Editörler : Pangaea

06 Şubat 2018 09:01

Ücretli öğretmenlerin sınavsız mülakata alınması sizce doğru bir karar mı?

Bu ankete 30 günde, 160 kişi oy kullandı ve 08/03/2018 09:01 tarihinde sona erdi.

çocuklargülsün
Daire Başkanı
06 Şubat 2018 09:08

Tabiki yanlış bir karar.

sammat29
Aday Memur
06 Şubat 2018 09:27

kesi̇nli̇kle yanliş bi̇r karar hele de kpss i̇le atama bekleyen yüz bi̇nlerce aday duruken!!!

TÜRKİYE AŞKI
Aday Memur
06 Şubat 2018 09:33

Sınavsız değil ki; tıpkı sözleşmeli öğretmen atamasında olduğu gibi mülakat var ve bu mülakat sınavına girebilmek için KPSS den taban puan alma şartı var. Sözleşmeli öğretmen alımına ilave olarak en az 540 gün ücretli öğretmen olarak çalışma şartı var. Sözleşmeli öğretmen olmaktan daha fazla şartlar istiyor. Birde ücretli öğretmenin tecrübeli ve deneyimli.

hgenç
Daire Başkanı
06 Şubat 2018 11:44

450.000 taşeron işçi khk ile Kpss siz kadro alacak siz gözünüzü 5000 ücretli öğretmen alımına mı diktiniz? bir dönem vekil imamlar, ebeler, hemşireler kadroya alındı, şimdi ise taşeronlar kadroya alınıyor bu hak mı diye sorgulayacağınıza ücretli öğretmenlere yükleniyorsunuz!! günümüzde KPSS de artık önemini yitirdi ve son 15 yılda yapılan KPSS ler ne kadar güvenilir? Balık baştan kokmuş durumda, önce insanlar kendilerini düzeltmeli gerçekten çok sıkıntılı bir dönemde yaşıyoruz, 5 yıl ücretli öğretmenlik yapanlar kadroyu hak ediyor bence de çünkü sigorta primleri eksik yatıyor, maaşları derseniz yok hükmünde, yazın işsiz kalmaları da cabası bu alım bence ülkesine hizmet eden gençler için bir fırsat olur düşüncesindeyim. KPSS siz mülakatla alınmaları da çok iyi bir gelişme olmuş.Birde Kpss nedir ki Fetönün yandaşlarını almak için kullanmış olduğu bir kumpastır. 1999 yılından önce insanlar nasıl atanıyordu onu da bir araştırın derim. Hala KPSS ye güvenenler oturup çalışsınlar; fakat atama bekleyen 450.000 öğretmen adayı küçümsemek için yazmıyorum ilkokul mezunu bile olmayan taşeronlar kadar gündem yapamıyorsa sınavsız kadro alamıyorsa bu eğitimli öğretmenlerin bir amaç için bir araya gelememeleri onların beceriksizliğini gösterir.

renginderya
Aday Memur
06 Şubat 2018 21:37

Son iki yıldır ne torpiller döndü haberiniz varmı ücretli de aktif calısma sartı da planlanmış bir torpil dir bu ölü yasa doğmaz işallah Rabbim emek verenlerin yanında olsun

bikarar
Kapalı
07 Şubat 2018 14:42

Etmiyor. O zaman kaldıralım sınavı. İnşallah öyle öncelik tanınmaz

snatch1
Memur
07 Şubat 2018 15:16

KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI

Açılımını yazdım zira açılımı bu aralar unutuldu galiba.

spun
Aday Memur
07 Şubat 2018 21:18

Benim anlam veremediğim şey dersaneciler atanırken kimseden ses çıkmayıp ücretli atanırken olay olması.bence ikisi de birbiriyle eşdeğer.kpss kalkmalı zira geçerliliği kalmadı.

İdealist 25
Aday Memur
10 Şubat 2018 11:46

Ücretli öğretmenlerin sınavsız mülakata alınması sizce doğru bir karar mı?Cevap:Evet doğru bir karar kısa sürede onaylanarak ilana çıkılmalı.Keşke kpss siz,mülakatsız,gün şartı olmadan alım yapılırsa bir nebze ücretli öğretmenlerin yıllarının mağduriyetini belki giderebilir.saygılarımla.

gkn.glr
Aday Memur
10 Şubat 2018 12:13

Ücretli yapıp formaliteden öğretmen ihtiyacını kapatmasalardı bu bahsettiğin sıkıntıları ne kendileri yaşarlardı ne de atama bekleyen biz öğretmenlerin haklarına girerlerdi. Boş yapmayın mantıklı konuşun birazcık.

hgenç, 6 yıl önce

450.000 taşeron işçi khk ile Kpss siz kadro alacak siz gözünüzü 5000 ücretli öğretmen alımına mı diktiniz? bir dönem vekil imamlar, ebeler, hemşireler kadroya alındı, şimdi ise taşeronlar kadroya alınıyor bu hak mı diye sorgulayacağınıza ücretli öğretmenlere yükleniyorsunuz!! günümüzde KPSS de artık önemini yitirdi ve son 15 yılda yapılan KPSS ler ne kadar güvenilir? Balık baştan kokmuş durumda, önce insanlar kendilerini düzeltmeli gerçekten çok sıkıntılı bir dönemde yaşıyoruz, 5 yıl ücretli öğretmenlik yapanlar kadroyu hak ediyor bence de çünkü sigorta primleri eksik yatıyor, maaşları derseniz yok hükmünde, yazın işsiz kalmaları da cabası bu alım bence ülkesine hizmet eden gençler için bir fırsat olur düşüncesindeyim. KPSS siz mülakatla alınmaları da çok iyi bir gelişme olmuş.Birde Kpss nedir ki Fetönün yandaşlarını almak için kullanmış olduğu bir kumpastır. 1999 yılından önce insanlar nasıl atanıyordu onu da bir araştırın derim. Hala KPSS ye güvenenler oturup çalışsınlar; fakat atama bekleyen 450.000 öğretmen adayı küçümsemek için yazmıyorum ilkokul mezunu bile olmayan taşeronlar kadar gündem yapamıyorsa sınavsız kadro alamıyorsa bu eğitimli öğretmenlerin bir amaç için bir araya gelememeleri onların beceriksizliğini gösterir.

hgenç
Daire Başkanı
12 Şubat 2018 16:17

i̇şi̇ni̇ze geldi̇ği̇ gi̇bi̇ konuşuyorsunuz si̇ze katilmiyorum si̇zde boş konuşuyorsunuz, vesselam.

gkn.glr, 6 yıl önce

Ücretli yapıp formaliteden öğretmen ihtiyacını kapatmasalardı bu bahsettiğin sıkıntıları ne kendileri yaşarlardı ne de atama bekleyen biz öğretmenlerin haklarına girerlerdi. Boş yapmayın mantıklı konuşun birazcık.

hgenç
Daire Başkanı
12 Şubat 2018 16:21

https://www.memurlar.net/haber/727711/diplomali-issizler.html

EĞİTİMLİ İNSANLAR BİR ARAYA GELİP KAMUOYU OLUŞTURMADIĞI SÜRECE BU İŞLER ÇOK ZOR MAALESEF KPSS ÇALIŞIRIM DİYE BİR KENARA ÇEKİLMEK ÇOK MANTIKSIZ REEL OLALIM VE ÜLKE GERÇEKLERLİYLE YÜZLEŞELİM.

gkn.glr, 6 yıl önce

ipekgunesss
Yasaklı
12 Şubat 2018 22:34

DEğerli öğretmenlerim hangi konuda hangi yorumu yapacağız,ne yazacağız inanın bizde şaşırıyoruz,tek bildiğimiz dershaneye gidip en iyi puanla sıralamaya girmek ve önümüze gelen engelleri aşmak,olacak ...

24 Şubat 2018 01:32

Soru 1: 1999 dan önce insanlar nasıl atanıyordu demişsiniz ?

Cevap: 1999 dan önce kpss yoktu ve herkes ama herkes kura ile atanıyordu

Soru 2: Dershane vb diğer alımlara neden bu kadar tepki gösterilmedi demişsiniz ?

Cevap 2: O vakitler belki de dershanecilikle ilgili olmadığınızdan pek çok kişinin itiraz ettiğini görmemişsiniz bu forumda ve pek çok yerde.

