Editörler : tedas19800
08 Şubat 2018 23:50   


Cehennemin dondurucu soğuğu zemheri

Cehennem konusunda algılarımızı kontrol edelim.

Atalar dininin cehennem algısına göre, sadece şiddetli sıcağın yaşanılacağı ortamdır cehennem. Fakat Kur'an bu konuda net konuşur.

Dehr 13: Orada koltuklara kurulmuş olarak bulunurlar; ne yakıcı sıcak görülür orada, ne de dondurucu soğuk.

Cehennemi bir de o zamanki; çölde, sıcağın tam ortasında, toz toprağın içinde yaşayan insanlara göre düşünelim. Yaratıcı, bu insanları onların en çok korktuğu şeyle, onların anladığı dilden korkutuyor. Bir Arap en çok şiddetli sıcaktan kavrulmaktan korkar. Sıcak onlara sıkıntı verir, azap verir. Cehennem ise sıkıntılı bir yerdir. Cennet huzur ortamıdır. İşte nedir, akan pınarlardan söz edilir. Bir Arap için bu mutluluk verici bir yeri cenneti çağıştırır. Böylece kimsenin gidip görmediği, göreceği yerler, bu dünyadaki benzetmelere göre açıklanmıştır. Kur'an'a yönelik eleştirilerde hep Arapların oradaki meyvelerden vs bahsedildiği var.. Buna en güzel cevap yine:

Bakara 26: Allah, bir sivrisineği, ondan daha da ötesi bir varlığı örnek olarak vermekten çekinmez. İman edenler onun, Rablerinden (gelen) bir gerçek olduğunu bilirler. Küfre saplananlar ise, ?Allah, örnek olarak bununla neyi kastetmiştir?? derler. (Allah) onunla birçoklarını saptırır, birçoklarını da doğru yola iletir. Onunla ancak fasıkları saptırır.

Eğitimin ne üzerinden verildiği değil, taşıdığı mesajın ortaklığıdır sonuç. Bir Arap'a gidipte mangodan bahsedilseydi de gerçi karşı çıkarlardı onlar.

Ve Kur'an'ın evrensel oluşunun da bir örneği olduğunu düşünüyorum ki aynı zamanda şiddetli soğuktan da söz ediliyor. Tabiki kimse bilmiyor hangi boyutta, nasıl olacağını.

09 Şubat 2018 08:52

Gearing
Kapalı

bana göre cehennem ne sıcaktır ne soğuk

sadece insanın azap çekeceği bir ortamdır.

azap ise insandan insana değişir.

Beden içerisinde iken neyden korkuyorsa o başına gelecektir.

12 Şubat 2018 10:49

yeniçeri12
Müsteşar Yardımcısı

Müteşabih anlatımlardır bunlar.Ve Yaşam dönüktür.Beden ve ruhta bir bütündür.Beden öldümü Ruhta kalmaz işimiz biter.Bize şah damarımızdan daha yakın olan Allah bizim pozitif manevi güçlerimizin(Zeka,Çalışkanlık,Cesaret,Bilgi,Bilgelik....v.s) bileşkesidir!Bu güç sayesine Hayvanlardan farkı olup Tabiata ve Kainata hükmederiz.

Toplam 2 mesaj