Editörler :
10 Mart 2018 09:10   


Isı yalıtım kalınlığının ne kadar olması gerekir?

Kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve bölgesel iklime göre yalıtım kalınlıkları değişecektir. Ilıman bir iklime sahip Marmara bölgesi icin minimum 3 cm Carbokaplama poliüretan sprey köpük uygun olacaktır. Carbokaplama www.carbokaplama.com sprey poliüretan yerine diğer yalıtım malzemeleri kullanılacaksa 3 cm den daha kalın bir ısı yalıtım kaplaması tavsiye edilir. Karasal iklime sahip Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde en az 5 cm sprey poliüretan köpük uygulaması yapılması gerekir. Ne yazık ki 3 cm yapılan sprey poliüretan ısı yalıtımı ortalama -7ve -8 derecede çok etkili bir yalıtım yapmayacaktır. Poliüretan dışında XPS, EPS ve taş yünğ gibi malzemeler kullanılacaksa minimum 7-8 cm kalınlıkta yalıtım yapılması tavsiye edilir.Avrupa'da kışın ortalama -8 derece olan bir bölgede 10-15 cm kalınlığında XPS ve EPS mantolama yapılmaktadır. Ne yazık ki ülkemizde fiyata ve yanlış bilgilendirme gibi unsurlardan dolayı genellikle yurdun her bölgesinde 3-4 cm kalınlığında ısı yaltım uygulaması yapılmakatadır.

15 Eylül 2018 19:49

snmyfe
Aday Memur

Evin iç kısmı odalar içinde ısı yalıtımı söz konusu. Gergi tavanodalarda ısı ve ses yalıtımını sağlamaktadır. Yakıttan tasarruf sağlar.

17 Şubat 2019 13:37

bahar end
Aday Memur

Bu soruya başka bir soruyla ekleme yapmak istiyorum. Isı Yalıtım Malzemeleri illa kalın mı olmalı? Yani kalın olmayan ama ısı yalıtımı sağlayan malzemeler yok mu? Örneğin çay kahve termosları içindeki sıcaklığı dışına vermiyor. Bunu nasıl yapıyor? Veya kış günlerinde termal içlikler satılıyor ve birçok kişi soğuktan korunmak için bunları kullanıyor, 1-2 mm lik kumaşla nasıl yalıtım sağlanıyor? Cam firmalarının ürettiği Low-e yani düşük emisyon camlar var. Bu camların üzerine kaplanan, kalınlığı 1 mm dahi olmayan bir tabakayla nasıl "ısıcam" özelliğine kavuşuyor... Aklıma bir çırpıda gelen örnekler bunlar... Bu örneklere bir yenisi daha son 3-4 yıldır inşaat sektöründe kullanıma giren Termal Boyalar oldu. "www.dryfix.com.tr" Isı Yalıtım Boyası, 1-1,5 mm kalınlıkla ısı yalıtımı sağlayan bir ürün olarak kullanılıyor. Çevre Şehircilik Bakanlığının Brim Fiyat Poz No. 04.553/09 Isı yansıtma özellikli dış cephe boyası... Peki bu "Termal Boya" nın diğer Isı Yalıtım Malzemelerinden farkı nedir? Eps, Xps, Taş Yünü, Cam Yünü gibi malzemeler içinde durağan hava boşluğu yaratarak ısı geçişini engellemektedir. Isı Yalıtım Boyası ise üzerine gelen ısıyı geldiği yöne geri yansıtarak Reflekte etmektedir. Güneşten gelen kızılötesi ışınlarla Dünya'ya taşınan ısı, radyan ısıdır. Dryfix Thermal 100 gibi ürünler bu radyan ısıyı reflekte etmektedir. Bu reflekte değerleri ASTM C 1549 ve ASTM C 1371 standartlarında yapılan testlerle ölçülmektedir. Bu test yöntemlerinde piyasadaki Termal Boya, Isı Yalıtım Boyası ürünlerini incelediğimizde %85-%90 arasında değerler elde edildiğini görüyoruz. Bu değerler oldukça başarılıdır. Ülkemizde yerel Boya ve Yapı Kimyasalları üreticisi firmalar tarafından ürün gamlarına eklenen Termal Boyalar, ülkemizin ithal enerji ihtiyacını düşürmek için çok kıymetlidir. Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu öncesi eski binalarda birçoğumuz Isı Yalıtımı ve Dış Cephe yenilemesi yaptıracağız. Bu işlerimizi yapabilecek firmalar aramaktayız. Termal Boya üreticilerinden, Uygulama Bayilerinden de fiyat teklifi alalım. Yerel üreticilerimiz tarfından üretilen Isı Yalıtım Boyası gibi inovatif ürünlere binalarımızda yer verelim...

Toplam 2 mesaj