zaten alakalıysan zaten bu iştesindir. Yok değilsen 1-2 sene gelir uzman yardımcılığına hazırlanır gibi hazırlanman hüsran olabilir. Sosyal ve ekonomik durumun bu başarısızlığı kaldırabilecek durumdaysa (hali hazırda her türlü çalışabileceğin tanıdıklar-çevre, ailenin ekonomik durumu ve senin ruhsal yapın) deneyebilirsin.

Tabi bunlar benim görüşüm. İnsanlar kendi yapamayacakları şeyleri başkalarının da yapamayacağını zannederler. Neyi yapabileceğini sadece sen bilebilirsin. Demek istediğim, istediğinin meşakkatli bir yol olduğudur.

dry.ygt
Aday Memur
27 Kasım 2017 14:39

Bende aynı şekilde düşünüyorum. Kesinlikle tamamıyla bu işin içinde olmayı gerektiriyor. Bunu burada konusulunca daha iyi anladım.

Tokatboy4000b, 6 yıl önce

Heves kırma yada iğneleme olarak algılamazsan yazdığın çocukların eviclik oynarken ben şu olucam sen bakkal ol demesi gibi geldi.

Mülakatlara hukuk fak. mezunları alınıyor bildiğim kadarıyla, en son okuduğumda şartlarında bu vardı en azından. Diplomatlık bu işin sonudur ve atanan en elit kamu görevlisidir kanımca. Sınavına hazırlanır pekala geçebilirsin de. Ama iş kendi yazılı sözlü mülakatlarına gelince büyük ihtimalle elenirsin çünkü durum muhasebe bilmekten ötesi.

Ham bilginin yorumlanması bu mesleğin özüdür bu yorumun kazanılması da çok sağlam vede kendini adamış bir irade gerektirir. Bu mantaliteye sahip olman yada bir şekilde bunu zaman içinde edinmen gerekir. Diplomasi güncelini takip etmen ve olaylara bu açıdan bakabilecek, yorumlayacak görüşe sahip olmak gerekir. Formal bilim mantığıyla bakamazsın, bu yüzden bir kendini yetiştirme kısmı bilginin oturma süresini gerektirir.

Özet geçecek olursam, tıp okuyan biri müzisyen olabilir mi ? Pekala olur tabiki. Sen tıp okurken sesini eğitiyor, sürekli üretiyor ve kafanda yeni komposizyonlar deniyorsan ve sazına hakimsen senin sadece mesleğin doktorluktur. Sen müzisyensidir. Diplomasi de böyle bişey. Sen bu dalla halihazırda zaten alakalıysan zaten bu iştesindir. Yok değilsen 1-2 sene gelir uzman yardımcılığına hazırlanır gibi hazırlanman hüsran olabilir. Sosyal ve ekonomik durumun bu başarısızlığı kaldırabilecek durumdaysa (hali hazırda her türlü çalışabileceğin tanıdıklar-çevre, ailenin ekonomik durumu ve senin ruhsal yapın) deneyebilirsin.

Tabi bunlar benim görüşüm. İnsanlar kendi yapamayacakları şeyleri başkalarının da yapamayacağını zannederler. Neyi yapabileceğini sadece sen bilebilirsin. Demek istediğim, istediğinin meşakkatli bir yol olduğudur.

kaplumbaga155
Yasaklı
27 Kasım 2017 23:29

doktor ve öğretmen filan hariç her şeyi olur.

jackal61
Aday Memur
13 Mart 2019 11:56

Konu sahibi arkadaş ne yaptı bilmiyorum ama hala dışişleri hayali varsa bence sakın vazgeçmesin şuanda hukukçu kökenli hatrı sayılır diplomat bulunuyor dışişleri bünyesinde

emre polat
Müsteşar Yardımcısı
13 Mart 2019 13:54

en iyi diplomatlar siyasal ve hukuk fakültelerinden mezun olanlar. 2 Yabancı Dil şart

alixxx
Şef
14 Mart 2019 15:57

hukuk mezunu olup ta diplomat olmak isteyen arkadaşlara hukuk müşaviri olmalarına tavsiye ederim. Hukuk müşavirleri atamaları diğer meslek memurları gibi oluyor. Konsolos veya büyük elçi olamazlar ama uluslararası hukuk dalında kendileri zamanla uzman olacakları için emekli olduktan sonra bile uluslararası firmalarda üst düzey kademelerde çalışabilirler diye düşünüyorum.herkese kolay gelsin

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi