Editörler : E.Kayı Han
15 Şubat 2018 12:52

Nakil de en az 3 tercih olmalı mı?

Bu kuralın ne anlama geldiğini BİLEN var mı? İmamlar için İYİ mi KÖTÜ mü olacak?

Bu kural hayatımızı nasıl ETKİLEYECEK?

Ben şahsen çok şey bilmiyorum bilene de rastlamadım.KİM BİLİYORSA BİZİ AYDINLATSIN

El-Garip
Memur
15 Şubat 2018 13:33

Evet hocam en az 3 cami müracaatta belirlenecek. Aradım sordum aynen öyle. Bu sistem şunu diyor , senin ipin artık tamamen müftülerin elinde,cemaatle iyi geçin, görevini iyi yap,camiye de bak diyor. Eğer sıkıntı yaşarsan yüzde 80 müftünün elinde herşey. Ha şöyle birşey de var merkezde ki adam için böyle diyorum ben. Köylerde ki için güzel bir sistem hocam. Bakınız hocam merkezde ki adam yine merkezde ki yer için sınava giriyor ula mübarek köyde ki adam girsin de oda rahat bir nefes alsın. Ama bu sistem de merkezde ki hoca girerken riski göze alıp girecek. Daha yazacak söyleyecek şey var ama bu kadar benden. TORPİLİN VARSA GERİSİNİ SORMA tamam mı? Vesselam

evvah38
Aday Memur
15 Şubat 2018 13:44

Hocam bence köydeki adamın çok aleyhine olur bu. adam iyi bir köy bulmuş gidersem burdan şehre giderim diyor.şimdi bu adamı bu köyden başka köye gitmeye MECBUR bırakmak adaletsizliktir.şehirdeki adamın zaten TUZU KURU. KENDİ TERCİHİNİ yazdıktan sonra İldeki 2 şehir merkezini yazar. Gelirse gelir gelmezse gelmez.aslında her durumda son iki tercih ÖLÜ TERCİH olacak gibi.

hocam MBSTS SINAVINDAN sonra torpilden bahsediyor olmamaız bile ÇOK ACI ÇOK ACI

El-Garip, 6 yıl önce

Evet hocam en az 3 cami müracaatta belirlenecek. Aradım sordum aynen öyle. Bu sistem şunu diyor , senin ipin artık tamamen müftülerin elinde,cemaatle iyi geçin, görevini iyi yap,camiye de bak diyor. Eğer sıkıntı yaşarsan yüzde 80 müftünün elinde herşey. Ha şöyle birşey de var merkezde ki adam için böyle diyorum ben. Köylerde ki için güzel bir sistem hocam. Bakınız hocam merkezde ki adam yine merkezde ki yer için sınava giriyor ula mübarek köyde ki adam girsin de oda rahat bir nefes alsın. Ama bu sistem de merkezde ki hoca girerken riski göze alıp girecek. Daha yazacak söyleyecek şey var ama bu kadar benden. TORPİLİN VARSA GERİSİNİ SORMA tamam mı? Vesselam

poyrazli
Daire Başkanı
15 Şubat 2018 14:26

Sen şimdi ne demek istiyorsun, diyanette torpil var mı demek istiyorsun? Düpedüz bulunduğun kuruma hakaret bu. Gerekli işlem yapılacaktır hakkında.

Ayrıca neyin nasıl yapılacağı konusunda sana sorulacak değildir. Amirlerin senin için düşünmüşler, uygun bulmuşlar, 3 tercih demişler, nasıl olacağı ile ilgili fikir yürütmek sana düşmez, 3 tercihi yazamıyorsan ve gelip bunu burada konu ediyorsan istifa et, git başka kurumda çalış.

Sen yenisin galiba

evvah38, 6 yıl önce

Hocam bence köydeki adamın çok aleyhine olur bu. adam iyi bir köy bulmuş gidersem burdan şehre giderim diyor.şimdi bu adamı bu köyden başka köye gitmeye MECBUR bırakmak adaletsizliktir.şehirdeki adamın zaten TUZU KURU. KENDİ TERCİHİNİ yazdıktan sonra İldeki 2 şehir merkezini yazar. Gelirse gelir gelmezse gelmez.aslında her durumda son iki tercih ÖLÜ TERCİH olacak gibi.

hocam MBSTS SINAVINDAN sonra torpilden bahsediyor olmamaız bile ÇOK ACI ÇOK ACI

poyrazli
Daire Başkanı
15 Şubat 2018 14:29

"KİM BİLİYORSA BİZİ AYDINLATSIN"

Bu nasıl bir ifade? Burada 50-60 yaşında yazan ve okuyan insanlar var. Daha nazik yazamaz mısın? "Acaba yardımcı olabilir misin, bizi aydınlatmanız mümkün mü, lütfen rica ediyorum" demek çok mu zor?

Saygısızlık, daha baştan başlamış. Diyanette ya asimile olup tarzınızı değiştireceksiniz, ya da istifa edip yerinizi daha layık kişilere bırakacaksınız. Çok acı, çok çok acı.

evvah38
Aday Memur
15 Şubat 2018 14:53

Ne var yani çıkarılan bir yönetmeliği eleştirme hakkımız OLAMAZ MI eleştiri daha güzel olması için GEREKLİDİR.kimse eleştirmiyor diye her gelen kafasına göre bir NAKİL yönetmeliği çıkarıyor.ben beğenmedim EN AZ 3 TERCİH dayatmasını.HADİ ŞİKAYET ET.ANAYASA MAHKEMESİNE KADAR YOLUN VAR.tuzu kuru seni.halden anlamazsın

poyrazli, 6 yıl önce

Sen şimdi ne demek istiyorsun, diyanette torpil var mı demek istiyorsun? Düpedüz bulunduğun kuruma hakaret bu. Gerekli işlem yapılacaktır hakkında.

Ayrıca neyin nasıl yapılacağı konusunda sana sorulacak değildir. Amirlerin senin için düşünmüşler, uygun bulmuşlar, 3 tercih demişler, nasıl olacağı ile ilgili fikir yürütmek sana düşmez, 3 tercihi yazamıyorsan ve gelip bunu burada konu ediyorsan istifa et, git başka kurumda çalış.

Sen yenisin galiba

evvah38
Aday Memur
15 Şubat 2018 14:57

Helal. 125 lira az, 200 lira olmalı. Dergi parası da az, dergi sayısı artırılıp fiyatlar da zamlanmalı.

Sizin gibiler yüzünden diyanetteki bu eziyetler bitmez. Köydeki bir imamın 200 km ötedeki bir başka ile giderek bütün gününü heba etmesi de yeterli gelmez, bunun üstüne; alacağı maksimum 100 puanın 50 puan alan ile, mülakatta hiç bir farkının olmadığını da anlamaz, mülakattaki torpiller, önceden arattırmalar, ayarlatmalar, haksızlıklar da hiç gözüne batmaz, mbsts'deki soruların kazıklığı, müftülere bile sorulmayacak en ağır soruların sorulması, hindistan'ın bilmem neresindeki dinin ritüellerin soru diye gelmesi bile rahatsız etmez. Ha bire ,"diyanetteki imam rahatsız olmamalı, şikayetçi olmamalı, ne deniyorsa yapmalı" der.

"Hocam bu sınavı ÖSYM yapıyor.DİYANET içi özel bir sınav." diye kraldan çok kralcı olur ama "neden diyanetin iç düzeni ile alakalı bir sınav için ösym görevlendirilir, 25 yaşındaki öğretmenler karşısında neden 50 yaşındaki imamlar ezdirilir" diye hiç aklına gelmez, 60 yaşına gelmiş bir imamı 30 yıllık görevi karşısında ödüllendirmek için umreye göndermek yerine bir gününü heba edip km lerce öteye sınava gönderip ilgisiz alakasız en ağır soruları sormanın akla mantığa uygunluğu hiç sorgulamaz. Ama diyanet de nedense hep bu diyanetteki yeni yetmeleri dikkate alır. 120.000 personel içinde 10.000 tane bile etmeyen yeni yetmeleri.

Pardon, bu arkadaş da diyanette yeni galiba.

Bu yazı SANA ait. sen önce kendin ELEŞTİRME bakalım DİYANETİ.sen niye ELEŞTİRİYORSUN?Diyanetin YENİ YETMELERİ dikkate aldığını söyleyerek kimlere İFTİRA ATIYORSUN öyle.bir şeyi şikayet edeceksen önce kendi ithamlarını ŞİKAYET ET SEN

poyrazli, 6 yıl önce

Bu nasıl bir ifade? Burada 50-60 yaşında yazan ve okuyan insanlar var. Daha nazik yazamaz mısın? "Acaba yardımcı olabilir misin, bizi aydınlatmanız mümkün mü, lütfen rica ediyorum" demek çok mu zor?

Saygısızlık, daha baştan başlamış. Diyanette ya asimile olup tarzınızı değiştireceksiniz, ya da istifa edip yerinizi daha layık kişilere bırakacaksınız. Çok acı, çok çok acı.

El-Garip
Memur
15 Şubat 2018 15:01

Arkadaşlar kavga yok onu biz defin ettik. Sakin olun ya Huuu. Arkadaş bu sistemin iyi tarafı da var kötü tarafı da var. Kardeşim bakınız müftü soruyor hangi camiye giriyorsun şu cami efendim diyoruz demi. İşte bu soru artık kalkıyor. Tercihin müracatta belli sormazlar artık. Torpil tabi ki var. Açık ve söylüyorum müktesebat puanın 36 ama sınavda bırakıyorlar. İnanın ki sınava giren arkadaşlar arasında benim puan kadar bir kaç kişi ya var ya yok. Adam her yerden torpili bağlamış senin puanın yüksek olsa ne yazar ki. Aday imam arkadaş bana diyor ki hata senin niye kimseyi bulmadın gene kalacaksın diyor. Hatta bir arkadaş dedi ki o senin rakibin ise kesin sana vermeleri lazım dedi tabi o gitti. Ya kardeş işte böyle diyanette dayin olacak.

evvah38
Aday Memur
15 Şubat 2018 15:04

TORPİL var demek istemiş miyim orayı iyi yorumla.YAZISINA cevap verdiğim arkadaşa niye cevap vermiyorsun.TORPİL VAR DİYE O MU DEMİŞ BEN Mİ DEMİŞİM İYİ BAK.

tabi senin gibiler için DİYANETTE TORPİL olmasını sen istiyorsun.SINAVDA SANA ÇANAK SORULAR SORSUNLAR İSTİYORSUN.soruyu bilemediğinde de sınav komisyonuna suşu atarsın zaten.SANA GÖRE DİYANETTE yaşa dayalı KAST sistemi olsun istiyorsunuz.60 YAŞINA gelen adam hacca gitsin umreye gitsin.OH NE GÜZEL.bizim gibi yaşı küçük olanlar ilmiyle sizi geçtiği için HAZMEDEMİYORSUNUZ.öyle saçmalık mı olur.SINAVA GİRERSİN hakeden umreye gider hacca gider nakil olur.Ha tabi sana göre hak eden değil YAŞI BÜYÜK OLAN KAZANSIN DEĞİL Mİ.bunu yemezler HOCA EFENDİ.

DİYANETİ önce kendin suçlamaktan vazgeç sonra burada gel ahkam KES.yoksa da SESİNİ KES.

poyrazli, 6 yıl önce

Sen yenisin galiba

evvah38
Aday Memur
15 Şubat 2018 15:08

Hocam HAKLISIN özür dilerim.Yalnız ARKADAŞIN yaklaşımı TAMAMEN ART NİYET KOKUYOR.HALİS ART NİYETLE GELMİŞ YORUM YAZMIŞ.BEN O YORUMLARI HAK EDEN BİRŞEY Mİ YAZDIM söyleyin lütfen

El-Garip, 6 yıl önce

Arkadaşlar kavga yok onu biz defin ettik. Sakin olun ya Huuu. Arkadaş bu sistemin iyi tarafı da var kötü tarafı da var. Kardeşim bakınız müftü soruyor hangi camiye giriyorsun şu cami efendim diyoruz demi. İşte bu soru artık kalkıyor. Tercihin müracatta belli sormazlar artık. Torpil tabi ki var. Açık ve söylüyorum müktesebat puanın 36 ama sınavda bırakıyorlar. İnanın ki sınava giren arkadaşlar arasında benim puan kadar bir kaç kişi ya var ya yok. Adam her yerden torpili bağlamış senin puanın yüksek olsa ne yazar ki. Aday imam arkadaş bana diyor ki hata senin niye kimseyi bulmadın gene kalacaksın diyor. Hatta bir arkadaş dedi ki o senin rakibin ise kesin sana vermeleri lazım dedi tabi o gitti. Ya kardeş işte böyle diyanette dayin olacak.

poyrazli
Daire Başkanı
15 Şubat 2018 15:34

Sen gelip insanların yaralı olduğu bir konuda "Bir imam 125 tl nin lafını yapmamalı arkadaşlar. Hele yılda 80 lira DERGİ parasının lafını hiç yapmamalı." dersen, insanların damarına basarsan onların hissettiğini anlamak için işte kendi damarına basıldığında anlayabilirsin onları. Önce haddini bilip insanlara neyin lafını yapıp yapmaması gerektiğini öğretmeye çalışmayacaksın. O sana orada yazdığım cevabı tekrar tekrar oku. İnsanlar kmlerce uzağa gidiyor, günlerce çalışıp hazırlanıyor, o sınavın da sınava giriyor olmaktan başka hiç bir faydası yok. Bunu görmeden buraya gelip insanlara saygısızlık yapmayacaksın. İnsanların duyarlılığına saygı duyacaksın. 3-4 çocuğu olup onları okutan, kirada oturan birisi için 1 liranın bile ne kadar değerli olduğunu anlamadan konuşmayacaksın. Küçüklüğünün, çocukluğunun, yeni olduğunun farkna vararak tecrübelilerin tecrübelerine karşı susacaksın, duracaksın, haddini bileceksin.

"KİM BİLİYORSA BİZİ AYDINLATSIN" diyen, karşısındakinin yaşını başını bilmeden "KES SESİNİ" diyen saygısız edepsiz bir insana bugünlük bu kadar ders yeter.

Bundan sonraki görev hayatında inşallah bu tip şeyleri ulu orta söylemezsin. Bu kadar hoşgörülü insanlarla karşılaşamayabilirsin. Benden demesi.

Ya da ben tutmayayım seni, sen devam et. Zira insan çarpıla çarpıla öğreniyor bazı şeyleri.

evvah38
Aday Memur
15 Şubat 2018 15:39

Farkındayım.Bende bir imam maaşıyla geçiniyorum yeri geliyor günlerce parasız gezdiğim oluyor.TORPİL VAR demişim gibi bana yükleniyorsun.O sınavın BİR İŞE YARAMADIĞINI söylemek TORPİLLE OLUYOR İŞLER demekten farksız. ama KONUMUZ O DEĞİL.

dergi PARASINDAN BENDE şikayetçiyim.125 LİRA DAN bende dertliyim.PARAYI YOLDA BULMUYORUZ.o sözü oraya İRONİ OLSUN DİYE YAZMİŞTIM

poyrazli, 6 yıl önce

Sen gelip insanların yaralı olduğu bir konuda "Bir imam 125 tl nin lafını yapmamalı arkadaşlar. Hele yılda 80 lira DERGİ parasının lafını hiç yapmamalı." dersen, insanların damarına basarsan onların hissettiğini anlamak için işte kendi damarına basıldığında anlayabilirsin onları. Önce haddini bilip insanlara neyin lafını yapıp yapmaması gerektiğini öğretmeye çalışmayacaksın. O sana orada yazdığım cevabı tekrar tekrar oku. İnsanlar kmlerce uzağa gidiyor, günlerce çalışıp hazırlanıyor, o sınavın da sınava giriyor olmaktan başka hiç bir faydası yok. Bunu görmeden buraya gelip insanlara saygısızlık yapmayacaksın. İnsanların duyarlılığına saygı duyacaksın. 3-4 çocuğu olup onları okutan, kirada oturan birisi için 1 liranın bile ne kadar değerli olduğunu anlamadan konuşmayacaksın. Küçüklüğünün, çocukluğunun, yeni olduğunun farkna vararak tecrübelilerin tecrübelerine karşı susacaksın, duracaksın, haddini bileceksin.

"KİM BİLİYORSA BİZİ AYDINLATSIN" diyen, karşısındakinin yaşını başını bilmeden "KES SESİNİ" diyen saygısız edepsiz bir insana bugünlük bu kadar ders yeter.

Bundan sonraki görev hayatında inşallah bu tip şeyleri ulu orta söylemezsin. Bu kadar hoşgörülü insanlarla karşılaşamayabilirsin. Benden demesi.

Ya da ben tutmayayım seni, sen devam et. Zira insan çarpıla çarpıla öğreniyor bazı şeyleri.

evvah38
Aday Memur
15 Şubat 2018 15:41

LAFINI YAPMAMALI ifadesi bize daireden söylenen BİR SÖZDÜR.dergi parasını verin lafını yapmayın.bir imam yılda 80 liranın lafını mı yapar.ayda ŞU AKDAR MAAŞ alıyorsunuz yılda 80 LİRANIN LAFINI YAPMAYIN dediler bana

poyrazli, 6 yıl önce

sakrax
Şube Müdürü
15 Şubat 2018 17:33

En fazla üç tercih hocam en az üç değil bugün toplantıda söylediler

El-Garip
Memur
15 Şubat 2018 18:17

Hocam toplantıda söyleyen müftülük personeli ise onların kendilerin den haberi yok. Ben aradım sordum en az 3 tercih olacak. Eğer en fazla 3 olmuş olsa bir anlamı kalmıyor ki.

sakrax, 6 yıl önce

En fazla üç tercih hocam en az üç değil bugün toplantıda söylediler

evvah38
Aday Memur
15 Şubat 2018 18:51

Hocam neden anlamı kalmıyor.en az 3 tercih olursa ANLAMSIZ olur esas

El-Garip, 6 yıl önce

Hocam toplantıda söyleyen müftülük personeli ise onların kendilerin den haberi yok. Ben aradım sordum en az 3 tercih olacak. Eğer en fazla 3 olmuş olsa bir anlamı kalmıyor ki.

El-Garip
Memur
15 Şubat 2018 20:53

Bir tercih olursa müftü istediği adama vermek için o camiyi kimseye vermez ve önümüzde ki ay yine münhale çıkar. Ve hatta istediği adamı arar der ki sen şu camiyi tercih et der. Yav sınavlarda neler dönüyor biliyor musun. Bak geçen aylar da müftü bir imam arkadaşı aramış demiş ki seni şu camiye vermek istiyoruz demiş o arkadaş da ben o ilçeyi istemiyorum deyince başka bi arkadaşı aramış o kabul etmiş. Yanı sınavda puan olmuyor sınavdan sonra ayarlıyorlar.

evvah38, 6 yıl önce

Hocam neden anlamı kalmıyor.en az 3 tercih olursa ANLAMSIZ olur esas

evvah38
Aday Memur
15 Şubat 2018 23:32

Hocam kalbini kırdıysam özür dilerim hakkını helal et fevri davrandım

poyrazli, 6 yıl önce

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi