Editörler : swat3410E.Kayı Han

Kapalı
29 Mart 2018 18:38

Safra kesesindeki çamur polisliğe engel mi?

Safra kesemde çamur varmış.. Polisliğe engel olur mu bu

krieger38
Memur
29 Mart 2018 20:43

Yeni yönetmeliğe göre safra kesesi hastalıkları artık engel. Dahiliyenin Gastroenteroloji bölümünün B maddesinde ?fonksiyon bozukluğu yapmayan safra yolları ve safra kesesi hastalıkları? maddesi yer alıyor. Daha önce fonksiyon bozukluğu yapması gerekiyordu engel olması için o yüzden bu zamana kadar ağır safra kesesi sorunu olan haricinde elenen falan olmadı diye biliyorum.

okanklc21
Kapalı
29 Mart 2018 22:55

anlamadım engel mi değil mi

krieger38, 6 yıl önce

Yeni yönetmeliğe göre safra kesesi hastalıkları artık engel. Dahiliyenin Gastroenteroloji bölümünün B maddesinde ?fonksiyon bozukluğu yapmayan safra yolları ve safra kesesi hastalıkları? maddesi yer alıyor. Daha önce fonksiyon bozukluğu yapması gerekiyordu engel olması için o yüzden bu zamana kadar ağır safra kesesi sorunu olan haricinde elenen falan olmadı diye biliyorum.

krieger38
Memur
30 Mart 2018 10:33

Safra taşı, safra kumu, safra polipleri vs. Artık polisliğe engel. Safra çamuruda safra kesesi hastalıklarına dahil ediliyorsa eğer o da engeldir. Doktora sormanda yarar var bunu. Safra çamuru dediğin şeyin tedavisi varsa, tedaviyle geçiyorsa tedavini yaptır. Ultrasonda çıkacağı için genel cerrah ve dahiliye bulgu olarak yazacaktır. Sonra uğraşırsın, ikinci hastaneyle Ankara?yla falan başın ağrımasın boş yere. En iyisi bir genel cerraha git tedavisi ilacı falan varsa halletmeye bak derim.

okanklc21
Kapalı
30 Mart 2018 19:57

Ameliyat ile alıyorlar. Problem olur mu ameliyat?

krieger38
Memur
30 Mart 2018 20:30

Yanlış hatırlamıyorsam yeni Yönetmeliğin Genel cerrahi bölümünün c maddesinde başarılı safra kesesi ameliyatı diye ibare var. Safra kesesini aldırmak engel ve ayrıca organ eksikliği sayılacağı içinde engel. Hemen tez karar verme genel cerraha git birkaç yerde daha ultrasonla baktır ilaç falan var mı yokmu bir araştır doktoruna sor. Küçük bir şeyse ve fonksiyon bozmuyorsa hiçbir doktor ameliyat edip almaz. Sen bitki kürleri ve varsa doktoruna danışıp ilaç kullan. Bu yeni yönetmelik birçok kişiyi madur etti. Eften püften şeylerle adam eliyorlar. Sanki uzaya astronot alıyorlar. Subaylıkta bile böyle sıkı sağlık yönetmeliği yok. Sözde adam lazım tam tersi sanki elemek için adam arıyorlar.

okanklc21, 6 yıl önce

Ameliyat ile alıyorlar. Problem olur mu ameliyat?

okanklc21
Kapalı
30 Mart 2018 22:06

Anladım fakat safra kesesini almıyorlar içindeki taşı alıyorlarmış hemde tek kesik atmaadan bağırsaga düşürüp yapıyorlarmış bunu. Zaten taş değil çamur demişti doktor bi ilaç bile vermedi. Şimdi polislik olayı olunca kafama dank etti yani en kısa zamanda gidip baktırcam bakalım neymiş nasıl çözülürmüş.

krieger38
Memur
30 Mart 2018 22:28

O zaman yapman gereken benimde dediğim gibi bir genel cerraha muayeneye gitmen. 1 yıl önce saframda çamur tespit edilmişti rutin kontrollerimi yaptırmak istiyorum dersin. Doktor ultrason çekinmeni ister seni ultrasona yollar. Artık ne çıkarsa ona göre bir yol izlersin. Ama sana önerim yağlı şeyler glikozlu şeyler ve safraya kötü gelen yumurta gibi şeyleri yeme. Safra ve karaciğer için özel bitkiler kürler var onları tüket. Spor yapıp bunları uygularsan bir daha oluşma olasılığını ortadan kaldırmış olursun hemde şifa olur. Yemek en önemli unsur unutma. Hakkında hayırlısı olsun.

okanklc21, 6 yıl önce

Anladım fakat safra kesesini almıyorlar içindeki taşı alıyorlarmış hemde tek kesik atmaadan bağırsaga düşürüp yapıyorlarmış bunu. Zaten taş değil çamur demişti doktor bi ilaç bile vermedi. Şimdi polislik olayı olunca kafama dank etti yani en kısa zamanda gidip baktırcam bakalım neymiş nasıl çözülürmüş.

okanklc21
Kapalı
30 Mart 2018 23:03

Eyvallah hocam sağolasın.

krieger38, 6 yıl önce

O zaman yapman gereken benimde dediğim gibi bir genel cerraha muayeneye gitmen. 1 yıl önce saframda çamur tespit edilmişti rutin kontrollerimi yaptırmak istiyorum dersin. Doktor ultrason çekinmeni ister seni ultrasona yollar. Artık ne çıkarsa ona göre bir yol izlersin. Ama sana önerim yağlı şeyler glikozlu şeyler ve safraya kötü gelen yumurta gibi şeyleri yeme. Safra ve karaciğer için özel bitkiler kürler var onları tüket. Spor yapıp bunları uygularsan bir daha oluşma olasılığını ortadan kaldırmış olursun hemde şifa olur. Yemek en önemli unsur unutma. Hakkında hayırlısı olsun.

keremefe22
Aday Memur
31 Mart 2018 13:07

şuanda 21. dönemdeyım safra keseni aldırman polisliğe engel değil ancak safra kesesinde taş bulunması polisliğe engel.gelmeden önce safra keseni aldırırsan eğitimler sırasında sıkıntı çekmezsın.devrelerim arasında safra kesesinde taş cıkıp,safra kesesini aldıranlar oldu.

bu arada yazılanların tamanını okumadım ancak safra kesesinden taşı almak diye bir şey yok,direk safra alınıyor ameliyatta.

krieger38
Memur
31 Mart 2018 17:10

Genel cerrahinin A maddesinde (Tümör harici nedenlerle yapılmış Kolesistektomi sağlam kabul edilir.) İbaresi mevcut. C maddesinde (safra yolları ve safra kesesi başarılı cerrahi müdahaleler) ibaresi var. Yönetmelik kendi içerisinde çelişiyor resmen. Bu duruma sağlık kurulu karar verecek büyük ihtimal. Ama safra önemsiz bir organ olduğu için alındığı taktirde de sorun çıkaracağını ben düşünmüyorum.

qwertyas
Daire Başkanı
19 Nisan 2018 15:21

Hocam ne polisliği düşünüyorum ne safrayla ilgili bilgim yok buraya nasıl geldim onu da bilmiyorum ama bu kadar yardımsever bir insan görünce Teşekkür etmek istedim. Sizden Allah razı olsun. Konuyu da dağıttım ama kusura bakmayın.

krieger38, 6 yıl önce

Genel cerrahinin A maddesinde (Tümör harici nedenlerle yapılmış Kolesistektomi sağlam kabul edilir.) İbaresi mevcut. C maddesinde (safra yolları ve safra kesesi başarılı cerrahi müdahaleler) ibaresi var. Yönetmelik kendi içerisinde çelişiyor resmen. Bu duruma sağlık kurulu karar verecek büyük ihtimal. Ama safra önemsiz bir organ olduğu için alındığı taktirde de sorun çıkaracağını ben düşünmüyorum.

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi