Editörler : crops35
12 Nisan 2018 22:24

Memur Aanı suçtan 2 defa cezalandırılamaz hükmü

657 sayıli DMK.nun hangi maddesinde yazıyor?

Delicfg
Aday Memur
13 Nisan 2018 09:22

aynı suçtan 2 tane cezalandırılamaz bir üstü verilir tekerrür halinde

Iker Munian
Daire Başkanı
13 Nisan 2018 09:26

aynı suçun tekrarı halinde bir ağır ceza uygulanır hükmü var.

657 DMK 125. madde de

Cafer Çiftçi
Aday Memur
13 Nisan 2018 09:53

Teşekkür ederim arkadaşlar.Ancak benim sorum aynı suçun tekerrürü halinde değil.Örneğin memura uyarı cezası verildi.Suçun tekrarı söz konusu değil.Aylar sonra verilen bu uyarı cezası gerekce gösterilerek memur tayin edildi.Yani aynı suçtan iki defa cezalandırıldı.İşte bunun olamayacağına dair net bir ifade varmı 657.sayılı DMK.da

techie officer
Genel Müdür
13 Nisan 2018 23:42

cafer bey, tayin ettirmek cezalandırmak demek değildir. idarenin amacı cezalandırmak olabilir belki ama resmiyette size yapılan işlem ceza değilidir, tayin işlemidir. hiç disipilin cezası almayan da tayin olmuyor mu?

aynı suçtan 2 defa ceza almanız için: aynı suçtan 2 defa soruşturma geçirmeniz lazım. veya aynı soruşturma üzerinden size 2.ceza tebliğ edilmesi lazım. sanmıyorum ki idare böyle basit bir hata yapsın.

uyarı cezası gerekçe gösterilerek, yapılan bu tayin işlemini dava açarak iptal ettirmek istiyorsanız, "aynı suçtan 2defa ceza verildi" diye dava açmayın. tayin işleminin usulsüz veya gereksiz ve/veya gittiğiniz yerde kadronuza ihtiyaç olmadığını veya tam tersi tayin olmadan önce çalıştığınız yerde kadronuza ihtiyaç olduğunu ispat edebiliyorsanız, tayin işleminin iptali için Y.D davası açın.(60 gün içinde) ayrıca bu tayin işlemi uzun vadede mobbing davası içinde bir delil sayılır.

bu konuda size daha öncede bilgi vermiştim galiba yanlış hatırlmaıyorsam. inanmıyorsanız bir avukata danışabilirsiniz. teklif var ısrar yok...

Cafer Çiftçi
Aday Memur
14 Nisan 2018 11:25

Sayın techie officer, Öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum.Siz tayinin ceza olmadığını söylüyorsunuz.Ama bir insanın aile düzenini bozarak,maddi manevi mağdur ederek isteği dışında görev alanının en ücra köşesine ve mesleği ile ilgili bir birime tayin edip 16 ay boyunca boş oturtmak ceza degil de nedir acaba?Üstelik neden tayinimin çıkarıldığını sorduğum dilekçeme verilen resmi cevapta "geçirdiğiniz soruşturma için tayinimin çıkarıldığı"net bir şekilde ifade edilmektedir.Neden uyarı cezasından 7 ay sonra tayinimin çıkarıldığını sorduğum dilekçeme verilen resmi cevapta da "uyarı cezasına ragmen görevinizi suistimal ile ilgili sozlu şikayetlerin devam etmesi nedeniyle"denilmiştir.

techie officer
Genel Müdür
14 Nisan 2018 18:20

Cafer bey Allah size kolaylık versin. benim size bu konuda söyleyecek başka sözüm yoktur. Umarım beni anladığınız zaman her şey için çok geç olmuş olmaz. teklif var ısrar yok. vesselam...

Cafer Çiftçi
Aday Memur
14 Nisan 2018 23:52

Teşekkür ederim.Benim avukatım var zaten ve hukuki süreç devam etmekte.
Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi