Editörler : supporters.
26 Şubat 2018 16:01

Denetimde tek çatı 2018-2019

DENETİME TEK ÇATI

''Mevcut mevzuatın tek tek tarandığı ve her hafta yapılan toplantılarda

özellikle, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminde ?Hükümetin denetiminin nasıl

yapılacağı? üzerinde formüller gündeme geldi. Mevcut sistemde, başbakanlık ve

her bakanlığın ayrı bir denetim birimi bulunuyor. ?Teftiş Kurulu Başkanlığı?

adı altındaki bu yapıya, yeni sistemde son verilmesi planlanıyor. Bazı

bakanlıkların birleştirilmesi ve bürokratik yapının yeniden yapılandırılması

ile birlikte denetim sürecinin nasıl işleyeceği üzerine farklı formüller

üzerinde çalışma yapılıyor. AK Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre,

hükûmetin denetiminin tek bir çatı altında toplanması, Cumhurbaşkanlığı

bünyesinde Devlet Denetleme Kurulu dışında, bir denetim yapısının kurulması ve

denetimle ilgili bir üst kurul oluşturulması formülleri tartışılıyor. AK Parti

kurmayları, yeni sistemde yürütmenin denetiminin tek çatı altında toplanması

görüşünün ağırlık kazandığını dile getirdi.'' 12.02.2018 Türkiye Gazetesi

Bu konuda birinci olasılık Mayıs 2018 de çalışmaların tamamlanıp Cumhurbaşkanına sunulacağı, ikinci olasılık ise 2019 Kasım seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanı kararnamesiyle çıkartılacağı yönündedir.

Vergi ayağında %5 vergi müfettişinin tek çatıya alınıp %95 in gib bünyesinde kurul oluşturularak piyasa denetimi yapması söylentileri dolaşmaktadır.

666 khk da merkez uzmanları ile teftiş,kontrolör,denetçi unvanları eşitlenmiş olup tek çatı ile beraber işin teftiş lehine özlüğün yükseleği konuşulmaktadır.

Taşradaki denetmen (gümrük,sgk,ekonomi,sağlık) unvanlarınında tek çatı beklentisi olup gerçekleşme olasılığı oldukça zayıf görülmektedir.

Yukarıdaki bilgiler alıntı, duyum, dedikodu ve söylentilerden ibaret olup hayal ürünü değildir.

tavkatik
Daire Başkanı
26 Şubat 2018 16:19

Olma ihtimali cok zor olmakla birlikte. C.baskanligina baglanicak birimde dis denetim yapanlarin baglanma ihtimali cok dusuk is teftis gumruk sgk meb vdk bunlar orda toplanmasi sacma bence. binlerce mufetis hepsinin gorevi farkli olmaz.

Olursa eger sadece teftis sorusturma baglanir yani tum kurumlarin teftisi ve tum memurlarin sorusturmalari kurulacak olan o birimdeki mufetisler araciligiyla yapilir. dis denetim yapan teftis kurullarida Denetim kurulu veya denetim daire baskanligi seklinde ilgili bakanliklarda orgutlenir ve teftis sorusturma yetkileri olmaz

atraxion
Şef
27 Şubat 2018 11:18

Hem iç denetim hemde dış denetim yapanlarda ayrımın nasıl olacağı belirsiz. 6111 de 666 da yaşanan sıkıntılar buradada başgösterecek gibi gözüküyor

tavkatik, 6 yıl önce

Olma ihtimali cok zor olmakla birlikte. C.baskanligina baglanicak birimde dis denetim yapanlarin baglanma ihtimali cok dusuk is teftis gumruk sgk meb vdk bunlar orda toplanmasi sacma bence. binlerce mufetis hepsinin gorevi farkli olmaz.

Olursa eger sadece teftis sorusturma baglanir yani tum kurumlarin teftisi ve tum memurlarin sorusturmalari kurulacak olan o birimdeki mufetisler araciligiyla yapilir. dis denetim yapan teftis kurullarida Denetim kurulu veya denetim daire baskanligi seklinde ilgili bakanliklarda orgutlenir ve teftis sorusturma yetkileri olmaz

mckr
Memur
13 Nisan 2018 09:51

Konuyu takip eden, konu hakkında duyum ve bilgi alan var mı?

mckr
Memur
13 Nisan 2018 10:45

2017 yılının başında DDK Başkanı Yunus Arıcı;

"...Anayasa değişikliğiyle DDK'nın denetim kapsamı genişletiliyor. Anayasa değişikliğinin onaylanmasıyla Türk Silahlı Kuvvetleri de (TSK) DDK'nın denetim kapsamına giriyor. Böylece TSK'yı da denetlemeye başlayacağız. Değişiklikle yargı ve Meclis dışında denetimsiz alan kalmayacak. Anayasa değişikliği 2019 yılında yürürlüğe girecek. Denetim alanı genişlediği için kurulun yapısını değiştirmek gerekebilir. 2019 sonrasında yetki alanı genişleyeceği için soruşturmalar konusunda uzman personel alınması gerekebilir..."

şeklinde açıklamada bulunmuştu. İlgili link (https://www.memurlar.net/haber/643375/ddk-baskani-yunus-arinci-yetki-alanimiz-genisliyor-uzman-personel-alinmasi-gerekebilir.html)

Bu doğrultuda Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından 25 Mayıs 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sisteminde denetimin ne yönde olacağına ilişkin bir çalıştay düzenlenmiş, DDK Başkanı da bu çalıştaya katılmıştı. Çalıştay Raporuyla ilgili link (https://www.ombudsman.gov.tr/contents/files/pdf/cumhurbaskanligi-sisteminde-idarenin-denetimi-calistay-raporu-ombudsmanlik.pdf)

2017 yılı Ağustoy ayında ise DDK Başkanı Yunus Arıcı tekrardan "...Bizim denetim elamanlarımızın hepsi kurumlarından geçici görevle gelen arkadaşlar. Ama yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde yeni bir DDK yapısı oluşturmak zorundayız. Sn. Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz nasıl uygun görürse öyle yapacağız. Çünkü soruşturma dediğimiz husus sürekli elemanlarla yapılması gereken bir şey. Onun kurgusunu 2019 olunca halletmiş olacağız. İstişareler yapıyoruz kendi aramızda ama henüz tam olarak bir sonuca ulaştırmadık..." şeklinde tekrardan bir açıklama yapmıştı.

Bu da gösteriyor ki;

Türkiye Gazetesi tarafından haber konusu edilen hususların doğruluk payının olduğu aşikar.

Yeni sistemin nasıl kurgulanacağını bekleyip göreceğiz ancak yine de başka duyum var ise burada paylaşmasında fayda var diye düşünmekteyim.

tavkatik
Daire Başkanı
13 Nisan 2018 13:57

Olacağı söyliyim sana; Başbakanık teftiş kurulu ile devlet denetleme kurumunun yerine Cumhurbaşkanlığı Teftiş Kurulu kurulacak kurulda çalışanlarında ünvanı Cumhurbaşkanlığı Müfettişi olucak.

mckr, 6 yıl önce

2017 yılının başında DDK Başkanı Yunus Arıcı;

"...Anayasa değişikliğiyle DDK'nın denetim kapsamı genişletiliyor. Anayasa değişikliğinin onaylanmasıyla Türk Silahlı Kuvvetleri de (TSK) DDK'nın denetim kapsamına giriyor. Böylece TSK'yı da denetlemeye başlayacağız. Değişiklikle yargı ve Meclis dışında denetimsiz alan kalmayacak. Anayasa değişikliği 2019 yılında yürürlüğe girecek. Denetim alanı genişlediği için kurulun yapısını değiştirmek gerekebilir. 2019 sonrasında yetki alanı genişleyeceği için soruşturmalar konusunda uzman personel alınması gerekebilir..."

şeklinde açıklamada bulunmuştu. İlgili link (https://www.memurlar.net/haber/643375/ddk-baskani-yunus-arinci-yetki-alanimiz-genisliyor-uzman-personel-alinmasi-gerekebilir.html)

Bu doğrultuda Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından 25 Mayıs 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sisteminde denetimin ne yönde olacağına ilişkin bir çalıştay düzenlenmiş, DDK Başkanı da bu çalıştaya katılmıştı. Çalıştay Raporuyla ilgili link (https://www.ombudsman.gov.tr/contents/files/pdf/cumhurbaskanligi-sisteminde-idarenin-denetimi-calistay-raporu-ombudsmanlik.pdf)

2017 yılı Ağustoy ayında ise DDK Başkanı Yunus Arıcı tekrardan "...Bizim denetim elamanlarımızın hepsi kurumlarından geçici görevle gelen arkadaşlar. Ama yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde yeni bir DDK yapısı oluşturmak zorundayız. Sn. Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz nasıl uygun görürse öyle yapacağız. Çünkü soruşturma dediğimiz husus sürekli elemanlarla yapılması gereken bir şey. Onun kurgusunu 2019 olunca halletmiş olacağız. İstişareler yapıyoruz kendi aramızda ama henüz tam olarak bir sonuca ulaştırmadık..." şeklinde tekrardan bir açıklama yapmıştı.

Bu da gösteriyor ki;

Türkiye Gazetesi tarafından haber konusu edilen hususların doğruluk payının olduğu aşikar.

Yeni sistemin nasıl kurgulanacağını bekleyip göreceğiz ancak yine de başka duyum var ise burada paylaşmasında fayda var diye düşünmekteyim.

mckr
Memur
13 Nisan 2018 14:03

Bunların birleşeceği zaten herkes tarafından bilinen ve beklenen bir durum. Hatta Teftiş Kurullarının tek çatı altında toplanması konusunda da Mecliste bir çalışma yürütülmekte, ancak; kapsamı ne olacak, hangi denetim elemanları buraya dahil olacak, özlük haklarının durumunda ne türden değişiklikler olacak merak edilen taraf bunlar.

tavkatik, 6 yıl önce

Olacağı söyliyim sana; Başbakanık teftiş kurulu ile devlet denetleme kurumunun yerine Cumhurbaşkanlığı Teftiş Kurulu kurulacak kurulda çalışanlarında ünvanı Cumhurbaşkanlığı Müfettişi olucak.

tavkatik
Daire Başkanı
13 Nisan 2018 16:24

çokta beklenti içinde olma bence bi ara teftiş kurulları kapanacak deniyodu en son açıklamada her bakanlıkta denetim kurulu olucak ancak iç denetim ile soruşturma ayrılacak falan dendi çok bi şey değişmecektir.

en son açıklama bu; https://www.memurlar.net/haber/738202/devlette-de-ceo-donemi-basliyor.html

13 Nisan 2018 22:51

Büyük çaplı değişim olacak. Diş denetim birimleri muhtemelen dışarıda kalacak. Digerleri tek çatıda toplanacak.Üçlü kararname ile atanma tarih olacak. Şu ana kadar atanmış olanlar belki de direkt Cumhurbaşkanı na bağlanacak. Vdk dışarıda mi kalacak içeride mi bence asıl tartışılan odur. Hiç aklınızdan yok o olmaz bu olmaz demeyin.sistem degisti. Yürütme cumhurbaskanina bağlı artık. Denetim kurullarında değişim olmayacağını beklemek saflık olur.disarida kalanlar açısından bilemem ama tek çatıda olacak olanlar maddi olarak çok farklı bir pozisyona gelecek.disarida kalanlara da muhtemelen ufak da olsa bir zam yapılacak.asil sıkıntının 2451 e göre atananlardan kaynaklandığını düşünüyorum. Nisan 16 da İstanbul üniversitesinde Efgan ala konuşacak belki ipucu verir. Nisan sonuna kadar netlesir diyorlardı ama Mayıs sonunu bulacak gibi.umarim herkes için hayırlısı olur.

14 Nisan 2018 01:10

bu yazılanlar sadece müfettişler için mi yoksa denetçi denetmen kontrolörleri de kapsayacak mı

dutkurusu
Şef
14 Nisan 2018 22:46

Devlet Denetleme Kurulunun mevcut düzenlemeler çerçevesinde kapatılması mümkün değil. O yüzden "Devlet Denetleme Kurumunun yerine" gibi bir ifade kullanılması doğru değil. Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Anayasal bir kurumdur ve kapatılması için Anayasa değişikliğine ihtiyaç bulunmaktadır. Ancak daha yeni son Anayasa değişikliğiyle birlikte DDK'ya soruşturma yapma yetkisi verildiği için karar alıcıların DDK'yı kapatma gibi bir tasarruflarının olduğunu düşünmüyorum. En fazla DDK bir üst merci şeklinde yerinde durup Başbakanlık Teftiş Kurulu müfettişlerini DDK'nın emrine verirler. DDK Cumhurbaşkanının talebi üzerine belirli konularda özel inceleme yapan bir kurul mahiyetinde kalır, diğer müfettişlerde mevcut teftiş kurulu gibi teftiş ve inceleme yapar. Ayrıca DDK iç denetim koordinasyon kurulu gibi bakanlıklardaki müfettişlerin çalışma usul ve esaslarını belirleyen bir hüviyete dönüşebilir.

tavkatik, 6 yıl önce

mckr
Memur
16 Nisan 2018 10:19

Son açıklama şöyle;

"..Başbakanlık Teftiş Kurulu?nun görevlerini Devlet Denetleme Kurulu üstlenecek veya bu iki kurumu içine alan yeni bir yapı oluşturulacak. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği kaldırılacağı için Başbakanlık Müsteşarlığı?na benzer bir yapı Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulacak. Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı, ?en yüksek devlet maaşı? statüsünü koruyacak..."

İlgili link;

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/burokraside-yeni-donem-merkez-valiligi-tarih-oluyor-iste-detaylar-40806170

16 Nisan 2018 11:34

Son donemde cikan haberlerden cikardigim birkac alternatif var baskan bunlardan birini tercih edecek.Az cok tanidigimiz cumhurbaskani bisey yapilacaksa koklu reform niteliginde olani tercih edecektir.Burokrasiye kucuk dokunuslarla duzenleme yapilmasi oligarsinin kemiklesmesi demektir. Carsi fena karisacak benden soylemesi.

17 Nisan 2018 10:31

bürokratik düzenlemeler 13 nisanda başbakanla görüşülmüş ve 19 nisanda cumhurbaşkanlığı nezninde görüşülüp hızlı bir şekilde meclise sevkedilecek deniyor.

https://www.memurlar.net/haber/742266/mahir-unal-cok-titiz-bir-calisma-yurutuyoruz.html

Friedrich_Nietzsche
Şube Müdürü
17 Nisan 2018 12:06

__Yeni Hükümet Sisteminde Cumhurbaşkanlığı Teftiş Kurulunun Oluşturulması; Akabinde Bakanlıklardaki Küçük Teftiş Kurullarının Tek Çatı Altında Toplanması Modeli Üzerinde Çalışma Yapıldığına Dair Her Gün Yeni Bir Haber Çıkmaktadır. . .

__Merkez Teşkilatı ve Bağlı Kuruluşlardaki İdari Denetim Gruplarının Ör: Maliye Teftiş Kurulu / ÇSGB Teftiş Kurulu vs. Şeklinde Müfettiş unvanı altında ; Merkez ve Taşra Teşkilatındaki Yerel Denetim Gruplarından 2’li 3’lü Yapıların Vergi Denetim Kurulu’nda Olduğu Gibi (Ör: İşve Sosyal Güvenlik Denetim Kurulu) Birleştirilerek Tüm Yerel Denetim Elemanlarının Denetmen / Kontrolör unvanı altında eşit özlük ve mali haklara sahip olması Kanaatindeyim . . .

NoT: Şu Anki Denetim Yapısı Aşağıdaki Gibidir:

1) ÇSG Bakanlığı : İş Müfettişi /Sosyal Güvenlik Müfettişi /Sosyal Güvenlik Denetmeni

2) Gümrük ve Ticaret Bakanlığı : Gümrük ve Ticaret Müfettişi / Gümrük ve Ticaret Denetmeni

3) Kültür ve Turizm Bakanlığı : Kültür ve Turizm Müfettişi / Kültür Ve Turizm Kontrolörü

4) Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı :GTH Müfettişi / GTH Kontrolörü

5) Gençlik Ve Spor Bakanlığı: Gençlik Ve Spor Bk.Denetçisi/ Spor Gn.Md.Müfettişi /KYK Müfettişi

6) İçişleri Bakanlığı : Mülkiye Müfettişi/ Dernekler Denetçisi/ Mahalli İdareler Kontrolörü

7) Enerji Bakanlığı: Enerji Bk. Müfettişi / Enerji Bk. Denetçisi / MTA Müfettişi

8)Orman Ve Su İşleri Bk: OSM Bk.Müfettişi /DSİ Müfettişi /Orman Gn.Md.Müfettişi/MGM Müfettişi

9) Maliye Bakanlığı : VDK Müfettişi / DMO Müfettişi / Milli Piyango İdaresi Müfettişi

10) Sağlık Bakanlığı : Sağlık Denetçisi / TİTCK Ürün Denetmeni

11) Çevre ve Şehircilik Bk. :Çevre ve Şehircilik Bk. Müfettişi / Tapu ve Kadastro Gn. Md. Müfettişi

12) Ekonomi Bakanlığı : Denetim Hizmetleri Başkanlığı (Dış Ticaret Uzmanı) /Ürün Denetmeni

17 Nisan 2018 15:28

--Başbakanlık Müfettişi

--Adalet Bakanlığı Müfettişi

Ceza ve Tevkifevleri Kontrolörler Kurulu Başkanlığı Kontrolör

--İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi

Mahalli İd. G.M. Kontrolörü

Dernekler Dairesi Bşk. Dernekler Denetçisi

--Dışişleri Bakanlığı Müfettişi

--Kültür ve Turizm Bakanlığı Müfettişi

Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü -Kontrolör

--Milli Savunma Bakanlığı Askeri İş Teftiş Kurulu Başk. İş Müfettişi

--Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Vergi Müfettişi

DMO Müfettiş / Milli Piyango İdaresi Müfettiş

Muhasebat Genel Md. Maliye Uzmanı (Denetime Yetkili)

--Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Denetçisi

MTA Müfettişi

--Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi

Sosyal Güvenlik Kurumu / Müfettiş /Denetmen

--Sağlık Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı Sağlık Denetçisi Ürün Denetmeni

--Milli Eğitim Bakanlığı Millî Eğitim Denetçisi

İl Milli Eğitim Müdürlükleri İl Eğitim Denetmeni

--Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müfettişi

--Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müfettişi

Tapu Kadastro GM Müfettişi

--Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müfettişi

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Kontrolörü

--Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettişi /Gümrük Denetmeni

--Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müfettişi

DSİ Müfettişi/ Meteoroloji GM Müfettişi /OGM Müfettişi

--Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müfettişi

PTT Müfettişi / TCDD Müfettişi

--Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Denetçisi

--Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı (Denetime Yetkili) Ürün Denetmeni

--Gençlik ve Spor Bakanlığı GSB Denetçisi

Spor Genel Müdürlüğü Müfettiş / KYK Müfettişi

--DiyanetMüfettişi

Müfettiş-Denetçi-Kontrolör-Denetmen unvanları ile çok başlı yapı çok sürdürebilir gözükmüyor.

a grubu diye geldik
Aday Memur
17 Nisan 2018 18:53

Denetmenlerin müfettiş olma arzusu bitmedi. Yerel olan yerelde kalır fazla heveslenmeyin derim.

17 Nisan 2018 22:53

Ortada reform niteliginde bir taslak var sen olayi nereye indirgedin.Senin mantigina gore merkez personeli yerelde il il gezip turneye cikmamali merkezde kalmali hey allahim.Denetmeninde mufettis olma gibi bir kaygisi yok merak buyurma kardesim. Denetmen sadece is yukune gore aldigi sorumluluk ve mesleki riskiyle orantili olanin derdinde kimsenin unvaniyla isi yok.

a grubu diye geldik, 6 yıl önce

Denetmenlerin müfettiş olma arzusu bitmedi. Yerel olan yerelde kalır fazla heveslenmeyin derim.

mckr
Memur
19 Nisan 2018 10:59

En son uyum yasalarının bugün Cumhurbaşkanına sunulması bekleniyordu. Erken seçim kararında sonra duyumu olan var mı?

mckr
Memur
19 Nisan 2018 13:51

Mahir Ünal tarafından yapılan son açıklamaya göre;

Uyum Çalışmaları Üst Komisyonu şu sıralar Cumhurbaşkanı'na sunum yapıyormuş, ardından yapılacak olan düzenlemeler hızla Meclise sevk edilecekmiş, TBMM erken seçim konusunu görüştükten sonra uyum yasalarını görüşecekmiş, 15 Mayıs'tan sonra vekiller seçim çalışmalarına başlayacağı için bu tarihe kadar söz konusu düzenlemeler nihayete erdirilecekmiş.

Sanıyorum bu süreçte tam olarak nasıl bir düzenleme yapılacağı ortaya çıkacaktır.

atraxion
Şef
19 Nisan 2018 14:15

Seçim, uyum yasalarının bir kısmının ertelenmesine yol açabilir. Bürokrasiyi ilgilendiren düzenleme sınırlı düzeyde kalabilir yada külliyen seçim sonrasına kalabilir. 15 mayısa kadar bunu yetiştirmeleri zor gözüküyor. Ama illa çıkması gerekiyorsa seçimden önce ne yapar eder hepsini çıkartırlar

Toplam 353 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi