Editörler : **sude**
07 Ekim 2018 07:36

aras75
Kapalı

7 yıllık evliyi. Iki tanedunya tatlısı evladım var. Ev,araba,gibi bahcesi var. Ikimiz de memuruz. Fakat eşimi tanıdığım ilk günden bugüne sürekli kavga halindeyiz,huzur hiç yok. Hep sabreden hep aşağıdan alan ben oluyorum. Bir erkek olarak ailemi bırakıp eşinin memleketine yerleştim. Boşanmayı,ölmeyi çok düşündüm fakat iki evladıma kiyamiyorum. Eşim o kadar sınırlı bir indan ki en küçük şeyde kıyameti koparıp ağza alınmayacak hakaretler ediyor. Ev işlerinin En az %70 ini ben yapıyorum. Yemek çocuklarla ilgilenmek daha neler neler. Onun yek yaptığım whatsap ta yirmiye yalın gruba üye burada yazıp saçma sapan dizileri izlemek. Tamam ben de dörrt dörtlük değilim ama idare ediyorum sabrediyorum. Bugüne kadar yaptığımız binlerce kavgada hep alttan alan ben oldum. Evlenecek arkadaşlara tavsiyem benim gibi olmayın. Sesiniz çıkmadıkça ediliyorsunuz. Sert olun kisiliginizden ödün vermeyin. Anlatacak çok şey var da neyse. Allah evlerimize huzur versin.

08 Ekim 2018 09:55

&sadegül&
Şef

böyle erkekler de kaldımı ki ? boşanmalar niye artıyor ki herkeste sabir bitmiş..anlayış bitmiş..

12 Ekim 2018 17:05

yeniyim38
Kapalı

yazık ya böyle mutsuz insanları görünce üzülüyor insan

14 Ekim 2018 00:26

Baysevgilicanavar
Aday Memur

Evlilik, Kızın başka erkekle takılıp sonradan bulduğu enayi erkekle evlenmek demek. Facebook tan evlendiğini görüp inanamamak demek. Ben bunu yaşadımve gördüm ...

14 Ekim 2018 12:39

Kedersi
Aday Memur

7 yıllık evliyi. Iki tanedunya tatlısı evladım var. Ev,araba,gibi bahcesi var. Ikimiz de memuruz. Fakat eşimi tanıdığım ilk günden bugüne sürekli kavga halindeyiz,huzur hiç yok. Hep sabreden hep aşağıdan alan ben oluyorum. Bir erkek olarak ailemi bırakıp eşinin memleketine yerleştim. Boşanmayı,ölmeyi çok düşündüm fakat iki evladıma kiyamiyorum. Eşim o kadar sınırlı bir indan ki en küçük şeyde kıyameti koparıp ağza alınmayacak hakaretler ediyor. Ev işlerinin En az %70 ini ben yapıyorum. Yemek çocuklarla ilgilenmek daha neler neler. Onun yek yaptığım whatsap ta yirmiye yalın gruba üye burada yazıp saçma sapan dizileri izlemek. Tamam ben de dörrt dörtlük değilim ama idare ediyorum sabrediyorum. Bugüne kadar yaptığımız binlerce kavgada hep alttan alan ben oldum. Evlenecek arkadaşlara tavsiyem benim gibi olmayın. Sesiniz çıkmadıkça ediliyorsunuz. Sert olun kisiliginizden ödün vermeyin. Anlatacak çok şey var da neyse. Allah evlerimize huzur versin.

aras75, 4 yıl önce - Alıntıya git
sanki ben
14 Ekim 2018 13:19

kckmk96
Memur
Bende evliyim 1,5 senelik hatta görücü usulü sayılır ama size tavsiyem hiç bir eş istediğimiz gibi dört dörtlük değil çünkü biz dört dörtlük değiliz arkadaşlar ve çıkan her tartışma ise çoğunlukla hep aynı dünyalık konulardandir yani sabır her iki taraf içinde geçerli bunu unutmayın çünkü sabretmek de sevginin birer parçası Allah herkesin karşısına hayırlı insanlar çıkarsın... amin
14 Ekim 2018 19:10

PRFRSR
Memur

10 yıldır evlıyım bu zamana kadar çocuğum olmadı evlilik kurumuna olan ınancımı kaybettiğimı düşündüğüm zamanlar dahi oldu. Görücü usulü denen absurd sistemi savunan arkadaşlara Hır çift sözüm var.Ruhunuzun kabul etmedogı hıc bir giysi bedenınıze uynayacaktır. İç dunyanıza tanıklık etmeyen ıbsankarla adla mutlu olqmazsınız.Bu yüzden görücü usulü dene sacmaşıga koca bir hayır diyorum

15 Ekim 2018 13:49

rümeysaaav

bekarlık sultanlık

15 Ekim 2018 13:50

ümtcy

evlenipte ne yapıcaz boş iş

16 Ekim 2018 08:27

ik465855
Aday Memur
1.çalışan alma dili çok çıkar. 2.evlanmaden herşeyi konuş şartlarını söyle :mesela annem babam yaşlanınca yanımda kalabilirler de 3.evlendiğin kızın ailesine bak mesela evde kimin sözü geçiyor kayınbabanın lafı sözü dinleniyorla evlen yoksa uzak durrr 4.İçinde Allah korkusu var mı yoksa ondan hayır gelmez
16 Ekim 2018 09:34

peripa88
Kapalı

KESİNLİKLE EVLENMEYİN

16 Ekim 2018 14:12

veysel kabayel
Aday Memur
misal bana göre evlilikte başta erkeğin o sorumluluğu alması lazım .. benim istediğim eş ise Hanım hamarat olacak. Titiz olacak. Ahlaklı ve Saygılı olacak. Allah korkusu olacak. Cesur olacak aldığı bu evlilik sorumluluğunun hakkından gelebilecek birini istiyorum hayatımda. O kişiyi zaten baş tacı ederim. Yeterki yerini bilsin.Ben isterimki evim yuvam temiz olsun. Düzenli olsun. Yemekte zıkkım olsa dahi hazır olsun. Kapıdan içeri girdiğimde alnından öpüp hanım bugün neler yaptın diye bileceğim bekleyen bi eşim olsun
16 Ekim 2018 14:28

since1980
Aday Memur

Erkek= Öfkeli kalabalık

Kadın= Çevik Kuvvet

Evlilik=Bir elinde cop, bir elinde kalkan ve üzerinde robocop kıyafetleri giymiş tam donanımlı çevik kuvvettir. Israrcıdır, kararlı ve istikrarlıdır. Gücünün, yetkilerinin ve yapabileceklerinin farkındadır . Bütün yetkilerini ve sahibi olduğu becerileri sayesinde asıl amacı olan sizi kendi istediği bölgede tutar. Flört etmeye başladıktan sonra baskın tarafını hafiften göstermeye başlar. Gidilecek mekanın yerini ve zamanını o seçer. Ailesi ile onun istediği zaman tanışırsın. Söz, nişan, düğün tarihlerinin, bu faaliyetler esnasında yapılması/yapılmaması gerekenleri o belirler. Düğün mekanını, giyilecek elbiseleri, kuaföre gideceklerin listesini, takılacak ziynet eşyalarının özelliklerini, evin yerini, katını, evin eşyalarını, eşyaların dizaynını, düğünün başlangıç şarkısını, takıların kimde kalacağını, balayına gidilecek yeri vs. vs.!! Yenecek yemeğe, arkadaşlık kurulacak kişilere, evlendikten sonra devam edebilecek arkadaşlıklarınıza, yatılacak saate, gidilecek tatilin yerine ve zamanına, yapılacaksa çocuk sayısına o karar verir. kadın reistir, o ne derse o olur.

Not: Bunları ben demiyorum haa! Bizim bi arkadaş var, geçen o söyledi

16 Ekim 2018 14:48

figlidelsole
Aday Memur

karşılıklı çıkar ilişkisi işte ne olacak.

16 Ekim 2018 19:49

i1453e
Aday Memur
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
30 Kasım 2018 18:11

Pertonya
Aday Memur

10 yıl önce aile baskısının da etkisiyle bulduğum ilk aday ile yıldırım nikahı yaparak evlendik. İnternet üzerinden tanışmıştık evlilik davetime icabet edip Türkiye' ye geldi ve 1 ay içinde nikah yaptık. Benden 10 yaş küçüktü.

İlk zamanlarda hiç tanımadığı bu ülkeye alışmakta zorluklar yaşadı. İlk iş olarak Türkçe öğrenmek için kursa gitti. Ehliyet için kursa gitti ve ehliyetini aldı. Doğal olarak kurs sayesinde arkadaş çevresi edindi. Ancak anlattığı bazı arkadaşlarını tasvip etmiyordum. Misal bu arkadaşlarından biri ülkesinde eşini ve çocuklarını bırakıp Türkiye' de bir erkekle beraber yaşıyordu. Ancak bu konuda ısrarcı değildim.

İlk çocuğu doğurduktan hemen sonra çocuğa bakma bahanesi ile ülkesinden annesini getirdi. Benim için bir sakıncası yoktu zira kendi annem yaşlı olduğundan onun genç annesinin daha iyi bakabileceğini biliyordum ve gerçekten de iyi idi.

Kendine daha fazla zaman kaldığı için işte bulamadığından gelişim kurslarına devam etti ben destek oldum diyebilirim. Ancak beni düşündüren gün içinde bomboş olduğu halde neden bu kurslara akşam vakitleri gidiyor ve geç saatlerde dönüyordu. Malum büyük şehir ve doğal olarak endişeleniyordum. Ancak bu konuda ona ısrarcı olmadım. Hatta güvenlik endişesi nedeniyle ona özel hususi araç satın aldım böylece kursa güven içinde rahatça gidebilecekti.

Bu ortamda herhangi ciddi bir sorunumuz yoktu. İlk çocuktan 3 sene sonra ikinci çocuğu doğurdu. İkinci çocuğu doğurduktan sonra çevrenin de etkisiyle (yaşanılan mahalle ve apartman komşuları) Müslüman oldu ve tesettüre girdi. Ben yine karşı çıkmadım. Neden karşı çıkayım ki.

Üçüncü çocuğu kısa bir sürede 2 yıl bile olmadan doğurdu. Üçüncü çocuğu 6 aylıkken sütten kesti ve yeni bir kursa kaydoldu. Bu seferki meslek edindirme kursuydu ve kurs bitince işi hazırdı. Nasılsa çocuklarla kayınvalide insan üstü bir çabayla ilgileniyordu. Ona da bol bol zaman kalıyordu. KKayınvalide ile zaman zaman çocukların bakımıyla ilgili kavga etseler de kadıncağız çocukları bırakıp gidemiyordu. Ben de elimden geldiğimce rahat ettirmeye çalışıyordum. Mesela annemi bir kez bile götürmediğim halde kayınvalideyi de alıp ailecek her yaz ultra herşey dahil otelde tatil yapardık.

Bir gün bana kursta yaşadığı bir olayı anlattı: Anlattığına göre kursta teneffüs verildiğinde sınıfta müzik açıp dans ederlermiş bizimki de bir kenarda oturup izlermiş. Bu esnada sınıftaki erkek öğrencilerden biri yanına gelip bunu dansa kaldırmak istemiş bu da hayır günah deyip red etmiş. Bunun üzerine herifte buna böyle inanç olmaz gibisinden laf etmiş. Bana hareketinin doğru olup olmadığını sordu. Ben garipsedim ama doğru bir hareket yaptığını söyledim ona.

Bu anlattığı kafama takılmış olacak ki aynı zamanda aile dostumuz olan bayan amirime olayı anlattım. Kadın bana "Senin derhal o kursa gidip görünmen gerekiyor" dedi. Ben de bunun üzerine hanımı da yanıma alıp kursa gittim. Yolda bizimkisi ne olur gitmeyelim beni orada rezil edeceksin deyip durdu.

Kursta herifi bulamadım bunun üzerine müdürün yanına çıktım. Bağıra çağıra durumu anlattım. Müdür Bey de "sakin olun, o herifin buna benzer başka olayları da olduğundan zaten kurstan attık ama siz de biraz eşinizi dinleyin" dedi.

Bu olaydan sonra içime iyice kuşku düştü. Bu yüzden hanımı takip ettirdim.

Bir cumartesi günü evdeyken su almak için mutfağa çıktım. O sırada bizimkisi mutfakta oturmuş telefonla görüşüyordu benim girdiğimi farkedince sesini düşürdü konuşmaya devam etti. Biraz dinleyince bir erkekle konuştuğunu anladım. Halen konuşmaya devam edince sinirlendim ve birşey söylemeden evden çıktım geç saatlerde döndüm.

Ancak şüphelerim ayyuka çıkınca telefonunu bir fırsat bulup kurcaladım son görüştüğü numaraya baktım. Sonra bu nu numaranınn sahibi aynı herifle kaydetmediği halde whatsapp yazışmalarını okudum.

Bu herife "Eşim seninle konuştuğumu farkedince sinirlenip dışarı çıktı, biliyorum içki alacak ve sarhoş eve dönecek, ben çok üzülüyorum" yazmış herifte buna "O seni seviyor her erkeğin böyle zamanları olabilir anlayış göster" gibisinden birşeyler yazmış.

Birkaç satırlık bu yazışmanın öncesi veya sonrası varsa da telefonda kayıtlı değildi.

Bu olayla ilgili kavga etmedik veya konuşmadık.

Başka bir haftasonu yine evdeydik ve şehir dışından misafir gelecek akrabayı bekliyorduk. Bu misafirin gelmesine 1 saat kala birden çocuğu gezdireceğim diyerek en büyük çocuğu alıp evden çıkdı. Çıkarken misafirin 1 saat içinde geleceğini gecikmemesini söyledim. Misafir geldi ama bu dönmedi. Üstelik telefonla defalarca aramama rağmen cevap vermedi. Misafir 2 saat bekledi baktı gelmeyecek kalkıp gitti. Ardından hava kararınca bu çocukla birlikte döndü. Kızdım ona ama kavga etmedik.

Onun kullandığı telefon hattı benim adıma kayıtlı olduğundan ayrıntılı fatura dökümü bana geliyordu. Dökümü incelediğimde o gün misafir gelmeden bu herif bunu arıyor 4-5 saniyelik bir görüşme oluyor. Bu çocuğu da alıp dışarıya çıktığında herifi arıyor ve 4-5 dakika konuşyorlar ne konuştuklarını bilmiyorum. Beni daha da şüphelendirecek başkaca bir hareketi yoktu.

Karşıma alıp konuştum. Böyle bir şeye niyeti varsa boşanmamız gerektiğini benim adımı kullanarak bunu yapamayacağını söyledim. Bana yanlış anladığımı heriften kurtulmak için konuştuğunu bir daha hiç konuşmadığını söyledi özür diledi. Ben de bu özürü kabul ettim.

Kurs bitti işe girdi çalışmaya başladı 6-7 ay sorunsuzdu.

Bir gün salonda oturmuş tv izlerken birden hiç yapmadığı bir şekilde salona gelip koltukta yanıma oturdu ve izlediğim filmi izlemeye başladı. Ben şaşkınlıkla ona bakarken yüzünde ciddiyetle karışık tebessüm vardı.

Bir süre sonra bana "Sana birşey anlatacağım ama kızma" dedi ben kızmam anlat deyince anlattı. Anlattığına göre o herif bu hiç karşılık vermediği halde sosyal medya üzerinden naber nasılsın şeklinde mesajlar atıyormuş. Ama o hiç cevap bile yazmıyormuş. Ben sosyal medya hiç kullanmam. Bana bunu neden anlattığını sordum, sonradan ona kızmamam için anlatmış. Ama ben aşırı kızdım ve tartıştık. Bana en çok koyan bunu anlatmadan yüzündeki o tebessüm, bu anı ömrüm boyunca unutmadım hep aklıma gelir.

Bu olay kuşkularımı arttırdı ancak somut birşey bulamıyordum bulsam zaten barındırmam. Takip olayını da amatörce de olsa gerçekleştirebiliyorum.

Çok sevdiği hatta ben ve akrabalarım asgari ücretle günde 10 saat haftada 6 gün çalışılır mı diye sürekli eleştirdiğimiz işini de 1 yıl olmadan sıkıldım diyerek bıraktı. Kısa bir süre sonra ailecek onun memleketine yaz tatiline gittik. Tatil dönüşü valizleri toplamışız havalimanına gitmemize saatler kalmış bir bahane ile kavga çıkardı ve bana "Biz burada kalıyoruz sen yalnız dön" dedi ve beni bir başıma gönderdi. Uçakta çocukların boş koltuklarını görünce sanki ölmüşler gibi derin elem yaşadım.

O moral bozukluğu ile Türkiye' ye döner dönmez eve bile uğramadan direkt uzak şehirdeki akrabanın yanına gittim çünkü boş bir eve dönmeye dayanamazdım.

Akraba yanında tatildeyken gece hayatına çıktım bir de sosyal medyada hesap açıp fotoğraflar paylaştım. Ama asla absürt paylaşımlar yapmadım.

Bir gün bana whatsapptan "Sen ilişki durumunu bekar yapmışsın madem öyle ben de boşanma dilekçesini buradaki hakime verdim onlar sana gönderecek" yazdı ben cevap bile yazmadım umrumda da değildi. Zira geldiğinden beri her kavga edişimizde boşanalım ülkene dön diyen bendim.

Ancak durumu öğrenen akraba araya girdi ve onu dönmesi konusunda ikna etti. O da benimle barışıp döneceğini söyleyince biletlerini aldım.

Onların dönmesine birkaç hafta varken eve döndüm. Bir gün evde sebepsiz yere daha önce hiç yaşamadığım bir şekilde şiddetli baş ağrısı çektim. Gözlerimden yaşlar geldi ve geçmesi saatler aldı. Ardından doktora gittim, tahlillerde birşey çıkmayınca doktor tansiyon ilacı yazdı ve tansiyonunu takiğ et dedi. Tansiyonumu takip ettiğimde ise daima 22-16 gibi yüksek değerler çıkıyordu. İlacı kullandıktan sonra düzene girdi. Ben bu yüksek tansiyonu yaşadığım bunun yüzünden yaşadığımderin eleme bağlıyorum.

Müslüman olduktan sonra beni "Neden namaz kılmıyorsun, neden oruç tutmuyorsun, halin vaktin yerindeyken neden hacca gitmiyoruz" şeklinde eleştirir dururdu, ben umursamaz davranırdım. Ülkeye geri dönme şartlarından biri de cuma namazlarına gitmemdi. Döndükten sonra onun gönlü olsun diye cuma namazlarına gittim. Hatta bana inanmadı da camide arkadaşla selfi çekip gönderdim.

Bir süre böyle sorunsuz devam etti.

Birkaç ay evvel belediyenin ücretsiz muhasebe kurslarına başladı. Kurs haftasonları sabah 09:00 dan öğleden sonra 13:00' e kadardı. Ama ben bunun yapamayacağını biliyordum çünkü o gece kursu sever.

Bu kurs bitmeden ingilizce kursuna para vererek kaydoldu. Kurs tam onun istediği saatlerde akşam 17:00 den 20:00' e kadar ve her gün var ve halen devam ediyor. Bu kursa başlar başlamaz ücretsiz muhabese kursunu da yarıda bıraktı.

Ancak en başından beri onun bu geç saatte dolaşma merakı beni aşırı derecede rahatsız ediyor.

Memur olduğum için ben akşam en geç 18:00 de evde olurken o benden 2 hatta 3 saat sonra eve dönüyor ve her gün böyle.

Hatta yazın hiçbir kursa gitmediği halde aparmanın kadınlarıyla kamelya sohbetleri adı altındaki apartman bahçesinde toplantılara gider (tarikat toplantısı olduğunu biliyorum) ve gece 22:00 den önce dönmezdi. Hatta bu yüzden ciddi bir şekilde ona boşanalım deyince ilk defa bana karşı nafaka kozunu kullandı: "İyi o halde sen bana nafaka verirsin bu evde biz yaşarız" dedi.

İşte evlilik bu halde...

Zaten bu kurslar olmasa

01 Aralık 2018 13:58

akademikbaytar
Yasaklı
Evlilik hayat boyu arkasını kollayacağın ve arkanı kollatacağın kişiyle yürüttüğün ilişkidir. En güzel tabirle HAYAT ARKADAŞI edinmektir. Hayat boyu sürebilecek halisane bir arkadaşlık. Ama sen insan değilsen kimse seninle arkadaşlık etmez. Eşin evlilik yüzünden bu arkadaşlığı yürütmek zorunda kalıyorsa da sorunların ardı kesilmeyecktir. Evlenince eşini tapulamış olmuyorsun. İkili bir ilişki yürütüyorsun sadece bu kadar. Evlilikte kadına biçilmiş roller var erkeğe biçilmiş roller var ama yine bu ilişki beraber yürütülüyor. Evlenecek kişiler kadın erkek ilişkisi nasıldır, karşıcins ne ister, karşıcinsle yaşanan sorunlar nasıl halledilir bilmiyorsa evlenerek büyük kumar oynuyorlar. Kadın nedir erkek nedir bi çıkın bi ilişki kurun bi tanışın konuşun öğrenin evlebileceğiniz kişinin nasıl biri olması gerektiğini. Ya da evlenince nasıl davranmanız gerektiğini. Evlilik kompleks bir ilişki aile ilişkileri falan da giriyor işin içine ama nasip kısmet biraz da iyi olması için Allaha el açmak lazım.
01 Aralık 2018 15:32

Pertonya
Aday Memur

Avukatla randevulaştım. Pazartesi dava açmak için görüseceğiz.

Bir arkadaş "Eşinin yıllar önce yaşadığı birliktelik açık bir aldatmadır. Mutlaka fiziksel birliktelik gerekmez. Bu da boşanma sebebi olabilir." dedi.

21 Aralık 2018 21:16

aras75
Kapalı

Artık dayanacak gücün kalmadi. Evi arsayı canımdan çok sevdiğim çocuklarimi da bırakıp ayrılıp gidebileceğim en uzak yere. Tayiın isteyip gideceğim. Eğer ayrılmazsam intihar etmekten korkuyorum. Intihardan daha ıyidir herhalde ayrılmak. Yeter ki beni bıraksın herşey onun olsun. Aslında amacım çocuklarımın bu durumdan etkilenmemesi için 20 li yaşlara kadar katlanmak ve çocuklara her şeyi anlatarak ayrılmakti ama inanın dayanacak gücün kalmadi. Inşallah anlaşmalı olarak tek celsede biter bu felaket. Tek düşündüğüm çocukların hasretine nasıl dayanacak. O kadar tatlılar ki. Off off bakalim nasıl olacak bu işler..

24 Haziran 2020 16:59

Pertonya
Aday Memur

30/11/2018 tarihinde yazdığım mesajdan 2 ay sonra kadın evden kaçtı

mecburen anlaşmalı boşandık

ancak karar kesinleşmeden kadın metresliğini yaptığı herifin lüks arabasıyla gece yarısı adresten çocuk almaya gelince kararı istinaf ettim

bozuldu ve çekişmeli dava halinde geldi

yarın üçüncü duruşması yapılacak

şimdiye kadar çocuklar ve nafaka dahil kazanan kadın oldu

benimle ilgili her hangi bir somut delili olmamasına rağmen kadınlara pozitif ayrımcılığın ne olduğunu yaşayarak tecrübe ediniyorum

Toplam 89 mesaj