Editörler : oto-danisman-expert

cengaver44
Kapalı
03 Eylül 2018 22:22

eyvallah hocam. işte böyle objektif yorumlara her zaman saygı duyarım. Allah razı olsun. Rabbim

daha güzel araçlar ve kazasız, belasız sürüşler nasip etsin. gerçek bir vatansever gibi konuşmuş

unuz.

ahmet99, 6 yıl önce

Hocam ben deterjanından ayakkabısına mobilyasından gıdaya kadar tamamen yerli ürün kullanmaya özen gösteriririm. Aracımı kendim temizlerim eğer kaliteli yerli malzeme varsa öncelikle Türkiye de üretilenleri alırım. Ben toyota verso da aldım corollada ikisinide kullandım. Verso çok güzel araç fakat artık 1,6 dizele otomatik koymazsanız bu ülkede şansınız yok. Eğilim b.şehirlerde hep otomatiğe doğru kayıyor. toyotayı motor elekronik aksam vs konusunda oldukça başarılı bulurum. Dış estetiğide araçların güzel. Ama iç estetiği biraz zayıf ve konfor olarak Alman araçları bu konuda daha iyi. Alt yalıtım rüzgar sesini alma konusunda da Alman araçları bir adım önde. Honda da yıllardır Civic in ön tarafını gayet güzel yapıyor arka tarafa gelince olmuyor estetik yok. Otomatikte Honda çok iyidir bunuda kabul ediyorum. Ben bugüne kadar 39 araç değiştirdim.Değişik araçlara binmeyi seviyorum . Şu anda Passat DSG kullanıyorum oldukça kemikli ve konforlu bir araç. Eksikleri varmı elbette var. Maliyeti azaltma adına dış aksesuarlardan kısmışlar krom olan bazı yerler plastiğe dönmüş. Koltuk kalitesi düşmüş. Bazı özellikleri opsiyona çevirmişler. Ama bu sınıfta araç alacaksanız alternatifleri İnsignia, Peugeot 508, Mondeo vs. Bunların yanında dizel otomatikte Passatı almak zorundasınız. 3 kerede Renault aldım. Gene yerli olsun diye Kadjar düşünüyorum. Renaultun da servisleri çok üzüyor beni. Birde ses olayı takıntı bende . Ben sessiz aracı çok seviyorum.

Ben İthal araç kullanıyorsam devlet benden fazla MTV alsın. Yerli aracı destekleyecek ÖTV kolaylığı sağlasın. Her şekilde desteklerim . Benim zararıma olsun Devletin Milletin yararı her şeyin üstündedir.

egemen-20
Aday Memur
04 Eylül 2018 22:40

2018 yılı Ağustos ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %50,85 azaldı ve 26.976 adet oldu. Geçen sene 54,890 adet satış gerçekleşmişti.

2018 yılı Ağustos ayında hafif ticari araç pazarı 2017 yılının Ağustos ayına göre %58,23 azaldı ve 7.370 adet olarak gerçekleşti. Geçen sene 17.646 adet satış yaşanmıştı.

Kaynak: http://www.odd.org.tr/folders/2837/categorial1docs/2233/BasinBulteni%204%20Eyl%c3%bcl%202018.pdf

Otomobil pazarı resmen %50 den fazla daraldı. Eylül ayı satış rakamlarını tahmin bile etmek istemiyorum... Bayiler öldü resmen... Ötv indirimi şart oldu.

Ötv indirimi yapılsa bile alım gücü azaldığından bu indirim sadece bayilerin ayakta kalmasını sağlayacaktır... Başka bir tabirle bayilerin batmasını önleyecektir...

egemen-20
Aday Memur
13 Eylül 2018 23:39

Tek kurtuluş vergi indirimi... Üretim bazında Türkiye'deki fabrikalar etkilenmiyor gibi görünüyor ancak Avrupa'daki sınırlı nüfustan dolayı oradaki pazar da sınırlı kalıyor...

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/tek-kurtulus-vergi-indirimi-40944558

Linkteki haberi okuyabilrsiniz...

Araç alacaklar eğer çok aciliyetleri yoksa Ötv indirimini beklesin. 2009 yılında yapılan ötv indirimi yerel seçimlerden önce yapılmıştı...

sakaya.fırat
Yasaklı
24 Eylül 2018 08:43

Bu günkü haber

Türkçe tercümesini yapabilecek varmi

http://m.haber7.com/ekonomi/haber/2718842-otomobilde-otv-mujdesi-resmen-basladi

egemen-20
Aday Memur
24 Eylül 2018 23:08

Yalnızca Ötv ye esas matrahlar değişmiş... Vergi dilimlerinde değişikliğe gidilmiş. Öyle 2009 daki gibi muazzam bi indirim yok...

Araç fiyatları iki katına çıkmışken %3 %4 lük indirim çok da önemsenmez...

Üst segment araçlarda 17000 TL ye kadar indirim oluyor. Ancak O lüks araçları alanlar zaten üçe beşe bakan kişiler değiller...

O nedenle bu düzenlemenin pek bi işe yaramayacağını düşünmekteyim...

Eylül ayı satış rakamları 10 güne açıklanır...

O zaman işe yarayıp yaramadığı anlaşılır. Zaten çoğu otomobil bayisi sözleşme gereği satmak zorunda oldukları kotaları dolduramıyorlar...

Topyekün bir iflas zincirinin temelleri atılıyor olabilir...

egemen-20
Aday Memur
03 Ekim 2018 21:17

2018 yılı Eylül ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %67,06 azaldı ve 17.595 adet oldu. Geçen sene 53.423 adet satış gerçekleşmişti.

2018 yılı Ağustos ayında hafif ticari araç pazarı 2017 yılının Ağustos ayına göre %69,7 azaldı ve 5.433 adet olarak gerçekleşti. Geçen sene 17.929 adet satış yaşanmıştı.

Arkadaşlar yani bu rakamlar şu anlama geliyor; geçen sene eylül ayında 100 araç satılırken bu yıl eylül ayında 30 araç satılabiliyor...

Durum çok vahim bayiler satış kotalarını dolduramayacaklar... Ötv matrahlarında yapılan değişikliğin de bi etkisi olmamış.

Araç alacaklara tavsiyem 2009 yılındaki gibi güçlü bir ötv indirimini beklemeleridir.

Geçmişte yapılan büyük ÖTV indirimi 2009 yılında yerel seçimlerden önce gelmişti...

Kaynak: http://www.odd.org.tr/folders/2837/categorial1docs/2265/BasinBulteni%202%20Ekim%202018.pdf

egemen-20
Aday Memur
04 Kasım 2018 23:25

Arkadaşlar söylediğim gibi ötv indirimi geldi. Yapılan bu indirimin yeterli olup olmadığını otomobil satış rakamlarından göreceğiz... Ama şunu söyleyebilirim ki bayiler bir miktar nefes alabilirler...

egemen-20
Aday Memur
04 Kasım 2018 23:30

egemen-20, 5 yıl önce

Arkadaşlar söylediğim gibi ötv indirimi geldi. Yapılan bu indirimin yeterli olup olmadığını otomobil satış rakamlarından göreceğiz... Ama şunu söyleyebilirim ki bayiler bir miktar nefes alabilirler...

Toplam 28 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi