Editörler : "eskiyara"Pangaea
05 Mart 2018 11:47

Şube müdürlüğü sınavı-soru paylaşımı

arkadaşlar selam aradım diğer bölümlerde bu konuyu bulamadım burdan paylaşım yapsak nasıl olur ?

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 11:49

ilk genel kültür sorusu ve cavabı benden olsun 2018 en iyi film oskarını Shape of water yani Suyun Sesi almıştır

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 11:53

2018 yılını Türkiye Turizm yılı ilan eden ülke Çin'dir

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 11:56

Avrupa birliğnden çıkma kararı alan il ülke İngilteredir.Brexit

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 12:03

lk Türk Hava Gemisi : Kuzgun

İlk Yerli Uçak : Türk Kuşu

İlk Yerli Savaş Helikopteri: ATAK

Silahlı İnsansız Hava Araçlarımız

Bayraktar

Anka

Karayel

İlk Yerli Mini insansız Hava Aracımız: Gözcü

İnsansız Hava Araçlarımız için geliştirilen hassas lazer güdümlü mini füze: BOZOK

İlk Özgün Tasarım yerli Tüfeğimiz: SAR 223

İlk yerli insansı robotlarımız: Akıncı ve Ada

Askeri İtfaiye Arcımız : ASTEVO

İlk Yerli Seyir Füzesi: SOM

İlk Milli Yer Gözlem Uydumuz: RASAT

İlk Yerli Savaş Uçağı : fx/tx [ads]

Yerli Sismik Arama gemimiz: MTA ORUÇ REİS (TURKUAZ)

Zırhlı Taşıyıcı Muharebe Aracımız : PARS

İlk Milli Savaş Gemisi: TCG Heybeliada

ikinci Milli Savaş Gemisi: TCE Büyükada

ilk Yerli Araştırma Gemisi: TÜBİTAK MARMARA

İlk Acil Müdahale gemisi :Nene Hatun

İlk Milli Füze : Cirit

ilk Temel Eğitim Uçağı : HÜRKUŞ

Deniz Karakol Uçağı : Meltem

ilk Yerli Tank : ALTAY

İlk Yerli Tank Savar Füzesi: UMTAS

İlk Yerli Mayına Karşı Dayanıklı Araç : KİRPİ

Zırhlı ve Yüzme Özelliğine sahip ilk Zırhlı Tankımız: AZMİM

ilk Yerli Keskin Nişancı Tüfeği : BORA

Milli Piyade Tüfeği : MPT

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 12:04

?Hababam Sınıfı? , ?Yıldız Karayel? ?Karartma Geceleri? adlı eserleri ile tanınan ünlü yazar ?Rıfat Ilgaz?

Kudüs Şairi olarak bilinen Şair ve Yazarımız ?Nuri Pakdil?

?Şu Çılgın Türkler? adlı eser Turgut Özakman?a aittir

?Kalpaklılar? Doludizgin? ?Onbinlerin Dönüşü? adlı eserler ?Samim Kocagöze Aittir?

?Korkunç Yıllar? , ?Onlarda insandı? , ?Dönüş? adlı eserlerin yazarı ?Cengiz Dağcı? dır

Türkiye ve İslam dünyasının ilk bilim kurgu romanı olan ?Uzay Çiftleri?nim yazarı ?Ali Nar ?

?İstiklal Harbimiz ? , ?Şarkılı İbret? adlı eserler Kazım Karabekir?e aittir

?Ateşten Gömlek? ,?Türk?ün Ateşle İmtihanı? , ?Vurun Kahpeye? adlı eserler Halide Edip Adıvar?a aittir

Vatan Yahut Silistre ve Cezmi adlı eserler Namık Kemal?e aittir

?Mağaradakiler? , ?Bu ülke? , ?Kültürden İrfana? adlı eserler Cemil Meriç?e aittir

?Küçük Ağa? , ?Yağmuru Beklerken? ,?Dönemeçte ? adlı eserler ?Tağrık Buğra?? ya aittir

?Ahlak-ı Alai? adlı eserin yazarı Kınalızade Ali?dir

?Yaban? , ?Sodom ve Gomore? , ?Milli Savaş Hikayeleri ? adlı eserler Yakup Kadri Karaosmanoğlu?na aittir

?Kurt Kanunun? , ?Yorgun Savaşçı? , ?Devlet Ana? adlı eserler ?Kemal Tahire? aittir

?Zeytinyağı?, ?Çankaya ?, ?Ateş ve Güneş? adlı eserler ?Fatih Rıfkı Atay? a aittir

?Tek Adam? , ?İkinci Adam? adlı eserler Süreyya Aydemir?e aittir

?Risalet?in Rusiye? ve ?Divan? adlı eserler Yunus Emre?ye aittir

?Mesnevi ? , ?Divan-ı Kebir? , ?Mektubat? adlı eserler ?Mevlana? ya aittir

?Gül Yetiştiren Adam? , ?Kafa Karıştıran Meseleler? , ?Köpekçe Düşünceler? adlı eserlerin yazarı Rasım Özdenören

Osmanlı Basınının ilk Türk Dergisi ?Vakay-ı Tıbbiye?

?Bye Bye Türkçe? , ?Türkçe Giderse Türkiye Gider? eserleri ile tanınan Türk Einstein olarak bilinen bilim insanı ?Oktay Sinanoğlu??dur

?Çanakkale Destanı?, ?Safahat? , ?Hakkın Sesleri? , ?Bülbül? adlı eserlerle tanınan yazarımız ?Mehmet Akif Ersoy? dur

?İnce Memed? adlı eseri ile tanınınan yazarımız ?Yaşar Kemal?

?Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor? ?Dualar ve Aminler? isimli kitapların yazarı ?Arif Nihat Asya? dır

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 12:06

Türkçe ilk Ezan ilk kez Fatih Camii?n de okunmuştur

eski adı Hilal-i Ahmer Cemiyeti olan Cemiyetin adı ? Kızılaydır

Baas Partisinin iktidara geldiği iki arap ülkesi Suriye ve Irak?tır

Osmanlıda ilk kadın hakları savunucusu kabul edilen kişi : Fatma Aliye Hanım

Donald Trump ABD?nin 45. Başkanıdır

2017 Yılında uğradığı saldırı sonrası hayatını kaybeden rus büyükelçi Andrey Karlov yerine Aleyksey Erkhov atanmıştır

KKTC?nin ilk yerli otomobilinin adı : GÜNSEL ? Yakın doğu üniversitesi tasarladı

Türk Dil Kurumu insansız hava aracı ?DRONE? yerine ?UÇANGÖZ? kelimesini belirtmiştir

2013 yılında 2013 yılında Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından önerilen Çin?in Orta Asya, Orta Doğu ve Avrupa ile bağlanması projesinin adı ?Bir Kuşak Bir Yol? projesidir

Nobel Barış Ödülü Oslo Norveçte?ki Nobel Komitesi tarafından verilir.

Uzayda en yaşlı ve en uzun süre yürüyüş yapan kadın astronot ABD?li Peggy Whitson?dur

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında 2017 Mart ayında ?siyasi, ekonomik, kültürel ve beşeri? ilişkileri geliştirmek için tatlı dil forumu düzenlendi

Halk arasından ?KIRMIZI PERİLER DİYARI? olarak adlandırılan ?NARMAN PERİBACALARI? erzurum ilimizde yer almaktadır

Tenfiz Davası Nedir: Boşanma işlemini yurtdışında yapanların boşanmalarının Türkiye?de tanınması için açtıkları davaya Tenzif Davası denir.

Suriye Sınırlarında yer alan ?Çölün Gelini? olarak bilinen yer ?PALMİRA? antik şehridir

2017 Dünya Atletizim Şampiyonası erkekler 200 metrede altın madalya kazanan milli sporcumuz ?Ramil Guliyev?

Türkiyede En Fazla ülke ile komşu olan ilimiz Iğdır?dır , Komşu Olduğu ülkeler ise İran , Ermenistan ve azerbaycan

Türkiyenin en büyük ve Dünyanın ikinci Büyük Kanyonu olan ?ULUĞBEY KANYONU? uşak?tadır

Osmanlı Devleti Tarafından Yapılan ilk Denizaltı ?Tahtelbahir?dir

Birleşmiş Milletler?e bağlı olarak çalışan ve kısa ismi WMO olan örgütün adı Dünya Meteoroloji Örgütü?dür

2018 Kültür ve Turizm Bakanlığı Tarafından Troia Yılı ilan edildi

Osmanlı Devletinde Mikrobiyolojinin kurucusu Akşemseddin Olarak bilinir.

Türkiyenin seçilen ilk kadın bakanı ve Rekötrü olan Prof. Dr. Türkan Akyol 2017 yılında yaşamını yitirdi

Atatürk?ün Nutuk?ta milletin sarayı dediği saray Dolmabahçe Sarayıdır

Atatürk?e 1926 Yılında izmir Suikastini konu alan eser Kemal Tahir?e aittir

NASA?da çalışan ilk Türk bilim adamı olan ve Uzak Kampı Türkiyenin temellerini atan bilim adamı İsmail Akbay?dır

?ATEŞTEN GÖMLEK? ?TÜRKÜN ATEŞLE İMTİHNI? ?VURUN KAHPEYE? ?DAĞA ÇIKAN KURT? adlı eserler ?HALİDE EDİP ADIVAR?? a aittir

Batıda Çok sesli sanat müziğinde ilk defa sesini duyuran sanatçımız ?CEMAL REŞİT REY?

ilk Türk Operasının bestecisi ve ?DEVLET SANATÇISI? ünvanını alan ilk sanatçı ?AHMET ADNAN SAYGUN? ?dır

?ZÜHRE? ?ÇOBAN YILDIZI? ?ÇOLPAN? olarak bilinen ve tüm gezegenlerden aksi yönde dönen gezegen ?VENÜS? tür

Amerikalı Bilim insanları Tarafından Üretilen Dünyanın en eski bilgisayarı ?ENIAC?? tır

Türk Sinema tarihinde ilk renkli film ?HALICI KIZ??dır yönetmen ?MUHSIN ERTUĞRUL?

Rönesansın Sözcük anlamı ?YENİDEN DOĞUŞ? tur ve İTALYA?da başlamıştır

KEOPS Piramidi Dünyanın 7 Harika içerisinde günümüze kadar ulaşan tek eserdir

Cebeli Tarık Boğazı antik çağda Herkül?ün Sütunları olarakta bilinirdi

Türkiyenin ilk Kadın Pilotu ?Gökmen Bacı? olarak bilinen Bedriye Tahir Gökmendir

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 12:11

devam edeceğzi

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 12:13

Türkiye?nin en katı anayasası hangisidir?

1982 Anayasası

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 12:15

Çok partili siyasi hayata ne zaman geçilmiştir?

(1946)

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 12:16

1982 Anayasasına gö?re, hangi hallerde temel hak ve hürriyetlerin kullanılması durdurulabilir?

Savaş, seferberlik, sıkıyönetim ve olağanüstü haller

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 12:24

Aşağıdakilerden hangisi siyasi hak ve ödevlerden biridir?

A-) İspat hakkı B-) Dilekçe hakkı C-) Grev hakkı ve lokavt D-) Sendika kurma hakkı E-) Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı

Cevap:B

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 12:26

Anayasaya göre, yerleşme hürriyeti aşağıdaki sebeplerden hangisi ile sınırlandırılamaz?

A-) Suç işlenmesini önlemek B-) Sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek C-) Suç soruşturması ve kovuşturması D-) Sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak E-) Kamu mallarını korumak

Doğru cevap:C

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 12:28

Aşağıdaki hak ve hürriyetlerden hangisi olağanüstü dönem kanun hükmünde kararnameleri ile düzenlenebilir?

A-) Yaşama hakkı B-) Düşünce ve kanaat hürriyeti C-) Din ve vicdan hürriyeti D-) Maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkı E-) Seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı

Doğru cevap:E

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 15:11

652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname?ye göre aşağıdakilerden hangisi Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün görevidir?

A) Yaygın eğitim ve öğretim ile açık öğretim hizmetlerini yürütmek

B) Eğitim-istihdam ilişkisini güçlendirecek, mesleki eğitimi yaygınlaştıracak politika ve stratejiler geliştirmek, uygulamak ve uygulanmasını koordine etmek

C) Örgün eğitim sistemine girmemiş, herhangi bir eğitim kademesinden ayrılmış veya bitirmiş vatandaşlara yaygın eğitim yoluyla genel veya mesleki ve teknik öğretim alanlarında eğitim ve öğretim vermek

D) Her kademedeki öğrencilere yönelik dernek ve vakıflar ile gerçek ve diğer tüzel kişilerce açılacak veya işletilecek yurt, pansiyon ve benzeri kurumların açılması, devri, nakli ve kapatılmasıyla ilgili esasları belirlemek ve denetlemek

Cevap:D

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 15:13

652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname?ye göre atama ile ilgili aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?

A) Öğretmenlerin yer değiştirme suretiyle atamalarında uyulacak temel ilkeler, özür grupları, hizmet bölgeleri ve alanları, hizmet puanı ve diğer hususlara ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir.

B) Öğretmenlerin Bakanlıkça belirlenen hizmet bölge veya alanlarında en az iki eğitim öğretim yılı görev yapması esastır.

C) Bakan, gerekli gördüğü hâllerde atama yetkisini merkez teşkilatında alt kademelere, illerde valilere devredebilir.

D) Öğretmenlerin atamaları Bakanlıkça il/ilçe emrine veya doğrudan eğitim kurumuna yapılır.

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 15:14

652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilatve Görevleri Hakkında Kanun HükmündeKararname?ye göre ?Bakanlığı, Anayasa?ya,kanunlara, hükûmet programına ve BakanlarKurulunca belirlenen politika ve stratejilereuygun olarak yönetmek? görev, yetki ve sorumluluğukime verilmiştir?

A) Bakan

B) Müsteşar

C) Bakan Yardımcısı

D) Müsteşar Yardımcısı

E) Strateji Geliştirme Başkanı

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 15:16

??????? , Bakanlığın en yüksek danışma kuruludur. Eğitim ve öğretim ile ilgili gerekli görülen konuları tetkik etmek ve tavsiye niteliğinde kararlar almakla görevlidir.? 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname?ye göre yukarıdaki ifadede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

A) Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

B) Talim ve Terbiye Kurulu

C) Rehberlik ve Denetim Başkanlığı

D) Milli Eğitim Şurası

E) Özel Kalem Müdürlüğü

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 15:17

652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname?ye göre ?İnşaat ve Emlak Grup Başkanlığı? ile ilgili ?Kamulaştırma işlemlerini yürütmek, Bakanlığa ait arsa, bina ve tesisleri, ilgili birimlerle koordine ederek, imar durumu ve uygunluğu yönünden incelemek, ihtiyaçlarını tespit etmek ve programlamak vb gibi işlemlere ilişkin usûl ve esaslar ile ihale yöntemi; gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinde aranılacak nitelikler, sözleşmelerin kapsamı ve konuya ilişkin diğer hususlar müştereken hazırlanarak Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenir.?

Bu yönetmeliğin düzenlenmesinde aşağıdakilerden hangisi yer almaz?

A) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

B) Kalkınma Bakanlığı

C) Maliye Bakanlığı

D) Hazine Müsteşarlığınca

E) Milli Eğitim Bakanlığı

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 15:19

652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre Talim ve Terbiye Kurulunun Başkan ve Üye dağılımı hangisinde doğru verilmiştir?

A) 1 Başkan ? 10 Üye

B) 1 Başkan ? 8 Üye

C) 1 Başkan ? 12 Üye

D) 1 Başkan ? 14 Üye

coming_soon41
Genel Müdür
05 Mart 2018 15:24

4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun?a göreŞikâyette bulunan ve şikâyet edilen memurlar yetkili amirlerce verilen kararlara karşı bir defaya mahsus olmak üzere kararın kendilerine tebliğini izleyen kaç gün içerisinde itiraz hakkını kullanabilirler?

A) 30 gün

B) 60 gün

C) 15 gün

D) 10 gün

Toplam 205 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi