Editörler : cihan27
24 Nisan 2018 11:51   

Nakil yol harcırahında aile fertleri konusu

Merhabalar,

Benim için önemli bir sorum var, bilenlerin cevap vermesini diliyorum.

İstanbul'da bir belediyeden, Balıkesir'de bir belediyeye nakil istedim. 5. derece Memur kadrosundayım. Eşim ve 62 yaşındaki memur emeklisi annem ile annemin velayetindeki engelli ağabeyimle beraber yaşıyorum ve beraber taşınacağız. Onlar da yol harcırahını hesaplarken aile ferdi olarak sayılabilir mi?

6245 sayılı Kanun, 3e bendinde Aile fertleri: "Memur ve hizmetlinin, harcırah verilmesini gerektiren olay sırasında evlilik bağıyla bağlı olduğu eşi ile bakmakla yükümlü olduğu usul ve füruu ve erkek ve kız kardeşlerini" ifade eder der.

Aslında annemin kendi emekli maaşı var ve abimin yasal vasisi annem. Dolayısıyla bakmakla yükümlü olduğu ifadesini karşılıyor muyuz emin olamıyorum.

4 yetişkinin olarak büyük bir ev taşıyacağımız için taşınma masraflarımız çok olacak. Bu nedenle ne kadar çok kişiyi saydırabilirsem bizim için o kadar ama yasal olarak hakkım var mı bilmek istiyorum başvurmadan önce.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

08 Mayıs 2018 11:02

tuonelas
Aday Memur

Merhaba,

Cevap verebilecek yok mu acaba?

12 Mayıs 2018 22:33

Mbskyline06
Aday Memur
Benim bildigim nakil gorecek kisinin kendisi+esi+bakmakla yukumlu olduklari cocuklari hesaba katilir
Toplam 2 mesaj

ANKET
Sizce Devlet memurlarının işyerinde kahvaltı yapması yasaklanmalı mı?