Editörler : "eskiyara"Pangaea
17 Şubat 2018 17:18

Okul aile dedikodu birlikleri

Okul Aile Birliklerinden sıkılan şikayetçi olan, bu yapılara eleştirel yaklaşan ve sıkıntıları olanlar bu sıkıntıları paylaşıp birbirimize çözüm noktasında yardımcı olalım. Bilindiği gibi okul aile birlikleri yönetmeliklerde yazılı kuralları asla uygulamıyorlar.Eve kapanmış a sosyal kadınların sosyalleşmeleri için oluşturulmuş bir kurum gibi duruyor. Dedikodular hat safhada ve çocuklarının notlarını yükseltmek için öğretmenleri tehdit edip duruyorlar. Diz çökmeyen öğretmenleri ise 147'yi arayarak dize getirmeye çalışan ucube bir yapı. Bizim okulda bir çok öğretmen bu şekilde okul aile birliği tarafından şikayet edildi. Öğretmenlere mobing uyguluyorlar. Asıl işleri olan eğitimi destekleme ve kolaylaştırma yerine yanlarına çektikleri bir kaç öğretmenle beraber okulu yönetip eğitimi zorlaştırıyorlar. öğretmenlerin moral değerleri ile oynuyorlar. Müdüre bunları söylediğinde "beni bile şikayet ediyorlar" deyip acizliğini gösteriyor. OKUL AİLE BİRLİKLERİ VASIFLARINI YİTİRMİŞTİR VE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BU LÜZUMSUZ YAPILARI EĞİTİMİN DAHA VERİMLİ OLMASI İÇİN ORTADAN KALDIRMALIDIR...

selamdar
Yasaklı
17 Şubat 2018 23:34

99 Dahi değil; % 100 katıldığım bir tespit.

birKEDİgördümSANKİ
Müsteşar Yardımcısı
17 Şubat 2018 23:37

Eğitimin en tepesindekiler de korkuyor ki artık bu velilerden. Kimi nereye söyleyecez.

Çorlu daki olaydan sonra bile öğretmene "etkili sınıf yönetimi" veren meb in gücünün artık tek

bize yettiğini görmemiz lazım. artık tek kelimeyle aciziz. Müdürü de aciiz, öğretmeni de.

Aciz bırakıldık.

erdem569
Aday Memur
18 Şubat 2018 01:14

Arkadaşlar biz sesimizi çıkarmadığımız sürece hep ezilen bizler oluruz. Mesela ben şikayet edildiğimde öğretmen arkadaşlara bakın bu gün ben bu olumsuz durumu yaşıyorum fakat aynı gemideyiz ve yarın sizin yaşama ihtimaliniz muhtemeldir dedim. Arkadaşlardan biri hepimizin bir ailesi var boşverelim dedi. Ve bir zaman sonra sınavlar geldiğinde onun yakasına yapıştılar ve okul aile birliği üyelerinden birinin çocuğunun notunu yükseltmediği için 147 ye şikayet edildi. müdür tarafından uyarıldı. sonuçta hoş bir durum değil bu. Herkesin başına gelebilir gelir gelecektir de. işte buna dur demenin zamanın gelmiştir. Bir sistem artık yürütülemeyecek denli konuşmuşsa o zaman ona bir dur demenin tam zamanıdır. Bizde bu olumsuz durumlara bir dur deyip gündem oluşturup sesimizi yetkililere duyurmak için twitter de #OkulAileBirlikleriKaldırılsın diye bir tag açtık. Oraya bakanları müdürleri ve yetkilileri etiketleyerek yazalım arkadaşlar. sosyal medyanın gücünü gösterelim.

birKEDİgördümSANKİ
Müsteşar Yardımcısı
18 Şubat 2018 13:47

Ses çıkarmayalım diyen yok ki. Terbiyesizliği yapan veliye çıkar sesini, o veliye bir şey demeyen

müdüre çıkar sesini. En azından içini boşaltır, akşama migren ağrısı çekmezsin ve tarafını belli

etmiş olursun. Ama Meb e derdini anlatma. Çünkü nitekim kendisi dipsiz bir kuyu.

Çıkardığın ses bu kuyu içinde azala azala kayboluyor. Terbiyesizin yanına kar, sana da migren

kalıyor. Eğitimdeki unsurlarının (öğretmen, öğrenci, veli vb) sınırlarını koruyamayan bir kuruma

derdimi anlatmak istemiyorum artık.

Hz İbrahim in ateşine su taşıyan karınca gibi olmak istiyorum. Kuyulara büyük sesler çıkarmak

yerine direk olarak terbiyesize, olay anında tepki vermek, o anda tarafımı belli etmek. Bence bu

karıncalar çoğalmalı.

erdem569, 6 yıl önce

Arkadaşlar biz sesimizi çıkarmadığımız sürece hep ezilen bizler oluruz. Mesela ben şikayet edildiğimde öğretmen arkadaşlara bakın bu gün ben bu olumsuz durumu yaşıyorum fakat aynı gemideyiz ve yarın sizin yaşama ihtimaliniz muhtemeldir dedim. Arkadaşlardan biri hepimizin bir ailesi var boşverelim dedi. Ve bir zaman sonra sınavlar geldiğinde onun yakasına yapıştılar ve okul aile birliği üyelerinden birinin çocuğunun notunu yükseltmediği için 147 ye şikayet edildi. müdür tarafından uyarıldı. sonuçta hoş bir durum değil bu. Herkesin başına gelebilir gelir gelecektir de. işte buna dur demenin zamanın gelmiştir. Bir sistem artık yürütülemeyecek denli konuşmuşsa o zaman ona bir dur demenin tam zamanıdır. Bizde bu olumsuz durumlara bir dur deyip gündem oluşturup sesimizi yetkililere duyurmak için twitter de #OkulAileBirlikleriKaldırılsın diye bir tag açtık. Oraya bakanları müdürleri ve yetkilileri etiketleyerek yazalım arkadaşlar. sosyal medyanın gücünü gösterelim.

erdem569
Aday Memur
18 Şubat 2018 22:02

Çok haklısın hocam. en nihayetinde tecrübelerine dayanarak bu sonuca varmışsınız. Fakat o karıncalar ses çıkarmasını bilmeli. Tek tek değil toplu halde. Şunu bilin ki okul aile birliği denen saçma yapıda olan dört beş kadın örgütlü oldukları için yüz kişilik bir öğretmen kadrosuna sahip bir okula istedikleri her şeyi yaptırabiliyorlar. İstedikleri öğretmeni iftira ile okulundan uzaklaştırabiliyor istediklerini ise tehdit ve türlü hile,entrika ve dedikodularla hizaya getirtip kendilerine zorunlu bağlanan onursuz yağcı yalaka öğretmen konumuna düşürebiliyorlar. O yüzden öğretmenlerin sosyal medyada bu tür sorunları dile getirmeleri ve birleşmeleri birlik olmaları kolektif hareket etmeleri gerekiyor.

birKEDİgördümSANKİ
Müsteşar Yardımcısı
19 Şubat 2018 22:50

hocam, çok ödev veriyor diye öğretmeni ilçe milli eğitime şikayet eden veli gördüm ben.İşin aslının

öğrencinin ödev yapmadığı sevmediği için az bir ödevin bile gözüne çok görünmesi olduğunu

ben biliyorum. densiz veli problemi sadece okul aile birliğinde yok.

Sorun veli de değil. Öğretmenin saldırıya açık hale bırakılması genelde. Gelen vuruyor giden

vuruyor.Öğrencisi idarecisi çok mu saygılı?

Bu durumdaki bir öğretmen duruma karşı oluşturacağı birliği önce kendi okulunda oluşturmalı.

burada yazmanın bir anlamı yok.

Her öğretmenin problemi sizinkinden farklı değil. Burada yazdıklarınız hiç bir öğretmene yabancı

gelmez heralde. Okulunuzda buna karşı birlik sağlanmışsa iyi, Meb in bu işe el atmasını

istemeyin, zira bu durumun sebebi bizatihi kendisi. Bizi saldırılara açık hale getirip sürekli

savunmada bırakma ya da işte böyle savunma birlikleri çağrısı yapma forumlardan.

erdem569, 6 yıl önce

Çok haklısın hocam. en nihayetinde tecrübelerine dayanarak bu sonuca varmışsınız. Fakat o karıncalar ses çıkarmasını bilmeli. Tek tek değil toplu halde. Şunu bilin ki okul aile birliği denen saçma yapıda olan dört beş kadın örgütlü oldukları için yüz kişilik bir öğretmen kadrosuna sahip bir okula istedikleri her şeyi yaptırabiliyorlar. İstedikleri öğretmeni iftira ile okulundan uzaklaştırabiliyor istediklerini ise tehdit ve türlü hile,entrika ve dedikodularla hizaya getirtip kendilerine zorunlu bağlanan onursuz yağcı yalaka öğretmen konumuna düşürebiliyorlar. O yüzden öğretmenlerin sosyal medyada bu tür sorunları dile getirmeleri ve birleşmeleri birlik olmaları kolektif hareket etmeleri gerekiyor.

erdem569
Aday Memur
23 Şubat 2018 23:44

Okulda birlik sağlansa bile yine de bu tür sosyal iletişim ağlarında sorunları paylaşmak gerektiğine inanıyorum. zaten öğretmenin en büyük hatası sorunları dar bir çerçevede ele alması ve lokal mahalle ve okul ortamında çözümsüzlüğe mahkum etmesi değil mi? Örneğin bu forumda bir sürü başlık gördüm fakat eğildiğim soruna yönelik kullanılan başlığın ilk kez bu forumda yazıldığını anladım. bu büyük bir eksiklik idi. mademki herkes bu tür sorunları yaşıyor neden paylaşmasın neden gündemleştirmesin. Tersine meb asla gündemleşmesini istemez. ben sizin yaklaşımınızı çok dar bir pratik olarak ele aldım. Tanımı yapılamayan sorunları aşmak mümkün olmaz. Birbirimize köşene çekil demektense paylaşımlarda cesaretlendirmek ve sorunların çözümü için daha çok paylaşım kapıları aralamak daha mantıklı değil mi? Tersi ise acizlik ve sorunlara kendini bile bile mahkum etmek teslim olmaktır.

ancelo
Yasaklı
27 Şubat 2018 00:29

Konu başlığınız için teşekkür ederim sayın hocam.

Okul aile birlikleri sizin de çok güzel belirttiğiniz gibi kesinlikle amacı ve maksadı aşmıştır, buradaki bir kısım veliler, öğretmen aleyhtarı bir mafya örgütseli içinde olup, çetevari bir şekilde öğretmen kellesi alma, onun adını çıkarma odaklı bir düzeneğe dönüşmüşlerdir. Eğitime musallat edilmiş en büyük belalardan birisi bu durum olup, yetki ve oluşumunun kaynağına hizmeti bırakmışlar, okul müdürünü dahi çekip çeviren, adeta öğretmene hesap sorma statüsüne büründürülmüş püsküllü bela boyutuna ulaşmıştır. Eğer eğitimden amaç öğrencilerin faydası ise, vatana hizmetse, ülkemizin milli birlik ve dirliği ise bu köhnemiş yapıya derhal el konularak, okul ve okulun yapısı; okul yönetimi ve Mem'lerin idaresine bırakılmalı kodaman veli ve onların örgütlü ev hanımlarının kisvesinden âzat edilmelidir. bu konuda dile getirmiş olduğunuz hassasiyete teşekkür ederim hocam. Bu konu kamu spotu ve bildirimine yansıtılarak, gerek hastaq ve gerekse diğer görsel iletişim kanalları vasıtası ile EN BAŞTA SENDİKALARIN el atması ve öncülük etmesi gereken aciliyette bir konudur.

erdem569
Aday Memur
03 Mart 2018 01:22

Beni anladığınız için çok teşekkür ediyorum sayın hocam. Peki neler yapılabilir? Bu mafya gibi eğitimin öğretmenin üstüne çökmüş suç şebekelerini nasıl gündemleştirebiliriz. Ve şu korkmuş kabuğuna çekilmiş şikayetleri içlerinde kahıra dönüştüren öğretmen topluluklarını bu konuya nasıl ortak edebiliriz?

ancelo, 6 yıl önce

Konu başlığınız için teşekkür ederim sayın hocam.

Okul aile birlikleri sizin de çok güzel belirttiğiniz gibi kesinlikle amacı ve maksadı aşmıştır, buradaki bir kısım veliler, öğretmen aleyhtarı bir mafya örgütseli içinde olup, çetevari bir şekilde öğretmen kellesi alma, onun adını çıkarma odaklı bir düzeneğe dönüşmüşlerdir. Eğitime musallat edilmiş en büyük belalardan birisi bu durum olup, yetki ve oluşumunun kaynağına hizmeti bırakmışlar, okul müdürünü dahi çekip çeviren, adeta öğretmene hesap sorma statüsüne büründürülmüş püsküllü bela boyutuna ulaşmıştır. Eğer eğitimden amaç öğrencilerin faydası ise, vatana hizmetse, ülkemizin milli birlik ve dirliği ise bu köhnemiş yapıya derhal el konularak, okul ve okulun yapısı; okul yönetimi ve Mem'lerin idaresine bırakılmalı kodaman veli ve onların örgütlü ev hanımlarının kisvesinden âzat edilmelidir. bu konuda dile getirmiş olduğunuz hassasiyete teşekkür ederim hocam. Bu konu kamu spotu ve bildirimine yansıtılarak, gerek hastaq ve gerekse diğer görsel iletişim kanalları vasıtası ile EN BAŞTA SENDİKALARIN el atması ve öncülük etmesi gereken aciliyette bir konudur.

ancelo
Yasaklı
26 Nisan 2018 19:08

Okul Aile Birlikleri birer suistimal merkezleri halini almıştır, bu gidişata mutlak surette son verilmeli

ancelo
Yasaklı
18 Haziran 2018 00:38

Okul aile birlikleri, öğretmen suistimali konusunda 147'den hemen sonra gelen kara bir zulümdür.

Pdr-cemil
Yasaklı
20 Haziran 2018 02:01

Kodaman velilerin hanımları örgütlüyorlar, ilkin adını karalama hamleleri ardından tuzaklar filan...

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi