Editörler :
22 Haziran 2019 16:31

Vatan Sever60
Aday Memur

Arayamaz arkadaşım TSK subay ve astsubaylar genel komutanlığa bağlıdır oranın izni ile

sadece jandarma arayabilir

trnkry, 1 yıl önce - Alıntıya git

Bu konuyu açan kardeş asker ise zaten CMK ve Anayasadaki güncel hususlarla ilgili mevzuat bilgisi eğitimini almıştır.

Kolluk kuvveti(Polis Jandarma) suç ve suç unsuruna müdahale etmeye

yetkilidir.Kimseye ayrıcalık yok o

saçmalık eskidendi.

28 Haziran 2019 14:04

Gydm
Memur
adli arama var önleyici arama var. önleyici aramada polis yada jandarma makul şüphe gördüğü zaman arar. tutanak istersede aranan kişi polis yada jandarma tutar. çok saçma beni arayamaz anlayışı. kaldıki polis polisi jandarma jandarmayı bile ararken neye istinaden sen beni arayamazsın diyebiliyorsun. kimsenin suç işleme gibi bir hakkıda özgürlüğüde yok. ee ben polisim ben askerim ben jandarmayım kimse beni arayamaz durduramaz kimse bana hesap soramaz var mı böyle bir dünya... HUKUK DEVLETİ İLE YÖNETİLİYOZ beyler.... kanunlar herkese eşit bir şekilde uygulanır. sonuçta kaçakçılık yapan kamu görevleri rüşvet yiyenler yakalandı. polis asker jandarma kardeştir baştacıdır. işini hakkıyla yapan kolluk etiği devlet terbiyesi almış tüm askerin polisin jandarmanın alnından öpüyorum. kalın sağlıcakla...
28 Haziran 2019 21:36

LaZiya
Aday Memur
Askerin , jandarmanın , polisin birbirlerini aramasında hiç bir sakınca yok bence. hepimiz aynı gemideyiz , rotamız aynı amacımız aynı. Bazen görüyorum bu konularda sıkıntı çıktığını çok üzülüyorum. Karışıklı saygılı ve sevgili yaklaşırsak hiç bir sorun da çıkmayacaktır. Birbirimize hep destek olalım. Allaha emanet olun.
29 Haziran 2019 13:02

Kolluk kuvveti
Şef
Askerin , jandarmanın , polisin birbirlerini aramasında hiç bir sakınca yok bence. hepimiz aynı gemideyiz , rotamız aynı amacımız aynı. Bazen görüyorum bu konularda sıkıntı çıktığını çok üzülüyorum. Karışıklı saygılı ve sevgili yaklaşırsak hiç bir sorun da çıkmayacaktır. Birbirimize hep destek olalım. Allaha emanet olun.
LaZiya, 2 ay önce - Alıntıya git
Askerin arama yetkisi yok.Durdurup üst araması kimlik vs soramaz.
03 Temmuz 2019 21:44

hakan_2006
Daire Başkanı
Ankara da görevdeyken bir subay üzerimi arayamazsınız dedi kimlik dedim kimliği ibraz etti...arama kararımızı gösterdik paşa paşa aradık. yinede aratmazsan savcı talimatıyla ararız deyince eşinin yanında kendini rezil etti..
03 Temmuz 2019 23:02

Pls1
Memur
Bu sorudaki maksadı anlamadım ben. Ego mu kasıyorsunuz burada. Üniformalı ise hiçbir polis aramaya kalkmaz. Askeri meslektaşı gözü ile görür. Sivilsen kimliği gösterdiğinde yine büyük ihtimalle aramaz. Ya makul şüphe olacak ya da polis arkadaşımız acemi olacak araması için. Polis asker kardeştir. Ego kasmayın burada.
04 Temmuz 2019 06:49

Harbianaliz
Aday Memur

Burda aramadaki kasıt önemli, hiç kimse durup dururken kimseyi arayamaz, burda görev ile alakalı belli bi yetki ve sınır vardır.Hatta arama yetkisi bile olsa bir kişi bir güvenlik mensubunun ego niyetli arama yaptığını görür hisseder bilgi ve belge ile şahit ile bunu ispatlarsa arayan kişi hakkında görevi suistimalden işlem bile yaptırabilir,yani öyle hemen herkese kendinizi hemen elletmeyin niyetini bi anlayın hele. ;) :)

05 Temmuz 2019 21:51

drErdems
Aday Memur
Ankara da görevdeyken bir subay üzerimi arayamazsınız dedi kimlik dedim kimliği ibraz etti...arama kararımızı gösterdik paşa paşa aradık. yinede aratmazsan savcı talimatıyla ararız deyince eşinin yanında kendini rezil etti..
hakan_2006, 2 ay önce - Alıntıya git
asker polis kardeş. aradı aramadı bunlar basit meseleler. lütfen geniş düşünün vizyonu büyütün. kimse kimseye üstün değil. hepimiz ekmek parasi için vatan millet sevgisi için görev yapıyoruz. birbirimize karşı lütfen daha hoşgörülü olalım. her konuda birbirimize destek olmalıyız.
11 Temmuz 2019 00:23

Kinova
Başbakan Müsteşarı

arasın kardeş bunda gocunacak ne var..varsın meslektaşımız arasın.avm girişinde bile arıyolar, bundan mı gocunacaz..bırakın artık bu kelamları..

18 Temmuz 2019 01:29

AHmee58
Aday Memur
hakan_2006, 2 ay önce - Alıntıya git
bos konusmussun hemserim, sen kendini nimetten sanip o adama aklin sıra sekil yapma derdindesin. Kimse askeri polisi ayirma derdinde degil. gorevini basariyla EGO kasmadan yapan butun asker, polisler basimizin tacidir. ama malesef ki emniyet teskilatinda oyle polisler varki dunyalar onunngibi davranmalari yokmu... Beni benden aliyor... ASKER POLIS KARDESTIR.
18 Temmuz 2019 09:27

FreesH
Aday Memur
Bazı polisler ve artık jandarmalar gerçekten bir asker görünce enteresan tavır takınabiliyor. Özellikle genç olanlarında bu durum çok fazla. Jandarma astsubay çavuş, karacı üsteğmene senli benli konuşup değişik hareketlerde bulunabiliyor. Sorun burada başlıyor zaten. Yoksa benden kimliği istemiş yok bilmem ne bunlar mesele dahi değil. Nihayetinde aynı ülke için hizmet veriyoruz. Jandarma başçavuşlarda böyle birşeyi görmedim, adamlar manen halen tsk ya büyük sevgi duyuyor. Sorun hem asker hem polis hem de jandarma olan gençlerde. Birbirini ezme yarışına girmek had safhada. Bu ise tamamen karakterle alakalı bir durum. Umarım bu gençlerde aynı amaca hizmet ettikleri bilinci bir an önce oluşur
18 Temmuz 2019 15:58

iamapoliceman
Şef
bos konusmussun hemserim, sen kendini nimetten sanip o adama aklin sıra sekil yapma derdindesin. Kimse askeri polisi ayirma derdinde degil. gorevini basariyla EGO kasmadan yapan butun asker, polisler basimizin tacidir. ama malesef ki emniyet teskilatinda oyle polisler varki dunyalar onunngibi davranmalari yokmu... Beni benden aliyor... ASKER POLIS KARDESTIR.
AHmee58, 1 ay önce - Alıntıya git
aynısı askeriyede de var sanırsın bütün her yer onun. ben bana saygı duyana saygı gösteririm.
18 Temmuz 2019 20:11

AHmee58
Aday Memur
aynısı askeriyede de var sanırsın bütün her yer onun. ben bana saygı duyana saygı gösteririm.
iamapoliceman, 1 ay önce - Alıntıya git
valla kardesim illaki vardir. Eyvallah birsey diyemem ama sanirim askerdeki biraz ordunun bir parcasi olmanin gururunu yasiyorlardir. Oyle dusunelim
20 Temmuz 2019 13:48

iamapoliceman
Şef
valla kardesim illaki vardir. Eyvallah birsey diyemem ama sanirim askerdeki biraz ordunun bir parcasi olmanin gururunu yasiyorlardir. Oyle dusunelim
polislerde emniyette olmanın gururunu yaşıyorlar diyelim...
20 Temmuz 2019 22:14

AHmee58
Aday Memur
polislerde emniyette olmanın gururunu yaşıyorlar diyelim...
iamapoliceman, 1 ay önce - Alıntıya git
yok yok ego kasan cok :D goruyoruz metrobuslerde metrolarda kardes
21 Temmuz 2019 02:06

iamapoliceman
Şef
yok yok ego kasan cok :D goruyoruz metrobuslerde metrolarda kardes
e o kadar da olsun Türk Polisi onlar :)
27 Temmuz 2019 21:52

Devekusu01
Aday Memur
arkadaşlar polis de jandarmayı arar sivilken askerde polisi arar bunda kanunen hiçbir engel yok , ama kimlik gösterdikten sonra iki kurumda birbirine şeffaf olmalı bence ben polisim asker arkadaşım ne zaman kimlik gösterse buyrun derim , ne zaman da kimlik gostermişsem asker arkadaşlara onlarda buyrun demiştir birbirimize zorluk cikarmamiz lazım
28 Temmuz 2019 17:30

TR-TÜRKİYE
Aday Memur
arkadaşlar polis de jandarmayı arar sivilken askerde polisi arar bunda kanunen hiçbir engel yok , ama kimlik gösterdikten sonra iki kurumda birbirine şeffaf olmalı bence ben polisim asker arkadaşım ne zaman kimlik gösterse buyrun derim , ne zaman da kimlik gostermişsem asker arkadaşlara onlarda buyrun demiştir birbirimize zorluk cikarmamiz lazım
Devekusu01, 3 hafta önce - Alıntıya git
Asker ne polisi ne de jandarmayı arayabilir. Arama yapması için savcılıktan karar alması yada olağanüstü bir durum olması gerekir. Savcılığın askere arama kararını verdiğini meslek hayatım boyunca duymadım zaten doğudaki ve batıdaki mevcut uygulama noktalarında jandarma ve polis asli görevlidir aramayı da bu personeller yapar. Asker illa ki birini arayacağım derse gitsin kışlasında birbirini arasın. Jandarma ve emniyet personeli rutin uygulama noktalarında karara istinaden kaba arama yapabilir. Asker polis jandarma vatandaş farketmez arama noktasındaki görevli personel kuvvetli şüphe hissederse savcılığın izni ile kusura bakmayın ama şahsın donuna kadar arama yapabilir. Cümle kurmayı bilen herkes yorum yapar olmuş . Ayrıca kamuya açık alanlarda yine sıfatı önemli olmamakla birlikte kolluk kuvveti herkese kimlik sorabilir. Herkes kimliğini ibraz etmek zorundadır ve kimliğini ibraz etmediği takdirde şahsa gözaltı yapılır. (kimlik statüsünde gösterilecek resmi evraklar da bellidir.) Şahıs kimliğini ibraz ettikten sonra şüphe durumu yoksa serbest bırakılır . Her şey açık ve net değil mi?
28 Temmuz 2019 18:23

TR-TÜRKİYE
Aday Memur
Bazı polisler ve artık jandarmalar gerçekten bir asker görünce enteresan tavır takınabiliyor. Özellikle genç olanlarında bu durum çok fazla. Jandarma astsubay çavuş, karacı üsteğmene senli benli konuşup değişik hareketlerde bulunabiliyor. Sorun burada başlıyor zaten. Yoksa benden kimliği istemiş yok bilmem ne bunlar mesele dahi değil. Nihayetinde aynı ülke için hizmet veriyoruz. Jandarma başçavuşlarda böyle birşeyi görmedim, adamlar manen halen tsk ya büyük sevgi duyuyor. Sorun hem asker hem polis hem de jandarma olan gençlerde. Birbirini ezme yarışına girmek had safhada. Bu ise tamamen karakterle alakalı bir durum. Umarım bu gençlerde aynı amaca hizmet ettikleri bilinci bir an önce oluşur
FreesH, 1 ay önce - Alıntıya git
1-Askerin üst arama yetkisi kışladan çıktığı andan itibaren biter kardeşim. 2- Senli benli konuşulmamasını istemiyorsan kurum kimliğini göstermezsin olur biter. Şahsen görevim harici kimliğim cebimden çıkmaz, meslek etiğim bunu gerektirir. 3- "halen TSK ya büyük sevgi duyuyorlar " diye cümlen var , TSK ya sevgi duymayan haindir, ülkeyi terk etsin! 4-Türkiye Cumhuriyeti Devleti hukuk devletidir, aksi bir durum ile karşılaşırsan itiraz mercileri bellidir, gider itiraz edersin. İşin özeti jandarma yada polisin sana kimlik sorması zoruna gitmeyecek, Vatandaş olması gerekmez Türkiye'de yaşayan herkes gibi elini cebine atıp kimliğini göstermek ZORUNDASIN, kimliğini ibraz etmezsen gözaltına alınırsın. Kanunlarımız bunu söylüyor, sen kanundan üstün müsün?
02 Ağustos 2019 21:10

BloodLe5s
Aday Memur
Polis yada Jandarma şüpheli bir durumda ya da görevli olduğunda karsisindaki kişinin makamı rütbesi farketmez herkese kimlik sorabilir ve kanunda belirtilen kişiler haricinde herkesin üzerini arayabilir. Ama nedense bazı KK, DK ve HK zabitleri ozellille jandarmayı halen asker kişi sandıkları için kendilerinden ast konumda olan Jandarma ASB 'ina Uzman Jandarmasina ve Uzman erbasina üzerlerini aratmamakta diretirler ama kanundan bı haber olan bı tipler ailesinin yada arkadaşlarının önünde rezil olurlar bazen:)) lütfen buradan bu konuyu okuyan zabıt ASB ve uzmanlara söylüyorum kışla içerisinde değilsiniz dışarıda devletin kanunları gecerli... ve bu kanunlara uyacaksiniz kendinizi güncelleyen astlariniza dediğiniz gibi okuyun cahil kalmayın yoksa ailenizin yanında sevdiklerinizin yanında uzulursunuz bozulursunuz küçük dusersiniz. kolluk kuvvetleri (ülkemizde kolluk kuvettinin kim olduğu bellidir Polis ve Jandarma) her zaman şüpheli gördüğü her sahsin üzerini arar kimliğini sorar sen direnirsen bu sefer paket eder zor kullanır gene istediğini alır savcı kararı ile... o yüzden okumak okumak okumak. sen saygılı olursan karşıdakine sana saygılı olur bu zamana kadar ailem ile ettiğim seyehatlarde dahil hiçbir zaman kurum kimliğimi gostermedim zaten aranmiyorsan kimliğine bakıp hemen veriyorlar neyin egosu bu EZİKLER....
Toplam 85 mesaj

ANKET
Hükümetin, Memur Sen'e önerdiği memur maaş zam oranını nasıl buldunuz? (2020 yılı için %3,5+%3 ile enflasyon farkı)