Editörler : crops35
18 Nisan 2018 08:50

Engelli, engelsiz tüm memurların sınava girme hakkı kısıtlanmalı

Arkadaşlar merhaba bir konuya ciddi değinmek gerekir diye düşünüyorum. Öncelikle herkesten özür dileyerek başlamak istiyorum. Konun başlığında da belirttiğim gibi ''Engelli,engelsiz tüm memurların sınava girme hakkı kısıtlanmalı.'' şimdi diyeceksiniz ki neden; Ben konuya bir engelli olarak kendimizden başlamak istiyorum.

Bildiğiniz gibi memur olup da bulunduğu kurumdan, pozisyondan ve yaptığı işten, hatta çalıştığı şehirden bile memnun olmayanlar tekrar sınava giriyor ve tekrar tercih yapıyor hatta bazıları kazanıyor ve kazandığı yerler kafasına yatmayınca gitmiyor ve o kadro yanıyor. Evet düşünsenize böyle en az 500 kadronun yandığını ve 500 engellinin mağdur edildiğini. Bunları yapan da tıpkı kendimiz gibi bir engelli olduğunu düşünmek insanı daha çok üzüyor. Yahu biz kendimizi anlamazsak başkası bizi hiç anlamaz.

Bu yüzden bu konuda yetkili bütün yerlere engellileri temsil eden STK ve vakıfların bir dilekçe ile bu konuda bir istişare ile çözüm önerileri ve bunu da yetkili mercilere kabul ettirmesi gerektiğini düşünüyorum sadece engelliler için değil genel olabilir.

Benim naçizane fikrim, şu dur. Şuan 657 ye tabi çalışan tüm çalışanların KPSSve EKPSS sınavına girme hakkı alınsın bunun yerine kurum içi sınavlar yapılsın yada Memurlar Arası geçiş Sınavı yapılsın, nasıl ki Müdürlük sınavı, Müşavirlik sınavı yapılıyorsa aynı şekilde şuan 657 ye tabi çalışanların yerine memurluk sınavına girme hakları alınsın yerine farklı bir alternatif eklensin.

Böylece aday memurların da şansı biraz daha olsa artmış olur. Her atama da 500 ile 1000 kadro havada kalmaz ve mağduriyetler azalır.

Alcatraz1903
Aday Memur
18 Nisan 2018 09:07

Bunun önüne geçmek için sınavsız ünvan değişikliği getirilmesi lazım.

desperrado
Daire Başkanı
18 Nisan 2018 09:10

Teknik diploması olan biri kadro açılmadığından dolayı düz memur olarak atandı.

İlk atamalardan ihtiyacı olan 90 üzeri arkadaşlar hizmetli kadrosunu tercih edip atanıyorlar. Sonra çalıştıkları kuruma bir bakıyorlar etrafta bilgi, birikim donanım olarak kendinin 10 da 1 i olmayanlar sadece GIH olduğu için kendine iş buyurmakta. Bu arkadaş çalışıp azmetti mühendislik diploması aldı. Sonra beklemeye başladı ama kurumda unvan değişikliği sınavı açılmıyor.

Ne yapacak bu adam?

desperrado
Daire Başkanı
18 Nisan 2018 09:14

İstisnasız burada atanıp sonradan tekrar yükselme imkanı olan herkes sınava giriyor. Siz atanınca aynısını yapacaksınız.

alihan99
Şef
18 Nisan 2018 09:58

Herkes kendi menfaatinde dostum. Hizmetli olan ezildiği için memurluğa geçmek istiyor. Mühendis veya tekniker olan kendi kadrosu açılmadığı için mecburen düz memurluğu tercih ediyor sonrasında tekrardan kendi branşına atanmak için sınava giriyor bunlar gayet normal şeyler. Zaten eksilen birşeyde yok. O kişi oradan ayrılınca orada gene engelli kontenjanı boş kalıyor. Başkası gene atabiliyor. Ama adam memursa vhki için sınava giriyorsa onu bende uygun görmüyorum.

munzurelaltunterin
Aday Memur
18 Nisan 2018 12:37

İşte buda kesin bir çözüm yöntemi aslında.

Alcatraz1903, 6 yıl önce

Bunun önüne geçmek için sınavsız ünvan değişikliği getirilmesi lazım.

munzurelaltunterin
Aday Memur
18 Nisan 2018 12:39

Buna zaten kimsenin itirazı yok. Benim söylemek istediğim şu MEB de hizmetli olup MEB'i beğenmiyor hizmetli olarak Sağlık Bakanlığına geçmek için tercih yapıyor. Aslında önemli olan bu kısımlar da bu insnalara da yardımcı olabilmek adına bir formül geliştirmek.

desperrado, 6 yıl önce

Teknik diploması olan biri kadro açılmadığından dolayı düz memur olarak atandı.

İlk atamalardan ihtiyacı olan 90 üzeri arkadaşlar hizmetli kadrosunu tercih edip atanıyorlar. Sonra çalıştıkları kuruma bir bakıyorlar etrafta bilgi, birikim donanım olarak kendinin 10 da 1 i olmayanlar sadece GIH olduğu için kendine iş buyurmakta. Bu arkadaş çalışıp azmetti mühendislik diploması aldı. Sonra beklemeye başladı ama kurumda unvan değişikliği sınavı açılmıyor.

Ne yapacak bu adam?

munzurelaltunterin
Aday Memur
18 Nisan 2018 12:40

Buda doğru ama dedim ya bir förmül bulunmalı bunun için kurumlar kendi içerisinde sınav yapmalı yani memur olan adama sen GİH sin ama senin bir üst kademeye çıkman için yeniden sınava gir tercih yap demek diğer insanların da hakkına girmek oluyor. Oysa onlar için kurum içi sınav yapılsa daha mantıklı olur.

desperrado, 6 yıl önce

İstisnasız burada atanıp sonradan tekrar yükselme imkanı olan herkes sınava giriyor. Siz atanınca aynısını yapacaksınız.

lovehurst
Aday Memur
24 Nisan 2018 00:06

hizmetli hizmetli kadrosuna tercih yapamaz bunu ösym zaten engelledi sadece üst kadroya tercih yapar

lovehurst
Aday Memur
24 Nisan 2018 00:08

benim kurumum 15 yıldır yükselme sınavı açmıyor yardımcı hizmetlerim

lovehurst
Aday Memur
24 Nisan 2018 00:09

benden boşalan kadroyada birdahaki atamada başka engelli kardeşim atanır

lovehurst
Aday Memur
24 Nisan 2018 00:10

%75 engelliyim çalışıyorum azimliyim kimse bana lütufta bulunmadı

lovehurst
Aday Memur
24 Nisan 2018 00:12

ilk atama yerim şırnak orda görev yaptım bayrağın olduğu heryerde göreve hazırım

lovehurst
Aday Memur
24 Nisan 2018 00:14

işkur devlet işçisi mülakatlarında çok hakkım yendi türkiyenin her yerine gittim mülakata

asilhürkan43
Genel Müdür
24 Nisan 2018 09:27

kurumlar düzenli görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavı açsalar emin ol kimse tekrar sınava girmek istemez. teknik veya sağlık hizmeti eğitim sınıfı mezunu biri memur olarak lütfedilip girebilmiş kadro aılmadığı için kurumunda da ünvan değiştiremiyor ne yapacak kaderine razımı olacak mühendis ama memur olarak öğretmen ama santralda telefon açarak devam etmi diyeceksiniz o şahsa kusura bakmayın kurumlar düzenli ünvan değişikliği sınavı yapmadıkça daha çok sınava giren olur.

selo71
Şef
24 Nisan 2018 15:38

Öyle bir dünya olmuşki altta kalanın canı çıksın diyorlar.Adalet ve vicdan duyguları bitmiş.

selo71
Şef
24 Nisan 2018 15:40

Memur olanlar için mutlaka bir kısıtlama gelmelidir.Bu puan kesintisi yada istifa şartı gibi olmalı.

selo71
Şef
24 Nisan 2018 15:56

İlk defa ve atanamamış engelli kardeşler için mutlaka EKPSS sınavlarında POZİTİF ayrımcılığa gidilmelidir.Bu sistem hiç adil değil.EKPSS ilk çıktığında 70 puana kadar atamalar oldu.Bazı branşlarda 50 puan dahi yeterli idi .Ancak Şu an maalesef 80 puanın altının hiç şansı yok gibi.Memur alım sayısı artarsa bu değişir.Fakat memur olmuş yeniden sürekli sınava girenler biraz da kader arkadaşlarının hakkını gaspediyor.Devlet Personel başkanlığı ve diğer kurumlar bunun çaresine bakmalıdır.Bu insanlarında özellikle kamuda istihdamı sağlanmalıdır.Özel sektörün engelli vatandaşa pozitif ayrımcılığı yok.Normal işçilerle aynı kategorideler.Allah yardım etsin.

köse29
Aday Memur
24 Nisan 2018 16:36

Seçim zamanı sınavsız unvan değişikliği ile ilgili bir şeyler yapmalıyız hem engelli hizmetliler

köse29
Aday Memur
24 Nisan 2018 16:37

kurtulur hemde geride bekleyenlerin önü açılır

beşiktaşmemur
Aday Memur
27 Nisan 2018 15:20

Neden Karşısınız yeniden sınava girişlere?

Ekpss, Çalışan memurlar için Dolaylı ünvan değişikliği sınavıdır.

GİH de memur olan Teknik sınıfa geçiyor. Aynı Hizmet sınıfında atama yapılmıyor. Ayrıldığı kadro boş kalacağı için de sonraki atamada yeni alım yapılıyor. Kimse birşey kaybetmiyor.

Toplam 24 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi