Editörler :
11 Ocak 2019 05:58

Arda Atalay
Aday Memur
Bu kişinin tercihlerine göre çok değişir. Hilton gibi kalbur üstü bir otelde düğün isteyip de sadece düğün salonuna 150000 TL veren insanlar var. Ama takı ve ev eşyaları hariç sadece düğün masrafı 10 binden başlar, gidebildiği yere kadar gider. Takı ve mobilya (beyaz eşya vs dahil) konusunda da sınır yok. Eşitlik diye yırtınan kadınlarımız iş evliliğe gelince tuhaf bir şekilde kendilerine verilen değeri kendilerine takılan altın ile ölçmeye meraklı olduğu için takı masrafı 15000'den başlar gidebildiği yere kadar gider. Ülkenin %43'ü asgari ücretle %80'i de 4000 TL altı gelirle fakirlik sınırı altında yaşıyor ama tektaş (yani elmas) yüzük almak adeti geçtim zorunluluk olmuş. Tektaşı takılmayan kadınlarımız kendilerini değersiz hissediyor. Mobilya konusu da öyle. Markasız veya düşük markalı ürünlerle bir ev 30 bine düzülür. İstikbal-Siemens-Samsung kalitesinden giderseniz rakam rahat 60-80 bini bulur. Yok Lazzoni-Nicoletti-Sony-Mielle olsun derseniz sadece ev düzme maliyeti 150 bini geçer. Herkes yukarıda saydıklarımı bütçesine göre belirlese sorun yok ama özellikle kadınlarımızın gözü hep yukarıda olduğu için bu süreç genelde gırtlağa kadar borca batarak sonuçlanır. Peki daha başında borca batık bir evlilik nasıl mutlu bir yuva yaratsın? Zaten yeni evli çiftlerin hayatına burnunu sokmaktan zevk alan ruh hastası anne-babalar ve diğer akrabalar var, bir de üzerine maddi sıkıntılar gelince evlilik zindana dönüşür...
11 Ocak 2019 12:20

rfcakmak
Aday Memur

Benim hesaplarıma göre;

11 Ocak 2019 12:28

rfcakmak
Aday Memur

Benim hesaplarıma göre;

rfcakmak, 5 ay önce - Alıntıya git

Salon 7000-15000 arası

Gelinlik 2000-5000 arası

Davul zurna 500

Gelin başı+ kuaföre gidenler 1000-1500 arası

dış çekim 1000-1500 arası

balayı 5000-7000 arası

beyaz eşya 8000-12000 arası

koltuk takımı+yatak odası+yemek takımı10000-15000 arası

altın 15000 den başlar

Halısıdır perdesidir 5000 civarı

düğün yemeği 2500

tahimini gidecek masrafları göz önüne aldığımda ise toplam maliyet 67.500 çıkıyor. unuttuğum birşey varsa affola.

Manisa için geçerli olabilecek tarife.

11 Ocak 2019 13:20

gkhansparta
Memur

Akıllı insanlar sadece nikah kıyar .(Sadece damatlık ve gelinlik masrafı toplam 4500 Tl)

11 Ocak 2019 13:34

rfcakmak
Aday Memur

Akıllı insanlar sadece nikah kıyar .(Sadece damatlık ve gelinlik masrafı toplam 4500 Tl)

gkhansparta, 5 ay önce - Alıntıya git

haklısın hocamda. Düğünü isteyen biz değil de ailelerse ne olacak ? Hani klişe bir laf var ya benim bir kızım var onuda telli duvaklı görmek isterim/ benim bir oğlum var düğününü aslanlar gibi yaparım. vs vs. Yani sandığınız gibi sadece nikah yapanlar akıllı değil. nikah yapmayanlar geri zekalı değil. kurduğunuz cümle çok gereksiz.

11 Ocak 2019 16:59

yalnızlıksenfonisi
Şube Müdürü

2018 yılı için 65bin gitti.Siz siz olun her şeyi önceden konuşun .

11 Ocak 2019 17:51

İcra Memuruuu
Kapalı
nişan ve kına lüzumsuz oğlu lüzumsuz. Evlenirsem düğün salonu Beyaz eşya Mobilya ve Abartılmayacak şekilde altına para veririm. Grlinliği kiralarım dış çekime 1 tl bile vermem dünyanın en aptal şeyidir çünkü.
11 Ocak 2019 19:47

Matematikhanim
bana az masraf olur o kesin :)
11 Ocak 2019 21:23

ayhan8861
Aday Memur
3 ay önce düğün yapmış biri olarak söylüyorum öle kendinizi çok fazla masrafa sokmayın gelin hanımla beraber orta yolu tutun gönülleri bir yapın çok fazla açılıp yıllarca borç ödemeye hiç gerek yok sıkıntıyı yine siz çekeceksiniz ama gördüm ki düğünün yarısı altın parası ben ortalama 60 bin civarında düğünü yaptım hamd olsun borcum yok yeni evlenecek çiftlere tavsiyem her şeyde mütevazi olun Rabbim yardım eder bulunur bir yol elbet gönüller kalpler bir olsun selametle
12 Ocak 2019 19:31

gkhansparta
Memur

haklısın hocamda. Düğünü isteyen biz değil de ailelerse ne olacak ? Hani klişe bir laf var ya benim bir kızım var onuda telli duvaklı görmek isterim/ benim bir oğlum var düğününü aslanlar gibi yaparım. vs vs. Yani sandığınız gibi sadece nikah yapanlar akıllı değil. nikah yapmayanlar geri zekalı değil. kurduğunuz cümle çok gereksiz.

rfcakmak, 5 ay önce - Alıntıya git

hocam haklımıyım değilmiyim ?? :)

12 Ocak 2019 22:37

Kutadgu4
Memur

2018 de evlenmiş biri olarak söylüyorum. Erkek için en az cebinizde 40.000 lira birikim olmalı. 40.000 lirada kredi çekip 15-20 bin lirada karta esnafa borç yapıp (düğün sonrası altınlarla kapatacak şekilde) 100.000 lira ile düğünü atlatabilirsiniz. Bu inanın mütevazı bir rakam. 6 tane bilezik, kalın bir set filan isteyen bir kızla bu rakama evlenemezsiniz.

Bu 100.000 içinde söz, nişan, nikah-düğün, 1 nişan bileziği, 1 tane alyans, 1 tane teklif yüzüğü(tek taş), düğüne 1 altın set, elbiseler, gelinlik, fotoğraf, çiçek, tatlı, pasta, çikolata, saç, makyaj, mobilya, beyaz eşya, oturulacak evin tadilatı, abonelikleri, aksesuarları, beyaz eşya, halı, perde, dağıtılacak bahşişler, makyaj malzemesi, eş-dost-baldız-gelinle olacak yeme-içme- gezme giderleri, balayı, gelinin çamaşırları, geceliği, ayakkabıları vs hepsi var.

13 Ocak 2019 15:04

gkhansparta
Memur

2018 de evlenmiş biri olarak söylüyorum. Erkek için en az cebinizde 40.000 lira birikim olmalı. 40.000 lirada kredi çekip 15-20 bin lirada karta esnafa borç yapıp (düğün sonrası altınlarla kapatacak şekilde) 100.000 lira ile düğünü atlatabilirsiniz. Bu inanın mütevazı bir rakam. 6 tane bilezik, kalın bir set filan isteyen bir kızla bu rakama evlenemezsiniz.

Bu 100.000 içinde söz, nişan, nikah-düğün, 1 nişan bileziği, 1 tane alyans, 1 tane teklif yüzüğü(tek taş), düğüne 1 altın set, elbiseler, gelinlik, fotoğraf, çiçek, tatlı, pasta, çikolata, saç, makyaj, mobilya, beyaz eşya, oturulacak evin tadilatı, abonelikleri, aksesuarları, beyaz eşya, halı, perde, dağıtılacak bahşişler, makyaj malzemesi, eş-dost-baldız-gelinle olacak yeme-içme- gezme giderleri, balayı, gelinin çamaşırları, geceliği, ayakkabıları vs hepsi var.

Kutadgu4, 4 ay önce - Alıntıya git

hangi firma sizin her şey dahilmiş iyiymiş

19 Mayıs 2019 05:20

burcinebe
Aday Memur
Evli abilerim ablalarım:) bu bahsettiğiniz rakamı aileler mi ödemeli bizler gelin ve damat mı ödemeli ? Diğer bir sorum ; evlilik için hiç heyecan olmaması kötü bir durum mudur? Heyecanlıymışım gibi taklit yapmalı mıyım ?
19 Mayıs 2019 22:53

Salih4255
Şube Müdürü

2017 de açılmış başlık arkadaş muhteşem en yanlış yola girmiştir bile geçmiş olaa

Toplam 34 mesaj

ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?