Editörler : F16 Gökçen
«23242526272829303132333435

Lümeya
Aday Memur
21 Ekim 2020 12:16

Günümüzde pek çok genç, aşk kelimesini sevgi kelimesi yerine ve cömertçe kullanmakta, hatta muhatabını "Aşkım!" diye çağırmaktadır. Bir ilgi, bir heves, bir dostane yakınlık, bir sevgi ve en nihayet tutkulu bir muhabbet halinde iken buna aşk demek, belki de gerçek aşkı - buna aşkın gerçeği de diyebiliriz- tanıma yolunda bir engel bir perdedir. Her türlü duygu için aşk kelimesini kullanmak ve o duyguyu aşk diye tanımlamak yolun başlangıcındayken hedefe vardığını söylemek, henüz birinci sınıf öğrencisiyken allâme olduğunu zannetmek gibidir. Daha kötüsü de aşk kelimesinin bu derece ulu orta kullanımı aşk kavramının içini boşaltmak, asil ve imrenilecek bir hali ucuzlatarak piyasa metaı haline getirmek biçiminde de yorumlanabilir.

.

.

Kalp - İskender Pala

Lümeya
Aday Memur
21 Ekim 2020 12:27

Kalptir ki sevgi ile aşk arasında nice korkakları cesur, nice cimrileri cömert, nice hödükleri nazik, nice düşükleri asil, nice yaşlıları genç eylemiştir. Ve elbette nice ince fikir sahiplerinin de akıllarını almıştır. Aşk bir sonuçtur; olmak veya ölmek için...

.

.

Kalp - İskender Pala

Lümeya
Aday Memur
21 Ekim 2020 13:00

Fuzûli ile Şekspir aynı güneşin altında nefes alıp vermişlerdi ve Fuzûli'nin Leyla ile Mecnûn'u Romeo ile Jüliet sarraf terazilerinde tartılsa Fuzûli'nin eseri mutlaka ağırdır Ne var ki biz onu fuzuli zannederiz ama İngiltere Romeo ve Jüliet'i kullanarak bir medeniyet inşa eder. Operası, çizgi filmi, bilgisayar oyunu, sineması, tiyatrosu, romanı, üzerine yapılmış bilimsel araştırmalar vs. sayesinde Romeo ve Jüliet bütün dünyayı dolaşır. Şekspir'in orjinal dili de Fuzûli'nin Türkçesi gibi bugün eskimiş, klasikleşmiştir ama İngiltere'de Romeo ve Jüliet'in her yıl orjinal diliyle basımı yanında orta öğretim için ayrı, üniversite öğrenimi için ayrı, hatta ilköğretim için ayrı baskıları yapılır. Hiçbir İngiliz çocuğu da "Şekspir'in dili eskidi, ben onu anlamıyorum!" diyerek ondan yüz çevirmez. Eğer bir İngiliz genci, bizim gençlerimizin Fuzûli'ye davrandıkları gibi Şekspir'e, asırlar öncesinde kalmış, dili de anlaşılmayan bir adam muamelesi yapsa, herhalde kişilik bozukluğu testine gönderilip tımarhaneye kapatılırdı. Bizdeyse Fuzûli'yi fuzuli bulanlar modern ve çağdaş insan sayılıp el üstünde tutuluyor.

.

.

Kalp - İskender Pala

Lümeya
Aday Memur
21 Ekim 2020 16:24

Kanaat kalple olduğu kadar mideyle de alakalı bir kelimedir. İnsanın kanaati yeme içmeden vazgeçerek başlar. Mide yalnızca fazla kilolar için değil, ilim, zikir ve gönül için de kontrol edilmeli, kanaate alıştırılmalıdır. Midesi her daim dolu olanlar kalplerine hikmetin giremeyeceğini bilmelidirler. Doymak bilmeyen bir karın, insaniyetin gereği olan hemen her türlü erdemden yoksun, nefsin ise esiri olarak yaşar.

.

.

Kalp - İskender Pala

Lümeya
Aday Memur
23 Ekim 2020 17:56

SON SÖZ

"Kalpler ancak Allah'ı anmakla mutmain olur."

Ra'd Suresi - 28

.

.

Kalp - İskender PALA

Lümeya
Aday Memur
26 Ekim 2020 16:28

Çünkü, "Bakın, bakın,

Dağ yürüyor!" diye bağırdı, çocuk.

O bunu söylerken, denizin eli

Kör bir kâhininki gibi,

Göğün yüzünü arıyordu..

.

.

Yeni başlayanlar için metafizik - Cahit KOYTAK

Lümeya
Aday Memur
05 Aralık 2020 16:16

ABDÜLHAMİD - ( Ağlamaklı bir sesle) Ne yapayım paşa?.. Ben Allah'ın büyük yapısı insan oğluna kıyamam!.. Onun bazan bütün insanlığa kıyıcı bir alçaklığa düştüğünü bilirim de yine kıyamam! Amcam Abdülaziz Hani devirenlere, sonra öldürenlere kıyabildim mi? Gazi Osman Paşa'ya kadar bütün devlet büyüklerinin idamı şart gördüğü Mithat Paşayı astıracak kağıda imzamı atabildim mi? Halbuki beni, yeni doğmuş çocukların taptaze ciğerleriyle beslenen bir canavar yaratıyorlar, ismi mi Kızıl Sultana çıkarıyorlar.

MABEYİN MÜŞÜRÜ - Bu tabir Ermeni icadı, haşmetpenah!

ABDÜLHAMİD - Evet ama ben bu tabiri icat edenlere biraz olsun hak verdirmek için onları kana boyuyamıyorum! Kendimi çok yokladım, tartakladım, fakat hayata kıymaya nefsinde kudret bulamadım. Ne yapayım Paşa; böyle yaratmış beni Allah!.. Akrebi gömleğin dışına çıkarmak için siyaset oyunlarına başvurmaktan gayri bir şey gelmiyor elimden...

MABEYİN MÜŞÜRÜ - Efendimiz! Akrep dışarıda beslenir, yumurtlar, ürer, sürüleşir ve birden gömleğe saldırır!

ABDÜLHAMİD - ( Bakışı dalgın) Eğer siyasetimiz muvaffak olmaz ve merhametiniz yüzünden bir vatan çökerse, ileride onu kurtaracak gözü kara nesillere, öldürücü şiddetleri içinde, hiç olmazsa, bizden küçük bir pay kalsın!

MABEYİN MÜŞÜRÜ - O küçük payı sorabilir miyim şevketmeab?

ABDÜLHAMİD - (Aynı dalgın bakışla, daha ağlamaklı ve tek tek) Merhamet, Paşa; merhamet...

.

.

ABDÜLHAMİD - Necip Fazıl Kısakürek

Lümeya
Aday Memur
28 Aralık 2020 10:29

Gülü sayıklayıp da, dikeni kucaklamış olmayasınız, sakın?Bağrınızdaki kanın rengine kanıp, gül size ram oldu sanmayasnız, sakın?

.

.

Yeni başlayanlar için metafizik - Cahit Koytak

Lümeya
Aday Memur
28 Aralık 2020 10:43

İnsanın ölüsü

iki metreküp mezara sığar da,

insanın ölüm endişesi

koca kainata sığmaz.

.

.

Yeni başlayanlar için metafizik - Cahit KOYTAK

Lümeya
Aday Memur
28 Aralık 2020 11:38

Bir sözcük yerine göre, bir ordunun

Aşamayacağı mevzileri aşabilir,

Düşüremeyeceği kaleleri düşürür.

.

Bir çift söz, yerine göre, bir çift kanadın

Çıkaramayacağı yüksekliklere

Çıkarabilir sahibini.

.

.

Yeni başlayanlar için metafizik - Cahit Koytak

21 Ocak 2021 14:17

Yalnızca davranış kınanabilir veya övülebilir. Duygular yargılanamaz ve övülemez. Duyguların yargılanması ve hayal gücünün kınanması akıl sağlığına zarar verir.

Anne Baba ve Çocuk Arasında, Haim G. Ginott

25 Ocak 2021 13:15

Willie: Büyükannemden nefret ediyorum.

Annesi: Hayır seviyorsun. Böyle korkunç bir şeyi nasıl söyleyebilirsin. Israr

edince Willie'ye bir tokat.

Willie: Anneciğim, büyükannemi gerçekten seviyorum.

Annesi: Willie'ye sarılıp onu öper, iyi bir çocuk olduğu için onu över.

Küçük Willie bu değiş tokuştan ne öğrendi? Gerçeği söylemenin ve gerçek duyguları anneyle paylaşmanın tehlikeli olduğunu öğrendi. Dürüst olursan cezalandırılırsın, yalan söylersen sevilirsin. Gerçekler acıtır. Gerçeklerden uzak dur. Annem, küçük yalancıları seviyor. Annem, sadece hoş olan gerçekleri duymaktan hoşlanıyor. Ona gerçekten hissettiklerini değil, onun duymak istediklerini söyle.

Anne Baba ve Çocuk Arasında, Haim G. Ginott

Lümeya
Aday Memur
08 Mayıs 2021 14:33

Dön diyorsun,

Nasıl yüz yüze geliriz, yüzsüzler şâhıyım ben

Hadd-i müntehâdayım, bir kıyl ü kâl içindeyim

Hiç bir yerde tarifim yok, sanki muhalefet içindeyim.

Büzüldükçe üzerime kurar çadırını korku

Söyle neyim

Yakup muyum

Yusuf muyum

Kuyu mu?!

.

.

Anestü Nârâ - Şükrü Karaca

Lümeya
Aday Memur
08 Mayıs 2021 14:42

Ant bozmama ses etmeyen sahibim