Soru 3: Ücretlinin şartlarının zorluğundan yakınmışsınız ve bunları bilmiyor musunuz ? diye dert yanmışsınız

Cevap 3: Çok çok ihtiyacı olduğu halde ücretliye bile yıllardır defalarca başvuran ve alınmayanları göz ardı etmişsiniz (Ben bire bir şahit olmasam da ücretli alımında da torpil olduğu inancındayım). Bu ücretli köleliğe bile başvuran kişilerin içinde o bile çıkmadı diye belki de intihar ederek aramızdan ayrılanları bile düşünmemişsiniz ama ücretli denilen sistem içinde öğretmen vasfı olmayanlar yüzünden bu sistemin devam ettiğini görmezden gelmişsiniz.

EDİTÖRLERİNDE BUNU GÜNDEME GETİRMESİ İÇİN ÖNERİM:

Eğer ki böyle bir hak tanınacaksa, ücretli olarak öğretmenlik yapanlara tanınan bu hak özel sektörde herhangi bir alanda çalışmak zorunda kalanlara da verilmelidir. (450000 kişinin hepsinin ücretli yapma şansı yok çünkü) Tecrübe dediğiniz şeyi öğretmenlik yaptığınız okullarda değil eğitim öğretim hayatında aldığımız bilgiler ile ediniyoruz.

O yüzden yeni ortaya çıkarılmış bu ücretli atama sistemi yanlış olsa da ille de böyle bir hak tanınacak dayatması yapılacaksa o 450000 den fazla kişi içinden yıllardır herhangi bir alanda çalışmak zorunda kalmış ve sınava girmiş kişilere de ücretlilere verilen hak aynı şekilde tanınmalıdır.

EDİTÖRLER LÜTFEN BUNU DİLE GETİRSİN:

HERKESE ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPMAK İSTEDİĞİ HALDE BU FIRSAT VERİLİYOR MU ?

hgenç, 6 yıl önce

hgenç
Daire Başkanı
24 Şubat 2018 10:57

Bakanlar

Kurulunun, 2 Şubat 2018 tarihi itibariyle TBMM'ye sunduğu 75 maddelik torba

kanun tasarısında aşağıdaki belirtmiş olduğum maddede ücretli öğretmenlik ile

ilgili olarak geçici madde eklenmiştir. İlgili maddeyi aşağıya eklemiş

bulunmaktayım.

MADDE 80- 25/8/2011 tarihli ve 652

sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde

Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 15- (1) 1/12/2006

tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli

Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin

Kararın 9 uncu maddesi kapsamında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders

ücreti karşılığında görev yapmış olanlar; bu görevlerinden dolayı en az 540 gün

sigorta primi ödenmiş olması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci

maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmenliğe atanabilmek için aranan

Özel şartları taşımaları, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik,

yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları ve Kamu Personel

Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış

olmaları kaydıyla, Bakanlıkça belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde bu

maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü

sınav sonuçlarına göre ek 4 üncü madde uyarınca öğretmen unvanlı vize edilmiş

pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir. Bakanlıkça

belirlenecek alanlarda olmak üzere bu kapsamda istihdam edilebilecek sözleşmeli

öğretmen sayısı 5.000'i geçemez."

Bu maddeye göre;

1- 2017-2018eğitim öğretim döneminde görev

yapmış olma şartı aranacak. (2017 ? 2018 Yılında ücretli öğretmenlik için

Sarayönü İlçe Milli Eğitim?e E-devlet üzerinden başvuru yaptım; fakat ilçemizde

branşımda öğretmen açığı olmadığı için görevlendirmem yapılmamıştır.)

2- En az 540 gün sigorta pirimi ödenmiş

olması gerekecek. (Ekteki Belgelerde görüleceği üzere; 2007 ? 2013 yılları

arasında 742 gün sigorta gün sürem bulunmaktadır.)

3- 657'deki memurluğa atanma genel

şartları aranacak. (Tüm şartlarım uymaktadır.)

4- Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan

emekli, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olma şartı

aranacak. (Tüm şartlarım uymaktadır.)

5- KPSS'den belirlenmiş taban puanı alma

şartı aranacak. (En son yapılan Öğretmen atamalarında KPSS? den 50 puan almış

olmak taban puan olarak belirlenmiştir.) (Tüm şartlarım uymaktadır.)

6- Altı ay içerisinde yapılacak sözlü

sınava girmek gerekecek. Alanları Bakanlık belirleyecek.

7- Toplam sayı 5 bini aşmayacak. (Yapmış

olduğum araştırmaya göre ülkemizde bu şartları sağlayan 3500 ücretli öğretmen

bulunmaktadır.)

2017/2018 YILINDA GÖREV YAPMIŞ OLMAK ŞARTI NEDENİYLE HAK KAYBI YAŞAYACAĞIZ.

PEKİ SİZ KPSS YE NE KADAR GÜVENİYORSUNUZ? HALA DEVAM EDEN DAVALAR VAR MAHKEMELERDE

https://www.memurlar.net/haber/729716/kpss-davasinda-6-saniga-6-sar-yil-hapis.html

dogrudüzgün, 6 yıl önce

Soru 1: 1999 dan önce insanlar nasıl atanıyordu demişsiniz ?

Cevap: 1999 dan önce kpss yoktu ve herkes ama herkes kura ile atanıyordu

Soru 2: Dershane vb diğer alımlara neden bu kadar tepki gösterilmedi demişsiniz ?

Cevap 2: O vakitler belki de dershanecilikle ilgili olmadığınızdan pek çok kişinin itiraz ettiğini görmemişsiniz bu forumda ve pek çok yerde.

Soru 3: Ücretlinin şartlarının zorluğundan yakınmışsınız ve bunları bilmiyor musunuz ? diye dert yanmışsınız

Cevap 3: Çok çok ihtiyacı olduğu halde ücretliye bile yıllardır defalarca başvuran ve alınmayanları göz ardı etmişsiniz (Ben bire bir şahit olmasam da ücretli alımında da torpil olduğu inancındayım). Bu ücretli köleliğe bile başvuran kişilerin içinde o bile çıkmadı diye belki de intihar ederek aramızdan ayrılanları bile düşünmemişsiniz ama ücretli denilen sistem içinde öğretmen vasfı olmayanlar yüzünden bu sistemin devam ettiğini görmezden gelmişsiniz.

EDİTÖRLERİNDE BUNU GÜNDEME GETİRMESİ İÇİN ÖNERİM:

Eğer ki böyle bir hak tanınacaksa, ücretli olarak öğretmenlik yapanlara tanınan bu hak özel sektörde herhangi bir alanda çalışmak zorunda kalanlara da verilmelidir. (450000 kişinin hepsinin ücretli yapma şansı yok çünkü) Tecrübe dediğiniz şeyi öğretmenlik yaptığınız okullarda değil eğitim öğretim hayatında aldığımız bilgiler ile ediniyoruz.

O yüzden yeni ortaya çıkarılmış bu ücretli atama sistemi yanlış olsa da ille de böyle bir hak tanınacak dayatması yapılacaksa o 450000 den fazla kişi içinden yıllardır herhangi bir alanda çalışmak zorunda kalmış ve sınava girmiş kişilere de ücretlilere verilen hak aynı şekilde tanınmalıdır.

EDİTÖRLER LÜTFEN BUNU DİLE GETİRSİN:

HERKESE ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPMAK İSTEDİĞİ HALDE BU FIRSAT VERİLİYOR MU ?

24 Şubat 2018 18:12

Birincisi ben kpss ye güveniyorum demedim, zaten en olağan üstü güvenlik önlemlerini de alsanıeğitim veren üniversitelerin ilgili bölümlerinin hiç birinde ders programları birebir örtüşmez. O yüzden sınavın kapsam geçerliliği (özellikle öabt alanlarında daha da belirgin olmak üzere) daha en başından çok dengesiz.

İkincisi ben ücretli öğretmenliği savunan öğretmenleri anlamıyorum, tamam zor durumda kalınıldığı için yapılıyor da ücretli yapmak isteyip de yapamayan öğretmen ne yapsın ölsün mü ? Mecburen başka alanlarda çalışmak durumunda kalıyor. Ayrıca ücretli öğretmenlik yapan gerçek öğretmenler sizler madem bu kadar bu durumu savunuyorsunuz da iktisat, işletme, myo mezunu kişilerin öğretmenlik yaparak öğretmenliği daha da kalitesiz bir meslek haline getirenlere sesiniz neden çıkmadı yıllardır, çıkmıyor ya da çıkamıyor ?

Üçüncüsü ((ilk madde ile de ilintilendirilebilir)) güvenlik demişsiniz de son bir kaç yıldır (hatta devletin en üst kademesinden yılın öğretmeni ödülü alanlarda dahil) sahte diploma ile kim bilir kaç kişinin hakkını gasp edip (belki de canlarına kıymasına sebep olup [Bu sahte diploma ile öğretmenlik yapan bu şerefsizlerin göreve başladığı dönemlerde bazı branşlarda 1 bazılarında maksimum 5-10 kişi alınıyormuş arşive bakarsak] kaç kişinin ceza aldığını sanıyorsunuz ?

Şu yılın öğretmeni ödülü alan şahıs sahtecilik ve dolandırıcılık olayı olduğu halde (sanırım ceza almadı, ya da aldıysa ben görmedim herhangi bir yayın organında) bir de utanmadan emek verdim demez mi ! Bence çoluk çocuğu da devlet korumasına alınmalı bu tiplerin onlar da sahtecilik/dolandırıcılık huyları ile donatılmasın bunlar tarafından.

Yani ücretli öğretmenlere 5000 kişilik kadro açılması hem yıllardır başka işlerde çalışmak zorunda olan öğretmenlere hem de sınava hazırlananlara tek kelime ile hakarettir.

Ama ille de böyle bir şeyde diretilecekse (ki zaten öyle olacak şu an için görünen) bu hak başka alanlarda da çalışanlara verilmelidir.

Çünkü öğretmenlik mesleği öncelikle iş yapılırken değil, öncelikle eğitim öğretim alanında yıllarca alınan derslerin sonucunda başarılı olanlara verilen belgeler ile hak kazanılan bir meslektir.

hgenç, 6 yıl önce

Bakanlar

Kurulunun, 2 Şubat 2018 tarihi itibariyle TBMM'ye sunduğu 75 maddelik torba

kanun tasarısında aşağıdaki belirtmiş olduğum maddede ücretli öğretmenlik ile

ilgili olarak geçici madde eklenmiştir. İlgili maddeyi aşağıya eklemiş

bulunmaktayım.

MADDE 80- 25/8/2011 tarihli ve 652

sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde

Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 15- (1) 1/12/2006

tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli

Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin

Kararın 9 uncu maddesi kapsamında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders

ücreti karşılığında görev yapmış olanlar; bu görevlerinden dolayı en az 540 gün

sigorta primi ödenmiş olması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci

maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmenliğe atanabilmek için aranan

Özel şartları taşımaları, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik,

yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları ve Kamu Personel

Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış

olmaları kaydıyla, Bakanlıkça belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde bu

maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü

sınav sonuçlarına göre ek 4 üncü madde uyarınca öğretmen unvanlı vize edilmiş

pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir. Bakanlıkça

belirlenecek alanlarda olmak üzere bu kapsamda istihdam edilebilecek sözleşmeli

öğretmen sayısı 5.000'i geçemez."

Bu maddeye göre;

1- 2017-2018eğitim öğretim döneminde görev

yapmış olma şartı aranacak. (2017 ? 2018 Yılında ücretli öğretmenlik için

Sarayönü İlçe Milli Eğitim?e E-devlet üzerinden başvuru yaptım; fakat ilçemizde

branşımda öğretmen açığı olmadığı için görevlendirmem yapılmamıştır.)

2- En az 540 gün sigorta pirimi ödenmiş

olması gerekecek. (Ekteki Belgelerde görüleceği üzere; 2007 ? 2013 yılları

arasında 742 gün sigorta gün sürem bulunmaktadır.)

3- 657'deki memurluğa atanma genel

şartları aranacak. (Tüm şartlarım uymaktadır.)

4- Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan

emekli, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olma şartı

aranacak. (Tüm şartlarım uymaktadır.)

5- KPSS'den belirlenmiş taban puanı alma

şartı aranacak. (En son yapılan Öğretmen atamalarında KPSS? den 50 puan almış

olmak taban puan olarak belirlenmiştir.) (Tüm şartlarım uymaktadır.)

6- Altı ay içerisinde yapılacak sözlü

sınava girmek gerekecek. Alanları Bakanlık belirleyecek.

7- Toplam sayı 5 bini aşmayacak. (Yapmış

olduğum araştırmaya göre ülkemizde bu şartları sağlayan 3500 ücretli öğretmen

bulunmaktadır.)

2017/2018 YILINDA GÖREV YAPMIŞ OLMAK ŞARTI NEDENİYLE HAK KAYBI YAŞAYACAĞIZ.

PEKİ SİZ KPSS YE NE KADAR GÜVENİYORSUNUZ? HALA DEVAM EDEN DAVALAR VAR MAHKEMELERDE

https://www.memurlar.net/haber/729716/kpss-davasinda-6-saniga-6-sar-yil-hapis.html

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi