Editörler :
02 Mart 2018 11:12   


Özel sektör eş durumu tayin

Bir kamu kurumunda kadro karşılığı sözleşmeli personel olarak 657 sayılı dök ve 2954 sayılı kanuna tabiyim.2016 yılında çıkan düzenleme ile eşi özel sektörde çalışan son 2 yılda 360 gün prim şartını taşıyan memura eş durumu tayin imkanı getirilmişti.İstanbuldan İzmire tayin istiyorum.Kurumumİstanbul?da personel azlığı sebep göstermek yollamıyor.İdare mahkemesine dava açsam kazanma durumum nasıldır ,kurumumda norm kadro uygulaması yok ve bu davalar kaç ayda sonuçlanır?Yaptığım araştırmalarda kurumunda daha önce özel sektör sebebiyle tayin isteyip gidenler olmuş bunlar emsal gösterilir mi ?

27 Nisan 2018 09:19

trust.111
Şef

Aile birlikteliği anayasal bir hak olduğundan; ve hele ki dolayı devlet böyle bir yasal düzenleme öngörmüşse bundan faydalanmak en doğal hakkınız.

Dava süresi yaklaşık 4 5 ay sürer ama yürütmenin durdurulmasını talep ederseniz yürütmenin durdurulması kararı yaklaşık 1 ayda çıkar (olumsuz da olabilir; bu durumda dava sonuna kadar orada kalırsınız).

Davayı yüzde 70 80 oranla kazanırsınız kanaatindeyim.

Bahsettiğiniz başkaca gidenler emsal gösterilir; üstelik çok da güzel emsal olur. Emsal olarak nitelendirirken onlara izin verilip size izin verilmemesini 'Anayasal eşitlik ilkesine aykırı' olarak nitelendirebilirsiniz.

Son olarak; hak kaybına uğramamanız için mutlaka bir avukat vasıtasıyla takip etmenizi öneririm davanızı.

Toplam 1 mesaj
 
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?