Editörler : afulutas
01 Mart 2018 09:45   


Kapalı
Takipsizlik güvenlik soruşturması

Merhabalar , arkadaşlar benim bundan 1 sene öncesinde hakkımda kanıtsız tehdit suçlamasıyla ifadeye çağrıldım karşı tarafta bir şey çıkmayacağını anladığı için benim ifademden dolayı şikayetini geri aldı , savcıda takipsizlik diğer adıyla kovuşturmaya yer yoktur kararı verdi , bu takipsizlik kararı infazkoruma memurluğu güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmamda sorun yaratırmı , teşekkürler.

01 Mart 2018 10:30

hkn000064
Aday Memur

yüzde 99 hiçbir şekilde sorun olmaz.

01 Mart 2018 18:48

Powerarm35
Kapalı

Çok teşekkürler hocam , başvurduğum kurum adalet bakanlığı olduğundan ufacık pürüze takılırlar diye çok çekiniyom aklıma takıldı saolun .

03 Mayıs 2018 14:25

Mehmet Taştan
Yasaklı

Çok sağolun

04 Ocak 2019 03:52

Alibey1666

Sonuc ne oldu

04 Ocak 2019 14:39

Alibey1666

?

27 Ocak 2019 18:06

Demirzengin
Kapalı

BU HALA GEÇERLİ Mİ SİCİL AFFI DENİYOR O ZAMAN KURUMLARA BİZŞM TAKİPSİLİZ BERAAT KARARLARININ İLETİLMEMESİ GEREK NEDEN İLETİLİYOR BURDA TAKİPSİZLİK KARARI YÜZÜNDEN GÜVENLİK SORUŞTURMAM OLUMSUZ GELDİ DİYENLER VAR !!!!!!

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 'güvenlik soruşturması' ve 'arşiv araştırmasında' herkesi rahatlatan yeni bir düzenlemeye gidildi. Artık karakol, savcılık bilgileri hatta beraat kararı bile bildirilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı, güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırmalarında "sicil affı" niteliğinde karar aldı. Bundan böyle değişik kuruluşlardan istenen belgelerde, kişilerin poliste olan kayıtları yerine sadece haklarında mahkumiyet varsa onun bildirilmesi kararlaştırıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş imzasıyla il valiliklerine ve Jandarma komutanlıklarına gönderilen genelgeyle, bundan böyle "büyük mağduriyetlere" yol açan uygulamaların son bulacağı yetkililer tarafından belirtildi.

Karakol kayıtları da bildiriliyordu

Saygı Öztürk YAZIYOR

Hakkında herhangi bir şikayet olan kişinin, karakola götürülmesi, karakolda şikayetçisiyle barıştırılması bile "güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında'' karşısına çıkıyordu. Aynı şekilde kişinin savcılığa götürülmesi ve cumhuriyet savcısı tarafından serbest bırakılması durumunda bile bu kayıtlara geçiyordu. Hakkında takipsizlik kararı verilmesi ya da yargılama sonucu beraat ettiği de yine ilgili makamlara aktarılıyordu.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, "Örneğin bir kamu kuruluşuna alınacak kişi için arşiv araştırması ya da güvenlik soruşturması istendiğinde karakola düşmesinden, savcılığa sevk edilmesine, savcılık tarafından hakkında takipsizlik kararı verildiyse takipsizlik kararı verildiğine, mahkemede beraat ettiyse beraat ettiğine kadar her türlü ayrıntı bildiriliyor. Böyle bir belge geldiği zaman özellikle kamu görevlisi olarak işe alınacak kişiler arasında dosyasında bu tür bilgiler bulunan diğerlerine göre şansını büyük ölçüde yitiriyor. Önemli bir mağduriyet ortaya çıkıyor. Bugün hepimizin başına gelebilecek karakolluk olma, gözaltına alınma yüzünden insanların gelecekleri karartılıyor. Yabancı ülkelerde iş alacak iş adamları geçmişteki bu kayıtları yüzünden önemli hak kayıplarına uğruyor" dediler.

Beraat ettiği bile yazılmayacak

İsmail Çalışkan, Güvenlik Dairesi Başkanlığı görevinden alınmadan önce Güvenlik Soruşturmaları ve Arşiv Araştırmalarıyla ilgili genelgeyi çıkartmayı başardı. Sıkıyönetim döneminde binlerce kişinin gözaltına alınması nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetler üzerine 1982 yılından önceki kayıtlarda da esneklik getirmişti.

İçişleri Bakanlığı tarafından 10 gün önce valiliklere gönderilen genelgeye göre, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırmasında, kişilerle ilgili karakol ve savcılık kayıtları bildirilmeyecek. Ayrıca yargılama sonucu beraat edenlerin de yargılandığı yazışmalarda geçirilmeyecek ve böylece kişiler hakkında önyargılı davranılması engellenmiş olacak. Sadece kişinin yargılamasını devam ediyorsa bu durum ve kesinleşmiş mahkumiyeti varsa bunlar bildirilecek.

Kişilerle ilgili tüm kayıtlar saklanacak ve gerektiğinde suçun aydınlatılmasında kullanılacak.

01 Şubat 2019 16:36

Demirzengin
Kapalı

sorulara cevap verilmiyor neden herkez sorununu yazıp kacıyor anlamıs degilim?

07 Mart 2019 12:43

erkan1111
Kapalı

bu sicil affı hala geçerli mi ?

Toplam 8 mesaj
 
ANKET
Pedagojik Formasyon eğitiminin kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?