Editörler : supporters.
16 Mayıs 2018 09:01

Selcuk üniversitesi üak tan sözlü talep edecek mi ?

Selcuk Üniversitesi, docent ilanina cikmis ve sartlar icinde sözlüden cecmis olmak var. Bu ilana bende basvurmak istiyorum, ama nasil? Sözlüsüz docent olduk. Selcuk üaktan sözlü talep et de görelim, etmezsen bu nasil adalet? Üak bu sorunlara aciklik getirsin.

Docentlikson
Müsteşar Yardımcısı
16 Mayıs 2018 09:19

Selçuk Üniversitesi Atama ve Yükselme Kriterlerinde;

1) "Üniversitelerarası Kurul Tarafından Yapılacak Doçentlik sözlü sınavında başarılı olmak" ifadesi var. Siz başvurunuzu yapın Selçuk Üniversitesi ÜAK'tan sözlü talep etsin bakalım ne oluyor? Sözlüye alınabilecek misiniz? Başarılı olmuş olmak demiyor çünkü.

2) YÖK'teki atama yükselme kriterlerinde ise böyle bir ifade yok. Daha önce de bu tarz bir ilan verdiği düşünüldüğünde ise YÖK'e göndermedi yada onay almadı. Onay almadan uygulaması da ilginç.

Hadi1212
Daire Başkanı
16 Mayıs 2018 17:07

Ayrıca ilanın giriş cümlesine dikkat ediniz.

"Üniversitemizin aşağıda belirtilen birimlerinde boş bulunan kadrolarına, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği hükümleri ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanan Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyeliği Kadrolarına Başvuru İle İlgili Atanma ve Yükseltme Ölçütleri ve Uygulama Esaslarına göre öğretim üyesi alınacaktır."

docent2018
Genel Müdür
16 Mayıs 2018 18:21

onay almış mı oluyor yani YÖK'ten?

Hadi1212, 6 yıl önce

Ayrıca ilanın giriş cümlesine dikkat ediniz.

"Üniversitemizin aşağıda belirtilen birimlerinde boş bulunan kadrolarına, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği hükümleri ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanan Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyeliği Kadrolarına Başvuru İle İlgili Atanma ve Yükseltme Ölçütleri ve Uygulama Esaslarına göre öğretim üyesi alınacaktır."

jlock
Memur
17 Mayıs 2018 01:07

Universiteler isterlerse sozlu talep edebilir tabi fakat surec muallak, uak bu suec nasil isliycek bir yonetmelik yayinlamali. Universite kadro ilanlaei 15 gun, kadriya basvuru sartinda sozlu varsa adage ne yapacak ? Üaka kendimi basvuracak, universite bizim ilana basvuran sozlusuz aday mi var diyecek, docentlik basvurulari yilda iki kez bu ilanlar yil icinde her an cikabilitoe, madem sozlu isteniyor adayin bu sarti saglamasi icin firsat verilmiycekmi tum bunlar cok kafa karistirici ve kesinlikle bir yonetmelik lazim.

jlock
Memur
17 Mayıs 2018 01:11

Telefondan yazdım, ve uygulama yazdıklarımı tam olarak göstermiyor. Dilbilgisi için kusura bakmayın.
jlock, 6 yıl önce
Universiteler isterlerse sozlu talep edebilir tabi fakat surec muallak, uak bu suec nasil isliycek bir yonetmelik yayinlamali. Universite kadro ilanlaei 15 gun, kadriya basvuru sartinda sozlu varsa adage ne yapacak ? Üaka kendimi basvuracak, universite bizim ilana basvuran sozlusuz aday mi var diyecek, docentlik basvurulari yilda iki kez bu ilanlar yil icinde her an cikabilitoe, madem sozlu isteniyor adayin bu sarti saglamasi icin firsat verilmiycekmi tum bunlar cok kafa karistirici ve kesinlikle bir yonetmelik lazim.

fzk2018
Genel Müdür
17 Mayıs 2018 04:17

Çıkacak olan yönetmelik öyle bir hazırlanmalı ki üniversiteler sözlü istedeğine ve isteyeceğine pişman olmalı ve sözlü bu şekilde tarihe karışmalı; biz de bunun böyle bir hal alması için uğraşmalıyız; yani sözlünün tıkır tıkır işletilmesi için neler yapılması gerektiğini değil, sözlünün uygulanabilirliğinin nasıl olmadığını veya sözlü isteğinin neden saçma bir istek olduğunu tartışsak ve duyursak çok daha iyi olur; sözlü için onay verirse YÖK, merak etmeyin hemen birkaç günde isteseniz de istemeseniz de saçma sapan bir yönetmelik çıkarır zaten; bu yönetmeliği hazırlarken bize sormaz; inanmazsanız bkz 2018 Nisan doçentlik kriterleri; artık lütfen şu kabüllenmişliği bir tarafa bırakın
jlock, 6 yıl önce

Hadi1212
Daire Başkanı
17 Mayıs 2018 10:24

Ben ayrı bir yönetmelik gerektiğini düşünmüyorum. Zaten sözlü kaldırılırken üniversitenin sözlü koşulu koyması durumunda ÜAK a başvuracağı yeni jüri atanacağı belirtilmişti. İlan sonrası sürecin işleme biçimi net.

1. İlana sözlüden geçmiş yada girememiş adaylar başvurur.

2. Eğer bütün adaylar sözlüden geçmişse süreç üniversitede devam eder.

3.. Sözlüye girmemiş veya geçememiş adaylar başvurursa Üniversite ÜAKa sözlüye girmesi gereken adayların başvurusunu iletir.Ve Jüri talep edilir.

4.Başvuran adaylar aynı jüriye yollanmak zorunda olduğu için jüri sözlüyü önceden almış aday için sadece dosya, diğeri için dosya ve sözlü işlemini yürütür.

5. Sözlü süreci sonuçlanınca jüri raporlarına dayalı olarak sürece devam edilir.

Burada gerçek mağdur sözlüye girememiş değil sözlüye girerek doçentlik belgesini alan adaydır. Çünkü bu doçentler eski kanundaki sözlü süreci nedeniyle 1 kerede sözlüyü geçseler bile sözlü için en az 3 ay geç ulaştılar ünvana. Şimdi de kadroya başvuran sözlü almamaş aday olursa onun sözlü sınavını da bekleyecekler.

Bu arada moralinizi bozmak gibi olmasın ama üniversite senatosunun sistem içindeki yetkisi ve ağırlığı sandığınızdan fazladır. Senato kararları çok güçlüdür. YÖK bu kararlardan sadece program açma ve öğrenci alma ilgili kısma müdahale edebilmektedir. Çünkü bu konudaki planlama yetkisi açıkça kanunda yazar. YÖK diğer senato kararlarını içeriksel değil yasalara uygunluk açısından denetler ve onaylar. Yani senatodan çıkan karar doçentlik belgesi olmasa da doçentliğe başvurur gibi açıkça kanuna uygun değilse onaylanmaz.

Çıkan yasal düzenleme zaten dil puanı belirleme, ek koşul koyma ve sözlü isteme hakkını Üniversiteye yani senatoya vermiştir.

Dolayısıyla YÖK, ya da kamuoyunda oluşturulacak baskıyla bu sorunu çözemezsiniz. İkna etmeniz gereken senatodur.

fzk2018
Genel Müdür
17 Mayıs 2018 12:29

Hocam 4. Madde sıkıntılı; ya jüridekilerden 1 veya daha fazlası emekli olmuş ise ne olacak mesela ?
Hadi1212, 6 yıl önce

Ben ayrı bir yönetmelik gerektiğini düşünmüyorum. Zaten sözlü kaldırılırken üniversitenin sözlü koşulu koyması durumunda ÜAK a başvuracağı yeni jüri atanacağı belirtilmişti. İlan sonrası sürecin işleme biçimi net.

1. İlana sözlüden geçmiş yada girememiş adaylar başvurur.

2. Eğer bütün adaylar sözlüden geçmişse süreç üniversitede devam eder.

3.. Sözlüye girmemiş veya geçememiş adaylar başvurursa Üniversite ÜAKa sözlüye girmesi gereken adayların başvurusunu iletir.Ve Jüri talep edilir.

4.Başvuran adaylar aynı jüriye yollanmak zorunda olduğu için jüri sözlüyü önceden almış aday için sadece dosya, diğeri için dosya ve sözlü işlemini yürütür.

5. Sözlü süreci sonuçlanınca jüri raporlarına dayalı olarak sürece devam edilir.

Burada gerçek mağdur sözlüye girememiş değil sözlüye girerek doçentlik belgesini alan adaydır. Çünkü bu doçentler eski kanundaki sözlü süreci nedeniyle 1 kerede sözlüyü geçseler bile sözlü için en az 3 ay geç ulaştılar ünvana. Şimdi de kadroya başvuran sözlü almamaş aday olursa onun sözlü sınavını da bekleyecekler.

Bu arada moralinizi bozmak gibi olmasın ama üniversite senatosunun sistem içindeki yetkisi ve ağırlığı sandığınızdan fazladır. Senato kararları çok güçlüdür. YÖK bu kararlardan sadece program açma ve öğrenci alma ilgili kısma müdahale edebilmektedir. Çünkü bu konudaki planlama yetkisi açıkça kanunda yazar. YÖK diğer senato kararlarını içeriksel değil yasalara uygunluk açısından denetler ve onaylar. Yani senatodan çıkan karar doçentlik belgesi olmasa da doçentliğe başvurur gibi açıkça kanuna uygun değilse onaylanmaz.

Çıkan yasal düzenleme zaten dil puanı belirleme, ek koşul koyma ve sözlü isteme hakkını Üniversiteye yani senatoya vermiştir.

Dolayısıyla YÖK, ya da kamuoyunda oluşturulacak baskıyla bu sorunu çözemezsiniz. İkna etmeniz gereken senatodur.

Hadi1212
Daire Başkanı
17 Mayıs 2018 12:39

Doçentliğinizi aldığınız jüriye gitmeyecek ki. Yeniden jüri atanacak. Zaten iki ayrı aday başvurduysa doçentlik öncesi jürileri tamamen farklı bile olabilir. Olası itirazları önlemek için eski jürilerinin yer almadığı bir jüri göndermek zorunda ÜAK

fzk2018, 6 yıl önce
Hocam 4. Madde sıkıntılı; ya jüridekilerden 1 veya daha fazlası emekli olmuş ise ne olacak mesela ?

Hadi1212
Daire Başkanı
17 Mayıs 2018 12:43

Aynı kadroya başvuranlara hiçbir aşamada farklı jüri belirlenemiyor. Yardımcı doçentlikte başıma geldi. Dekanlık benim ve aynı kadroya başvuran diğer adayın jürilerini ayrı belirlemiş. Hukuk bürosu uyardı düzeldi. Benim 4. maddede belirttiğim adayların aynı jüriye gönderilme zorunluluğu idi.

fzk2018
Genel Müdür
17 Mayıs 2018 14:16

Senatolar kadro ve ünvan üniversitelere bırakılsın da demişti sanırım

Forever2000
Memur
17 Mayıs 2018 21:14

Yapılacak olan çok basit. Kadroya başvuracaksınız, Selçuk Üniversitesi sizin durumunuzu değerlendirmeye alıp ÜAK'tan juri talep edecek. Süreç bu şekilde ilerlemez ise dava açacaksınız, mahkeme %100 sizi haklı bulur ve hatta S. Ü. yönergesini değiştirmek zorunda kalabilir. Çünkü ÜAK'a sözlü için danışanlara verilen cevap ''kanunla sözlü kalktı, sorunu başvurduğunuz üniversite ile çözün''

Forever2000
Memur
17 Mayıs 2018 21:21

Unutmadan kadro açıklamasına genel ifadeler yerine çok spesifik belirteçler koymak hukuki değil. Bu kadrolara başvurup başvurusu kabul edilmediği için dava açanlar genelde davayı kazanıyor ancak mahkeme kararı ile gittiği Anabilim dalında huzur verilmeyeceği için birçok kimse bu yolu tercih etmiyor. Konulan şarta uymasanız dahi kadroya başvurup dava açma hakkınız var.

Genellikle doktora tezleri açıklama kısmına ''..... konuda çalışması olmak'' şeklinde ekleniyor. Hangi üniversitenin sadece bir konuda becerisi olan bir akademisyene ihtiyacı olur, bu kesinlikle akla ve mantığa uygun değil.

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi