Editörler :
29 Mayıs 2018 11:44   


Memur olup boşanan eşlerden hangisi çocuk yardımı alır?

Merhaba.

Sorum şu: Her ikisi de memur olan eşler (öğretmen-polis) anlaşmalı boşanıyorlar. Çocuk yaşı küçük olduğu için annesinde kalıyor. İştirak nafakasını baba ödüyor. Mahkeme çocuk yardımının kime ve ne oranda ödeneceğini belirtmiyor. Ayrıca her ikisi de çocukları için çocuk yardımı almış ve alıyorlar. Sayıştay bu durumu fark edip kurumuma bildirmiş. Avukatım iştirak nafakasını ben ödediğim için benim almam gerektiğini söylediği için ekstra bir şey yapmadım zamanında. Şimdi kurumum mahkeme sonucunu istedi. Böyle bir durumda çocuk yardımını kim almalı? Nafakayı ödeyen memur baba mı ya da çocuğu alan memur anne mi? 657 dmk da 206. madde de çocuk yardımının hangi hallerde kesileceği belirtilmiş. Ne yapmam lazım şimdi? İştirak nafakasını ödeyen benim.

29 Mayıs 2018 13:52

trust.111
Memur

Çocuk kimdeyse çocuk yardımına o hak kazanır.

29 Mayıs 2018 19:35

aksungur1040
Memur

Çocuk kimdeyse çocuk yardımına o hak kazanır.


trust.111, 3 ay önce - Alıntıya git
Bununla ilgili yönetmelik veya dayanak nedir? Bilgi sahibi olmak için paylaşır mısınız? Kurumum agi verecek bana şimdi.
29 Mayıs 2018 21:58

ali2018
Aday Memur
Hocam aynı durum bende de var. Bizde anlaşmalı olarak boşandık. Velayeti ben rizamla eşime verdim ben çocuk yardımını boşanmadan önce alıyordum. Anlaşmalı bosanmada sözleşmede geciomiyen hususlarla ilgili eski hak sahiplerinin hakları korunur. Boşanma mahkeme kararında çocuk yardımının kime verileceği yazmiyor. Devlet son bir yıldır hem bana hemde eski eşime çocuk yardımi odemis. Bu durumda her ne kadar velayet anne de olsa bile çocuk yardımını anlaşmalı bosandiysaniz alamaz. Önceki hak sahibi devam eder
29 Mayıs 2018 22:00

ali2018
Aday Memur
Çekişmeli bosanmada ise velayet sahibine geçer hak. Velayet demek çocuk hakkında herşeye velayet sahibi alır diye 657 de bir husus bulunmamaktadır. 657 açıktır. Boşanmış ise mahkeme kararı varsa mahkeme kararı olan kişiye verilir diyor. Ama açık bir şekilde yazması gerekir. Yazmiyorsa her iki esde memur ise yardımı koca alır diyor . Bu iki durum dışında 657 de başka bir durum yok
29 Mayıs 2018 22:01

ali2018
Aday Memur
Mahkeme kararında anne veya baba çocuk yardımi almasına karar verilmiştir diye yazması gerekmektedir
29 Mayıs 2018 22:05

ali2018
Aday Memur
Bende mahkeme kararını ve anlaşmalı sözleşmeyi gönderilen aksi bir durum olmadı halinde kanun çok açık mahkemeye veririm
29 Mayıs 2018 23:28

aksungur1040
Memur
Bende mahkeme kararını ve anlaşmalı sözleşmeyi gönderilen aksi bir durum olmadı halinde kanun çok açık mahkemeye veririm
ali2018, 3 ay önce - Alıntıya git
Kurumumun tahakkuk yani maaş büro benim çocuk yardımını sayıştaydan gelen rapor nedeniyle kesecek. Bana agi de artış sağlayıp çocuk yardımını karşı taraf almaya devam edecek. Dediğiniz gibi 657 de 206. madde de çocuk yardımının hangi hallerde kesileceği belirtilmiş. Bu haller arasında her ikisi memur olan eşlerden ayrılma durumunda müşterek çocuklarından ötürü yapılan çocuk yardımı velayeti alan tarafa ödenir diğer tarafın ödemesi kesilir dememiş. Hatta madde 203 de "Karı ve kocanın her ikisi de memur iseler bu ödenek sadece kocaya ödenir." diyor. Ama sayıştay neden ödenen miktarı istemiş anlamadım. Yaklaşık 600 TL geri ödeyeceğim. Nasıl bir yol izlemem lazım?
30 Mayıs 2018 00:30

ali2018
Aday Memur
Kurumumun tahakkuk yani maaş büro benim çocuk yardımını sayıştaydan gelen rapor nedeniyle kesecek. Bana agi de artış sağlayıp çocuk yardımını karşı taraf almaya devam edecek. Dediğiniz gibi 657 de 206. madde de çocuk yardımının hangi hallerde kesileceği belirtilmiş. Bu haller arasında her ikisi memur olan eşlerden ayrılma durumunda müşterek çocuklarından ötürü yapılan çocuk yardımı velayeti alan tarafa ödenir diğer tarafın ödemesi kesilir dememiş. Hatta madde 203 de "Karı ve kocanın her ikisi de memur iseler bu ödenek sadece kocaya ödenir." diyor. Ama sayıştay neden ödenen miktarı istemiş anlamadım. Yaklaşık 600 TL geri ödeyeceğim. Nasıl bir yol izlemem lazım?
aksungur1040, 3 ay önce - Alıntıya git
Bende aynı durumdayım yazı gelmedi daha gelsin inceleyip bende ona gore hareket edicem
30 Mayıs 2018 00:35

aksungur1040
Memur
Yazı gelmedi derken Sayıştayın kurumunuza yazısını mı kastettiniz? Ya da benimle aynı durumda olduğunuz için size de aynı yazı gelmesini mi kastediyorsunuz?
30 Mayıs 2018 01:11

ali2018
Aday Memur
Yazı gelmedi derken Sayıştayın kurumunuza yazısını mı kastettiniz? Ya da benimle aynı durumda olduğunuz için size de aynı yazı gelmesini mi kastediyorsunuz?
aksungur1040, 3 ay önce - Alıntıya git

şifai olarak söylediler yazının tamamı gelmemiş. ilk olarak sayıştaya usulune uygun dilekççe yazıcaz karara itiraz edicez.

30 Mayıs 2018 02:44

aksungur1040
Memur

şifai olarak söylediler yazının tamamı gelmemiş. ilk olarak sayıştaya usulune uygun dilekççe yazıcaz karara itiraz edicez.


ali2018, 3 ay önce - Alıntıya git
Eğer bu konuyla ilgili başka kanun, yönetmelik, genelge, tebliğ ya da içtihad yoksa 657 dmk 203 ve 206 nolu maddelere bakarak fikir alış verişinde bulunarak hareket edelim. Bana yakın zamanda tebliğ edilecek tutarı -600 TL bekliyorum yaklaşık- ödeyip, dilekçe yazacağım. Buradan bu konu da bizim bilmediğimiz bilgi sahibi olmadığımız durum varsa yardımcı olursanız memnun oluruz. Bilerek konuyu avukat ve hukukçuların olduğu bölüme açtım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
30 Mayıs 2018 02:46

aksungur1040
Memur
ali2018 hocam mesleğiniz avukat mı ya da hukukçu musunuz?
30 Mayıs 2018 13:54

ali2018
Aday Memur
ali2018 hocam mesleğiniz avukat mı ya da hukukçu musunuz?
aksungur1040, 3 ay önce - Alıntıya git
Değilim ama avukat olma yolunda ilerliyorum
Toplam 13 mesaj