Editörler : E.Kayı Han
«428429430431432433434435436437438439»

Eylulyagmuruu
Kapalı
15 Mayıs 2019 00:04

Arkadaşlar 2-3 günde bi foruma giriyorum hep bi kavga hep kavga yapmayın etmeyin

rotasz_kaptan
Aday Memur
15 Mayıs 2019 00:35

Önceki sayfalarda yazılan emniyetin hazırladığı 1492 sayfalık bir emniyet raporu varmış o rapor elinde olan varmı acaba

demogorgan
Aday Memur
15 Mayıs 2019 01:36

Arkadaşlar, 8 yıl askeri okul, 20 seneye yakın meslek hayatı, 28 yıldır bu mesleğin içinde birisi olarak, mesleğe geri dönme ve adalet konusunda düşüncelerim çok karanlık. Adliyelere adalet gelebilmesi için, öncelikle ahlak gerekiyor. Oda bizde yok :). Mahkemeler dinlemiyor, kurumlar dinlemiyor, siyasiler dinlemiyor... Asıl olarak kimlerin bu olaylarda suçu olduğu çok belli, emin olun buradaki en SUÇLU insan bile, şu anda ülkemizi yönetenlerde daha fazla suçlu değiller. Ben mi açtım fetönün önünü ? Ben mi general yaptım cani fetöcüleri... Vs. Vs... Karanlık düşüncelerden sonra, aydınlık düşüncelerime geçmek isterim... Ailenizle güzel vakit geçirin, sağlığınızı koruyun, pasaport almaya çalışın :D... Dünyada bizim dışımızda, yaklaşık 7.910.000.000 daha insan yaşıyor. Pek tabiki dünyanın başka bir ülkesinde de mutlu olabilirsiniz. Eğer iç huzura kavuştuysanız, kendinizi biraz geliştirip, ülkemizde de mutlu mesut yaşabilirsiniz. Ben bu forum 40 da yılda bir bakıyorum, kimisi mesleğe döneceğinden umutlu, kimisi hayattan bıkmış... Bunlar bizim kişisel çabalarımızda dülecek şeyler değil. Beraat etmiş adama, kanser tedavisi için pasaport vermeyen bir ülkede yaşıyoruz. Ben her zaman şunu savunuyorum, sohbete gitmek, bankaya para yatırmak, fetö ile iltisaklı kurumlarda çalışmak falan filan bunların hiçbir önemi yok, bunlar suç değil. Eğer size sohbete gitmişsin veya bak bankaya para yatırmışsın gibi suçlamalarla gelirlerse, gizlemeyin, bunlar bu ahlaksızların yaptıklarının yanında devede kulak kalır. Suç teşkil etmeye işler. Zaten hukuk geldiği zaman sizin bankaya para yatırdığınızı kabul etmeniz, herhangi bir suç teşkil etmeyecek. Hukuk gelmezse, hiçbirimiz eski hayatımıza kavuşamayız. Mutlu olun, sağlıklı kalın :)

üye4188
Şef
15 Mayıs 2019 04:02

Maalesef cihat yaycıdan bahsediyorsunuz...kendisinin dediğiniz gibi asıl fetö iltisaklı mit raporları var kendini kurtarmak için bi çok personeli yaktı fetö metre safsatasıyla yatcak yeri yok. her ne kadar ulusal yargı platformalarında fetö metreyi inkar etselerde gerçek.ayan beyan.
Dzkk06, 5 yıl önce

Ben o fetö metreyi buldum diye kıç yırtan o iti iyi bilirim görevde gemiden asker atıp şehit edecek kadar şerefsiz bir insandır kendisi haysiyetin h si yoktur ve fetöcü olduğuda düşünülür darbe günüde reise baya yalakalık yapmıştır bu şahıs

Serem2
Memur
15 Mayıs 2019 07:53

Ana Sayfa Kategoriler Galeri Video Yazarlar Künye İletişim Kapat × Hukuk Haberleriwww.adaletbiz.comÜcretsiz - Google Play'de Göster (0) Yargıtay 16. Ceza Dairesi: Etkin Pişmanlıkta Her Sanığın Örgütü Çökertmesi Beklenemez13 Mayıs 2019, 17:52 Yargıtay 16. Ceza Dairesi: Etkin Pişmanlıktan Yararlanan Her Sanığın FETÖ/PDY'yi Çökertecek Nitelikte Bilgi Vermesi Beklenemez Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin FETÖ/PDY terör örgütüne ilişkin referans kararı olan 2017/3 Karar sayılı ilamında FETÖ/PDY terör örgütünün yapılanması ve yedi katlı piramit olarak nitelendirilen örgütün hiyerarşik yapılanmasındaki tabaka sistemi ayrıntılarıyla ifade edilmişse de, ilk derece mahkemeleri sanıkların örgütteki konumlarının belirlenmesine dair dosyadaki delillerin değerlendirmesinde ciddi hatalar yapmaya devam etmektedir. Esasen anılan Yargıtay ilamının ilk derece mahkemeleri, istinaf mahkemelerince ve belki de sanık müdafileri tarafından salt ByLock kararı olarak yorumlanması bu isabetsizliğe neden olmaktadır. 15 Temmuz 2016 sonrasında TCK 314. Madde kapsamında başlatılan FETÖ/PDY soruşturma ve kovuşturmalarında ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri ise TCK'nın 221. Maddesi'nde örgüt üyeliği suçuna özgü düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinin amacına uygun uygulanmaması sorunudur. Birçok ilk derece mahkemesi sanıkların etkin pişmanlık hükümleri doğrultusunda verdikleri ifadelerin doğruluğunu tartışmadan, sanığın örgütteki konumu itibariyle verdiği bilgilerin yeterli ve uyumlu olup olmadığına bakmaksızın, mahkumiyet kararları vermektedir. Özellikle anılan madde hükümlerinin salt örgütü çökertmeye yönelik düzenlendiği şeklindeki yanlış değerlendirmeler karşısında Yargıtay 16. Ceza Dairesi son kararlarında bu hususu eleştirerek bozmaya hükmetmektedir. Yargıtay 16. Ceza Dairesi 2018/5228 E, 2018/5367 K ve 21.12.2018 tarihli ilamında; "Ayrıntıları Yargıtay Ceza Genel Kurulunun 08.04.2008 tarih ve 9-18-78 sayılı kararında açıklandığı üzere; etkin pişmanlık hükümlerinin amacı, bir yandan terör ve örgütlü suçlarla mücadele bakımından stratejik önemi nedeniyle en etkili bilgi edinme ve mücadele araçlarından olan örgütün kendi mensuplarını kullanmak, diğer taraftan da suç işlemeyi önlemek, mensup olduğu yasa dışı örgütün amaçladığı suçun işlenmesine engel olanları ve işlediği suçtan pişmanlık duyanları cezalandırmayarak ya da cezalarında belli oranlarda indirim yaparak yeniden topluma kazandırmaktır. TCK'nın 221/4. fıkrasının 2. cümlesinden yararlanabilmek için; failin yakalandıktan sonra bilgisi ölçüsünde örgüt içerisindeki konumuyla uyumlu şekilde kendisinin ve diğer örgüt üyelerinin eylemleri, örgütün yapısı ve faaliyetleriyle ilgili yeterli ve samimi bilgi vererek suçtan pişmanlığını söz ve davranışlarıyla göstermesi gerekmektedir. Bu bilgi maddenin üçüncü fıkrasında aranan, örgütü çökertecek nitelikteki bilgi değildir. Verilen bilginin önemi cezanın belirlenmesinde dikkate alınmalıdır (Dairemizin 12.05.2015 tarih, 2015/1426 E. 2015/1292 K. 26.10.2015 tarih, 2015/1565-3464 K.). TCK'nın 221/4. fıkrasının 2. cümlesi kapsamında etkin pişmanlıkta bulunduğunun kabulü halinde bu suçtan dolayı verilecek cezada 1/3'ten 3/4'e kadar bir indirim yapılacağı öngörülmektedir. Buna göre belirlenen cezadan en az 1/3, en fazla 3/4 oranında bir indirim yapılacaktır. Bu iki sınır arasında yapılacak indirim, verilen bilginin niteliği, örgütün yapısı ve faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlarla ya da diğer örgüt mensuplarının tespiti ile ilgili olmak üzere elverişlilik derecesi, ceza soruşturması ya da kovuşturmasının hangi aşamasında etkin pişmanlıkta bulunulduğu gibi kıstaslar nazara alınarak mahkeme tarafından takdir ve tayin edilecektir. Bu açıklamalar ışığında somut olay değerlendirildiğinde; üniversite öğrencisi olan ve safahatta örgüte ait evde kaldığını kabul ederek evde birlikte kaldığı şahıslarla örgütsel sohbet veren kişilerin isimlerini ve bazılarının kod adlarını bildiren, bylock kullanıldığı iddiası bulunan hattı ev abisine verdiğini söyleyen sanığın beyanlarının doğruluğunun ve elverişliliğinin denetlenmesi bakımından temin edilecek bylock tespit ve değerlendirme tutanakları da değerlendirilip, ilgili kurumlardan verilen bilgilerin doğruluğunun araştırılmasından sonra TCK'nın 221/4-2. cümlesinde öngörülen etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağı hususunun tartışılması, sanığın hukuki durumunun buna göre takdir ve tayini gerekirken yetersiz araştırma ve bylock belgelerine dayanan gerekçeyle yazılı şekilde karar verilmesi," nedeniyle bozmaya hükmetmiştir. Buna göre; 1- Sanığın beyanları ve dosyaya yansıyan deliller itibariyle, verdiği bilgilerin konumu ile uyumlu olup olmadığının belirlenmesi hal ve davranışları da gözlemlenerek samimi olup olmadığının değerlendirilmesi gerekmektedir. 2- FETÖ/PDY'nin atipik/suigeneris bir yapılanma olması nedeniyle her sanıktan örgütü çökertmeye elverişli bilgi vermesi beklenemez. 3- Etkin pişmanlık hükümlerinin amaçları arasında işlediği suçtan pişmanlık duyanları cezalandırmayarak ya da cezalarında belli oranlarda indirim yaparak yeniden topluma kazandırmak olduğu unutulmamalıdır. Av. Çağlar Dilber

Serem2
Memur
15 Mayıs 2019 07:55

etkin pişmanlıktan faydalananları tahliye ederek insanların belki iftira belki de gerçeği söyleyerek tahliye olmasını sağlıyorlarken, ceza indirimi yada beraat ettikleri durumların açıklaması da bu olsa gerek

Serem2
Memur
15 Mayıs 2019 07:57

https://www.adaletbiz.com/m/yargitay-kararlari/yargitay-16-ceza-dairesi-etkin-pismanlikta-her-sanigin-orgutu-cokertmesi-beklenemez-h242430.html

gsemo78
Aday Memur
15 Mayıs 2019 11:10

abimin fetoden dava görmesi benim memurluğumu etkiler mi arkadaşlar bu durum hakkında bilgisi olan var mi. normalde suçun sahsiligi ilkesi gereği etkilememesi lazım ancak durumlar malum her sey olabiliyor

Sorularrrr
Aday Memur
15 Mayıs 2019 12:29

Benim esiminde abisi memur normalde etkilemez kisiseldir ama arastirma yapiliyor diye biliyorum
gsemo78, 5 yıl önce
abimin fetoden dava görmesi benim memurluğumu etkiler mi arkadaşlar bu durum hakkında bilgisi olan var mi. normalde suçun sahsiligi ilkesi gereği etkilememesi lazım ancak durumlar malum her sey olabiliyor
15 Mayıs 2019 14:19

Bugün avukatla görüştüm kendisinin tanıdığı ağır ceza heyetleri var 2018'de bir dönem İstanbulda tahliyeler çoğalınca örgüte yakın medyada, medya diliyle "konuşmayın bu davaların içi boş, bakın bırakmak zorunda kaldılar " gibi haberler çıkmış bunun üzerine hükümete yakın medyada da bir ankesör davası ile ilgili "bir garip beraat kararı" diye haber çıkınca basın yollu hakimlere mesaj gittiği ve tahliyelerin ve beraatların ilk derece eliyle verilmesinin zorlaştığını söylüyorlarmış.

Bugün başımıza gelenlerde basının ve kamoyunun baskısı oldukça etkili. Soruşturmalar devam ettiği ve gözaltı işlemleri sürdüğü sürece mahkemelerden bir yumuşama beklemek zor. Gözaltılar biterse teknik olarak örgütün askeri yapılanması zaten çökmüş olacağı için kimse bu işin üstüne bu kadar düşmez.

GönülHasan07
Aday Memur
15 Mayıs 2019 14:53

Çok güzel yazmışsınız eşim yaklaşık 5 aydır cezaevinde bu bahsettiğiniz askeri operasyonlar tamamen bitene kadar dediğiniz süreç nedir peki Bi bilginiz var mı?
Aslolanhayattır, 5 yıl önce

Bugün avukatla görüştüm kendisinin tanıdığı ağır ceza heyetleri var 2018'de bir dönem İstanbulda tahliyeler çoğalınca örgüte yakın medyada, medya diliyle "konuşmayın bu davaların içi boş, bakın bırakmak zorunda kaldılar " gibi haberler çıkmış bunun üzerine hükümete yakın medyada da bir ankesör davası ile ilgili "bir garip beraat kararı" diye haber çıkınca basın yollu hakimlere mesaj gittiği ve tahliyelerin ve beraatların ilk derece eliyle verilmesinin zorlaştığını söylüyorlarmış.

Bugün başımıza gelenlerde basının ve kamoyunun baskısı oldukça etkili. Soruşturmalar devam ettiği ve gözaltı işlemleri sürdüğü sürece mahkemelerden bir yumuşama beklemek zor. Gözaltılar biterse teknik olarak örgütün askeri yapılanması zaten çökmüş olacağı için kimse bu işin üstüne bu kadar düşmez.

A.tgm
Kapalı
15 Mayıs 2019 15:21

Bence etkilemez benim esim subay 3 aydir tutuklu esimin kardesi astsubay ona bi islem yapilmadi

gsemo78, 5 yıl önce

Friihett
Aday Memur
15 Mayıs 2019 15:24

Dosyamız yargıtayın yetkısızlıgı kaldırması sonucu ankaraya gitti 15 gün oldu ama hala durusma günü bekliyoruz. Bu konuda yapılabilecek bişey var mı ? 6 aydır tutuklu eşim artık umutsuzluğa düşmeye başladık ne yazık ki

A.tgm
Kapalı
15 Mayıs 2019 15:30

Bizim dosya istanbuldan urfaya gonderilmisti bir hafta icinde dosya urfaya gitti ve kabul edildi mahkeme gunu verildi 10 temmuza 13 haziranda tutuklulugun gozden gecirilmesi var insallah sizlerinde cabuk gorulur davalari bizden su an

15temmuzdan 3ay geriye donuk iletisim kayitlari

bank asya hesabi olup olmadigi (yok)

khk ile ihrac edilip edilmedigi (ihrac yok)

bylock kullanip kullanmadigi (yok)

sosyal ve mali durumu (ben calismiyorum 1 cocuk var)

ve mal varligi isteniyor (yeni ev aldik kredi oduyoruz baska bisey yok )

Sizce tahliye alir miyiz ve ilk mahkemeye yetisir mi ?

Serem2
Memur
15 Mayıs 2019 16:10

kaçıncı ağır ceza mahkemesi? bizim durumumuz da sizinkinin aynısı.
Friihett, 5 yıl önce
Dosyamız yargıtayın yetkısızlıgı kaldırması sonucu ankaraya gitti 15 gün oldu ama hala durusma günü bekliyoruz. Bu konuda yapılabilecek bişey var mı ? 6 aydır tutuklu eşim artık umutsuzluğa düşmeye başladık ne yazık ki
15 Mayıs 2019 16:22

Subaylarda sona gelinmiş gibi, zaten yüzde olarak yüzde ellisi filan işlem gördü subayların ama hala bekleyen astsubaylar var onların işlemleri daha zormuş grupları daha kalabalıkmış ben gözaltında iken bir denizci astsubay itirafçı olmak için başvurmuştu o söylemişti sohbet grupları 5 kişilikmiş ve hiç ankesörden aranmamışlar astsubaylar pek gözönünde olmadığından örgüt bu konuda önceliği subaylara vermiş benim anladığım. Genelde astsubayları tayin durumunda yeni grup ile tanıştırma ve sözde imam ile devir teslimde ilk haberleşme için ankesörden aramışlar. Zaten haberlere bakarsanız 5 albay 4 yarbay vs. diye subayları rütbelerine göre kategorize ederken astsubaylara 100 tane astsubay diyip geçiyorlar. Ama subaylarıın gözaltı işlemleri tamamen bitince manşetten iner bu tarz haberler.

GönülHasan07, 5 yıl önce
Çok güzel yazmışsınız eşim yaklaşık 5 aydır cezaevinde bu bahsettiğiniz askeri operasyonlar tamamen bitene kadar dediğiniz süreç nedir peki Bi bilginiz var mı?

Elifag
Aday Memur
15 Mayıs 2019 16:28

Yarin mahkememiz var 5 aydir esim tutuklu.nolur dua edin bize.Ramazan gunu Allahim tum masunlari kurtarsin.

Peakyreis
Aday Memur
15 Mayıs 2019 16:39

inşlah tahliye alırsınız hangi il kaçıncı acm

Elifag, 5 yıl önce

Yarin mahkememiz var 5 aydir esim tutuklu.nolur dua edin bize.Ramazan gunu Allahim tum masunlari kurtarsin.

lilyyy.
Aday Memur
15 Mayıs 2019 16:40

Eşim ve koğuş arkadaşı ilk mahkemede tahliye oldu. İstanbul 24.acm.

Elifag
Aday Memur
15 Mayıs 2019 16:53

van 4 acm

Toplam 20072 mesaj
«428429430431432433434435436437438439»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi