Editörler : crops35
28 Şubat 2018 15:20

Sirket ortagina zorla senet imzalatmak

Hukukcu olan arkadaslardan ozellikle bu konudaki goruslerini ve tavsiyelerini rica ediyorum. Olayi kisaca ozetliyorum. Iki arkadas 500 bin sermayeyle bir fabrika kurmak icin bir araya geliyor ve ortak olmaya karar veriyorlar. Ortaklardan biri sirketin kurulumu, yurutulmesi, mallarin pazarlamasi, satilmasi ve muhasebe dahil diger herseyden sorumlu olacagi icin sirketin yuzde yuzde 60'ini 100bin lira karsiliginda aliyor. Diger ortak da sadece finansal destek sagladigi ve baska hicbirseye karismadigi icin sirketin yuzde 40'ini 400 bin karsiliginda aliyor. Makineler alindiktan ve artik uretim yapma asamasina gececekten yuzde 40 hissesi bulunan ortak (kucuk ortak) devam etmekten vazgeciyor. Bahanesi de diger ortakla yasadigi sorunlar yuzunden aradaki guvenin kaybolmasi. Yuzde 60 hissesi olan ortak (buyuk ortak) sirketi kapatma taraftari olmadigi halde diger ortak kapatmayi dayatiyor. 400 bin liraya mal olan makineler artik ikinci el oldugu icin, en iyi durumda piyasada 200 bin liraya satilabilir. Ustelik, kucuk ortak makinelerin satisindan sonra olusacak 200 bin lira civarindaki zararin buyuk ortagin odemesi gerektigini dusunup, buyuk ortaga zorla, baskiyla 200 bin liralik senet imzalatiyor. Makinelerin satisinda elde edilecek paranin yuzde 60'a yuzde 40 oranlarinda dagitilacagini soyluyor. Sirket yasal olarak kucuk ortagin adina olmasina ragmen ortakliklarin yuzde 60 ve yuzde 40 olarak dagitildigi konusu sahitlerle ispat edilebilecek durumda. Zaten bu konuda herhangi bir inkar da yok. Bu asamada, baskiyla senet imzaladiktan sonra, buyuk ortak olayi mahkemeye tasimaya karar veriyor. Zorla senet imzalatildi diye savciliga suc duyurusunda bulundu. Bir sonraki asamada da sirketin varliklarinin hangi oranlarda dagitilacagina karar verilmesi icin mahkemeden bilirkisi talep edilecek. Hukukcu arkadaslardan bu konuyu degerlendirmelerini, ve bu suc duyurusundan sonra buyuk ortagi nasil bir surecin bekledigi konusunda goruslerini rica ediyorum. Tesekkurler.

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi