Editörler : Pangaea
29 Ocak 2018 12:17

Yıldız teknik inşaat okunur mu?

Sizce yıldız teknik inşaat mühendisliği mi okumak daha iyi yoksa herhangi bir yerde Eczacılık okumak mı puanlarım o civarda.

Deepmec
Kapalı
29 Ocak 2018 12:29

İleride büyük iş adamı olurum diyorsan ve şantiyeleri seviyorsan tabiki inşaat.

Ama ayda 10 bin net iş istiyorsan ve de o parayla güzel yatırımlar yaparım diyorsan eczacılık.

Ben Yıldızda Elektrik okudum o zamanlar eczacılık puanları yüksekti maalesef olmamıştı.

Şimdi durum biraz farklı gördüğüm kadarıyla.

Eczacılık secerdim.

Hastanelerde de gözbebeğisin ayrıca.

baha1453
Şef
29 Ocak 2018 12:40

Hocam puanlar şimdide çok düşük değil Erzurum, Erzincan gibi illerde Eczacılık geliyor. Ben inşaat mühendisliği okuyup müteahhit olmayı düşümüştüm ama çok zor gözüküyor. Eczacılıkta da kpsssiz devlete atama gibi bir güzellik var atanıp 30lu yaşlarda da eczane açarım rahat olurum enazından dedim.

Yıldızdan mezun olduğunuzda tabi kendimizide geliştirdiğimizde deneyimsiz olarak ilk işe başladığımız yerde ne kadar maaş alabiliriz sizce

Deepmec, 6 yıl önce

İleride büyük iş adamı olurum diyorsan ve şantiyeleri seviyorsan tabiki inşaat.

Ama ayda 10 bin net iş istiyorsan ve de o parayla güzel yatırımlar yaparım diyorsan eczacılık.

Ben Yıldızda Elektrik okudum o zamanlar eczacılık puanları yüksekti maalesef olmamıştı.

Şimdi durum biraz farklı gördüğüm kadarıyla.

Eczacılık secerdim.

Hastanelerde de gözbebeğisin ayrıca.

Deepmec
Kapalı
29 Ocak 2018 12:53

O zaman şöyle söyleyeyim Yıldız Elektrik ya da inşaat 20000 sıralama ile alırken Eczacılık 10 - 14 bin sıralama ile alıyordu ve puan farkı dolayısıyla çok oluyordu :) Yıl 2006

Maaşlar tamamen o günün şartlarına bağlı ama şuan yildiz inşaattan mezunsan alacağın min maaş 3000 civarı olur diye düşünüyorum. Önemli olan kendini geliştirip ticari zekayı ve ikili ilişkileri çok iyi kullanmak.

Kardeşim Karabük Metalürji malzeme mezunu ama kendisi gerçekten iyi bir ticari zekaya sahip ve insanları kabiliyet gücüne.

Şimdi kendi şirketi var ve fabrika kurma yolunda ilerliyor. İş tecrübesi ise 2 yıl sadece.

Ben ise memurluk kovaliyorum :)

Gerisini sen anlamışsındır umarım.

baha1453, 6 yıl önce

Hocam puanlar şimdide çok düşük değil Erzurum, Erzincan gibi illerde Eczacılık geliyor. Ben inşaat mühendisliği okuyup müteahhit olmayı düşümüştüm ama çok zor gözüküyor. Eczacılıkta da kpsssiz devlete atama gibi bir güzellik var atanıp 30lu yaşlarda da eczane açarım rahat olurum enazından dedim.

Yıldızdan mezun olduğunuzda tabi kendimizide geliştirdiğimizde deneyimsiz olarak ilk işe başladığımız yerde ne kadar maaş alabiliriz sizce

baha1453
Şef
29 Ocak 2018 13:19

Teşekkür ederim hocam. Eczacı olsam memuriyette nereye kadar diye düşünüyorum en fazla eczane açıcam. İnşaat mühendisliği okursam kendimi daha rahat geliştiririm diye düşündüm sektörde itibarı olan bir üniversiteymiş 3.köprüde staj yapan öğrencileri bile olmuş. Erzincanda eczacılık okumak yerine Yıldızda inşaat okumak mantıklı

Puanların düşmesinin sebebi ise eczane açmaya sınırlama getirilmesi mesela İstanbulda çok düşük sınır var 5 yıla biter bile o yüzden uzaklara eczane açmak zorunda kalacağım eczane devralmak çok pahalı inşaat müh okursam o paraya sıfırdan apartman dikerim. İstanbulda 1.000.000 TLye eczane satıyorlar.

Deepmec, 6 yıl önce

O zaman şöyle söyleyeyim Yıldız Elektrik ya da inşaat 20000 sıralama ile alırken Eczacılık 10 - 14 bin sıralama ile alıyordu ve puan farkı dolayısıyla çok oluyordu :) Yıl 2006

Maaşlar tamamen o günün şartlarına bağlı ama şuan yildiz inşaattan mezunsan alacağın min maaş 3000 civarı olur diye düşünüyorum. Önemli olan kendini geliştirip ticari zekayı ve ikili ilişkileri çok iyi kullanmak.

Kardeşim Karabük Metalürji malzeme mezunu ama kendisi gerçekten iyi bir ticari zekaya sahip ve insanları kabiliyet gücüne.

Şimdi kendi şirketi var ve fabrika kurma yolunda ilerliyor. İş tecrübesi ise 2 yıl sadece.

baha1453
Şef
29 Ocak 2018 13:25

Hocam çok iyi bir üni mezunuyken neden memuriyete geçmeyi düşünüyorsunuz

Deepmec, 6 yıl önce

Deepmec
Kapalı
29 Ocak 2018 13:30

Elektrik Mühendisi olarak yanlış bir noktadan giriş yaptım iş hayatına. ( Şantiye ve Elektrik Taah. İsleri )

Teknolojik gelişmelerin uzak olduğu ve KDVsi yüksek olan iş sektörü yerine yanlış bir tercih ile başladım. 5 senelik iş tecrübem var evet ama şantiye işi ve isciligi proje müdürlüğüne kadar gerçekten amele işidir eğer patron değilsen.

Çalışma saatleri haftada 70 saati buluyor.

Buna rağmen mesaii ücreti yok, maaşlar geç yatıyor, SGK tam maaş üzerinden odenmiyor vs bircok sorun.

Hemen her şirket bu şekilde şantiye işlerinde.

Bu kadar çok sorunun olduğu yerde durmak istemedim daha fazla.

Geriye seçenekler ya memur olmak ya da üretim sektöründe faal olmak.

Kısmet diyorum, gelecek gösterecek bize :)

baha1453, 6 yıl önce

Hocam çok iyi bir üni mezunuyken neden memuriyete geçmeyi düşünüyorsunuz

Deepmec
Kapalı
29 Ocak 2018 13:44

Ben senin yerinde olsaydım eğer soruyu Eczacılık mı yoksa Elektronik ya da Elektronik Haberleşme mı diye sorardım kardeşim :)

baha1453
Şef
29 Ocak 2018 14:01

Hocam en iyisi bu sorularla kafamı meşgul etmiyim adam gibi çalışıp diş veya tıp kazanıyım gerekirse bir yıl daha mezun kalıyım. En azından kafam rahat eder.

Deepmec, 6 yıl önce

Ben senin yerinde olsaydım eğer soruyu Eczacılık mı yoksa Elektronik ya da Elektronik Haberleşme mı diye sorardım kardeşim :)

Deepmec
Kapalı
29 Ocak 2018 14:06

En doğrusu bu sanırım.

Hayırlısı olur umarım hakkında.

Tıp her türlü seni ihya eder ömür boyu.

İyi çalışmalar.

muh18
Şef
29 Ocak 2018 14:33

öğretmenlik düşünmez misiniz? Mühendislikten daha iyidir. Hepsi değil tabi, 3-4 tane çok ataması olan var.

Akın Terazi
Memur
29 Ocak 2018 15:02

İnşaat ve Makina bölümünü hiç bir mesleğe değişmem. Zengin olursunuz.

baha1453
Şef
29 Ocak 2018 15:31

yok hocam hiç düşünmedim eğitim fakültesi okumak kumar oynamak gibi gözüküyor bu devirde

muh18, 6 yıl önce

öğretmenlik düşünmez misiniz? Mühendislikten daha iyidir. Hepsi değil tabi, 3-4 tane çok ataması olan var.

Leo17
Aday Memur
29 Ocak 2018 17:10

İlla mühendislik okuyacağım diyorsan inşaatı tek geçerim.İstihdam açısından hem devlette hem özelde (yurtiçi yurtdışı ) çalışma imkanın çok fazla .

2018kpsss
Şube Müdürü
29 Ocak 2018 17:25

Müteahhit olmak için inşaat okumana gerek yok paran varsa gir al arsa yap bi bina 2 yılda öğrenirsin işi

baha1453, 6 yıl önce

baha1453
Şef
29 Ocak 2018 18:13

İnşaat sektörünü hiç bilmiyorum tanıdıkta yok eğer okursam, işle alakalı çok bilgi ve çevre edinirim. Ayrıca belli bir birikim yapıp elimizdekileri satıp bu işe girerim. Hiçbirşey bilmeden bu işe girmek sıkıntı.

2018kpsss, 6 yıl önce

Müteahhit olmak için inşaat okumana gerek yok paran varsa gir al arsa yap bi bina 2 yılda öğrenirsin işi

muh18
Şef
29 Ocak 2018 18:56

eczacılık da fena fikir değil aslında. Gerçi o meslek de doyuma ulaştı bir nebze ama eğer tutturabilirsen rahat meslek. sabah erken kalkmazsın, kalfa açar dükkanı, öğleden sonra gidersin.

ytümakinacı
Daire Başkanı
29 Ocak 2018 22:41

Ben YILDIZ TEKNİK MAKİNA mezunuyum. Yükseğim orada..

Yıldız, iyi bir okuldur, ama avantajı İstanbulda olmasıdır. Çok iyi hocaları vardır Makinada İnşaatta Elektrikte vs vs..

Ama aynı okulu, aynı akademik kadroyla Beşiktaş'a değil de Gebzeye koysan adı yine Yıldız da olsa puanları en az 5-10 puan düşer...

Okulumu seviyorum. Ama son 10 15 yılda çooook kontenjan arttı. YILDIZ mezunları lobi yapamadı. Kalite düştü..

Ama her harikulerde Tıp ve Eczalık gelmiyorsa yaz tabi ki..

Kamuya da atanırsın inşaatla, özelde de sabah 7 akşam 7 haftada 6 gün özelde çalışırsın..

3 -5 yıllık mezunken günümüz parasıyla en az 4500-5000 tl maaş alırsın ama haftada 60 saat çalışmayla..

Yurtdışına gidersin ama Parise, Berline değil, Etiyopyaya Katara...

Git, Yıldız Elektrik oku, olmazsa Makina oku...

Yıldız olmazsa, Kocaeli Elektronik haberleşme oku.. Ama İngilizcesini geliştir, YTÜde İTÜ'de YL yap...

baha1453
Şef
29 Ocak 2018 23:03

Hocam araştırdığım ve anladığım kadarıyla özel sektör hiç iyi değilmiş hem haklar doğru düzgün kullanılamıyor hem de tek tatilim olacak üstelik işe giriş çıkış saatim bile belli olmayacak mühendis olup 90 almaya çalışacağıma Eczacılık okuyup kpssye girmeden atanırım daha mantıklı. En azından 8-5 çalışırım iznimi rahatlıkla kullanabilirim. Herkes devlet önerince mühendislikten vazgeçtim.

ytümakinacı, 6 yıl önce

Ben YILDIZ TEKNİK MAKİNA mezunuyum. Yükseğim orada..

Yıldız, iyi bir okuldur, ama avantajı İstanbulda olmasıdır. Çok iyi hocaları vardır Makinada İnşaatta Elektrikte vs vs..

Ama aynı okulu, aynı akademik kadroyla Beşiktaş'a değil de Gebzeye koysan adı yine Yıldız da olsa puanları en az 5-10 puan düşer...

Okulumu seviyorum. Ama son 10 15 yılda çooook kontenjan arttı. YILDIZ mezunları lobi yapamadı. Kalite düştü..

Ama her harikulerde Tıp ve Eczalık gelmiyorsa yaz tabi ki..

Kamuya da atanırsın inşaatla, özelde de sabah 7 akşam 7 haftada 6 gün özelde çalışırsın..

3 -5 yıllık mezunken günümüz parasıyla en az 4500-5000 tl maaş alırsın ama haftada 60 saat çalışmayla..

Yurtdışına gidersin ama Parise, Berline değil, Etiyopyaya Katara...

Git, Yıldız Elektrik oku, olmazsa Makina oku...

Yıldız olmazsa, Kocaeli Elektronik haberleşme oku.. Ama İngilizcesini geliştir, YTÜde İTÜ'de YL yap...

r.u.n.o
Kapalı
29 Ocak 2018 23:23

Birader YTÜ'de gemi inşaatıve gemi makineleri mühendisliği oku. Başlangıç maaşın minimum 4 bin dolar. 3 yılda bir rütbe atlıyorsun. 3. mühendis 2. mühendis 1. mühendis gibi. 1. mühendis yani çarkçıbaşı olduğunda aylık kazancın en az 10 bin dolar. İşsiz kalma imkanında yok. Askerliğide dövizli yaparsın. Maaşını harcama imkanında yok 4-6 ay sonra eve geldiğinde bir bakarsın bankada binlerce dolar. Tavsiyemi dinle.

baha1453
Şef
30 Ocak 2018 00:05

Hocam o mesleği biliyorum yakınlarımda var ama ben 6 ay boyunca yurttan uzakta kalmak istemiyorum. Doğru düzgün bir sosyal hayatın olmuyor. Her şey para değil, artıları eksilerinden fazla. Doğru düzgün işin olmuyor. Ev alıyorsun araba alıyorsan sadece 1 ay kalabiliyorsun ne anlamı kalıyor ki :D Benim dayım mesela eve geliyor 2 hafta dinleniyor 2 hafta eğleniyor tekrar gidiyor. O da karada iş bulmak için uğraşıyor.

r.u.n.o, 6 yıl önce

Birader YTÜ'de gemi inşaatıve gemi makineleri mühendisliği oku. Başlangıç maaşın minimum 4 bin dolar. 3 yılda bir rütbe atlıyorsun. 3. mühendis 2. mühendis 1. mühendis gibi. 1. mühendis yani çarkçıbaşı olduğunda aylık kazancın en az 10 bin dolar. İşsiz kalma imkanında yok. Askerliğide dövizli yaparsın. Maaşını harcama imkanında yok 4-6 ay sonra eve geldiğinde bir bakarsın bankada binlerce dolar. Tavsiyemi dinle.

Toplam 146 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi