Editörler :
17 Nisan 2018 20:45   

Erken seçim değil erken ittifak

Çok erken bir seçim tarihi yerine , seçimden sonra geçilecek olan hükümet modelinin şimdiden uygulanmasını öneriyorum.

Şimdiki uygulamada olan parlementer sisteme göre amel edilip bakanlar kurulu cumhur ittifakı modelinin fiili uygulaması olan Ak-Mhp koalisyonu şeklinde yenilenir. Mhp'li bakanlar bakanlar kuruluna ilave edilir.

Yeni sisteminde peyderper fiili uygulaması gösterilmiş olur.

Erdoğan zaten seçilmiş cumhurbaşkanı , sorun yok...

18 Nisan 2018 06:24

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı

Cumhur ittifakının temel taşları olan iki partinin kan uyuşma testi olur aynı zamanda yeni bir bakanlar kurulu yenilemesi...

MHP, şimdiye kadar sadece dışarıdan destekledi hükümeti.

Hükümetin içine girmeli, devlet tecrübesi ile beraber bakanlar kurulunda MGK da konuşulan devletin mahrem konularınada muttali olmalı. Asıl bu safhalardan sonra, cumhur ittifakının kökleşeceğini bekliyorum ben. Tam tersinide bekleyenler olacaktır tabii ki. Herşey mümkün bu dünyada tabii ki!...

18 Nisan 2018 06:33

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı

Cumhur ittifakının temel taşları iki parti gibi görünsede, hakikatte sadece Sayın Devlet Bahçeli'nin şahsi çabasıyla başlamış ve yürümektedir. MHP nin içinden sadece Devlet Bahçeliyi çeksek cumhur ittifakının müstakbel ömrü kurumsal olarak MHP açısından birkaç ayla sınırlıdır. Ama, MHP nin hükümete dahil edilmesi MHP yi ittifakın doğal ve daimi temel taşı yapacaktır. Aslında, çok geç kalınmış bir karardır esasında... Yenikapıdan sonra, hemen icraat geçilmeli idi.

18 Nisan 2018 11:18

yeniçeri12
Müsteşar Yardımcısı

O dediğin olamaz zira Ezici bir çoğunlukla iktidar olan bir parti iktidarı barajı zor geçen parti ile paylaşamaz.Aksi halde iktidar partisinde çatlaklıklar oluşur

18 Nisan 2018 11:35

cem296
Daire Başkanı

O dediğin olamaz zira Ezici bir çoğunlukla iktidar olan bir parti iktidarı barajı zor geçen parti ile paylaşamaz.Aksi halde iktidar partisinde çatlaklıklar oluşur

yeniçeri12, 4 ay önce - Alıntıya git

zaten %50+1 i bulsa mhp ile ittifak olmazdı

demekki biseyleri görebilme yetileri gelişmiş :))

18 Nisan 2018 11:48

yeniçeri12
Müsteşar Yardımcısı

zaten %50+1 i bulsa mhp ile ittifak olmazdı

demekki biseyleri görebilme yetileri gelişmiş :))

cem296, 4 ay önce - Alıntıya git

Fazilet şu an için diyor:)Mesela Milli Eğitim bakanı MHPli olsa ;AKP li vekiller bunu hoş karşılamazlar.

18 Nisan 2018 11:53

yeniçeri12
Müsteşar Yardımcısı

Fazilet şu an için diyor:)Mesela Milli Eğitim bakanı MHPli olsa ;AKP li vekiller bunu hoş karşılamazlar.

yeniçeri12, 4 ay önce - Alıntıya git

Seçimdede AKP MHP nin kazığını yiyecek zira MHP yi AKP meclise taşır ama MHP liler RTE ye oy vermeyeceklerdir

18 Nisan 2018 12:33

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı

Artık parlamenter sistem değil yeni sistem. Birtek partinin, mecliste güvenoyu almasıyla işlemiyecek yeni sistem, ilk seçimden sonra. İki parti kader birliği yaparak ülkenin siyasi sistemini değiştirme cesaretini gösterdi. Benim teklif ettiğim bundan daha kolay, hemde öngördükleri sistemin ön hazırlığı olur. Ak Partili vekillerinde sorumluluk testidir.

18 Nisan 2018 20:00

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı

Erken ittifaktan çok erken seçim kararı çıktı. Hayırlı olsun.

Toplam 8 mesaj