Editörler : asaygin
04 Mart 2018 02:00   


2017 Filipinler gezi notlarım

Filipinler cana yakın insanlarıyla, adalarıyla, el değmemiş plajlarıyla,muhteşem denizi ve şelaleleriyle bizi kendine hayran bırakmayı başardı. Filipinler türk vatandaşlarından 30 gün süreli konaklamalarda vize istemiyor. Bazı sitelerde güvenlikle ilgili sıkıntılar yaşanabildiği söylense de biz herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadık.Siz yinede tedbiri elden bırakmayın paranızı, kredi kartınızı ve pasaportunuzu sağlama alın. Bize göre İstanbul'da yaşayan bir insanın başka bir ülkede kap kaç veya hırsızlıkla karşılaşma oranı diğer ülke ve şehirlerde yaşayanlara göre daha az.Çünkü biz bu konularda master yaptık malesef :)

Filipinler adalar topluluğu olması sebebiyle ülke içinde ulaşım biraz zor, fakat her yerde havaalanı olması sayesinde bu sorunu erkenden alacağınız biletlerle kolayca aşabilirsiniz. Arkadaşlar bazı sitelerde Filipinler'de iç hat uçak biletlerine fahiş fiyatlar ödendiğini gördüm. Sadece bir uçuş için 350 tl den 750 tl ye kadar fiyatlar ödeyenler var. Nereye giderseniz gidin biletinizi mutlaka önceden alın son dakikaya bırakmayın. 750 tl ye biz Filipinler'de bir hafta kaldık.

Taksi, günlük turlar, alışveriş vs. için sadece Filipinler'de değil bütün Asya ülkelerinde yaptığınız tüm ödemelerde mutlaka pazarlık yapın. Size söyledikleri ilk fiyat normal fiyatın en az 3 katı olacaktır.

Filipinler Rotamız:

İstanbul'dan Katar aktarmalı toplam 16 saatlik Manila uçuşumuzun ardından Ninoy Aquino (MNL) Havaalanına indik. Pasaport işlemlerinden sonra rotamızın ilk durağı olan Puerto Princesa (Palawan) uçuşumuz için iç hatlar terminaline geçtik. 1.30 saatlik yolculuğumuzun ardından havaalanına iner inmez El Nido ya ulaşım için kullanacağımız minübüslerin tur acenteleri etrafımızı sardı. Minübüsümüzde yerimizi alarak muhteşem manzaralar eşliğindeki 6 saat süren yolculuğumuz başladı. Yolculuk gözünüzü korkutmasın minibüsler oldukça konforlu ve klimalı. El Nido'da 5 gün kaldıktan sonra gezimizin ikinci noktası olan Coron adasına hızlı feribot ile 6 saat süren yolculuğun ardından ulaştık. Burada 4 gün kaldıktan sonra adanın tek havaalanı olan Busuanga (USU) Havaalanından üçüncü durağımız Cebu ya doğru 1.30 saat sürecek yolculuğumuz başladı. Mactan-Cebu Havaalanına ulaştık. 2 günlük konaklamamızın ardından tatilimizin yavaş yavaş sonuna gelme stresi ile dördüncü durağımız Boracacay Caticlan Havaalanına (MPH) ulaştık. 4 günlük Boracay gezisinden sonra İstanbul'a dönüş öncesi son durağımız olan ve 2 gece kalacağımız Manila Ninoy Aquino (MNL) Havaalanı'na geldik.

Gezi rotamız bu şekildedir.

İstanbul→Manila→Puerto Princesa→EL Nido→Coron→Cebu→Boracay→Manila→İstanbul

Uğradığımız tüm noktaları teker teker detaylarıyla anlatmaya çalışacağım umarım bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olurum. link vermek yasakmı bilmiyorum ama www.pintigezgin.com adresimizden gezdiğimiz ülkelerin yazılarını tüm detaylarıyla okuyabilirsiniz.

 
ANKET
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu başarılı buluyor musunuz?