Editörler :
04 Nisan 2018 09:02   

İlahiyat fakültesi ve yeni sınav sistemi hakkında

Merhaba arkadaşlar kısmet olursa ilahiyat okumayı düşünüyorum fakat hangi puan türünden aldığını, hangi derslere çalışmam gerektiğini bilmiyorum, bizim zamanımızda öss vardı onunda üzerinden çok sular aktı, şimdi;

1)Yeni sınav sistemine göre ilahiyat fakültesi hangi puan türünden alacak ve hangi derslere çalışmam gerekiyor?

2)Derslerden ortalama kaç net yapmam gerekiyor ve ilahiyatın ortalama puanı nedir?

3) Örgün eğitim olarak ilahiyat önlisans bölümü var mıdır?

4) Sizin tavsiyeniz nelerdir?

Teşekkür ederim.

04 Nisan 2018 17:50

eyyup.krgl
Aday Memur
Bu sene sınav sistemi baştan başa değişti şuan şu derse şu kadar yoğunluk verelim gibi kesin birşey söylenemiyor bu sene sınava başvurmadıysanız sene ye daha net bilgi edinirsiniz. Benim nacizane tavsiyem önceden bi lisans mezunuysanız ikinci üniversite kapsamında açıktan 2 yıllık okumaya başlayın örgün kazanırsanız da dersleri saydırırsınız biraz erken bitirebilirsiniz.
09 Haziran 2018 20:30

Qaraxan
Aday Memur

Kardeşim zorunda kalmadıkça ilahiyat okuma din üzerinden para kazanılmaz öğretmenliğin geleceği pek parlak değil her mezun olanın öğretmen olması her yıl daha da zorlaşıyor.

Dini öğrenmek için ise gideceğin son yer ilahiyat fakültesidir. Eğer ingilizce konusunda kendine güveniyorsan ingilizce ilahiyata gel çok daha kolay ilahiyat fakültesi arapça ağırlıklı olsa da islam ilimleri üzerine çalışacaksan git medrese oku okuduğun şeyi yanlış anlamak allah korusun yoldan bile çıkartır. Eğer ingilizcede ilerleyeceksen avrupada yayınlanan yeni çalışmaları takip edebilir ingilizce ademik makale ve tez yazabilirsin.

İmanını kaybetmek istemiyorsan önce otur ilahiyat fakültesinde anlatılan yanlışların doğrularını öğren.Dediğim gibi ingilizce ilahiyat bölümü hariç ilahiyat fakültelerinin akademik bir tarafı yok bir de kalitesiz öğrenci kitlesi var git açıktan 2 yıllık oku artık sınavsız ilitama geçiş yapılıyor diyorlar eğer öyleyse yattığın yerden diplomayı alırsın.

İngilizce ilahiyat ile çok iyi bir ingilizce, ikinci yabancı dil, arapça öğrensen bile yanına kardır.

Toplam 2 mesaj

ANKET
Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun karşı karşıya geldiği program, fikrinizi değiştirdi mi?