Editörler : muhtesem32ulsgkc
«78910111213141516171819
14 Kasım 2018 17:30

L ü m e y a
Memur

Komünizmde ahlak, maddecilik ahlakıdır ve hendesi şekilde formülleştirilmiştir. Ruhî kıymet, mukaddesat ve manevî hürmet zabıtasıa tabi olmaksızın, dilediğini, içinden geldiğini yapabilmenin ahlakı... Tek şart, komünizm ölçülerine ve komünist cemiyet faydalarına aykırı olmamak... Komünist, cemiyet faydalarının gerektirdiği yerde sımsıkı bağlı, fert çerçevesindeyse tamamile başıboş...

İnsanlar arası münasebetler zincirini sadece maddi fayda ve içtimaî vazife bakımlarından örselemeksizin, fert kadrosunda, en hicapsız hayvandan daha hâyâsız bir insiyakîlik...

Bütün haklarıyla kökünden esir edilen ferdin, teselli mükafatı olarak, dallarda, bir nevi hayvan hürriyetiyle serbest bırakılmasındaki hazin mâna!..

.

.

Sosyalizm, Komünizm ve İnsanlık - Necip Fazıl Kısakürek

14 Kasım 2018 17:48

ben-ozgurlugum
Aday Memur
Hiçbiri insanı insan yapan şeyin şahsiyet olduğunu, bütün ilimlerin, bütün tecrübelerin yalnız bunu temine yaradığını anlamamıştır. Sabahattin Ali / İçimizdeki Şeytan
14 Kasım 2018 17:58

ben-ozgurlugum
Aday Memur
Bir insanın, bilgisi, düşünceleri, mantığı, ahlakı, hülasa her şeyiyle bir kül (bütün) olduğunu henüz anlayan yok. Bu muhtelif taraflar bir insanda ne kadar ayrı çehre gösterirse göstersin, bir noktada birleşir ve bir ahenk vücuda getirirler. O nokta da şahsiyet dediğimiz şeydir. Sabahattin Ali / İçimizdeki Şeytan
14 Kasım 2018 18:07

ben-ozgurlugum
Aday Memur
Unutmayın ki, dünyada en korkunç şey , ümidini kaybetmektir. (...) Sabahattin Ali / İçimizdeki Şeytan
14 Kasım 2018 18:13

ben-ozgurlugum
Aday Memur
Hayatta hiçbir şey yapmış olmamak gibi korkunç ve utandırıcı bir şey var mı? Sabahattin Ali / İçimizdeki Şeytan
14 Kasım 2018 18:16

ben-ozgurlugum
Aday Memur
İyilik demek kimseye kötülüğü dokunmamak değil, kötülük yapacak cevheri içinde taşımamak demektir. Sabahattin Ali / İçimizdeki Şeytan
14 Kasım 2018 18:29

ben-ozgurlugum
Aday Memur
Tamamıyla değişeceğim... Muhakkak... Fakat ne zaman? Senelerce süren bir mücadeleden sonra mı? Yoksa hiç muvaffak olamayarak bu manasız varlığı taşımakta devam mı edeceğim? Sabahattin Ali / İçimizdeki Şeytan
14 Kasım 2018 19:35

L ü m e y a
Memur

Sosyalizmi komünizmden ayıran baş hususiyet, birinin bu noktayı boş bırakmasına mukabil, öbürünün, her şeyi Allah ve ruhu inkar esasına bağlaması, böylece iş ve emeği manevî faktör hakimiyetinden koparıp alması olduğuna göre, dindar bir komünizm muhal bir hayaldir.

.

.

Sosyalizm, Komünizm ve İnsanlık - Necip Fazıl Kısakürek

18 Kasım 2018 13:15

İncitanesii1905
Aday Memur

Hayatta en güvendiğim insana karşı duyduğum bu kırgınlık, adeta bütün insanlara dağılmıştı. Çünkü o, benim için bütün insanlığın timsaliydi.

Kürk Mantolu Madonna-Sabahattin Ali

Toplam 369 mesaj
«78910111213141516171819

Deka - Paykasa - Ucuz Paykasa Güvenli Ödeme Sistemleri