Editörler : oto-danisman-expert
19 Mart 2018 15:41   

İkin el oto fiyatları sizcede abartılı değil mi ?
Geçen yıl 15 000? ye satılan araba şimdi 25 000? olmuş ve alım satım yok favoriye aldığım ilanlar 15 gündür satılmamış durum vahim
19 Mart 2018 17:29

ashil13
Daire Başkanı

0 km araba fiyatlarından haberiniz yok sanırım :)

19 Mart 2018 20:37

uğur25
Daire Başkanı

Bazı ilanlarda plakaları neden kapatıyorlar. bilen varsa cevaplayabilir mi.

20 Mart 2018 00:26

Asweety
Aday Memur

Sanırım düzenleme gelicek buna

20 Mart 2018 09:33

cengaver44
Genel Müdür

c sınıfı doğru dürüst bir araba alayım derseniz 100 bin tl'den aşağı araba yok. haliyle bu 2. ele de yansıyor. malum dolar da yükselişte maalesef fiyatlar daha da artar gibi görünüyor.

20 Mart 2018 18:33

917-Short Tail
Daire Başkanı

Abartılı kelimesi mevcut durumu anlatmak icin cok az kalır. iyiki paradan alti sifir atıldı yoksa şimdilerde c segment bir sıfır km araba icin tam yüz trilyon ödüyor olacaktık ;))

20 Mart 2018 23:16

insangibi90
Genel Müdür

Bunum %80 nedeni sahibinden.com ve ben bunu sermaye piyasasina şikayet ettim sizde edin. Kontrolsuz bir ilan trafiği var ve hak edilmeyen değerde mal satılıyor.

Örnek verirse eger X şahsın arabasının hakikatta ederi 43.000 TL. Ama.bu X sahsı lan bi 47.000 TL den koyayım diyor. Ayni marka model ve benzer ozelliklere sahip arabası olan Y şahsı da lan kaça satsam acaba dur bi piyasaya bakayım derken X sahsının 47.000 liraya sattığı arabayı görüyor. Sonra kendi arabası eger 3.000 km falan aşağı ise lan bunun ki 47 ise benimki 50.000 eder diyor ve 50.000 yazıyor. Daha sonra bu iki aractan daha iyi olan boyasız bir araca sahip olan Z şahsı aq bunlar bile 50.000 ediyosa benimki en az 56.000 eder ama dur ben 58.000 yazayim eğer birtane sazan bulursam satarım olmadı 2.000 lira pazarlıkla indirtmiş gibi yaparım gariban sevinir ben gene istedigim paraya satmış olurum diyor.

Sonra bir bakıyorsunuz ortalama 43-46.000 bandında olması gerekem arabalar 56.000 liraya çıkmış oluyor. Sifir arabalara laf vurmadan oncede 2002-2005 yılı aracların en az 25.000-30.000 arası oldugunu unutnayalım tam 16 yıllık arabalar.

Tüm bu saydıgım sebeblerin ve olan olayların yaklasık 5 yildır böyle olduğunu düşünün ve birike birike millet göre göre hal bu oldu. Dediğim gibi %80 tek neden sahibinden.com

21 Mart 2018 20:40

yerelci emre
Aday Memur

merhaba,

Tutup da kimseyi savunmayacağım ancak şöyle eksik bir nokta var. Tüm maliyetler artarken araç eskise dahi ürünün fiyatının artmaması gerektiğini düşünüyorsunuz sanırım. Söylenene katılıyorum ancak bende ilana araç koyan biri olarak X ve Y kişilerinin fiyatı yüksek yazması sebebiyle de acil satmak zorunda kalsam dahi fiyatı düşemiyorum. Çünki piyasada aşırı derecede büyük bir güven sorunu var. sizlerin dediği gibi ben o malın hak ettiği değerini yazsam alıcı olan kişiler şüphe ile yaklaşıyorlar. Bahsettiğiniz firmanın tekelleşmiş olması bir sorun olabilir ama bu yine onu bağlamaz. Biz satıcı olarak sürekli olarak birbirimizin gazına geliyoruz. Bu da fiyatlara direkt olarak etki ediyor.

22 Mart 2018 10:56

sniper1234
Aday Memur

az bile yapıyorlar bu millet daha fazlasını hakediyor. buna laf etmeden önce 50 bin tl ye türkiye girişi olan bi otomobili devlet bize nasıl 120 bine kitliyor diye sorgulayın önce. bunun adı vergi değil yancılıktır. bi araba kendine bi araba devlete alıyorsunuz.

22 Mart 2018 21:05

Önderaziz
Aday Memur

az bile yapıyorlar bu millet daha fazlasını hakediyor. buna laf etmeden önce 50 bin tl ye türkiye girişi olan bi otomobili devlet bize nasıl 120 bine kitliyor diye sorgulayın önce. bunun adı vergi değil yancılıktır. bi araba kendine bi araba devlete alıyorsunuz.

sniper1234, 1 ay önce - Alıntıya git
Konumuz ötv değil bu ülkede ötv var ama ötv olmayan ülkelerdede araç işletimi pahalı burda faiş seviyelerde değil konumuz herşeyin bi ederi var geçen yıl 15000 liraya almadığımız kalos bu yıl 25000 bütün markalar yüksek fiyatlarda haliyle alım satım durmuş vaziyette
23 Mart 2018 12:09

ahmet99
Daire Başkanı

Ara ara bu konu gündeme geliyor.Arkadaşlar konunun farklı boyutlarından doğru tespitler yapmışlar. Öncelikle ben 2 sene önce araç aldığımda euro 3,20 dolar 2,80 di.bugün euro 4,85 yani yüzde 50 artmış. ogün 60 bin tl olan aracın sadece kur artışına bakarak 90 bin tl olması gerekiyor. çünkü araçlar ithal girdiler hammadde hepsi dövize endeksli. artı geçen yıl yapılan ötv düzenlemesi 90 bin tl üzerindeki araçları direk 20 bin tl arttırdı.örneğin bayi karı dahil 86 bin tl net fiyatı olan passat anahtar teslim 163 bin tlye geliyor. ülkede reel enflasyon %25 ten aşağı değil bence. sıfır araçlardaki artış tabiki 2.elede yansıyor. satılmıyor zannetmeyin en geç mayıs ayından itibaren hepsi satılacaktır .benzin 10 tl olsa insanlar araç kullanmayacakmı kullanacak.araç alacak kişide mecburen hangi aracı alırsa alsın bu fiyatlardan alacak. Diğer bir etken malum ticaret sitesinin fiyatları etkildeği bu görüşte nispeten doğrudur. Aynen arkadaşın dediği gibi herkes birbirine bakarak fiyat yükseltiyor.Ama sonuçta arz talep meselesi fiyatlar denge buluyor.Her geçen ay yaza doğru zarar edersiniz aracınızı çabuk almanızı tavsiye ederim.

23 Mart 2018 15:02

sniper1234
Aday Memur

geçen yıl cebinde olan 25 bin tl nin değeri bu yıl döviz karşısında 15 bin tl. anlatmak istediğim bu. bende bi ikinci el kullanıcısıyım aracımı alırken bu araba bu fiyat etmez diyerek aldım. ama dövize bakarsan artması gayet normal. ekonomi programlarında şu tabiri duyarsın dolar yükseldi. hayır kardeşim benim tl min değeri şu kadar düştü deseler herkes anlıycak.

28 Mart 2018 09:15

labistanbul
Şube Müdürü

Motorlu taşıtların parasal karşılığında ki zaruri güncellemeler, serbest piyasa ekonomisinin capital sistemde ki reel sonucudur. Çomarlandın!!!

Toplam 12 mesaj

ANKET
Erken seçimle ilgili açıklanan 24 Haziran 2018 tarihini nasıl buluyorsunuz?