Editörler : **sude**
10 Mart 2018 21:13   

Smmm nasıl bir meslek

Merhaba,

Kamu yönetimi bölümünden yeni mezun oldum ve önümde iki seçenek var.

1. Şu an çalıştığım şirketin muhasebe bölümüne geçip muhasebeyi öğrenmek ve smmm için gerekli sınavlara girip belgeyi almak.

2. KPSS'ye hazırlanmak.

Seçim yapmakta kararsızım. Çalıştığım şirketin muhasebe bölümünde iş temposu yoğun değil ve uzun süre işsiz kalma korkum olmaz. Diğer yandan SMMM için internette pılan yorumlar (çok yopun çalıştıkları, çok çalışmalarına karşın hakettiği karşılığı alamadığı vs.) beni korkutuyor.

Mesleğin içinde olanlar artılarını, eksilerini paylaşırsa çok sevinirim. Belgeyi almak için ne kadar masraf yapılıyor? Maaş ortalaması nedir? İşsiz kalma durumum olur mu? vs. Teşekkürler.

10 Mart 2018 23:05

izmirgvsr
Aday Memur

gecmiste 12-13 yili askin suredir ozel sektorde muhasebecilik yapmis biri olarak dusuncemi aktarmak istedim.ozel sektorde muhasebecilik cok stresli,mesai saati esnek olan,vergi donemleri yaklasirken cok yogun gecen bir meslek.smmm olmanin ayrica zorluklari bulunmakta,oncelik sinavdir ve bu sinavi gecebilmek zordur.sinavi gectiniz ve smmm oldunuz diyelim,yaptiginiz isin mali yonden hicbir zaman karsiligini alamayacaksiniz ustune imza yetkiniz oldugu icin tum sorumluluk sizde.gelecek vergi cezalari,yaptirimlar vs karsisinda patronla burun buruna gelirsiniz ve ayliginizdan ceza kesintisine kadar gider.personelinizin yaptigi isleri surekli kontrol etmek ve dikkatli olmak zorundasiniz muhasebe de 0.01 kr luk fark bile yeri gelir buyuk cezalar dogurur.denetim zamani uyku uyuyamazsiniz.diyelim kendi ofisinizi actiniz,o zaman biraz daha iyi diyebilirim ancak bunun icinde geniz bir cevre,sermaye gerekli,ofisinizde en az 2 muhasebeci olmali ki isleri yetistirebilesiniz vs vs.bu liste uzayip gider,ben bu stresten kurtulmak icin yillar sonra kpss tercih ettim ve kazandim.meslegimi cok buyuk askla yapabilirim,kazancim dusuk olsa da olur derseniz..karar sizin...ve hicbir zaman is garantiniz yok bunu bilin,kendi ofisiniz olsa bile musterilerinizin surekli sizinle calisacaklari garanti degil,yedikleri cezalarin sorumlusu olarak sizi gorduklerinde diger sirketlere kotu referans vermeleri de cabasi

Toplam 1 mesaj