Editörler : "eskiyara"Pangaea

akatlıbey
Yasaklı
27 Şubat 2018 00:51

Eğitim Yönetimi ve güya eğitim üst düzey yöneticilerine de puan verme sırası er-geç gelecektir (!)

https://odatv.com/odatv-bir-skandali-ortaya-cikariyor-0506171200.html

ancelo
Yasaklı
27 Şubat 2018 12:05

Temelli zıvanadan çıkacak varolan öğretim de. Eğitim zaten tükenmişti...Buyur burdan yak..misali

https://www.memurlar.net/haber/731107/ogrencinin-verecegi-notla-uzman-ogretmenlik.html

fibermen
Yasaklı
28 Şubat 2018 00:13

MEB'i bitiren, 10 Küsur senedir okullarda 8/9 zayıfla sınıf geçmeden tutun da, başta disiplin ve rehberlik gibi temel eğitim strateji ve bağlı eğitim politikalarının sistematik şekilde kökünü kazıyan tek adam ve namzet sn müsteşardır... ve kendileri bir gölge bakandır. Sn. Rte'nin kurşun askeridir... O ne demek oluyosa artık (!) vay be halen konuşuyorlar pes ki pes... O koltukta durdukları sürece birileri ağzında kuş tutsa nafile... Olan eğitim nesli ve kuşağımıza oluyor ve olacak, her geçen gün daha beter okul görüntüleri ve senaryolarıyla yüzleşiyoruz. Mülakat ile yaşanan Liyakat unsuru ve meselesine girmeye gerek dahi yok... Torpil almış başını gitmiş. Çamurdan olsun bizden olsun mantığı galbe çalmış... Bu zatı ve ekibini orada tutanlara da, bu yaşananlar Hak'tır kardeşim. Eğitim ve öğretmen kökenli bir bakanlık kadrosu ihdas edilmeli ki söz konusu gidişat bir nebze hayra alamet olsun. Allah sonumuzu hayır etsin. Lakin Tedbir Alınmalıdır.

handyun
Aday Memur
28 Şubat 2018 08:45

Hocam eğitim politikalarına yaptığınız eleştirilerin çoğuna katılıyorum fakat öğretmenlerin mesleki anlamda boş vermişliği gözardı edilemez hayat boyu öğrenmeyi kabul etmeyen bir grup öğretmenler öğrenmeye açık değil atandım bundan sonra diplomamın Sefasını süreceğim modunda bu arada 12 yıllık mebde İngilizce öğretmeniyim

fibermen, 6 yıl önce

MEB'i bitiren, 10 Küsur senedir okullarda 8/9 zayıfla sınıf geçmeden tutun da, başta disiplin ve rehberlik gibi temel eğitim strateji ve bağlı eğitim politikalarının sistematik şekilde kökünü kazıyan tek adam ve namzet sn müsteşardır... ve kendileri bir gölge bakandır. Sn. Rte'nin kurşun askeridir... O ne demek oluyosa artık (!) vay be halen konuşuyorlar pes ki pes... O koltukta durdukları sürece birileri ağzında kuş tutsa nafile... Olan eğitim nesli ve kuşağımıza oluyor ve olacak, her geçen gün daha beter okul görüntüleri ve senaryolarıyla yüzleşiyoruz. Mülakat ile yaşanan Liyakat unsuru ve meselesine girmeye gerek dahi yok... Torpil almış başını gitmiş. Çamurdan olsun bizden olsun mantığı galbe çalmış... Bu zatı ve ekibini orada tutanlara da, bu yaşananlar Hak'tır kardeşim. Eğitim ve öğretmen kökenli bir bakanlık kadrosu ihdas edilmeli ki söz konusu gidişat bir nebze hayra alamet olsun. Allah sonumuzu hayır etsin. Lakin Tedbir Alınmalıdır.

birKEDİgördümSANKİ
Müsteşar Yardımcısı
28 Şubat 2018 23:26

Bu performans değerlendirme saçmalığının altında yatan gerçek saçmalık şudur ki: Eğitim

camiasında herkesten (öğretmen, öğrenci, müdür, veli vb) birbiriyle uğraşması istenmesi, bu

yüzden kimsenin eğitimin bizatihi kendine dair sorunlarını konuşamaması ve bu sorunların

güme gitmesi.

Yani insanlar konulardan çok birbiriyle uğraşacak.

Ben öğrenciyle, öğrenci benle.

Ben veliyle, veli benle

Ben öğretmenle, öğretmen benle uğraşacak.

Hiç konuşmadığım öğretmen var. Sarmıyor muhabbeti mesela. Ama okuldaki eğitime dair ne

varsa konuşulur, kişisel muhabbet etmek zorunda değilim .Gelin görün ki, okul toplantılarında dahi okuldaki eğitime dair yapılan konuşmaların içeriği o kadar sığ ve yetersiz ki. Toplantılarda bile

konular öğretmenler arasındaki arkadaş muhabbeti arasında kaynayıp gidiyor. Ya da müdür seni dinlemiş gibi yapıp, iki kelime konuşmana müsaade edip, sözünü kesip, bütün toplantı boyunca

kendi fikirlerini anlatıyor.

Durumu bu kişisellikten çıkarıp, sorun ve konulara odaklanmazsak işimiz yaş.

coshuva
Genel Müdür
01 Mart 2018 11:30

2000 li yıllardaki eğitim sisteminden haberinin olduğunu sanmıyorum ki olsa bunu istemezdin. :))

bakanlığın bu performans değerlendirmesi çok saçma ayrıca. neden saçma biliyormsunuz? çünkü sonucu ile ilgili herhangi bir fark yaratmıyor. ne olacak sonunda belli bir ortalamada kalan öğretmenler hizmet içi eğitime alınacak. :))))

ya bütün öğretmenleri sınava alacağına bütün öğretmenleri eğitime al. eğer bütün öğretmenleri sınava alabiliyorsan bütün öğretmenleri hizmetiçi eğitime alabilirsin.

kaldır seminer dönemlerini koy hizmet içi eğitimi.

bu taslak ile ilgili şu şöyle olsaydı bu böyle olsaydı demeye bile gerek yok çünkü sonuçları itibari ile, çıktıları itibari ile boşa zaman kaybıdır.

selamdar, 6 yıl önce

Eğitim adına yaşanan her kaotik proje ve uygulamalar, kabül edilebilirlik sınırlarını çoktan aşmış, ama her yönden eğitim dibe vurmuştur. Yeniden 2000'li yıllardaki MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİNİ istemek, bunu arzu etmek; bu ülkenin yalnız öğretmenlerinin bir talebi değil, ülkenin Milli ve Manevi ortaklığının, gelecek eğitim nesli ve kuşağının muteber olabilmesi için her ferdinin dolaylı ve direk bir talebine dönüşmüştür. Yeniden işimizi severek ve mutluluk duyabilerek yapabilmek istiyoruz artık ey sayın bakanlık... 8/9 Zayıf demeden adına sınıf geçirme adı verilen bir yönetmeliği veto ediyorum... Öğretmen şamarlanmasına yönelik, akla - hayale sığmadık "Öğrenci öğretmenine not versin ! gibi fetöcü demeyeyim de müphem proje ve eğitim uygulamalarını veto ediyorum (!) Varolan disiplin yönetmeliği ve buna yönelik öğretmene çelme statüsüne erişmiş, saha faaliyeti yerine disiplin iş ve işlemine Ket Vurmak, paravan edilmek istenen ve senelerce yoğun/ağır tepkilere rağmen yapılandırılmayan Rehberlik Sistem(sizliğ)ini veto ediyorum... Görevde yükselmelerin önündeki yandaş besleme ve mülakat torpili ile yapılan yönetici atama yönetmeliğini VETO EDİYORUM... İnternete sızan çarşaf dolusu fetöcü mülakat listeleri ile torpilli ve noter onaylı mülakat listelerini veto ediyorum... Bu milletin yakasından düşünüz artık. Eğitim insanları şöyle dursun, sokağın ve halkın nabzı da sizlerden yaka silkti... Eğitime uygulanan ilgili gidişat fetönün işidir görüşü kamuoyunda yerleşke kazanmıştır. MEB, devlet cenahına nelere mal olacak bunu yaşayıp göreceğiz hayırlısıyla...

birKEDİgördümSANKİ
Müsteşar Yardımcısı
01 Mart 2018 23:36

Son günlerde öğrencilerin yüzünde genel bir alay ifadesi var, ders esnasında hocam biz de sana not verecekmişiz bakışını sade ben görmüyorum heralde..o hava seziliyor. Bunu sözlü olarak " hocam benden not istemeye gelmeyin" diyerek ifade edip espri yaptığını sanan bir öğrencinin de var olduğunu bugün öğrendim. İyi ki o öğrenci ile ben muhatap değildim. Ama yarın öbür gün benim de, sizin de başınıza gelecek bu durum

selamdar
Yasaklı
02 Mart 2018 00:19

İlahi sn coshua sizi bilemem ama o değindiğim tarihte ben 3 senelik öğretmendim gene. Neden bilmeyeyim hocam ? O tarihte öğretmen şamar oğlanı, veli ve öğrenci de ağababası değillerdi..

Gelin görün ki zaman tüneline girdiğimiz de, ayaklar baş oldu, liyakatten eser kalmadı, okullar ve okul aile birlikleri öğretmene komplo ve kumpas kurulan birer mekanizmalara dönüverdi.

Yazımın geçmişine bakarsanız, karşı olduğum argumanın "Performans Belirleme" olmadığını, aksine bunun ortaya sürülerek, eğitimi ve okulları tamamen polemiğe sürükleyecek, yanlış bir methoda atıf yaptığımı göreceksiniz. Öğretmenlik bir kariyer ve ihtisas mesleğidir.

İhtisas alanı ve mesleklerinde de aslolan, aynı altyapıdan gelen denetleyiciler ile bu işlemin esas alınması olayıdır. Bakkalın, çakkalın, muhtarın, öğrencinin işi değil bu iş... Haksız mıyım ki

coshuva, 6 yıl önce

2000 li yıllardaki eğitim sisteminden haberinin olduğunu sanmıyorum ki olsa bunu istemezdin. :))

bakanlığın bu performans değerlendirmesi çok saçma ayrıca. neden saçma biliyormsunuz? çünkü sonucu ile ilgili herhangi bir fark yaratmıyor. ne olacak sonunda belli bir ortalamada kalan öğretmenler hizmet içi eğitime alınacak. :))))

ya bütün öğretmenleri sınava alacağına bütün öğretmenleri eğitime al. eğer bütün öğretmenleri sınava alabiliyorsan bütün öğretmenleri hizmetiçi eğitime alabilirsin.

kaldır seminer dönemlerini koy hizmet içi eğitimi.

bu taslak ile ilgili şu şöyle olsaydı bu böyle olsaydı demeye bile gerek yok çünkü sonuçları itibari ile, çıktıları itibari ile boşa zaman kaybıdır.

coshuva
Genel Müdür
02 Mart 2018 08:18

eskiyi savunanlar öğretmenin tek altarnatif olduğu zamanları savunuyor demektir ki artık o zamanda değiliz. öğretmen günümüzde tek bilgi kaynağı değildir. öğrenciler ise artık eti senin kemiği benim anlayışıyla okula gönderilmiyor. bunları savunanlara bol bol eğitimle ilgili makale okumalarını tavsiye ederim.

2000 li yılları savunanlar işini yaparken gücünü öğrenciyi korkutmaktan almışlardır. dayak vardır. herşey vardır ama eğitimini aldığı kariyerim dediği mesleğinin yöntem ve tekniklerini kullanmamaktadır. öğrencilere korkutularak saygı duymayı öğretilmiştir. dayak atılarak bastırılmış ve sindirilmiştir.

yönetici öğretmen ilişkilerine gelince bugun o nazik dudaklanızla mobbing dediğiniz bana mobbing yapılıyor dediğiniz herşeyin kralını o zamanlar yaptılar. bitaneniz bir idareciye bişey söyleyebiliyormuydu?

işte gelenekselcilerin sorunu bu eskiye olan özlemlerini sürekli düşünmekten kendilerini yenileyecek vakit bulamıyorlar. artık gelenekselcilikten eskiye olan özlemden vazgeçin çünkü artık o devirler geride kaldı.

ayrıca ayaklar baş oldu derken bunu hangi somut delilllere dayandırıyorsunuz merak ettim. bunu söylerken bile bir öznel değerlendirme olduğunun farkındamısınız ?ve liyakat dediğiniz safsata da nedir bunu anlamış değilim. birinin liyakatlı olup olmadığını değerlebdirecek konumdamısınız? ya da buna karar verebilirmisiniz? eğer öyle olduğunu düşünüyorsanız buyurun size de bu taslakta değerlendirme imkanı sunulmuştur. değerlendirin.

ayrıca değerlendirenlerin de bakkal muhtar vs. değil eğitimin bir parçası eğitim bir tarafı olduğunu siz de çok iyi biliyorsunuz?

hem öğrenci okutacaksınız hem veli ile ietişime geçeceksiniz hem de onları yok sayacaksınız. hizmet alan herkes hizmet aldığı yeri kişiyi kurumu değerlendirir. bunun aksini savunmak ben herşeyi yaparm ama kimse bana karışamaz demektir.

neden çekiniyorsunuz?

selamdar, 6 yıl önce

İlahi sn coshua sizi bilemem ama o değindiğim tarihte ben 3 senelik öğretmendim gene. Neden bilmeyeyim hocam ? O tarihte öğretmen şamar oğlanı, veli ve öğrenci de ağababası değillerdi..

Gelin görün ki zaman tüneline girdiğimiz de, ayaklar baş oldu, liyakatten eser kalmadı, okullar ve okul aile birlikleri öğretmene komplo ve kumpas kurulan birer mekanizmalara dönüverdi.

Yazımın geçmişine bakarsanız, karşı olduğum argumanın "Performans Belirleme" olmadığını, aksine bunun ortaya sürülerek, eğitimi ve okulları tamamen polemiğe sürükleyecek, yanlış bir methoda atıf yaptığımı göreceksiniz. Öğretmenlik bir kariyer ve ihtisas mesleğidir.

İhtisas alanı ve mesleklerinde de aslolan, aynı altyapıdan gelen denetleyiciler ile bu işlemin esas alınması olayıdır. Bakkalın, çakkalın, muhtarın, öğrencinin işi değil bu iş... Haksız mıyım ki

aynalı tahir25
Aday Memur
04 Mart 2018 11:37

yazıktır günahtır öğretmen ya bu öğretmen.nasıl bu kadar ayaklar altına alınabilir sahabe mesleği

hande089
Aday Memur
04 Mart 2018 11:55

Öğretmenlik mesleğinin de itibarı kalmadı.Stresi de cabası.

spun
Aday Memur
04 Mart 2018 22:53

Hadi diyelim uygulama güzel bizler düzeltilmesi gereken meslek grubuyuz.O kadar çok çelişki var ki uygulamada.Okul yolunu,çocuğunun kaçıncı sınıfta olduğunu tanımayan veli benim alanımda yeterli olduğuma öğrencime verdiğim nota göre belirleyecek böylelikle çalışan ve çalışmayan öğrenci ayırt edilemez duruma gelip eğitim sistemi çıkmaz bir batağa saplanacak.Keza öğrenci değerlendirme yaparken de öyle.Yahu çocuk bunlar tabi ki öğretmenin ona verdiği nota göre değerlendirecek.öğrenci ve öğretmen mesafesini yok sayacak.Hadi bu da tamam diyelim ki maaşın ve belki ilerde tayinin buna göre belirlenmesi de ne demek? Kısacası maaşlar ve ünvanlar şansa kaldı demek.Al gülüm ver gülüm olayına dönüp kısa bir süre sonra bu sistemin kendi kendini yok edeceğini düşünüyorum.

Loyaloya
Aday Memur
04 Mart 2018 23:24

Bana kendimi değersiz hissettiren bir MEB faciası daha.. Ne acı..

erdem569
Aday Memur
05 Mart 2018 00:06

Bu bilerek yapılıyor. En kokuşmuş ve içinden çıkılmaz bir durum yaratıp herkesi uğraştırmak ve böylelikle mağdurları ses çıkaramaz silik ürkmüş çaresiz bir duruma düşürüp kendini daha fazla yaşatma politikasından başka bir şey değil. Bu tüm kurumlarda yapılıyor. Ülke genelinde de toplum yozlaştırılarak değerlerine yabancılaştırılarak ucube hale getiriliyor. Böylelikle bu durumu yaratanlar bu yoz kokuşmuş kuralsız ahlak dışı ortamlardan faydalanarak kendilerini bir süre daha yaşatmaya çalışıyorlar.

22001999
Şef
06 Mart 2018 14:41

Bakana not verecek miyiz biz de? "!"

birKEDİgördümSANKİ, 6 yıl önce

Ben de veliye not verebilecek miyim? Olmamış bu çocuk yapamamışsınız.

edebiyatci22
Başbakan Müsteşarı
06 Mart 2018 23:07

1-Daha sürücü ehliyeti vermediğimiz 18 yaş altı çocuklar ne yetkiyle amirin vermesi gereken memur sicil notu verebilir

2- Dersime bir kez bile girmeyen veli ya da zümre öğretmenim hangi objektiflikle beni değerlendirecek hadi diyelim öğretmenler biribiriyle kavga etti o zaman o puanlar objektif verilecekmi

3-Bu yonetmelik taslağı bütün sendikaların objektiflige aykırı olması ve "sicil memuriyet notu verebilir" ehliyetine sahip olmayan taraflarca verilecek olmasi yönüyle dava açması gereken bi taslak

E K S E L A N S
Müsteşar
18 Haziran 2018 00:33

Yeter ki müdürüme bende puan vereyim.

İnş. Geri gelir bu performans

Toplam 37 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi