Editörler : oto-danisman-expert
02 Aralık 2017 02:29

Muv. subay tercih sıralaması

Başvuru esnasında yaptığımız sınıf tercihlerinin sıralaması önemli mi? Yani örneğin toplam puanı 70 olan ama piyadeyi 5. sıraya yazmış adayı toplam puanı 65 olan ama 1. sıraya piyade yazan aday geçebilir mi? Klavuzda bu kısmı tam olarak anlayamadım. Bilgisi olan ve tecrübeli arkadaşlar konu hakkındaki fikirlerinizi alabilir miyim?

emreglsn1
Aday Memur
02 Aralık 2017 13:29

böyle bir şey olmaz ösym tercih sıralaması gibi düşünebilirsiniz.

perhaps1
Aday Memur
02 Aralık 2017 14:41

Teşekkürler. Bana da mantıklı gelen bu şekilde olması...

historian1283
Aday Memur
03 Aralık 2017 11:42

Elbette geçebilir, üniversite tercihleri gibi düşün, ben,m puanım Gazi Üniversitesine girmeye yeterken (50. sıra örneğin) Selçuk Üniversitesini yazdım ve 1. girdim.

perhaps1
Aday Memur
03 Aralık 2017 17:23

Nasıl yani? Senin puanın 1. Tercihine yettiği için gelmiştir... Eğer senin puanın 1. tercihine yetmeseydi diğer taraftan senden daha düşük puanlı birisi sırf senden öne yazdı diye senin önünde girebilir miydi?

historian1283, 6 yıl önce

Elbette geçebilir, üniversite tercihleri gibi düşün, ben,m puanım Gazi Üniversitesine girmeye yeterken (50. sıra örneğin) Selçuk Üniversitesini yazdım ve 1. girdim.

historian1283
Aday Memur
03 Aralık 2017 21:58

Evet.

historian1283
Aday Memur
03 Aralık 2017 21:59

Yoksa tercihin anlamı ne ki hocam?

perhaps1
Aday Memur
03 Aralık 2017 22:41

Benim bildiğim eğer bir kişinin puanı diğerinden 0.5 dahi yüksekse kaçıncı sıraya yazmış olursa olsun öncelikle puanı yüksek olan kazanır. Tercih sırasının tek önemi öncelikli seçimdir. Yani sen sadece benim öncelikli tercihim bu dersin sonrasında puanlara bakılır eğer puanın yeterli gelirse sen yerleşirsin ama senden yüksek puan almış kişiler kontenjanı doldurdularsa senin 1. sırada tercih etmen bir şey değiştirmez. İsterlerse 30. tercihe yazsınlar yinede puan veya sıralaması olan öncelikli yerleştirilir.

historian1283, 6 yıl önce

Evet.

Kesikparmak
Kapalı
03 Aralık 2017 23:17

Tercih sırasının herhangi bir önemi yoktur. Sadece başvuran kişi için önemlidir o sıra,girmek istediği yere göre. 70 puanla sen 5. sıradaki tercihine, 65 puanlı kişinin birinci tercihi olsa bile yerleşirsin. Çünkü her sınıf kendi içinde puan sırasına göre alır.Örneğin;

Sen aslında tüm tercihlerinde sıralamaya giriyorsun.65 alan adamda aynı şekilde tüm tercihlerinde sıralamaya giriyor. Örneğin tüm sınıflara 10 kişi alınacak olsun.

1. tercihinde 17.sin

2. tercihinde 15.sin

3.tercihinde 13.sün

4. tercihinde 11.sin

5. tercihinde 10. sun diyelim.

Aynı şekilde 65 alan adamda tüm tercihlerinde sıralamaya girecek. Senin 5. sırada tercih ettiğin ve 10. olarak beklediğin kontenjanda belki o 65 puanlı 14. sırada olacak.Yani sen 1. 2. 3. 4. tercihlerine yerleşemezsen, 5. sıradan tercih yaptığın sınıfı,senden düşük puanlı kişi 1. sırada yapmış olsa bile ondan önde olursun.

Yani sen 70 puanla hiçbir tercihini kazanamamış olursan,tercih sırası ne olursa olsun 69,9 puanlı kişi de kazanamaz.

Hayatım ösym sınavlarıyla geçti.Şuan yüksek lisans yapıyorum.Bu bitince doktoraya inşallah devam edeceğim. Yani kesin bilgidir.

perhaps1
Aday Memur
04 Aralık 2017 00:23

Gerçekten çok güzel ve açıklayıcı şekilde izah etmişsiniz... İlginiz için çok teşekkür ederim.

Kesikparmak, 6 yıl önce

Tercih sırasının herhangi bir önemi yoktur. Sadece başvuran kişi için önemlidir o sıra,girmek istediği yere göre. 70 puanla sen 5. sıradaki tercihine, 65 puanlı kişinin birinci tercihi olsa bile yerleşirsin. Çünkü her sınıf kendi içinde puan sırasına göre alır.Örneğin;

Sen aslında tüm tercihlerinde sıralamaya giriyorsun.65 alan adamda aynı şekilde tüm tercihlerinde sıralamaya giriyor. Örneğin tüm sınıflara 10 kişi alınacak olsun.

1. tercihinde 17.sin

2. tercihinde 15.sin

3.tercihinde 13.sün

4. tercihinde 11.sin

Aynı şekilde 65 alan adamda tüm tercihlerinde sıralamaya girecek. Senin 5. sırada tercih ettiğin ve 10. olarak beklediğin kontenjanda belki o 65 puanlı 14. sırada olacak.Yani sen 1. 2. 3. 4. tercihlerine yerleşemezsen, 5. sıradan tercih yaptığın sınıfı,senden düşük puanlı kişi 1. sırada yapmış olsa bile ondan önde olursun.

Yani sen 70 puanla hiçbir tercihini kazanamamış olursan,tercih sırası ne olursa olsun 69,9 puanlı kişi de kazanamaz.

Hayatım ösym sınavlarıyla geçti.Şuan yüksek lisans yapıyorum.Bu bitince doktoraya inşallah devam edeceğim. Yani kesin bilgidir.

M.Rasim
Kapalı
05 Aralık 2017 00:09

Peki bu ornekteki kisinin 6. Tercihide olsaydi 5.tercihinde asil oldugu icin 6. da asillik kazanabilir miydi yoksa sadece birinden asil olmakla digerlerinden asil olamaz mi?

Kesikparmak, 6 yıl önce

1. tercihinde 17.sin

2. tercihinde 15.sin

3.tercihinde 13.sün

4. tercihinde 11.sin

Kesikparmak
Kapalı
05 Aralık 2017 08:15

5. Tercihini asil kazandığı anda ona yerleşir. 6. Tercihi için herhangi bir hakkı kalmaz. Yani bir kişi sadece bir kontenjana asil yerleşebilir.

M.Rasim, 6 yıl önce

Peki bu ornekteki kisinin 6. Tercihide olsaydi 5.tercihinde asil oldugu icin 6. da asillik kazanabilir miydi yoksa sadece birinden asil olmakla digerlerinden asil olamaz mi?

perhaps1
Aday Memur
06 Aralık 2017 02:54

Arkadaşlar rica etsem ortalamanız ve eğer hatırlıyorsanız tercih sıralamalarınızı yazar mısınız? Böylece ufak bir değerlendirme yapabiliriz. Benim kpss+fyt ortalamam 41 ve Kara Kuvvetleri (Hava Savunma, Personel, Topçu, Tankçı, Piyade.Genel Tercih) , Hava Kuvvetleri (Piyade, Genel Tercih) şeklinde sıraladım.

erknkrblt06
Aday Memur
06 Aralık 2017 12:39

41 benimde. Kara(personel maliye ikmal piyade genel tercih) hava(piyade genel tercih)

perhaps1, 6 yıl önce

Arkadaşlar rica etsem ortalamanız ve eğer hatırlıyorsanız tercih sıralamalarınızı yazar mısınız? Böylece ufak bir değerlendirme yapabiliriz. Benim kpss+fyt ortalamam 41 ve Kara Kuvvetleri (Hava Savunma, Personel, Topçu, Tankçı, Piyade.Genel Tercih) , Hava Kuvvetleri (Piyade, Genel Tercih) şeklinde sıraladım.

zZz18
Aday Memur
06 Aralık 2017 13:57

42 ortalama KKK genel tercih HKK genel tercih

perhaps1, 6 yıl önce

PGDI6
Şube Müdürü
06 Aralık 2017 14:55

Subaylık için ortalamam 33,33 (kpss 61, fyt 28.3), Astsubaylık için ortalamam 33,8 (fyt 33). Çok ufakta olsa umut işte. :)

Subaylık Tercih Sıralamam: 1.Personel, 2.İkmal, 3.Ulaştırma, 4.Hava Savunma, 5.Topçu, 6.Tank, 7.Piyade, 8.Bakım, 9.Genel Tercih.

Astsubaylık için: 1.Personel, 2.Ulaştırma, 3.Tank, 4.Hava Savunma, 5.Topçu,, 6.Piyade, 7.Bakım, 8.Genel Tercih.

perhaps1, 6 yıl önce

isoydash
Memur
06 Aralık 2017 15:05

42.2 1) personel 2 ) hava savunma 3) Vs vs sırayla

perhaps1
Aday Memur
06 Aralık 2017 16:31

+

Memur adayııı
Aday Memur
06 Aralık 2017 16:40

38.9 sıralamayı hatırlamıyorum

Snlsvc
Aday Memur
06 Aralık 2017 16:41

Elektrik Elektronik Mühendisliği Kpss:88.22 FYT:54.6 Sadece Mühendislikler Hkk sadece

şahintaşkıran
Aday Memur
06 Aralık 2017 18:25

Kpss 64 , spor 86.6 özel kuvv. spor 70 , genel tercih

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi