Editörler : E.Kayı Han
24 Mayıs 2018 23:14

Zabıt katipliğinden cte katipliğine geçiş mümkün müdür?

Arkadaşlar merhabalar öncelikle kendimi tanıtayım. Ben öğretmen kökenli bir zabıt katibiyim. 2 yılı aşkın süredir sözleşmeli zabıt katibi olarak görev yapıyorum. Çok şükür halimden şikayetçi değilim fakat öğretmenlik eğitimi almış bir insan olarak adalet bakanlığına daha pozitif şekilde faydalı olabileceğim bir pozisyon var, bu da Cezaevi Öğretmenliği.

Fakat cezaevi öğretmeni olmanın şartları ne yazık ki adliyede çalışan zabıt katiplerine uymuyor. Cezaevi öğretmeni olabilmek için CTE personeli olmak gerekiyor. Yani Cezaevi katibi veya infaz koruma memuru olmam gerekiyor.

Bunu vakt-i zamanında biliyor olsaydım şimdi siz değerli üyelerin zamanını böyle garip bir soruyla meşgul etmiyor olacaktım. Adliyeye girmek yerine CTE'yi zorlar, belki İKM veya cezaevi katibi olurdum ama olay şu an ne yapabileceğim üzerine artık.

Önümde 2 ihtimal var. İlk ihtimal şu; internette araştırdığım kadarıyla zabıt katipleriyle cezaevi katiplerinin kadrosu denk kadro olarak geçiyor. Yani dilekçeyle geçiş mümkün olabilir. Araştırdığım kadarıyla genelde tam tersi; yani cezaevinden adliyeye geçmek isteyen katipler varmış. Adliyeden cezaevine geçmek isteyen kişi sayısı pek yokmuş. Ki çalıştığım adliyede de İKM arkadaşlar veznede falan görev yapıyorlar. Demek ki benim tam tersini yapmam lazım. Ama burada da şöyle bir sıkıntı var ki ben hem sözleşmeli personelim, hem de geçici görevlendirmeyle cezaevine gönderilmem bir işe yaramıyor. Kadro olarak da CTE kadrosuna geçmem lazım ki unvan değişikliği sınavına başvurabileyim. Adliyede çalışan İKM arkadaşların kadrosu CTE'de mesela, adliyeye geçmemiş. Dolayısıyla bu şekilde bir geçiş benim işimi görmüyor.

Sözün özü, dilekçeyle CTE kadrosuna geçebilir miyim?

2.İhtimal ise şu an açılmış olan İKM sınavlarına girmek. Fakat burada da komisyonun genelde mülakatta zaten katip olduğum için elediği yönünde aldığım duyumlar. Ve sözleşmeli personel olduğum için, Cte'deki sözleşmeli personelliği kazansam bile geçişim yapılabiliyor mu? Bu da bir soru işareti.

Lütfen git meb öğremenliğini kovala demeyin. Mezunu olduğum branş nedeniyle MEB bir hayal. Fakat CTE öğretmenliği benim için çok ideal. Bunun için de cezaevine geçmeyi gerçekten çok istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.


Katipögretmen
Aday Memur
19 Mart 2023 23:46

Merhaba sorunuz tam benim şu an yaşadığım durumu özetliyor. İnşallah görürsünüz mesajımı. Çok isterim sizinle bilgi alışverişi yapabilmek. Bu arada umarım geçebilmişsinizdir..


Katipögretmen
Aday Memur
23 Mart 2023 01:24

Merhaba sorunuz tam benim şu an yaşadığım durumu özetliyor. İnşallah görürsünüz mesajımı. Çok isterim sizinle bilgi alışverişi yapabilmek. Bu arada umarım geçebilmişsinizdir..


azok33
Aday Memur
23 Mart 2023 11:16

cezaevinden adliyeye geçiş varmı acaba bu konu hakkında bilgin varmı veya adliye nasıl bir ortam

Toplam 3 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi